Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Επιστροφη στο παρελθον!!!

Discussion in 'Εκτός Θέματος' started by metalcandyman, Jul 5, 2018.

1. metalcandyman

metalcandyman Retro Enthusiast

Ολοι μας γουσταρουμε την Retroεποχη γιαυτο και ημαστε σαυτο το Forum εξαλου.Αλλοι ηταν κομπιουτεραδες και μεγαλωσαν με spectrum,amstrad,amiga,atari st,commondore 64 και αλλοι (οπως εγω πχ) ειμασταν κονσολαδες και μεγαλωσαμε με Αtari 2600,nes,snes,master system,mega drive.Ποσο ομως στ'αληθεια αγαπαμε το retrogaming;;;;;;θα μπορουσαμε να ζησουμε χωρις της καινουριες κονσολες και τα pc με τα φανταστικα γραφικα και της απειρες δυνατοτητες σε σχεση με το παρελθον;;;;;

Φανταστητε οτι γεινοταν μια παγκοσμια οικονομικη κριση οπως τωρα πχ αλλα που δεν θα χτυπουσε τα νοικοκυρια,τον εργατη,τον δημοσιο υπαληλο,τον ελευθερο επαγγελματια κτλ αλλα θα χτυπουσε την βιομηχανεια των videogames.Μια κριση που θα εκανε ολες της εταιριες χωρις καμια εξαιρεση να χασουν ολους τους πορους τους τα εσοδα τους θα μειονοταν δραματικα και θα σταματουσε η παραγωγη οποιαδηποτε κονσολας και παιχνιδιου της σημερινης γενειας αλλα και θα σταματουσε και η εξελιξη.Τα NINTENDO Switch,ps4/ps4 pro,xbox one/xbox one x θα ειχαν μεινει στα χαρτια και θα εξαφανιζοταν ολοι οι καινουριοι επεξεργαστες απο τα pc οπως και οι καρτες μνημης και οι συγχρονες καρτες γραφικων και γενικα τα παντα και η τεχνολογια που θα ηταν διαθεσημη για ενα pc θα ηταν οτι τεχνολογια υπηρχε μεχρι το 1995.

Eπισης μαζι μαυτη την κριση θα δεχομασταν και μια εξωγηινη εισβολη απο τον πλανητη Retronius 4 και θα επρεπε να παραδωσουμε στους εξωγηινους οτι καινουρια κονσολα και pc εχουμε για να μας αφησουν να ζησουμε αλλα θα μας επετρεπαν να κρατησουμε οτι κονσολα εχουμε με οριο τα 16bit και οτι υπολογιστη εχουμε οπως ειπα και παραπανω με οριο τεχνολογιας το 1995.

Οποτε η Nintendo θα ξανααρχιζε να φτιαχνει NES και SNES,GAME BOY,GAME BOY COLOR και κανενα 16αμπιτο φορητο η η και καμια νεα κονσολα 8 η 16bit.Η sega παρα την αφραγκια της θα μπορουσε να ανταπεξελθει στην 8 και 16 bit γεννεια και θα ξανακυκλοφορουσε τα master system,mega drive,game gear,nomad η καμια καινουργια κονσολα και οι micro$oft και $ony για να μην ειναι εξω απο το παιχνιδι θα κυκλοφορουσαν οικιακες κονσολες και φορητα 8 και 16bit.

Ολα τα παλια παιχνιδια θα ξαναγυρνουσαν στην επιφανεια γιατι δεν θα ειχαμε κατι αλλο να παιξουμε αλλα οι ιδεες που υπαρχουν σημερα και τα καινουρια παιχνιδια δεν θα χανοταν αλλα θα κυκλοφορουσαν σε 8 και 16bit.ΠΧ Zelda ocarina of time,majora's mask,skyward sword,breath of the wild,super mario odyssey Κλπ σε 8 και 16 bit η shenmue,code veronica κτλ επισης σε 8 και 16 bit οπως και τα αναλογα παιχνιδια σε $ony και micro$oft οπως Halo,Gears of war,Final fantasy ΧV,last of us και γενικα ολα τα παιχνιδια που εχουν κυκλοφορησει η θα κυκλοφορησουν θα επρεπε να ξαναφτιαχτουν σε 8 η 16bit.Φυσικα το ιδιο θα γεινοταν και για τα παιχνιδια στους home computers και οι εταιριες θα τα ξαναεβγαζαν ολα αλλα και θα κυκλοφορουσαν και συνεχειες τους.

Γεια καποιους αυτο το σεναριο ειναι εφιαλτης και για καποιους αλλους ειναι κατι που θα ηθελαν σαν τρελοι να γιννει.Τελικα θα αντεχατε να γεινοταν κατι τετοιο η ειστε τοσο εξαρτημενοι απο την τωρινη γενεια που δεν θα το αντεχατε με τιποτα;;;;;;H μηπως δεν θα ειχατε κανενα προβλημα και θα γουσταρατε την ολη κατασταση;;;;;Oλοι μας γουσταρουμε τα ρετροπαιχνιδια θα αντεχαμε ομως εναν κοσμο κολημενο στα 8 και 16bit με την επιστροφη ολων των αγαπημενων μας παιχνιδιων,με την μεταφορα των καινουργιων στης απαιτησης της εποχης και με συνεχειες παιχνιδιων που δεν θα μπορουσαμε να ειχαμε ονειρευτοι καν στην τωρινη συγχρονη εποχη;;;;;;;και κυριως στην σκεψη οτι η συγχρονη και η μελοντικη γενεια δεν προκειται να ξαναερθουν ποτε;;;;;;;;

konc, geoanas and vasilas432 like this.
  2. vasilas432

vasilas432 Retro Member

Κοίταξε να δεις...
    Έχω φανταστεί πολλές φορές να ήμουν πίσω στο 90-95. Μου άρεσε τόσο πολύ αυτή η εποχή. Ήταν για μένα η χρυσή εποχή των video games κι ας πήρε πάνω το hobby με το PSX. Προχθές πήγα μετά απο τόσα χρόνια στα "Ολύμπια", γνωστό ηλεκτρονικάδικο και μπιλιαρδάδικο της τότε εποχής. Είναι ακόμα ανοικτό και με το ίδιο όνομα. Το κακό είναι οτι μέσα έχει μόνο μπιλιάρδα και στις θέσεις των arcade έχει Η/Υ. Έβλεπα γύρω γύρω το χώρο και ήταν σαν χθες που έβλεπα το House of the Dead και το SoulBlade δίπλα. Παραδίπλα δύο Sega Rally. Στην άλλη μεριά είχε τετράδα Daytona USA και δίπλα 1 Punisher και Bubble Bobble. Είχε και πολλά άλλα που δεν θυμάμαι. Ήταν γεμάτο κόσμο τότε σε αντίθεση με τώρα που είχε μέσα μόνο εμάς και άλλον ένα σε χώρο με 6 μπιλιάρδα και 20-30 Η/Υ στα 200 με 300 τετραγωνικά. Εκείνη την εποχή πήγαινα στο συγκεκριμένο arcade γιατί τότε είχα την άδεια να φεύγω απο το σπίτι κα είχα και motori.
    Νομίζω οτι δεν θα είχα πρόβλημα να γινόταν το δικό σου το σενάριο, μια χαρά θα τα πήγαινα με τα 8 & 16 bit ή 24 του Neo Geo.
    Βέβαια και η σημερινή εποχή είναι καλή για όλα τα παιχνίδια που ανέφερες παραπάνω. Κοντεύει μήνας που έχω κολλήσει με το "Ελληνικό" God of War και δεν θέλω να τελειώσει. Παίζω Monster Hunter World στο Xbox One X και Zelda, Odyssey και Shantae στο Switch. Επίσης βγαίνουν αρκετά 2D παιχνίδια και γενικά υπάρχει μαι τάση για τα retro που θα μεγαλώσει πολύ με τον καιρό. Αν θέλουμε πολύ τα retro μπορούμε να τα αγοράσουμε και να φτιάξουμε τεράστια συλλογή με παιχνιδάρες απο όλες τις εποχές. Χρόνο να έχουμε να παίζουμε...

Πάρα πολύ ωραίο το θέμα σου. Κάτι τέτοια θέματα με φτιάχνουν!

Last edited: Jul 5, 2018
    geoanas likes this.
  3. metalcandyman

metalcandyman Retro Enthusiast

Φυσικα αν θελουμε μπορουμε να φτιαξουμε τεραστιες ρετροσυλογες φιλος αλλα το ερωτημα του θεματος ειναι αν θα μπορουσαμε να ζησουμε με τεχνολογια το πολυ μεχρι 1995 την στιγμη που εχουμε μαθει σημερα με την νεοτερη τεχνολογια και γενικα οπως ακριβως τα περιγραφω στο θεμα.

4. turrican

turrican Retro Guru

Χωρά πολύ συζήτηση αυτό...
    Αν αντέχει κανείς; Τα πάντα φαντάζομαι αντέχουμε αν μας τα επιβάλουν. Εδώ δεν είπαμε κιχ για χίλια τόσα.
    Πόσο ακόμα για εμάς που έχουμε τόσες όμορφες αναμνήσεις...
    Όμως, η ίδια η φιλοσοφία του computing οδηγεί συνεχώς στο ταχύτερο και το κάτι παραπάνω.
    Το έκανα και τότε όταν απο τα 8bit ανέβηκα στα 16.
    Δε θα θυσίαζα το σημερινό μου PC για κανένα 16bit της εποχής μου.
    Πιθανότατα και οι περισσότεροι gamers να μη θυσίαζαν τις γρήγορες συνδέσεις και το online gaming.

Ίσως αν κάποια δύναμη το επέβαλε και δεν υπήρχε επιλογή, να διαπιστώναμε ότι περνάμε και πάλι υπέροχα.
    Όμως αν είχα επιλογή θα κοίταγα εμπρός.
    Και το εμπρός δεν είναι απλά το σήμερα, αλλά η εποχή που επιτέλους θα παίζουμε μέσα στο παιχνίδι, όπως μας έχουν υποσχεθεί, και μας έχουν πουλήσει....
    Ακόμα περιμένουμε.

vasilas432, geoanas and metalcandyman like this.
  5. vasilas432

vasilas432 Retro Member

Εγώ αντέχω με την τεχνολογία του 1995 μια χαρά! Έτσι κι αλλιώς έχω ευχηθεί άπειρες φορές να γύριζε πίσω ο χρόνος. Θα έβγαζαν όλες οι εταιρίες 8 και 16bit παιχνίδια και θα βλέπαμε και πολλά sequel που δεν κυκλοφόρησαν ποτέ! 1 παιχνίδι 3D που θα ήταν φοβερό σε 2D είναι το Gears of War με γραφικά στυλ Metal Slug:D

geoanas likes this.
  6. vasilas432

vasilas432 Retro Member

Έχεις παίξει VR?

7. Always Somewhere

Always Somewhere Retro Member

Το thread μου θυμίζει την ιστορία του John Titor με τον υπολογιστή IBM 5100 και το 2k38 bug όπου γυρίζει πίσω στον χρόνο γιατί οι υπολογιστές στο μέλλον δεν λειτουργούν σωστά :

https://www.strangerdimensions.com/2011/10/03/john-titor-the-ibm-5100/

https://www.strangerdimensions.com/2016/03/23/john-titor-final-post/

https://www.strangerdimensions.com/2016/05/13/john-titor-cyberworld-connection/

Λέτε κάποτε να γίνει μια τέτοια καταστροφή και να ξαναγυρίσουμε πάλι στα 8μπιτα και 16/32μπιτα ;;; :geek:

Αχ! μακάρι.. :love:

Last edited: Jul 7, 2018
    vasilas432 and geoanas like this.
  8. ChrisTOS

ChrisTOS Retro Member

Αυτό που μου λείπει από τότε είναι η διαφορετικότητα και ο ιδιαίτερος χαρακτήρας του κάθε μηχανήματος. Μπορούσες ανοίγοντας το κάθε σύστημα να το ξεχωρίσεις από το άλλο βλέποντας απλά τις εικόνες. Οι διαφορές στις παλέτες, στον ήχο, στον τρόπο που έπαιζες το έκαναν απόλυτα σαφές. Επίσης τώρα ζούμε στην εποχή που ούτε η επιστημονική φαντασία δεν μπορούσε να προβλέψει. Αν έφτιαχνα μια κονκάρδα starfleet σήμερα, με ένα arduino, θα είχε κάμερα, καμιά 15αριά αισθητήρες και θα έλεγχε και την καφετιέρα ώστε όταν γυρνούσες στο δωμάτιο σου να σου είχε έτοιμο τον καφέ. Τώτε ήταν η εποχή που γενούσε στα μυαλά μας την επιστημονική φαντασία.

9. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Για έναν τύπο σαν την αφεντιά μου, που δεν έχει σχεδόν την παραμικρή επαφή και ιδέα με τα καινούργια παιχνίδια της πιάτσας, αυτή η μέρα είναι σαν την ημέρα της μαρμότας. Την ζω κάθε μέρα, ξανά και ξανά.

Η αλήθεια είναι ότι νοιώθω πραγματικά ευτυχισμένος με τις λιγοστές ώρες που θα κάτσω να ασχοληθώ με κάποιο ρετρό παιχνίδι. Μου δίνει ένα αίσθημα πληρότητας βρε αδερφέ! Ειδικά, το να κάνω κάποιο καινούργιο high score ή να ανακαλύπτω κάτι καινούργιο σε μια αρχαιολογία, με ευχαριστεί όσο τίποτα άλλο. Είναι τόσα πολλά εξάλλου αυτά που δεν έχω δει ακόμα ή έχω ασχοληθεί ελάχιστα...

Είναι βέβαια και το άλλο. Ο χειρισμός των καινούργιων είναι τόσο περίπλοκος για τα γούστα μου που δεν με τραβάει ντιπ. Το μυαλό μου είναι τόσο κουρασμένο από την καθημερινότητα και κυρίως εξαιτίας των καταστάσεων τρέλας που ζούμε σε αυτή την χώρα σήμερα (που οι περισσότεροι κοιτάμε να επιβιώνουμε, περικόπτοντας κάθε τι που κάποιοι άλλοι στα εξωτερικά το έχουν ως δεδομένο κι εμείς ως πολυτέλεια), που κάθε τι νέο και ανατρεπτικό (για τα γούστα μου) στο τομέα της ψυχαγωγίας κάθε άλλο παρά ψυχαγωγία αποτελεί για μένα...

10. turrican

turrican Retro Guru

Ούτε καν έχω κοιτάξει μέσα απο αυτά, δεν έτυχε...
    Βέβαια θα προτιμούσα κάτι σε holodeck...

vasilas432 likes this.
  11. vasilas432

vasilas432 Retro Member

Είναι αυτό που περιμένεις. Ή έστω στην πρώτη σου επαφή θα εκπλαγείς. Εντάξει αυτό στην αρχή, μετά απλά θα σε κόψει κρύος ιδρώτας και θα θέλεις να ξερ..εμ να κάνεις εμετό!:D:D Την άλλη μέρα (αν έχεις παίξει βράδυ) ή την υπόλοιπη (αν έχεις παίξει ως το μεσημέρι), θα ζαλίζεσαι:eek::eek::eek::confused::confused::confused:

Αυτό συμβαίνει γιατί
    1. στα κακοσχεδιασμένα παιχνίδια
    2. στα χαμηλότερο των 60 fps
    Κατά τα άλλα η επόμενη PS γενιά θα είναι αρκετά καλή λόγω βελτίωσης των γραφικών και της διατήρησης του υψηλού framerate
    Καλά παιχνίδια είναι το Robinson της Crytek και το Farpoint με το όπλο

geoanas and turrican like this.
  12. turrican

turrican Retro Guru

Είμαστε σε καλό δρόμο! :)

vasilas432 likes this.
  13. vasilas432

vasilas432 Retro Member

Αυτό!
    Γιατί και εγώ τα πούλησα τα σιμπράγαλα του VR όλα μαζί. Το τραγικό είναι οτι ο ξάδερφος μου που τα αγόρασε μου είπε πως ήταν η χειρότερη αγορά που έχει κάνει τα τελευταία χρόνια. Απο την πλευρά μου τα χρήματα επενδύθηκαν στην PC Engine Duo R rgbαρισμένη και regionfreeαρισμένη:p

geoanas likes this.
  14. turrican

turrican Retro Guru

:eek::eek::eek: Πίσω ολοταχώς!!! :D:D:D

geoanas likes this.
  15. vasilas432

vasilas432 Retro Member

Στο Farpoint το όπλο δούλευε καταπληκτικά. Σημαδεύεις παντού γύρω γύρο και πυροβολείς χωρίς περιορισμούς σε σημείο πολλές φορές να χτυπάς το όπλο στα γύρο έπιπλα. Η Διόπτρα και η χρήση της καταπληκτική.

Παιχνίδια τρόμου μπορεί να σου προκαλέσουν έμφραγμα! Επίσης στο Robinson περνούσα πάνω από έναν κορμο-γεφυρα και από κάτω χοροπηδούσαν μερικά raptor για να μ αρπάξουν οπότε και αφού συνήλθα και σωθικά, συνειδητοποίησα ότι είχα σηκώσει τα πόδια μου ψηλά!
    Εδώ τελειώνουν τα θετικά.

Αρνητικά:
    1. Κρύος ιδρώτας (Το χειμώνα!) και αναγούλα
    2. Κακά γραφικά, δεν τρώγονται με τίποτα τα textures στο χώμα, τοίχους, πέτρες.
    3. Πολλά καλώδια συνδεδεμένα και το headset λίγο βαρύ. Επίσης το σύστημα χάνει συχνά το κέντρο και χρειάζεται calibration
    Αυτά τα 3 σε συνδιασμο = περιμένω την επόμενη γενιά

Last edited: Jul 18, 2018 at 12:46 PM

Share This Page