Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

[ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ] ZX Spectrum + προς ανταλλαγή

Discussion in 'Αγορές / Πωλήσεις / Ανταλλαγές' started by dimfil, Jan 7, 2018.

1. Pluto63

Pluto63 Retro Enthusiast

Περίμενε να βρω τα αντίστοιχα bc, δεν τα θυμάμαι από μνήμη.

Voila

All versions
    • ZTX213 can be replaced with BC251, BC307, BC512, BC557
    • ZTX313 can be replaced with BC172, BC183, BC238, BC383
    • ZTX650 can be replaced with BC537, BC737, BC487, BC489, BC538 (using BC487 in TR4 position may cause overheating)
    • BC184 can be replaced with BC384, BC413, BC550
    For issue 2 boards and above
    • ZTX650 can be replaced with ZTX651 in TR4 position
    • ZTX213 can be replaced with ZTX750 in TR5 position
    • ZTX313 can be replaced with BC547, BC548 and BC549 in TR1/TR2 position (Usually improves picture quality significantly)
    • BA157 can be replaced by BA158 or 1N4937 fast recovery diodes
    For issue 3 boards and above
    • ZTX450 can be replaced with ZTX650/651 in TR7 position
    • ZTX313 can be replaced with BC184 in TR8 - TR9 position
    Issue 3B
    • TR1, TR2, TR3 and TR6 can be replaced with MPS2369
    Issue 6A
    • TR8 and TR9 can be replaced with BC549B

geoanas and dR_wH0 like this.
  2. subzero79

subzero79 Retro Addict

overheating?

3. Pluto63

Pluto63 Retro Enthusiast

Ναι δεν ισχύει, μια χαρά δουλεύει, έστω προσωρινά, μετά έχω να σου δωσω αυθεντικο 650 όταν θα έρθεις κατά εδώ.

4. subzero79

subzero79 Retro Addict

σε 12 μερες δηλαδη χαχαχχα λολ ναι ναι 23 του μηνοε εως 28 θα ειμαι εκει λολ

5. subzero79

subzero79 Retro Addict

στο κοστος 2 τρανζιστορ και μια χουφτα πυκνωτων
    αλλα η divmmc καμενη καμενη τελειως
    τεσπα Δημητρη σε επομενη αγορα απο εσενα θα με κανεις εκπτωση
    λολ

Attached Files:

geoanas and Pluto63 like this.
  6. dimfil

dimfil Retro Enthusiast

Τι να πω, δεν ξέρω...
    Ειλικρινά, δεν θέλω να πιστέψω ότι μπορεί να βιάστηκες και να έκανες ένα τόσο μοιραίο λάθος και να έκαψες spectrum και divmmc!
    Από εδώ έφυγαν απολύτως λειτουργικά πάντως...

Όπως και να'χει, δεν θα τα χαλάσουμε εκεί. Στείλε μου πίσω το divmmc και πες μου τι ποσό θέλεις να σου επιστραφεί. Σου έχω στείλει διεύθυνση σε pm.

7. subzero79

subzero79 Retro Addict

δημητρη εχεις αδικο γιατι τις καρτες τις δοκιμασα στον ηδη στημενο μ 128+
    και χαιρει ακρας υγειας

8. dimfil

dimfil Retro Enthusiast

Μάλιστα...
    Κινδυνεύει να μου μείνει η ρετσινιά του απατεώνα εδώ δηλαδή...

Σου είχα προτείνει και τελικά έπρεπε να τραβήξω παρά τις αντιρρήσεις σου φώτο και βίντεο σε λειτουργία πριν τα πακετάρω. Επαναλαμβάνω, είμαι απολύτως σίγουρος ότι δούλευαν σωστά όλα γιατί τα δοκίμασα ακριβώς πριν τα πακετάρω. Έχω τη συνείδησή μου καθαρή, ωστόσο επειδή δεν θέλω να αφήσω κανένα "σύννεφο" γύρω από το η συναλλαγή αυτή σου έκανα ήδη refund το ποσό των 50 ευρώ που εκτιμώ αντιστοιχεί στο divmmc. Αν δεν είσαι ΟΚ, πες μου και θα σου κάνω άμεσα refund συμπληρωματικο ποσό ή και όλο το υπόλοιπο εάν επιθυμείς.

Λυπάμαι για όλο αυτό. Προφανώς έχω εκτεθεί αλλά είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν είναι ευθύνη δική μου.

Όταν θέλεις, αν θέλεις και με όποιο τρόπο θέλεις στείλε πίσω το καμένο divmmc, εννοείται με χρέωση δική μου...

geoanas and subzero79 like this.
  9. Pluto63

Pluto63 Retro Enthusiast

Λοιπόν με όλο τον σεβασμό και προς τους δυο και διαβάζοντας από "έξω" ειλικρινά έχοντας πολύ μεγάλη εμπειρία στα σπεκτρουμ τα πράγματα είναι απλά. Αυτού του είδους η βλάβη, δηλαδη tr3/4, ο υπαίτιος είναι ένα spike voltage το οποίο επεκτείνεται στον κονεκτορα και κάνει ένα loopback με το περιφεριακο καίγοντας και το ίδιο. Αυτό λοιπόν συμβαίνει όταν μπαίνει η βγαίνει το βύσμα τροφοδοσίας. Τώρα είτε έγινε όταν ο Δημήτρης έβγαλε την τροφοδοσία όταν το δοκίμασε είτε ο Γιώργος όταν τον έβαλε πρώτη φορά "αν" τον έβαλε με συνδεδεμένο το mmc, δεν πιστεύω να υπάρχει φταίξιμο η κακή βούληση σε καμία πλευρά είναι μια πολύ ραντομ περίπτωση. Όποτε οι παρεξηγήσεις είναι άχρηστες. Shit happens...
    Ίσα ίσα εκτίμησα παρα πολύ την τιμή που ζήτησε ο Δημήτρης, δείχνει έντιμο χομπίστα και όχι "εμποράκο", αν ποτέ Δημήτρη βαρεθείς τον Φάλκον εδώ είμαι πρώτος στη σειρά.

10. subzero79

subzero79 Retro Addict

Δημητρη σε παρακαλω μην κανεις κουταμαρες ενταξει τα πραγματα οπως λεει ο πλουτο απο σπαικ τροφοδοσιας την πατησαν μαλλον κι επειδει μπορει να φταιω κι εγω μην τολμησεις να στειλεις χρηματα γιατι θα ερθω αθηνα και αλιμονο σου, σε σεβομαι και σε εμπιστευομαι και ξερω οτι δεν ειναι δικο σου φταιξιμο γιατι δεν εξαφανιστηκες. Τωρα απ εκει και περα ειναι δικαιωμα μου να κρατησω τα πραγματα, και δεν βριζω εσενα αλλα την γκαντεμια μου και το κακο ματι μεσα!

οκ
    Φιλοι αδερφοι και δεν εχεις καμμια ρετσινια! αν εξαφανιζοσουν θα ειχες!

sknipas, Scorpio_Gr, dimfil and 2 others like this.
  11. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

@dimfil & @subzero79

Σας ξέρουμε, σας γνωρίζουμε, σας εμπιστευόμαστε! Δεν υπάρχει νομίζω κανένα θέμα. Έγινε και ήταν η κακιά η ώρα. Ο Τζωρτζ στεναχωρήθηκε όπως φυσικά θα κάναμε όλοι μας. Εγώ καμιά φορά παίρνω τόσο προσωπικά το θέμα με τις βλάβες που σκάω. Δεν μιλάω - Δεν μιλιέμαι, τόσο που η σύζυγος ανησυχεί αν έπαθα τίποτα. Χάνομαι και σκέφτομαι αφενός μεν την γκαντεμιά, αφετέρου δε την επιδιόρθωση. Την ώρα που συμβαίνει το κακό, άστα να πάνε...Νομίζω θυμάσαι τον χορό μου πάνω στην Raiden, έτσι;

Γιώργο πιστεύω σήμερα να σου άλλαξε η διάθεση, έτσι δεν είναι;
    Δημήτρη γνωρίζουμε τι λεπτολόγος είσαι και πόσο προσεκτικός, οπότε ρετσινιά αποκλείεται (αλλά καμιά ρετσίνα όταν (αν ποτέ) ελεήσω να κατέβω, πολύ ευχαρίστως!)

sknipas, Scorpio_Gr, DAT-Alex and 3 others like this.
  12. chriskgnr

chriskgnr Retro Mentor

geoanas likes this.
  13. DAT-Alex

DAT-Alex Retro Enthusiast

Δημήτρη & Γιώργο θέλω και εγώ (αν μου επιτραπεί) να εκφράσω τον σεβασμό μου και στους δυο και να πώ όπως ειπε και ο Χρόνης ...this shit happens! τα μηχανάκια ειναι παλιά και ταλαιπωριμένα και ο καθενας αναλαμβάνει τις ευθύνες του σε τετοιου είδους συναλλαγες- "να μην συμβει".
    Για την ιστορία να πώ οτι εμεις (ως retroclub μιλάω) που είμαστε μια χούφτα καλή παρέα και φιλαρακiα εδώ και αρκετά χρόνια μαζι ,ειχαμε τετοιες ατυχίες απο υπερτάσεις , στατικό κλπ με μηχανάκια που ξαφνικά "έβγαλαν βλάβη" (!) τοσο στις εκθέσεις όσο και στο χώρο του club.
    Απολογισμός τα 4 τελευταία χρόνια: 1 οθόνη τυπου 1084, ενας ZXspectrum48K, ενας +3 ,1 commodore 64 (ψωμιέρα) , 1 atari 130xe .
    Ευτυχώς όλα εκτος της οθόνης επισκευάστηκαν με ρετρο-διάθεση και μεράκι.

subzero79, geoanas and dimfil like this.
  14. dimfil

dimfil Retro Enthusiast

Πρώτη φορά μου συνέβη τέτοια φάση και ειλικρινά στεναχωρήθηκα πάρα πολύ... Η περιγραφή του Άκη βάζει τα πράγματα στη θέση τους και βγάζει ελπίζω από το μυαλό και των δυο μας τις αμφιβολίες.

Σας σέβομαι όλους και εκτιμώ τα καλά σας λόγια. Μου αρκεί που αντιλαμβανεστε ότι δεν υπήρξε κανένας δόλος εκ μέρους μου. Αν όμως υπάρχει έστω και μία πιθανότητα κάποιος να σχημάτισε κακή άποψη τότε αυτό θα με βαραίνει. Τι να κάνω, έτσι είναι ο χαρακτήρας μου και δεν αλλάζει τώρα πια...

Γιώργο, στεναχωρήθηκα πιο πολύ για εσένα γιατί δεν ήξερα τι μπορεί να έβαλες στο μυαλό σου για εμένα! Πολλά μπορεί να αντέξω (η δουλειά μου τόσα χρόνια μου το έμαθε αυτό) αλλά να νομίζει κάποιος ότι είχα δόλο αυτό δεν θα το άντεχα με τίποτα! Είμαι ανοικτός σε οποιαδήποτε πρότασή σου αν νομίζεις ότι πρέπει με κάποιο τρόπο να αποζημιωθεις.

Συγνώμη για την αναστάτωση, στο μερίδιο που μου αναλογεί...

subzero79, DAT-Alex and geoanas like this.
  15. subzero79

subzero79 Retro Addict

axxaaxaxxa υπαρχει τροπος κερνας καφε οταν ερθω αθηνα 24 με 28 του γεναρη

geoanas likes this.
  16. dimfil

dimfil Retro Enthusiast

Όπως σου είπα μάλλον θα λείπω, αλλά αν αλλάξει κάτι θα χαρώ πολύ να τα πούμε από κοντά!

geoanas and subzero79 like this.
  17. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

dimfil likes this.
  18. dimfil

dimfil Retro Enthusiast

Όχι, δεν θα σε μισήσω ότι και αν κάνεις!
    Χαλάλι, θα το ευχαριστηθεί ο φιλαράκος μου με τα πιτσιρίκια του!

Όσο για εμένα, ε, αν αλλάξω γνώμη όλο και κάτι θα βρεθεί!

geoanas likes this.

Share This Page