Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Επισκευή Thunder Dragon - NMK - bootleg

Discussion in 'Arcades / Pinballs / Cabinets' started by geoanas, Mar 4, 2018.

1. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Τώρα τελευταία έχω κολλήσει άγρια με το μικρόβιο της επισκευής arcade boards που είχα για χρόνια στην κούτα μου, στοιβαγμένες η μία πάνω στην άλλη, περιμένοντας την στιγμή της επισκευής ή τροποποίησης τους. Μετά λοιπόν τον εξελληνισμό του EXERION, σήμερα αποφάσισα να ασχοληθώ με ένα ακόμη shmup που μου είχε κάνει δώρο φίλος, παλιός συντηρητής και λάτρης των arcade. Έχοντας λοιπόν δίπλα του μια τεράστια ντάνα από -to do- boards, άπλωσε την τριχωτή χερούκλα του και μου είπε:

- "Πάρε αυτό. Πάλεψε το αντρίκια και αν τα καταφέρεις θα αποκτήσεις shmupάκι φίνο και ονειρεμένο!"

Το πήρα και το έβαλα στην μπάντα, εδώ και 3-4 χρόνια. Καιρός ήταν λοιπόν να το ξαπλώσω στον πάγκο...

Λοιπόν τι έχουμε εδώ;

Μια τεράστια πλακέτα, βγαλμένη από τα γνωστά Κορεάτικα ή Κινέζικα υπόγεια εργαστήρια όπου η παιδική εργασία περισσεύει και ο όρος "ποιότητα" ακούγεται ως κραυγή από το υπερπέραν. Ο φίλος μου, ο γνωστός και κολλητός μου "μάστορας με την ροχάλα - κόλληση" είναι πανταχού παρόν και σίγουρα αισθάνεται απόλυτος βασιλιάς και καβαλάρης.

Προχθές σε μια κατ' ιδίαν συζήτηση που είχα με τον Thomas και εφόσον συζητούσαμε για τους bootlegers, αναφέρθηκα όλο σοβαρότητα στον τρόπο που έπρεπε να αντιμετωπίζονται...Καλύτερα μην αναφέρω την θέση μου γιατί το έργο θα βγει ακατάλληλο.
    Εκείνος πάλι μου ανέφερε ότι υπάρχουν bootleg εκδόσεις πολύ ποιοτικές, όπου για την παραγωγή τους χρησιμοποιήθηκαν υλικά Α' ποιότητας ενώ φαίνονται γενικά προσεγμένες κατασκευές. Μου έφερε ως παράδειγμα κάποιο παιχνίδι της συλλογής του. Εγώ πάλι συμφώνησα, αλλά για μια χρονική περίοδο, άντε βαριά μέχρι το '87 ή '88. Από εκεί και πέρα, αναφερόμενος κυρίως γύρω στα '90s και με βάση τα όσα έχω στην κατοχή μου κι έχω αντικρίσει (και δεν είναι λίγα) η ποιότητα των bootleg boards έπεσε κατακόρυφα, τόσο ώστε εύλογα αναρωτιέται κανείς το κατά πόσο δούλεψαν, ακόμη και μετά την έξοδο τους από την γραμμή παραγωγής...

Τα προβλήματα που έχουμε να αντιμετωπίσουμε είναι τρία:

(1) Το παιχνίδι ΔΕΝ δέχεται κέρματα. Όσα κι αν ρίξεις, παραμένει αδρανές συνεχίζοντας το demo mode.

(2) Τα γραφικά που απεικονίζονται είναι σκουπίδια. Ποια γραφικά; Τα backgrounds. Ορίστε:

(3) Δεν ακούγεται ήχος ούτε για δείγμα. Βουβό και Νεκρό.

Ξεκινάμε με την καθιερωμένη μπουγάδα - στέγνωμα και οπτική / εξωτερική επιθεώρηση με βάση το "μάτι" και την μεγεθυντική μας λάμπα - φακό.

Ένα το κρατούμενο... Κόλλημα και αποτέλεσμα ουδέν...Ακολουθεί ΣΟΚ και ΔΕΟΣ...

Ξεκινώντας πάντα από την τελευταία άκρη, εντοπίζω το αντίστοιχο jamma pin υποδοχής κέρματος.

Μαρκάρω και αφού δεν υπάρχει συνέχεια πάνω στην parts side, γυρνώ ανάποδα (solder side) και αντικρίζω αυτό:

Γεφυρώνω και bye bye πρόβλημα no 1

Τα κέρματα επιτελούν τον σκοπό τους και προχωράμε στο παρασύνθημα. Αποστολή "Background Graphics"...

antnik and cutlaroc like this.
  2. geoanas

Εδώ λοιπόν φίλοι μου ο αγαπητός μας "μάστορας" έκανε τρελό πάρτι πάνω στην πλακέτα. Πραγματικά μόνο που δεν έχεσε επάνω της. Είμαι υπερβολικός; Ορίστε κρίνετε μόνοι σας...

Οι bootlegers το θεωρούν ταμπού να ΜΗΝ κόβουν τα pins που περισσεύουν από κάτω. Ίσως είναι κάτι ιερό γι αυτούς; ...ίσως ερεθίζονται από τα αιχμηρά αντικείμενα; ...ίσως αρέσκονται να ξύνουν την πλάτη τους ή τα @@@@ τους με τις πλακέτες μετά το τέλος της εργασίας;
    Δεν ξέρω.
    Εκείνο που ξέρω είναι ότι τα καρφιά και οι πρόκες από κάτω γυρίζουν και βραχυκυκλώνουν διάφορα σημεία, παρασύροντας προς (ενδεχόμενο) θάνατο διάφορα parts ή απλά σπάζοντας τα νεύρα των φτωχών (πλην τίμιων) παικτών, συλλεκτών ή ερασιτεχνών μαστόρων σαν την μούρη μου.

Δεν υπάρχουν βάσεις ούτε καν στις eproms. Όλα είναι χύμα και άμα λάχει τα κολλάμε και μόνο από την μία πλευρά, αφήνοντας τα chips σαν τον General Lee των Dukes να εκτελεί ακροβατικά κολπάκια μόνο στις δυο ρόδες...

Να μην μιλήσω για τους πυκνωτές, κεραμικούς και ηλεκτρολυτικούς κι ένα σωρό άλλα...

Για να μην μακρηγορώ, το πρόβλημα με τα tiled graphics, όποτε συμβαίνει έχει συνήθως μια αιτία: Video Ram.

-Πως όμως μπορούμε να βρούμε ανάμεσα σε περίπου μια ντουζίνα ram chips ποια είναι υπεύθυνα για τα backgrounds;

-Schematics!

-Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; :rofl: Ποια schematics και κολοκύθια! Για bootlegιά μιλάμε εδώ!

:emoji_spy:
    Ψψψτ!...Κάποτε ένας Ινδιάνος αρχηγός μου είχε εκμυστηρευτεί ένα μικρό μυστικό. Χρήσιμο για περιπτώσεις σαν αυτές.
    -Βραχυκύκλωσε τις data lines και εκεί που θα δεις "δράση" στην οθόνη τότε να ξέρεις ότι είσαι κοντά! :whistle:

Εδώ μιλάμε για 6264...Αυτό κι έκανα! ...και ανακάλυψα τα ύποπτα RAM chips! ;)

Έκανα κι ένα μικρό piggyback με δυο σωστές και κουτάτες (υποψήφιες αντικαταστάτριες rams) και είδα ΠΟΛΥ δράση. :geek:
    Είναι ακριβώς εκεί που έκλανε ο :poop:"μάστορας":poop: κατά την τοποθέτηση, αναγκάζοντας τα, να πατηθούν και να κολληθούν μόνο σε μια πλευρά (φωτογραφία πάνω από τον General Lee!)

Τα έβγαλα, έβαλα βάσεις και αντικατέστησα...

Άναψα...

Εντάξει; :)

Πάμε τώρα για τον ήχο...

turrican and cutlaroc like this.
  3. geoanas

Reserved...Το post θα συμπληρωθεί, όταν βρεθεί η αιτία. WIP...

4. subzero79

subzero79 Retro Addict

αρχοντας των επισκευων μπραβο

geoanas likes this.
  5. dR_wH0

dR_wH0 Solder Noob Staff Member

Λογικά για τον ήχο υποθέτω ξεκινάς με κλασικό full recap ; Δεν έχει καθόλου ήχο ;

geoanas likes this.
  6. dR_wH0

dR_wH0 Solder Noob Staff Member

Άσχετο : Σε φάση θα ήθελα να δώ έναν οδηγό Jamma Harness. Δηλαδή, αν όλες οι πλακέτες χρησιμοποιούν το ίδιο pin layout (οπότε με ενα Supergun θα είμασταν οκ) ή αν έχουμε 2-3-4 διαφορετικά πρότυπα, οπότε σε μια bootleg που δεν ξέρουμε τι γίνεται υπάρχει περίπτωση και ενα pinout να μας κάνει ζημιά.
    Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητος - τα έγραψα λίγο αρτζι μπούτζι.

geoanas likes this.
  7. Pluto63

Pluto63 Retro Addict

Έχεις περάσει σε άλλο επίπεδο Γιώργο μου, τώρα και να σε διαβάζω μου αναπτερώνει το ηθικό όχι μόνο να βλέπω την όμορφη δουλειά. Γέλασα με την ψυχή μου....

geoanas likes this.
  8. geoanas

Ευχαριστώ lads!!! :D

@dR_wH0 Το full recap όπως πολύ σωστά ανέφερες είναι πάντα το πρώτο βήμα...η συγκεκριμένη βλάβη είναι ακόμα καλά κρυμμένη....που θα πάει όμως...ας όψεται εκείνος ο βρωμομαστορας που μνημονευω συχνά :mad:

cutlaroc likes this.
  9. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

Γιώργο μου απόλαυσα την επισκευή σου όσο δε πάει!!! :) :)

Όσο για τον "μάστορα" αυτός δεν ήταν μάστορας αλλά..... "κάστορας" (Το πιάσατε το υπονοούμενο... :D:D:D )

geoanas likes this.
  10. angel_grig

angel_grig Retro Enthusiast

Εξαιρετικος και απολαυστικος ο Γιωργος...αλλα θα εβαζα στοιχημα οτι δεν θα ξαναπιασει boot legs...

geoanas likes this.
  11. geoanas

Χα!Χα!Χα! Μην βάζεις και στοίχημα Greg...Η κούτα μου έχει ξεχυλίσει από bootlegs κι εγώ νοιώθω μεγάλο οίστρο τελευταία! :lol::lol::lol:

angel_grig likes this.
  12. geoanas

Είσαι ....ένα τρομερό παιδί! LOL! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::rofl:

cutlaroc likes this.
  13. turrican

turrican Retro Guru

Χα!Χα!Χα! Ξέρω ότι αγαπάς τις bootleg (και σε κυνηγάν και αυτές βρε παιδί μου)...
    Τις χάρηκα τις περιγραφές σου! Τους μαστίγωσες για δέκα γενεές! :p:p:p

geoanas likes this.
  14. geoanas

Χα!Χα!χα! Γιατί να το κρύψομε άλλωστε; :lol::lol::lol::D

15. geoanas

Έγινε ανταλλακτικά...και το χάρηκα το άθλιο :devilish:

Share This Page