Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Μετατροπή Βιντεοκασέτας σε Αρχείο

Discussion in 'Εκτός Θέματος' started by cutlaroc, Jan 17, 2018.

1. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

Καλημέρας σας ,

Μου ζητήθηκε από ένα πελάτη να του μετατρέψω κάποιες παλιές του homemade αναμνηστικές βιντεοκασέτες σε αρχεία στον υπολογιστή του για να τα έχει μη πάθουν τίποτα. Έχει ασχοληθεί κάποιος από εδώ με το συγκεκριμένο άθλημα;

Έχω βρει ένα εξάρτημα που το συνδέεις στο usb του υπολογιστή και βγάζει εισόδους composite RCA video-audio καθώς και S-Video και είναι τσάμπα 12 ευρώ...

Το θέμα είναι οτι αξίζει να το πάρω; Έχει ασχοληθεί κάποιος για να μου δώσει τα φώτα του; Είναι μούφα; Υπάρχει και κάτι άλλο στα 40 ευρώ γι'αυτό. Παραθέτω και μια φωτογραφία του γκατζετιού...

HS0097.png.jpeg

metalcandyman likes this.
  2. metalcandyman

metalcandyman Retro Enthusiast

Δεν ξερω αν σε βοηθησει καθολου το post μου φιλαρακι αλλα καποτε ειχα ασχοληθει μαυτο το θεμα.Το 2005 ειχε ενα φιλαρακι μια αρχαια βιντεοκασσετα με μια ταινια που ηθελα και δεν μπορουσα να την βρω σε καποιο videoclub οποτε σκεφτηκα και γω την παραπανω λυση.Ειχα αγορασει κανα χρονο πριν ενα TV Tuner για τον υπολογιστη της Crypto και τελικα με εμεινε αμανατι γιατι δεν ειχε γινει η δουλεια που το ηθελα.Οποτε συνδεσα το ΤV Tuner στο PC μου και πανω στο Tuner εβαλα το βιντεο και με κατι επιλογες που ειχε απο το Tuner καθως παιζοταν η ταινια που μαλιστα φαινοταν και μεσα στο προγραμμα του tuner σε ενα μικρο παραθυρο την εγραψε σε avi στον σκληρο δισκο του υπολογιστη.Μετα απο μιαμιση ωρα που τελειωσε η ταινια και πηγα να δω το αποτελεσμα το αρχειο ηταν απλα τεραστιο δεν θυμαμαι ακριβως τα GB τωρα αλλα ηταν παρα πολλα γιατι δεν ειχε κανει φυσικα καμια συμπιεση.Μετα απο αυτο ετρεξα καποιο αλλο προγραμμα να το συμπιεσω οσο μπορουσα και τελικα αφου με εβγαλε την παναγια ολο αυτο αποφασισα να μην ασχοληθω ξανα γιατι ηθελα καμια 6,7 ταινιες να φτιαξω ετσι απο βιντεοκασσετα και δεν την παλευα αλλο.Τωρα με την τεχνολογια να εχεις προχωρησει πολυ σε σχεση με το 2005 πιστευω πως τα πραγματα θα ειναι πολυ ευκολοτερα για ενα τετοιο εγχειρημα.

Επισης δεν ξερω αν μπορεις να το ψαξεις αλλα εκεινη την εποχη κυκλοφορουσε ενα μηχανημα που επερνε βιντεοκασσετες και απο κατω επερνε και dvd με αποτελεσμα να μπορεις να γραψεις απευθειας την κασσετα σε dvd και μαλιστα το ειδα απο κοντα αυτο γιατι το ειχε φερει ενα φιλαρακι μου ηλεκτρονικος για το μαγαζι του για πουλημα δηλαδη.Ακομα μετανιωνω που δεν το πηρα τοτε τζαμπα με το εδεινε σχεδον.Ενα τετοιο αν ειχες θα εκανες την δουλεια σου ευκολα και απλα.

cutlaroc likes this.
  3. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

Τώρα έχουν απλοποιηθεί τα πράγματα όπως βλέπεις φίλε μου , me 10e+ΦΠΑ (12,81) το κοτσάρεις πάνω στο USB ,απ'την άλλη πάει στο βίντεο και κάνεις Capture με το πρόγραμμα... Ούτε τηλεόραση να βλέπεις, ούτε φέτα DVD, ούτε τίποτε... Το θέμα είναι οτι με τα προγράμματα αυτά τύπου Premiere ή Ulead Video Studio ( το οποίο το περιλαμβάνει απ'ότι λέει ) μπορείς να παίξεις και με τη συμπίεση... :)

Ο λόγος του πόστ μου είναι το αν υφίστανται όλα αυτά και δουλεύει όλο αυτό σ'αυτή τη τιμή...

4. metalcandyman

metalcandyman Retro Enthusiast

ααα sorry τοτε φιλος εγω νομιζα πως ηθελες και καμια αλλη λυση αν γνωριζει καποιος να σε προτεινει γιαυτο αναφερα τον τροπο που το εκανα εγω.Κοιτα δεν ξερω αν κανει ολα αυτα που λεει το μαραφετι που ποσταρες στο αρχικο post αλλα απο κει που θα τρεχεις να ψαχνεις να βρεις κατι αλλο εγω θα σε ελεγα να παρεις αυτο γιατι το κοστος δεν ειναι και τοσο τεραστιο ωστε να κλαις τα ευρω μετα.

cutlaroc likes this.
  5. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

Ναι και γω αυτό σκέφτομαι θα το πάρω...απλά έκανα το πόστ μπας και έχει πάρει κάτι παρόμοιο κάποιος να μου πει εντυπώσεις κτλ :) :)

6. Pr  Dakkar

Pr Dakkar Retro Enthusiast

Aν σκεφτείς ότι υπήρχαν usb tuners στην προηγούμενη hybrid (analog & dvb-t) γενεά που προσφέραν αυτή την λειτουργεία απλά ως extra -πέρα από την κύρια λειτουργεία ως tvtuner και στοίχιζαν 20-25€ max
    δεν νομίζω ότι είναι περίεργα φτηνό και υποθέτω λογικά ότι απόδοσή τους στην συγκεκριμμένη λειτουργεία είναι πάνω κάτω αντίστοιχη με αυτή των φτηνών usb hybrid tuners ίσως και καλύτερη .

Last edited: Jan 17, 2018
    cutlaroc and dR_wH0 like this.
  7. turrican

turrican Retro Guru

Δε το έχω με το video.
    Αλλά μήπως το όποιο μαραφέτι θα πρέπει να υποστηρίζει και SECAM?
    Πάει καιρός και δε θυμάμαι σε τι σύστημα είναι γραμμένες οι κασέτες.

cutlaroc likes this.
  8. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

Το συγκεκριμένο έχει ανάλυση μέχρι 720p αν συνδεθεί σε USB2 αλλιώς 480p σε USB1...

PAL ή NTSC αυτό δεν είναι ή έχω πάθει εγκεφαλικό και δε ξέρω τι λέω ρε παιδιά; o_Oo_Oo_Oo_O:lol::lol::lol::lol::lol:

9. AEON

AEON Tech Admin Staff Member

Προσωπικά το είχα δοκιμάσει με το AverTV Volar HX (USB TV Tuner) που τα μετέφερε σε MPEG4, αν και έχουν βγει πολλά μεταγενέστερα που σηκώνουν x265.

H καλύτερη επιλογή σου για μεταφορά από VHS είναι πάντως μέσω S-Video.

cutlaroc likes this.
  10. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

Και με Composite RCA γίνεται δουλειά... :)

11. dR_wH0

dR_wH0 Solder Noob Staff Member

Σε τι συσκευή θα κάνεις το Playback ?

cutlaroc likes this.
  12. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

Ακόμη ψάχνω βίντεο... Έχω 2 και τελικά δε δουλεύει κανένα χτες τα δοκίμασα... :( :(

13. dR_wH0

Λογικό. Το 1ο που σκέφτηκα οταν είδα το ποστ σου ήταν αυτό. ΠΟΥ θα βρείς βίντεο που να δουλεύει!!

cutlaroc likes this.
  14. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

Το ένα δε κάνει τίποτα είτε play είτε μπρος πίσω είτε οτιδήποτε άλλο να πατήσεις, και το άλλο ενώ κάνει μπρός πίσω δε παίζει με τίποτα... τι διάολο δε μπορώ να καταλάβω... :thumbdown::thumbdown::thumbdown:

15. dR_wH0

Είναι πιο σημαντικό η συσκευή αναπαραγωγής σου να είναι "πένα" παρά το καλώδιο που θα κάνεις την μεταφορά. Οι κεφαλές μάλλον σε αυτά τα βιντεο που εχεις θα είναι ψόφιες πλέον.

cutlaroc likes this.
  16. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

Μάλλον αυτό είναι δε μπορεί να είναι κάτι άλλο... Ευτυχώς έχω καβάτζα βίντεο ενός φίλου που ξέρω οτι δουλεύει...

17. antmagn

antmagn Retro Starter

Παλιότερα που σπούδαζα multimedia είχα αγοράσει μια κάρτα γραφικών που υποστήριζε video in και έκανα την καταγραφή με το virtualDub, πολύ ελαφρύ πρόγραμμα και με αρκετά plug ins και codecs. Τότε ακόμα στο πατρικό είχαμε video... Η κάρτα συνοδευόταν από καλώδιο RCA που φυσικά έμπαινε στο βίντεο και κατέληγε σε ένα βύσμα που θύμιζε πολύ το PS2. Φυσικά ο ήχος καταγραφόταν ξέχωρα από την line in της κάρτα ήχου.

Ήταν δύσκολο να κάνω καλή καταγραφή και παράλληλα να μην έχω dropped frames! Αν θυμάμαι καλά όλα αυτά σε Pentium 4. Ευχάριστη εμπειρία, πάρα πολλές ώρες πειραματισμού κλπ.....
    Πάντως για το τι ισχύει σήμερα στην καταγραφή αναλογικού περιεχομένου δεν γνωρίζω για να βοηθήσω λυπάμαι!

Λίγο άσχετο τώρα αυτό αλλά στη σχολή δεν μάθαμε τίποτα για όλο αυτό με την καταγραφή, αναλύσεις κλπ κλπ.... Ευτυχώς τότε υπήρχαν τα περιοδικά τύπου Multimedia World που είχαν εξαιρετικά άρθρα για όποιον ενδιαφερόταν.

dR_wH0, cutlaroc and geoanas like this.
  18. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

Άχ αναμνήσεις , σε Pentium 4 θυμάμαι οτι έκανα μετατροπή τα αρχεία video σε Virtual Dub σε ποιο ελαφρύ φορμάτ για να μη λαγκάρουν... :) :)

19. antmagn

antmagn Retro Starter

Πράγματι, η δυσκολία του να πετύχεις κάτι τότε είχε την ομορφιά της ειδικά αν το πείσμα είναι μέρος του χαρακτήρα σου! :lol: Όταν είσαι και σε πιο μικρή ηλικία και έχεις μπόλικο χρόνο είναι αλλιώς. Τώρα με ένα απλό κλικ κάνεις ότι μετατροπή θέλεις, οπότε δεν έχει καμία αξία. Ναι δε λέω, ευκολία, αλλά σκέψου πως ένιωθες όταν έγραφες ας πούμε ενα CD πόσο μάλλον όταν έφτιαχνες ένα VCD κάποια χρόνια πριν (να μην πω δεκαετία δεκαπενταετία !) και το μοιραζόσουν με φίλους.

cutlaroc, geoanas and dR_wH0 like this.
  20. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

Ναι ναι δε συγκρίνονται οι παλιές προσπάθειες να κάνεις κάτι , ένιωθες οτι ξεζούμιζες το μηχάνημα! :) :)

geoanas likes this.

Share This Page