Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Είναι υπέρ-εκτιμημένος ο αθλητισμός τελικά;

Discussion in 'Εκτός Θέματος' started by turrican, Nov 16, 2017.

1. turrican

turrican Retro Guru

Μαραθώνιος! Για άλλη μια φορά χιλιάδες, αποφάσισαν να ακολουθήσουν το παράδειγμα του Φειδιππίδη, ξεχνώντας ότι μετά τον "τερματισμό", αυτός πέθανε! Μας έπρηξαν οι τηλεοράσεις για το μεγάλο γεγονός, αλλά δεν πήγε καμιά κάμερα, μετά, στα μπλοκαρισμένα επείγοντα των νοσοκομείων, που είχαν γεμίσει από "αθλητές"! Να έχεις δηλαδή το πρόβλημα σου, και να μη μπορείς να εξυπηρετηθείς, επειδή βρίσκεσαι πίσω από τριάντα "βαρεμένους" ξαπλωμένους σε φορεία, που αποφάσισαν μόνοι τους, να κάνουν κακό στον εαυτό τους.

Είναι τελικά για όλους ο αθλητισμός; Είναι σίγουρα ευεργετικός για τον άνθρωπο; Μήπως πρέπει μερικές φορές να καθόμαστε στα αυγά μας, κάνοντας οικονομία δυνάμεων;

cutlaroc, geoanas and transalp2 like this.
  2. dimfil

dimfil Retro Enthusiast

Δεν ξέρω τι να σου πω. Έχεις ένα δίκιο από μια άποψη.

Εγώ έχω μόνο να πω ότι όσο ήμουν αθλητής (έπαιζα πόλο) είχα αρκετούς τραυματισμούς. Από τότε που σταμάτησα ήμουν "περδίκι" μέχρι που αποφασίσαμε με κάτι συνάδελφους να παίζουμε συστηματικά 5x5 οπότε και χτύπησα σε έναν αγώνα και 'κονόμησα ρήξη χιαστού!

Συμπέρασμα : ο αθλητισμός γενικότερα κάνει κακό στην υγεία...

cutlaroc and turrican like this.
  3. ChrisTOS

ChrisTOS Retro Member

Καλή ερώτηση. Η γρήγορη απάντηση είναι όχι. Ο αθλητισμός είναι κάτι πάρα πολύ καλό αρκεί να μην υπερβάλλεις τον εαυτό σου και να έχεις κάνει ένα καλό τσεκ απ πριν.
    Η μακροσκελέστερη είναι ότι το ανθρώπινο σώμα εξελίχθηκε κάτω από πολύ διαφορετικές συνθήκες από αυτές που ζούμε τώρα. Κοινώς αποθηκεύει πολύ εύκολα λίπος γιατί δεν ξέρει ότι ζούμε σε μια εποχή αφθονίας. Όμως τα παλιά τα χρόνια, οι προιστορικοί άνθρωποι έκαναν χιλιόμετρα για να βρούν τροφή και έτσι καίγανε πολλές θερμίδες και δεν μπορούσε να γίνει συσσώρευση λίπους ενώ ο οργανισμός απομάκρυνε εύκολα τοξίνες κτλ ενώ δεν προλάβαινε να αποκτήσει αντίσταση στην ινσουλίνη κ.ο.κ.
    Σήμερα λοιπόν, που έχουμε και εμβόλια και αντιβιοτικά και αποστειρωμένα χειρουργεία, ζούμε πολύ περισσότερο από ότι οι μακρινοί αυτοί πρόγονοι μας που πεθαίναν γύρω στα 30 οπότε με κάποιον τρόπο πρέπει να απομακρύνουμε το λίπος και να μιμηθούμε την ζωή για την οποία έχουμε εξελιχθεί. Θα μπορούσαμε να πάρουμε μερικά δόρατα, να μαζευτούμε καμια 15αριά και να πάμε να κυνηγήσουμε κανένα ζαρκάδι στο βουνό (και αντίστοιχα οι γυναίκες να ανέβαίνουν σε κανένα δάσος από δέντρα και να μαζεύουν καρπούς) αλλά επειδή μάλλον αυτό είναι λίγο πιο επικίνδυνο από το να τρέξουμε 5χλμ σε έναν μαραθώνιο (ή ακόμα καλύτερα κάθε μέρα στο πάρκο της γειτονιάς μας).
    Πάντως υπάρχει και ένα ζήτημα καθαρά ηθικόν: Τα τελευταία 10.000 χρόνια περίπου, από την ανακάλυψη της γεωργίας, όλη η προσπάθεια του ανθρώπου είναι να βρει τον τρόπο να μην κουράζεται. Με ποιο δικαίωμα όλοι εμείς αναιρούμε όλη αυτή την προσπάθεια;

cutlaroc, dR_wH0 and turrican like this.
  4. Pr  Dakkar

Pr Dakkar Retro Enthusiast

'Ολα με μέτρο δηλαδή στην κατάλληλη δόση την κατάλληλη στιγμή .
    π.χ. ας δούμε με ένα google search τι έλεγαν οι ~σύγχρονοι http://www.nea-acropoli.gr/magazine...esi-fysikh-agogh-filosofia-platona-aristotelh
    (Άλλο ο αθλητισμός κι άλλο ο πρωταθλητισμός)

Ο Μεγάλος άθλος του Φειδιπίδη ήταν το πηγαινέλα στην Σπάρτη πριν την μάχη του Μαραθώνα.
    (άρα την είχε τη απόσταση για πλάκα υπό κανονικές συνθήκες).

Για το αν όντως ήταν ο Φειδιπίδης ο Μαραθωνοδρόμος που μετέφερε την είδηση ......

Το σίγουρο είναι ότι όποιος μετέφερε το μήνυμα κι έκανε το Μαραθώνιο
    - είχε πολεμήσει με βαρύ οπλισμό επί ώρες
    - και κατόπιν μετά από αυτό δεν έτρεξε χαλαρά για να μεταφέρει το "νενικήκαμεν" (λες και θα έπαιρνε έξτρα κέρασμα/πουρμπουάρ )
    αλλά έτρεξε στα όρια του προκειμένου
    (εκτός από το "νενικήκαμεν") κυρίως να προειδοποιήσει να προετοιμάστούν οι υπερασπιστές της πόλης για πιθανή επικείμενη απόβαση από τα Περσικά Πλοία ,που κατάφεραν να αποπλέυσουν και κατευθύνονταν για Αθήνα (αν θυμάμαι καλά) .

bonus

Last edited: Nov 16, 2017
    cutlaroc, geoanas and turrican like this.
  5. supacoopa

supacoopa Retro Member

Ο αθλητισμος ειναι "καλος" και χρησιμος (μην πω απαραιτητος) για το σωμα και ευεργετικος για το πνευμα.

Δυστυχως ομως το τρεξιμο (οπως και το ποδηλατο) εχει γινει τρεντ για χιπστερς παγκοσμιως. Βαζουν τα σχετικα application στο κινητο, φορανε τα παπουτσια των εκατονταδων ευρω ή καβαλανε το ποδηλατο των χιλιαδων ευρω και τρεχουν ΟΠΟΥ ΝΑ'ΝΑΙ και ΟΠΩΣ ΝΑ'ΝΑΙ, με κυριο σκοπο να ανεβασουν τα κατορθωματα τους στις σχετικες πλατφορμες και να συγκριθουν με τους υπολοιπους, γνωστους και αγνωστους.

Δεν θα ειχα κανενα προβλημα με ολο αυτο το σκηνικο, αν ολοι αυτοι δεν πιστευαν πως επειδη "τρεχουν", εχουν και αδιαπραγματευτη προτεραιοτητα σε δρομους, πεζοδρομια, διαβασεις και φαναρια. Ακομα και νυχτα ή με βροχη, συνηθως χωρις κανενα διακριτικο πανω τους και συχνα σε σχηματισμους αγελης, με αντιστοιχη ψυχολογια.

Ειμαι υπερ του αθλητισμου, αλλα το τρεξιμο και η "αθλητικη" ποδηλασια μεσα στους δρομους του αστικου ιστου, θα επρεπε να απαγορευτει δια νομου! :)

Last edited: Nov 17, 2017
  6. turrican

turrican Retro Guru

...δε ξέρω βρε παιδιά! Μερικές φορές, αναρωτιέμαι πως θα ήταν η ζωή μου, αν δεν είχα "αθληθεί" καθόλου.
    Σήμερα, με αρκετά "παράσημα" να με ακολουθούν, νιώθω, λίγο, ότι πήγα και έβγαλα τα μάτια μου μόνος μου!
    Δεν είναι και κάτι τραγικά σοβαρό, αλλά αυτό θα το εκτιμήσω, μόλις περάσουν τα χρόνια, και αρχίσει να με ενοχλεί ακόμα το ρεύμα απο την κλειδαρότρυπα. Σκέφτομαι, ότι θα είχα σίγουρα λιγότερη φθορά στο σώμα μου, αν έμενα μακρυά απο όλα αυτά.

Ρωτάω και κάποιους αθλητές φίλους μου! Γεμάτοι τραυματισμούς! Σίγουρα, δεν ανταποκρίνονται στο πρότυπο που έχουμε οι περισσότεροι στο μυαλό μας ( και μας λανσάρει το σύστημα). Ίσως είναι και μεγάλο λάθος να μας ρίχνουν στον εντατικό αθλητισμό, τότε στις πιο τρυφερές μας ηλικίες, που το σώμα μας αναπτύσσεται, και δεν έχει τις αντοχές που απαιτούνται.

Ο αθλητής ξεκίνησε στην αρχαιότητα, ως υπερ-στρατιώτης. Ο αθλητισμός, αφορούσε μάλλον, τους γονιδιακά "χοντρόπετσους". Αυτούς δηλαδή, που οι σωματικές τους προδιαγραφές, τους τοποθετούσαν ένα σκαλί παραπάνω απο τους "ομοίους"τους. Στους πρωταθλητές αποδιδόντουσαν τιμές ήρωα (σαν τον κάπτεν Αμέρικα). Δε νομίζω δηλαδή ότι γίνονταν η όλη φάση (όπως σήμερα) από χόμπυ. Έφτιαχναν τους υπέρ πολεμιστές, ενώ μάλιστα, τις περισσότερες φορές, δεν επέτρεπαν στις γυναίκες την άθληση (πράγμα οξύμωρο αν έκανε πράγματι ο αθλητισμός καλό στην υγεία). Επίσης δε νομίζω ότι ο αθλητισμός είχε τη παραμικρή σχέση με την ευγενή άμιλλα....αυτό είναι σύγχρονο εφεύρημα.

cutlaroc likes this.
  7. turrican

turrican Retro Guru

Λοιπόν, το post σου μου θύμισε και κάτι άλλο.
    Την εμμονή του συστήματος για το πλούσιο "πρωινό"!!!
    Το πρωινό λένε (φαντάζομαι οι πολυεθνικές κατασκευής τροφίμων και τέτοιων σκευασμάτων), ότι είναι το κυριότερο γεύμα της ημέρας!
    Πρέπει με το που ξυπνάς, να τρως ένα σκασμό φαγητό, επειδή (λένε) το σώμα έχει τεράστιες ανάγκες ξεκινώντας τη μέρα του!

Από την άλλη, πόσοι απο εσάς - εμάς, δε νιώθουν ότι το πρωί δεν πάει μπουκιά κάτω;
    Ένας καφές, με το ζόρι!

Απο μικρά παιδιά μας κυνηγούσαν κάθε πρωί, πριν το σχολείο να πιούμε ένα χυμό ή γάλα, και πολλές φορές γινόταν μάχη!
    Και είναι μάλλον λογικό, αφού το ανθρώπινο σώμα, το πρωί έχει όλους τους δείκτες του στο MAX.
    Ζάχαρο, τεστοστερόνη, και δε ξέρω και εγώ, τι στην ευχή άλλο, ώστε να αντέχει να πάει για αναζήτηση τροφής!
    Αν δεν είχε την ενέργεια ο άνθρωπος το πρωί που ξυπνάει, δε θα μπορούσε να κυνηγήσει και να τραφεί (και σίγουρα αυτό δε θα μπορούσε να γίνει με γεμάτο στομάχι)! Με αυτά και με άλλα, μας έχουν τσακίσει το μεταβολισμό, και μετά τρέχουμε στους διαιτολόγους!

cutlaroc likes this.
  8. turrican

turrican Retro Guru

Τώρα διάβασα το link!
    Συμφωνώ πιο πολύ με αυτή την οπτική!
    Πλάκα - πλάκα, αν έρχονταν ξανά στη ζωή, πάλι ανατρεπτικός θα ήταν.

9. turrican

turrican Retro Guru

Και να πούμε και τι είδους βλάβη προκαλεί στους άνδρες η ποδηλασία...
    (δεν είναι τα γόνατα) :rolleyes:

antmagn likes this.
  10. clemenza

clemenza Retro Addict

Το έθεσες τόσο εύστοχα που δεν προσθέσω ούτε κόμμα. Well done! :thumbup:

11. transalp2

transalp2 Retro Starter

Συμφωνω με το σχολιο του PT Dakkar για το θεμα του Φειδιπιδη και θα ηθελα να πω τις κατωθι σκεψεις μου.

Να επισημανω εδω οτι δεν ειμαι ουτε ιστορικος ουτε στρατιτικος.

Α. Εαν ημουν ο στρατηγος Μιλτιαδης, θα ειχα μεριμνησει να ειχα εναν ασφαλη τροπο επικοινωνιας με την βαση μου την Αθηνα. Θα ειχα αγγελιοφορους με αλογα (και οχι δρομεις !) και μαλιστα 2-3 ομαδες να πηγαινουν ταυτοχρονα ετσι ωστε να μην χαθει καποιο σημαντικο μηνυμα (θα σχολιασω πιο κατω οτι το μηνυμα που επρεπε να παραδωσει δεν ηταν το "νενικηκαμεν" οπως ηδη ανεφερε και ο PT Dakkar

Β. Τι θα γινοταν αν ο Φειδιπιδης στραμπουλαγε το ποδι του? Δεν θα πηγαινε το μηνυμα στην Αθηνα φυσικα .... Ηταν αποδεκτο κατι τετοιο απο στρατιωτικη αποψη? Φυσικα και οχι. Θα επερvε ο Μιλτιαδης τετοιο ρισκο, εχοντας ηδη αποδειξει ποσο σπουδαιος ηγετης ηταν ? (και με αναλογη καλη ομαδα απο κατω φυσικα).

Γ. Καποιος ισως πει οτι τα αλογα ισως κουραζοταν. Σιγουρα στο δρομο απο Μαραθωνα προς Αθηνα θα υπηρχαν κατι σαν τα μεταγενεστερα χανια (η αν δεν υπηρχαν, σαν Μιλτιαδης θα αφηνα 2-3 ομαδες μιε 2-3 αλογα και 2-3 στρατιωτες για τον σκοπο αυτο), οπου ενας ιππεας θα αλλαζε αλογο με ενα ξεκουραστο και πιο γρηγορο. Γιατι να στειλω εναν πεζο και οχι 2-3 ιππεις?

Δ. Το περιβοητο μηνυμα λοιπον.... Μετα την ηττα στο πεδιο της Μαχης στο Μαραθωνα, οι Περσες επιβιβαστηκαν στα πλοια με σκοπο να πλευσουν γυρω απο τον νομο Αττικης, να μπουν στον Σαρωνικο και να αποβιβαστουν στο Φαληρο ετσι ωστε να επιτεθουν στην πολη που δεν ειχε ολο της το στρατο. Σιγουρα η πολη ειχε ενα σωμα αλλα το κυριως στρατευμα ηταν στον Μαραθωνα.

Το μηνυμα λοιπον που εστειλε ο Μιλτιαδης στους Αθηναιους δεν ηταν οτι νικησε (σιγουρα το ειπε και αυτο βεβαια) αλλα ηθελε να τους ειδοποιησει να οργανωθουν διοτι ερχονταν Περσικα σταρατευματα απο θαλασσης. Βεβαια ο στρατος αμεσως και αυτος ξεκινησε απο τον Μαραθωνα αλλα επρεπε να ειδοποιηθουν για το τι γινεται και οι ανθρωποι στην Αθηνα στην περιπτωση που κατι δεν πηγαινε καλα.

Ας δουμε μερικα νουμερα.

Η αποσταση απο Μαραθωνα εως Φαληρο δια θαλασσης ειναι περιπυ 65 ναυτικα μιλια. Ενα πλοιο της εποχης πηγαινε το πολυ 4-5 μιλια συνεπως θα ηθελαν 65/5= 13 ωρες.

Οι Αθηναιοι στρατιωτες για να διανυσουν 40 χλμ με εξαρτηση και κουρασμενοι μετα απο μαχη θα καλυπταν περιπου 4-5 χλμ την ωρα δηλαδη θα εκαναν 40/5=8 ωρες να φτασουν στην Αθηνα.

Οπερ και εγενετο. Πραγματι οι Αθηναιοι σταρτιωτες εφτασαν πισω στην Αθηνα εγκαιρως και νωριτερα απο τους Περσες κατα λιγες ωρες. Βλεποντας οι Περσες οτι παλι θα αντιμετωπιζαν ενα πληρη στρατο, εδωσαν τελος στη μαχη και αποχωρησαν ηττημενοι.

Οπως σε ολα λοιπον , βλεπουμε οτι η ιστορια εχει αναγκη απο ηρωες και απλουστευση των γεγονοτων ωστε να ειναι θαυμαστα και να τα θυμομαστε ευκολα.

Δεν ειναι κακο αυτο, αλλα ως σκεπτομενοι ανθρωποι πρεπει να σκεφτομαστε και λιγο και να μην πιστευουμε οτι μας λενε...

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ισως ο Φειδιπιδης να ετρεξε την αποσταση και οντως να παρεδωσε το μυνημα αν και πιστευω οτι αγγελιοφοροι ιππεις θα ειχαν φτασει αρκετη ωρα νωριτερα. Τα ανωτερω ειναι μονο σκεψεις μου και παραμενω παντα θαυμαστης των επιτευγματων των αρχαιων Ελληνων.

Συγνωμη αν κουρασα με το μακροσκελες σχολιο.

cutlaroc, turrican, supacoopa and 3 others like this.
  12. turrican

turrican Retro Guru

Αμάν ζημιά!!!
    Μέσα σε λίγες μόλις γραμμές, αποδομήθηκε ότι έμαθα στα μαθητικά μου χρόνια!
    Πραγματικά, έχεις δίκιο!
    Το άλογο (στη κυριολεξία δεν έχει λογική η υπόθεση)!
    Γιατί δεν έστειλαν ένα Ιππέα;
    Ακόμα και περπατώντας, ο ίππος πάει γρηγορότερα από ένα πεζό!
    Έστειλαν σκέτο τον...αναβάτη;

Και καλά, να δεχτώ ότι το Ιππικό των Αθηναίων ήταν "ανύπαρκτο": (οι πλουσιότεροι - αριστοκράτες είχαν πολεμικό ίππο).
    Να δεχτώ ότι δε τα χρησιμοποιούσαν τόσο αποδοτικά (λέγεται ότι κάποιες φορές κατέβαιναν απο το άλογο και πολέμαγαν στο...έδαφος!)
    Αλλά να πάρει η ευχή, σαν μεταφορικό μέσο, θα ήταν κοινά αναγνωρισμένο ότι ήταν γρήγορο!
    Σαν στρατιωτικό καψώνι φαίνεται.
    (Όμοιο με αυτό που βίωσαν οι άνδρες του Μ.Αλεξάνδρου, όταν "στασίασαν", και τους γύρισε πίσω μέσα απο την έρημο!

Last edited: Nov 21, 2017
    geoanas likes this.
  13. Pr  Dakkar

Απαντώντας σε θεωρητικά ερωτήματα Ιστορίας με τις ελλειπείς και φθαρμένες λόγω αλτσχάιμερ γνώσεις mode off .

Ρε παιδιά ποιοι ιππείς ?

Αν δεν με απατούν οι γνώσεις απο το γυμνάσιο(/λύκειο) από την εποχή του Τρωικού πολέμου υπήρχαν και χρησιμοποιούνταν οι φρυκτωρίες /σήματα απο απόσταση.

Η Αρχαία Ελλάδα ως γεωγραφικό ανάγλυφο και λόγω της πυκνής βλάστησης κάτω από την θεσσαλία (-που φημίζονταν για τα άλογά της -) νομίζω δεν ευνοούσε το ιππικό.
    Αν θυμάμαι καλά οι Αθηναίοι είχαν επιλέξει ακριβώς το μαραθώνα γιατί υστερούσαν δραματικά σε ιππικό και το έδαφος δεν βοηθούσε την ανάπτυξή του.

Και ασφαλώς υπήρχαν οΑθηναίοι ιππείς (ή ακόμα άρματα με άλογα ενδεχομένως) ως επιλογές .
    Το θέμα έιναι αν ήταν compromised ο/οι δρόμος/οι από τους οποίους
    μπορούσαν οι Αθηναίοι ιππείς(/άρμα με άλογα) να μεταφέρουν γρήγορα ,σίγουρα και με ασφάλεια το μήνυμα.
    Πέρα από τα άλλα μην ξεχνάμε ότι ο παλιός και εκδιωχθείς τύραννος των Αθηναίων είχε καταφύγει στην Περσία .
    Οπότε και "ξινισμένοι" οπαδοί του αλλά και πιθανότατα εξαγορασμένοι πράκτορες θα μπορούσαν εν δυνάμει να προκαλέσουν προβλήματα στην 100% ασφαλή επικοινωνεία και ο/οι απολύτου εμπιστοσύνης δρομέας/δρομείς
    που θα χρησιμοποιούσε/αν κάποιο μη standard δρόμο να ήταν κάποιου είδους εξασφάλιση/επιβεβαίωση .

Απαντώντας σε θεωρητικά ερωτήματα Ιστορίας με τις ελλειπείς και φθαρμένες λόγω αλτσχάιμερ γνώσεις mode off .

Έχω την εντύπωση ότι μοιάζουμε λίγο σαν τους τύπους που αμφιβάλλουν και πάλι για το αν πήγαμε στην σελήνη επειδή οι αντανακλάσεις στο κράνος e.t.c. όπως διάβαζα χτές .

Τι εννοώ ?
    Έχω την αίσθηση ότι λογικά παραβιάζουμε ανοιχτές θύρες.
    Επειδή τα παραπάνω έχουν μελετηθεί απο κορυφαίους ιστορικούς και στρατιώτικούς και τα παραπάνω θα έχουν επισημανθεί, τεθεί και απαντηθεί αλλιώς θα είχαν ισχυρά αμφισβητηθεί όπως τόσα άλλα και με μικρότερες αφορμές ακόμα και με υποψία ενδείξεων προκείμενου κάποιος ιστορικός ή "ιστορικός" να ξεχωρίσει από το σορό/να φτιάξει όνομα/να πουλήσει (βιβλία) .

Όχι ότι δεν έχει το ενδιαφέρον η συζήτηση κάθε άλλο, όχι ότι δεν θα κρύβονται πάντα κάποιοι ιστορικοί μύθοι έτοιμοι να καταρριφθούν αλλά τα παραπάνω στο συγκεκριμμένο thread οφείλονται περισσότερο στις ελλιπείς μας γνώσεις μας να δώσουμε σαφείς και πλήρεις απαντήσεις και στην γοητεία που ασκεί σαν το easter egg /hidden secret ενός παιχνιδιού η πιθανότητα ανακάλυψης αυτών των "ρωγμών" στο ιστορικό οικοδόμημα που διδακτήκαμε.

Last edited: Nov 21, 2017
  14. transalp2

transalp2 Retro Starter

Ολες οι εναλλακτικες περιπτωσεις ειναι πιθανες (αλτσχαιμερ αναπτυσω κι εγω σιγα σιγα :))

Αλλα τι θα γινοταν αν πεθαινε 5-10 λεπτα πριν φτασει ? Παει το μηνυμα....

Και παλι, γιατι να μην στειλεις και ιππεις ? Και ιππεις και ο Φειδιπιδης. Το μηνυμα δεν ηταν εμπιστευτικο. Το αντιθετο, αυτοι που θα τους επιαναν, ηδη θα ηξεραν τι παει να πει στους Αθηναιους αυτος που επιασαν.

Και για να πουμε και για το γεγονος οτι ετρεξε ως την Σπαρτη. Εκει παλι γιατι να στειλεις δρομεα? Η αν θελεις και ειναι εμπιστος οσο κανενας αλλος, βαλτον πανω σε ενα αλογο και δωστου και 5-6 συνοδους να ειναι σιγουρο οτι θα φτασει. Τι τον στελνεις μονο του να τρεχει ολη την Πελοποννησο σαν τον τρελλο και εκτεθιμενο σε τοσους κινδυνους ?? Επισης οταν στελνοταν μηνυματα κλπ προς βασιλεις αλλων πολεων-κρατων, ολοι εστελναν δωρα ως ενδειξη σεβασμου κλπ κλπ. Ο Φειδιπιδης τα ειχε στην τσεπη του ??? Η πηγε χωρις δωρα ??

Ιστοριες χωρις τελος λοιπον..... (αυτος ο Φειδιπιδης, πολυ τρεξιμο εριξε παντως :))

cutlaroc and geoanas like this.
  15. turrican

turrican Retro Guru

Είναι γεγονός ότι οι Ρωμαίοι αργότερα έφτιαξαν πραγματικούς δρόμους.
    Όμως, και παλιότερα υπήρχαν διαδρομές.
    Για να φτάσει ένας στρατός απο το ένα σημείο στο άλλο, λογικά περνούσαν από κάποια στάνταρ σημεία.
    Δρόμους ικανούς να πατηθούν απο ανθρώπους και ζώα (ιππικό).
    Φαντάζομαι, επίσης, ότι αν εξτρατευεις αρκετά μακριά απο τη βάση σου, χρειάζεσαι και υποστήριξη (άρα λογικά θα υπήρχαν μαζί και κάποιες "άμαξες" με εφόδια, υλικά, μεταφορά τραυματισμένων). Πιθανόν όχι πολλές, αλλά τουλάχιστον 2-3, δε θα υπήρχαν; (βέβαια ενδεχομένως να βοηθούσε στη μεταφορά και ο στόλος! ).
    Τι θέλω να πω;
    Ότι, αφού κατάφερνε, μια τέτοια "δυσκίνητη δομή", να περάσει απο κάπου, (πως μεκακινόντουσαν τόσα χρόνια οι στρατοί των πόλεων στην αρχαία Ελλάδα) , λογικά από τον ίδιο δρόμο μπορείς να στείλεις ίππο, χωρίς να απαιτείται κάποιο επίπεδο ανάγλυφο (πεδιάδα).
    Απο εκεί που μπορεί να περάσει ένας στρατός, σίγουρα (ακόμα γρηγορότερα) μπορεί να κινηθεί και ένας ιππέας.

Έχω επίσης χαραγμένη στη μνήμη μου (ήμαστε στο 2017 αλλά πρόσφατα νεοφώτιστοι) την εικόνα του δασκάλου, του γιατρού στα χωριά, να φτάνουν και στα πιο απρόσιτα μέρη, καβάλα σε ένα μουλάρι - άλογο. Λογικά με ένα άλογο, αυξάνονται οι δυνατότητες μετακίνησης ( πας ακόμα και εκεί που δεν πάει πεζός), γρηγορότερα, και με ασφάλεια!
    Μπορείς να κόψεις δρόμο, και να περάσεις σχεδόν απο παντού.
    Εδώ ο Αννίβας πέρασε ακόμα και ελέφαντες απο τις Άλπεις!

Θα υπήρχαν επίσης ληστές, άγρια ζώα (ένα φίδι βρε αδερφέ, σου έκανε τη ζημιά, που να ήταν λύκος), ενώ υπάρχει και το θέμα του αποπροσανατολισμού.
    Ποιος σου εξασφαλίζει ότι δε θα χαθείς, έστω και για λίγο; Αν χαθείς, θα προλάβεις να αναπληρώσεις το χρόνο;

Βάλτε στην εξίσωση τώρα και όλους τους πράκτορες, συνωμότες, κατασκόπους, προδότες, που θα κυκλοφορούσαν στην επικράτεια.
    Σκεφτείτε όσους "Μήδιζαν" ξαφνικά (και δεν ήταν λίγοι), όταν έβλεπαν ότι τα πράγματα δεν ήταν καλά...
    Σκεφτείτε τα προαιώνια μίση. των πόλεων κρατών, που τους ωθούσαν να συμμαχούν ο ένας μετά τον άλλο, με το "Μεγάλο βασιλιά", προκειμένου να βγάλουν απο τη μέση τον αντίπαλο τους, που έπαιρνε ξαφνικά κεφάλι.
    Θα ήταν σίγουρα μια περίεργη περίοδος, με"εύθραυστες" σχέσεις, που ο ένας θα υποπτευόταν τον άλλο.

Last edited: Nov 22, 2017
    cutlaroc, transalp2 and geoanas like this.
  16. dimfil

dimfil Retro Enthusiast

Έλα, μας αποδομήσατε τελείως την τυπική κλασσική και "ρομαντική" εικόνα που είχαμε!
    Φυσικά και συμφωνώ με όσα λέτε, πάνω κάτω έτσι είναι και φυσικά οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος αντιλαμβάνεται ότι κάπως έτσι είχαν τα γεγονότα. Δε νομίζω ότι πιστεύει κανείς πως κάποιος μόνος του έπρεπε να φέρει εις πέρας μια τέτοια αποστολή.
    Ωστόσο, ο άνθρωπος έχει ανάγκη από μύθους, από χρήσιμες ιστορίες με διδάγματα και ήρωες. Έχουν (καλό) λόγο ύπαρξης αυτές οι ιστορίες...

17. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Πολύ γουστάρω το thread! :thumbup:

18. Pr  Dakkar

Μην υποτιμάτε διόλου την αξία (warning χιλιοφορεμένο κλισέ >) "της έγκαιρης και έγκυρης "μεταφοράς της πληροφορίας στην διάρκεια μιας σύγκρουσης .
    Αν διατρέξετε την ιστορία ή τους θρύλους υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που περίλαμπρες νίκες μετατράπηκαν σε ήττες ή "τραγικές" νίκες .

π.χ. από :rolleyes:

μέχρι και μια και αναφερόμαστε στους Αθηναίους στο θρύλο του πως πήρε το όνομά του το Αιγαίο πέλαγος .

geoanas likes this.
  19. turrican

turrican Retro Guru

Τι να πει κανείς βρε παιδιά;
    Δεν ήμασταν μπροστά, άρα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, είναι σκέψεις!
    (Άσε που όταν στρέφουμε σε κάποιον τρίτο έντονα την προσοχή μας, μειώνονται οι πιθανότητες ενδοκοινοτικής σύρραξης) :rolleyes:
    (Θα την πληρώσει, λοιπόν, ο Φειδιπιδης, αλλά θα θυσιαστεί (ξανά) για καλό σκοπό. :eek:

Το τραγικότερο όλων (αν ευσταθεί το χειρότερο σενάριο), είναι ότι κάποιοι, κάθε χρόνο, γεμίζουν τα τμήματα εμφραγμάτων και τα επείγοντα, ακολουθώντας το παράδειγμα κάποιου, που έπαθε το ίδιο (ή στη χειρότερη, ενός αλόγου που πιθανότατα την έβγαλε καθαρή, αλλά είχε απο τη φύση του υπεράνθρωπες ικανότητες).

dimfil likes this.
  20. Pr  Dakkar

Δεν θα στοιχημάτιζα πάντως βάζοντας τα ρέστα μου σ'αυτό .

Αν κάποιοι πραγματικά θέλουν να φτάσουν στην σύρραξη θα μπορούσαν να τα καταφέρουν έχοντας αρχικά συμφωνήσει 100% στα πάντα
    να διαφωνήσουν κατόπιν μέχρι εσχάτων
    , αν όταν είπε το νενικήκαμεν και ξεψύχησε στις αγκαλιές των συμπολιτών του
    έγειρε το κεφάλι αριστερά ή δεξιά ......

:alien:

Last edited: Nov 24, 2017

Share This Page