Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Καλές στιγμές !!!

Discussion in 'Γενική Συζήτηση' started by antnik, Oct 26, 2017.

1. DAT-Alex

DAT-Alex Retro Addict

Φοβερός ο sub.... Mεράκι ,όρεξη και ...πορωμένος με τα 8μπιτα .Περάσαμε φινα αν και...ηταν λίγο!

cutlaroc, subzero79 and geoanas like this.
  2. Pluto63

Pluto63 Retro Addict

Σας ζηλεύω φιλαράκια, μακάρι να είμασταν πιο κοντά.

3. DAT-Alex

DAT-Alex Retro Addict

+1

cutlaroc likes this.
  4. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

+1 ;-)

cutlaroc likes this.
  5. geoanas

Με τον φίλο μου Bülent Özgür, μέλος του http://www.commodore.gen.tr/forum/ της Τουρκίας, ξεκινήσαμε εδώ και κάμποσο καιρό, μια πολύ τακτική επικοινωνία.
    Φέτος, μου το φύλαγε για έκπληξη...Οικογενειακό ταξίδι στον Πολύγυρο και (όπως πολύ εύστοχα το αναφέρει και ο τίτλος του thread, μπράβο για άλλη μια φορά στον Αντώνη, aka@antnik) "Καλές στιγμές!" ...Ωραίες στιγμές! Στιγμές πραγματικής φιλίας και συναδέλφωσης, θα πρόσθετα.

Μου ήρθε και φορτωμένος με δώρα, ως μάγος εξ Ανατολής.

Περάσαμε κάνα δυο μέρες μαζί, είπαμε χίλια μύρια και δώσαμε ραντεβού για Κωνσταντινούπολη και ίσως και για ένα κοινό demo (Είναι και μαθητευόμενος music composer)

Ακολουθεί λίγο photo session, από τις δυο μέρες που είχαμε την ευκαιρία να τα πούμε για λίγες ώρες...

Οικογενειακές ιστορίες...

@DAT-Alex just joined the party! :thumbup:

Δοκιμάζοντας και μετρώντας διόδους...

Παλεύοντας με τα άθλια Windows που σε κάθε update ξεχνούν τους drivers. Vecfever σου 'ρχομαι!...Το retro logo στο κύπελο του καφέ, τι σας λέει; ;)

Περί Falcon ο λόγος...

Οφείλω κάπου εδώ να κάνω ξεχωριστή μνεία και στο εξαιρετικό post (τι πόστ! ποστάρα!) που μόλις ανάρτησε ο Πάνος και που συνιστώ να διαβάσετε εδώ

Ρε, Πάνο! Με συγκινείς φίλε, να το ξέρεις! Μάλλιασε η γλώσσα μου να το λέω...μάλλιασε...:)

cutlaroc, clemenza, antnik and 4 others like this.
  6. turrican

turrican Retro Guru

Ψάχνω το μυστικό συμβολισμό!

commodorαδες των δυο ηπείρων και των πέντε θαλασσών?
    Στην αυτοκρατορία των commodore - Atari δεν δύει ποτέ ο ήλιος; :cool:

7. geoanas

Ε, τώρα αν σου πω ότι παρότι Commodόrians το ενδιαφέρον μας, μονοπώλησε ο Falconας, τι θα πεις; :D:whistle:

cutlaroc, riscknight and turrican like this.
  8. geoanas

Ακόμη μια συγκινητική στιγμή που βίωσα από τον κολλητό μου πλέον Alex (Dr.J) στο 8bit computers the israeli group

Παρόλα τα προσωπικά του, ο Alex είχε (και συνεχίζει) πολύ συχνή επικοινωνία από την πρώτη κιόλας στιγμή, εκφράζοντας την αγωνία και την αμέριστη συμπαράσταση για το θέμα που φιλοξένησαν τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων παγκοσμίως...Δεν ήταν ο μόνος.

Τούρκοι, Ισραηλινοί, Ιταλοί και Πολωνοί φίλοι μου, ήταν εκείνοι που επικοινωνούν ακόμη και σήμερα εκφράζοντας το ενδιαφέρον και την λύπη τους για όσα διαδραματίζονται εδώ, σήμερα.

9. turrican

turrican Retro Guru

Ότι στήσατε ξόβεργες για σπουργίτια (sparrow) και σας βγήκε γεράκι! :eek::eek::eek::p:p:p

cutlaroc, riscknight and geoanas like this.
  10. geoanas

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

riscknight likes this.
  11. riscknight

riscknight Retro Enthusiast

Bravo vre geo!

geoanas likes this.
  12. DAT-Alex

DAT-Alex Retro Addict

Έχω να πώ με τη σειρά μου ότι η πρόσκληση του Γιώργου να συναντηθούμε οι τρείς μας (εγώ ,ο Geo και ο Bulent) στο 'κρησφύγετο' μάλιστα του ΄κόμη' ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία και πέρασα ένα όμορφο απόγευμα. Έφτασα έπειτα από μια ώρα περίπου και Ο Bulent ήταν ήδη στο lab του Geo και επεξεργάζονταν και οι δύο τον... FALCON 030 (!). Ανταλλάξαμε απόψεις γύρω από τις δυνατότητες σύνδεσης -για αρχή- του atari μέσω midi για την δημιουργία μουσικής. Έπειτα η συζήτηση στράφηκε προς την ρετροσκηνή γενικότερα και ιδιαίτερα της γείτονος χώρας.
    Ο Bulent έχω να πώ ότι ήταν ένας ήρεμος τύπος (οικογενειάρχης) με πάθος για τα ρετρό και πολύ όρεξη για να γνωρίσει τα ρετρο-μηχανάκια τα πρότζεκτ που είχαμε ανοικτά και γενικά οι συζητήσεις μας αφορούσαν διάφορα θέματα και σκέψεις γύρω απο αυτά.
    Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία και θα μου επιτραπεί να χρησιμοποιήσω 'αυτούσια' την φράση του Πάνου πιο πάνω:
    "... Κι ας είμαστε από διαφορετική χώρα ή διαφορετική φυλή. Commodoreάς είσαι κι εσύ, Commodoreάς κι εγώ, νιώθουμε ο ένας τον άλλο!..."
    η οποία με καλύπτει αυτή την στιγμή όσο τίποτα άλλο! :)

Υ.Γ: @turrican ομολογώ ότι πρώτη φορά έβλεπα απο κοντά FALCON 030 και έχω να πω ένα πράγμα : RESPECT και εντυπωσιάστηκα με το μηχανάκι την διασυνδεσιμότητά του ,τα γραφικά και τον ήχο του!

13. geoanas

@DAT-Alex ...και ξανά ευχαριστώ για την παρέμβαση σου με τους drivers!....Γανιάσαμε με τα αναθεματισμένα τα Windows...γανιάσαμε! :D

14. Always Somewhere

Always Somewhere Retro Member

Μπράβο παιδιά!!! :thumbup:
    Πραγματικά πολύ όμορφες στιγμές γεμάτες ζεστασιά, φιλικότητα και μπόλικη ρετρό διάθεση!!! Χαίρομαι ιδιαίτερα όταν βλέπω τέτοιες ρετρό-καταστάσεις και μάλιστα όταν επεκτείνονται και εκτός συνόρων!!! RESPECT σε όλους σας και στον φίλο μας Bülent Özgür απο την γειτονική μας Τουρκία!!!

Last edited: Jul 31, 2018
    cutlaroc, DAT-Alex and geoanas like this.

Share This Page