Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Κονσόλα για emulators!

Discussion in 'Υπόλοιπες Κονσόλες' started by saturn, Apr 11, 2016.

1. saturn

saturn Retro Starter

Καλημέρα σας.θα ήθελα να σας ρωτήσω, ποια κονσόλα που να είναι σαν το ouya και φυσικά να τρέχει emulators μου προτείνετε?φυσικά να συνδέεται στην τηλεόραση. Δεν μπορώ να βρω το ouya, έχω ψάξει εδω ελλαδα αλλα τίποτα,και σε διάφορες αγγελίες. Τελοσπαντων υπάρχει κάποια αντίστοιχη σαν το ouya που να κάνει τα ίδια πράγματα ακριβώς, και να μπορώ να το αγοράσω εδω ελλαδα?σας ευχαριστώ.

2. Pluto63

Pluto63 Retro Addict

Το ouya ηταν τεράστια αποτυχία και δεν θα σε συμβούλευα να το πάρεις, με πολύ μεγάλο ζόρι κατόρθωσα να ξεφορτωθώ το δικό μου. Τωρα εαν έχεις λίγη οικονομική άνεση (εποχές που ειμαστε..) θα σου έλεγα ενα οποιοδήποτε nvidia shield, διαφορετικά μια λύση τύπου raspberry Pi 3 μαζι με ενα controller ασύρματο xbox360 ειναι η τέλεια λύση, τρέχει και kodi για το τέλειο media player streaming.

3. saturn

saturn Retro Starter

Σε ευχαριστω πολυ Pluto63 οποτε το αφηνω το ouya και βλεπω οπως μου ειπες. ;) τωρα θα δω τι θα κανω.

4. metalcandyman

metalcandyman Retro Enthusiast

Φιλε saturn αν τυχον και δεν βρηκες λυση στο προβλημα σου μια καλη λυση οσον αφορα κονσολα για emulators ειναι και το Wii που σημερα μπορεις να βρεις τζαμπα που λεει ο λογος σε αγγελιες στα διαφορα forum και sites και με soft mod και με περιφεριακα ακομα και με αρκετα παιχνιδια.

geoanas and dR_wH0 like this.
  5. dR_wH0

dR_wH0 Solder Noob Staff Member

Το Wii είναι ένας μικρός γίγαντας. Πρόσφατα απέκτησα και 2ο (κουτάτο/NOS/NOrtec) και μπήκα στην διαδικασία να ξαναμάθω πώς κάναμε softmod, με όλα τα Latest καλούδια βέβαια.

Το πιο απλό θα σας πώ, οτι παίζω gamecube παιχνίδια με USB Gamepad...ΜΑΜΑΕΙ!

Υ.Γ : Μην ξεχνάτε να πάρετε Υpbpr καλώδιο - η εικόνα σε σχέση με το απλό RGB/SCART είναι...μέρα με την νύχτα!

geoanas and metalcandyman like this.
  6. metalcandyman

Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα.Εγω εχω το πρωτο μοντελο γιατι ολες της κονσολες της Ν της εχω αγορασει day one και τουλαχιστων στο Wii με βγηκε σε καλο γιατι η εκδοση αυτη εχει της Game Cube θυρες για τα gamepads και αφου εχω γυρω στα 6 τετοια τα αξιοποιησα καταληλως στο Wii και για τα παιχνιδια του GC στην αρχη γιατι δεν ηθελα μονο γιαυτα να εχω και το GC συνδεδεμενο αλλα και μετεπειτα με το Dios Mios κλπ.

dR_wH0 and geoanas like this.
  7. dR_wH0

Και εγώ την 1η έκδοση ευτυχώς πρόλαβα - έχει όλες τις θύρες για τα χειριστήρια του GC, αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να πιάσω στα χέρια μου ένα (περισσότερο γιατί δεν ήθελα να πληρώσω τα εξωφρενικά ποσά που βλέπω για αυτό).

Χρησιμοποιώντας όμως το Nintendont μπορείς να συνδέσεις ενα απλο USB Gamepad και το υποστηρίζει με την μία! Oh well αυτή είναι συζήτησ για άλλο θέμα βέβαια...;)

geoanas likes this.
  8. Pluto63

Pluto63 Retro Addict

Μετά το Xbox original το wii είναι η πιο αγαπημένη μου κονσόλα με την πιο γ@ματη game scene και mod community.

subzero79, dimfil and geoanas like this.
  9. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Μη έχοντας Wii και δηλώνοντας άγνοια για την συγκεκριμένη, θα έλεγα ότι το Xbox και το psp σε φορητό είναι τα πλέον δημοφιλή για την συγκεκριμένη δουλειά

10. dimfil

dimfil Retro Enthusiast

Ένα XBox original "καπάρωσα" και εγώ και δεν βλέπω την ώρα να έρθει στα χέρια μου!
    Κατέβασα και coinops 8 να μπει με τη μία...

dR_wH0 and geoanas like this.
  11. metalcandyman

Γενικα ειναι τι προτιμαει κανεις.Για παραδειγμα εγω αδιαφορω πληρως για το xbox και γενικα για ολη την σειρα xbox γιαυτο αλωστε εχω σχεδον οτι κονσολα υπαρχει εκτος απο xbox.Σαν fan Της NINTENDO oμως το Wii ειναι για μενα οτι πρεπει οσον αφορα το emulation γιατι πολυ απλα υπαρχουν και παιχνιδια του Wii αλλ και του game cube που παιζω φανατικα μεχρι και σημερα ενω στο xbox δεν με νοιαζη να παιξω κατι.Οποτε ολα ειναι θεμα προτιμησεις.

@dR_wH0 Kοιτα πως εχει το πραγμα.Εγω οτι gamepads εχω τα εχω με την αγορα τους οταν ειχα παρει την καθε κονσολα και αυτο που ειχε η κονσολα και τα υπολοιπα που αγορασα μετα οποτε για emulator στο Wii οσον αφορα NES,SNES,MASTER SYSTEM,MEGA DRIVE κλπ οποιοδηποτε usb gamepad μου φτανει και μου περισευει αλλα οσον αφορα παιχνιδια Game cube πχ που ειναι κομμενα και ραμμενα για το GC Gamepad δεν μπορω να τα παιξω με κατι αλλο εκτος απο το original gampepad.Γενικα οπως βολευει τον καθενα παιζει ολα τα υπολοιπα ειναι να χαμε να λεγαμε.

dR_wH0 likes this.
  12. dR_wH0

Έτσι είναι ακριβώς - μην νομίζεις και εγώ απο "ανάγκη" κατέληξα στο USB Gamepad αφού δεν έβρισκα original GC Controller (σε λογικά πλαίσια ε; :p).

Share This Page