Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Διπλο kickstart σε Amiga 500 Rev 5?

Discussion in 'Τροποποιήσεις / Πατέντες / Ανακατασκευές' started by Dark_Knight, Apr 10, 2018.

1. Dark_Knight

Dark_Knight Retro Starter

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!

Ανοιγω το παρον τοπικ για να ακουσω τις συμβουλες τεχνικων και amigaκηδων της σελιδας ωστε να παρω την καλυτερη δυνατη αποφαση.

Μεχρι στιγμης, η amiga 500 μου τρεχει kickstart 1.3 και ειναι εξοπλισμενη με a501 trapdoor expansion, boot selector και ενα gotek συνδεμενο εξωτερικα. Καπου εκει μου ηρθε ακομα μια τρελη ιδεα: να βαλω διπλο kickstart(1.3-3.1)! Εαν η πλακετα μου ηταν rev 6, απλα κουμπωνα τον selector με τις rom και ολα τελειωναν εκει. Ομως επειδη το board ειναι rev 5 ειδα οτι πρεπει να γινουν καποιες μετατροπες, οι οποιες σε μερικες περιπτωσεις ειχαν ασυμβατοτητες και γι αυτο με βαζουν σε σκεψη. Επισης οπως το καταλαβαινω εγω, τα mod αυτα δεν μπορω να τα κανω στο socket της amiga, καθως εκει θα παει ο kickstart selector που θα εχει πανω και την 1.3

Αρχικα πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο να γινει? Αφετερου, εχει κανεις εμπειρια με κατι παρομοιο?

Ευχαριστω εκ των προτερων

2. mike

mike Retro Member

Eννοεις αυτο με την "αναδιαταξη" των pins?
    Γενικα η rev5 εχει θεματα. Mερικοι αναφερουν οτι επειρεαζει και ο τυπος της 3.1 (δηλαδη εαν ειναι eprom ή κανονικη rom).
    Aυτο εδω ειναι η ετοιμη λυση, εαν δεν θες να κανεις μετατροπες : http://amigastore.eu/en/599-amiga-500-revision-5-eprom-adapter.html
    Εγω εχω μια Α500 rev5 με ενα rom switcher (ετοιμο απο αυτα που κυκλοφορουσαν την δεκαετια του ΄90) και λειτουργει απροβληματιστα σε rev5.

3. dR_wH0

dR_wH0 Solder Noob Staff Member

Δεν νομίζω οτι χρειάζεσαι κάτι το ιδιαίτερο απο mods,

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις π.χ τον Quad Kickstart Switcher του System11 και να αλλάζεις ανάμεσα σε 4 διαφορετικές roms της επιλογής σου (η 2 μόνο, αν βάλεις 27C800 αντί για 27C160).

Έχω μερικούς spare, αν θές μπορώ να σου στείλω εναν να τον δοκιμάσεις και αν σου κάνει κράτησε τον. Το μόνο που θα χρειαστεί είναι να μου πείς ποιές 4 (η 2) roms θές να σου γράψω πάνω.

Περισσότερα εδώ

geoanas likes this.
  4. Dark_Knight

Καλησπερα

Ο λογος που ρωταω ειναι διοτι αρκετοι χρηστες σε forum του εξωτερικου ειχαν προβλημα οταν εβαζαν τσιπακια eeprom σε 500αρες με board rev 5. Το συγκεκριμενο προβλημα περιγραφεται αναλυτικα σε αυτη την τοποθεσια http://bax.comlab.uni-rostock.de/en/hardware/amiga500/kickstart-eprom/
    και συγκεκριμενα εδω

"Several people ran into a showstopper regarding Rev.5 Amiga 500s and Kickstart EPROMs. The complaints range from machines unable to boot at all to serious instabilities of the system. The same happened to me. My initial approach to an EPROM based Kickstart (see image above) was giving me the boot screen and a booting system most of the time but the system was quite unstable. At first, I assumed issues with my Kickstart switcher. Some time later I realized that the issues were systematic. Interestingly, owners of Rev.6a boards were getting their Kickstart EPROMS to work without any problems."

Γιατρε σου στελνω ενα pm για να μου λυσεις καποιες αποριες

dR_wH0 likes this.
  5. dR_wH0

Χμμμμ αυτό ίσως να έχει να κάνει με τον χρονισμό που τρέχουν οι EPROMS, στα πόσα δηλάδη ns (120,150,etc) παίζουν.

Στείλε μου τα στοιχεία σου, να σου στείλω μία αύριο να δοκιμάσεις.

*Edit*

Meanwhile, βλέπω όντως αρκετά παράπονα απο Rev 5 κατόχους για προβλήματα - σε αντίθεση με όσους έχουν Rev 6a που δεν έχουν κανένα.

Κανά 2 αντιστασούλες χρειάζονται και ενα μικρό reroute.. :p

6. dR_wH0

Μόλις είδα και αυτό που πόσταρε ο mike : http://amigastore.eu/en/599-amiga-500-revision-5-eprom-adapter.html

Με 7 ευρώ παίρνεις την βάση η οποία έχει built-in όλη την "μοντα" που χρειάζεται η Rev 5 για να μην έχει θέμα με EPROMS. Αυτό σε συνδυασμό με οποιοδήποτε switcher και είσαι κομπλέ.

7. Dark_Knight

Μηπως τα τσιπακια των kickstart ειναι κανονικα και οχι eeprom? Απ οτι εχω καταλαβει το προβλημα των rev5 ειναι εκει, γι αυτο και γινονται οι μοντες με τα pull up resistors κλπ. Πολυ χρησιμο το link που μου εδωσες, θα το εχω υποψιν. Η ιδεα του dR_wH0 με την eeprom ακουγεται πολυ ελκυστικη, θα ψαχτω λιγο περισσοτερο στο θεμα συμβατοτητας και θα ειμαστε σε επικοινωνια.

Σας ευχαριστω ολους!

8. mike

mike Retro Member

To θεμα δεν ειναι οτι απλα "δεν παιζει", το πραγματικο προβλημα ειναι οτι σε αλλους παιζει (εμενα με ετοιμο εμποριου τοποθετημενο switcher παιζει οκ), σε αλλους βγαζει κιτρινη οθονη, σε αλλους δεν μπουταρει καθολου, σε αλλους εχει ασταθεια και κρασαρισματα στο συστημα, παντα συμφωνα με ολα αυτα που διαβαζουμε στο διαδικτυο.

9. gaos74

gaos74 Retro Starter

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.

Να ρωτήσω τι προσφέρει η 3.1 ROM σε Α500?

dR_wH0 likes this.
  10. dR_wH0

Χρόνια Πολλά φίλε μου!

Κοίτα, αν είσαι της "δισκέτας" τότε όχι και πολλά.

Αν όμως θέλεις να μπείς στην διαδικασία να βάλεις κανα σκληρό δίσκο ή και κάποιον επιταχυντή, τότε είναι μονόδρομος γιατί προσφέρει αρκετές "λειτουργικές" αναβαθμίσεις.

Φυσικά φέρνει και αρκετές ασυμβατότητες με παιχνίδια (μιας και τα περισσότερα ήταν για 1.2/1.3 Kickstart) αλλά αν βάλεις 3.1 με τις παραπάνω προϋποθέσεις, τότε παίζεις άλλη μπάλα , με το WHDLoad, οπότε έχεις όλα τα παιχνίδια στον σκληρό δίσκο και 90%+ συμβατότητα.

geoanas likes this.
  11. sknipas

sknipas Retro Member

ειναι το γνωστο oops bug απο τα schematics. νομιζω κανει ενα swap σε δυο πινακια της eprom και αυτη δουλευει κανονικα. Και το pcb του χρονη σου κανει απλα θελει μια μικρη πατεντα.
    περισσοτετα εδω
    http://bax.comlab.uni-rostock.de/en/hardware/amiga500/kickstart-eprom/

dR_wH0 likes this.
  12. Dark_Knight

Ok, εχουμε και λεμε λοιπον:

Δοκιμασα σημερα απο εναν φιλο 2 κανονικα kickstart μονταρισμενα με επιλογεα και η amiga μου εδωσε ροζ οθονη, ενω με την δικη της 1.3 δουλευει κανονικα. Δεδομενου οτι μου ηταν εξαιρετικα δυσκολο να βρω 10πινα net resistors που χρειαζομαι για την μοντα του board, τα παραγγειλα απο εξωτερικο και πλεον περιμενω την αφιξη τους. Αφου λυσω το θεμα της συμβατοτητας, θα επιχειρησω να τοποθετησω την λυση του Χρονη και ελπιζω να παιξει. (δοκτωρα οταν ερθει η ωρα θα τα πουμε με pm).

Περαν απο το γεγονος οτι το θελω ετσι για την...καγκουρια (ειμαι και λιγο ψωνιο :p), υπαρχει καποιο αλλο οφελος στο να βαλω 3.1 στην 500αρα, εφοσον παιζω μονο με gotek και boot selector? Για whdload χλωμο το βλεπω, ποσο μαλλον για accelerators...

13. mike

mike Retro Member

Δεν υπαρχει κανενα πλεονεκτημα της 3.1 σε σχεση με την 1.3 εφοσον δεν χρησιμοποιησεις δισκο ή το πιο καινουργιο λειτουργικο.
    Μαλιστα εφοσον η χρηση σου ειναι gaming μεσα απο δισκετες (ακομα και "ψηφιακες" οπως το gotec) τοτε η 3.1 ειναι μειονεκτημα σε σχεση με την 1.3 λογω μεγαλων ασυμβατοτητων στα παιχνιδια.

dR_wH0 likes this.
  14. dR_wH0

@mike @Dark_Knight

Θα καθησω σήμερα να συμμαζέψω λίγο το πάγκο μου, γιατί γίνεται χαμός και θα σας ετοιμάσω απο μία. Στείλτε μου τα στοιχεία σας με PM - Δευτέρα ταχυδρομείο.

Αν είχα μια 500ρα Rev 5 θα μπορούσα να δοκιμάσω να ετοιμάσω απο πρίν τον αντάπτορα μου με την μόντα που λέει ο @sknipas αλλά δυστυχώς δεν έχω κάτι στα κοντά :(

geoanas likes this.
  15. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Εγώ δηλαδή στην απόξω γιατρέ; :sneaky::lol::lol::lol::lol::lol::lol::p

16. dR_wH0

Πουλάκιμ!!!!

geoanas likes this.
  17. Dark_Knight

Καλησπερα και παλι!

Υστερα απο μια σχετικη ταλαιπωρια, καταφερα να εξασφαλησω τα σχετικα net resistor που αναφερονται στην συγκεκριμενη σελιδα ωστε να ξεκινησω την μοντα της 500αρας
    http://bax.comlab.uni-rostock.de/en/hardware/amiga500/kickstart-eprom/

Η απορια μου στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι η εξης: Στην παρακατω φωτογραφια, βλεπουμε οτι περα απο τις αντιστασεις που θα μπουν στο socket, χρειαζονται και καποια γεφυρωματα στην EEPROM. H EEPROM που φαινεται στην φωτογραφια ειναι 40pin και παει κατευθειαν στο socket
    be696fed86.png
    Αντιστοιχα, η δευτερη φωτογραφια του site αφορα μια EEPROM 42pin που παει κατευθειαν πανω στο socket. Εφοσον το PCB του switcher ξεκιναει απο 40 πιν και καταληγει σε 42, πως πρεπει να γινουν οι γεφυρες πανω στην eeprom? Μην καψουμε κανα μηχανημα στα καλα καθουμενα...

geoanas likes this.
  18. Dark_Knight

Update:
    Τελικα καταφερα να εξασφαλισω και να καταστησω λειτουργικο ενα rev. 6 board, επομενως το μονο που χρειαζομαι πλεον ειναι ο switcher!

Γιατρε θα περιμενω ενημερωση οποτε μπορεσεις

geoanas likes this.
  19. Dark_Knight

Status Update:

Με λιγη προσπαθεια και την βοηθεια του Pluto63, η συγκεκριμενη Amiga τρεχει πλεον 4 λειτουργικα! Την εμπειρια και την μεθοδο που ακολουθησα για την διαδικασια εγγραφης μπορειτε να την δειτε στο topic του dr_Who εδω

http://www.iamretro.gr/forum/index.php?threads/my-first-kickstart-burning.8660/#post-143764

geoanas likes this.

Share This Page