Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Τα forum γέννησαν τη μόδα, ή το αντίστροφο;

Discussion in 'Εκτός Θέματος' started by turrican, Feb 7, 2018.

1. turrican

turrican Retro Guru

ΟΚ! Η Atari έκλεισε, μετά ακολούθησε και η Commodore! Το παλαιό μου μηχάνημα μπήκε για πάντα στην ντουλάπα, ενώ ο υπερσύγχρονος AMD 386DX με SVGA και sound blaster, καμάρωνε μόνος του επάνω στο γραφείο μου. Αγαπώντας την τεχνολογική υπεροχή, "συμβιβάστηκα" με αυτό! Απολαμβάνοντας τώρα την υψηλή ταχύτητα, τα εκατομμύρια χρώματα, τις υψηλότατες αναλύσεις, απορώ πως ζούσα κάποτε χωρίς αυτά! Και ενώ πέρασαν αρκετά χρόνια εξέλιξης, και (νόμιζα) ότι έθαψα για πάντα το παρελθόν, νάσου το και πάλι πετιέται! Είδα μια μέρα ένα forum και γράφτηκα... έβγαλα το ρετρό μηχάνημα από την ντουλάπα, και άρχισα να αγοράζω ρετρό μηχανάκια σαν τρελός...

Τα forums (μας) γέννησαν αυτή τη μόδα, ή απλά αυτό το ρεύμα υπήρχε - φούντωσε και γέννησε τα forums; Από τι το πάθατε βρε παιδιά;

Last edited: Feb 9, 2018
    cutlaroc, nicked and geoanas like this.
  2. subzero79

subzero79 Retro Addict

ο @geoanas φταιει εγω ηλεκτρονικακιας ημουν

geoanas and Scorpio_Gr like this.
  3. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Από τους emulators.

Όλα ξεκίνησαν early / mid '90s από μια επίσκεψη στον "πειρατή" της γειτονιάς. Άνοιξα τον "κατάλογο" και είδα εκεί μέσα ένα "Bomb Jack" / 1 disk για PC...WTF...σκέφτηκα!

Ήταν ένας πολύ πρώιμος εξομοιωτής του arcade (single game) που είχε προγραμματιστεί από κάποιον τύπο, που όπως ανέφερε είχε δανειστεί το original arcade από φίλο του και του ήρθε η ιδέα να γράψει κάτι σε PC, για πειραματισμό και γνώση. Δεν είχε ήχο, ούτε dip switch ρυθμίσεις. Κάπου τον έχω και δοθείσης ευκαιρίας θα τον ανεβάσω εδώ πέρα για ιστορικούς λόγους...

Κάλεσα έκτακτη σύσκεψη στο σπίτι με φίλους αγαπημένους και τους το έδειξα. Ήμουν τότε στην sparknet και αρχίσαμε το ψάξιμο. Αρχίσαμε να ανακαλύπτουμε γνωστά και διάσημα sites (Dave's Classics, Zophar ...) που τα περισσότερα δεν υπάρχουν πια. Έψαχνα για Moon Patrol, Lady Bug ...βρήκα το MAME. Ταυτόχρονα είδα τον πρώτο εξομοιωτή για C64. Νομίζω ήταν ο CCS64. Κατέβασα λίγες images και αμέσως, σχεδόν ταυτόχρονα τσίμπησα ξανά τον C64 από το πατρικό μου....

Είχα μπει πλέον στην Forthnet και είχα "σηκώσει" την πρώτη μου ιστοσελίδα που είχα φτιάξει από εδώ και από εκεί και με πολύ notepad. Βρήκα την Gameland και τον Κώστα. Το Badge's Lighthouse και τον Νίκο. Τα λέγαμε στο IRC με τον Maddog.

Ήρθε το MAME.GR, το forum και οι πειρασμοί! Ο "προεδρος" (Brainkiller) μας ένωσε υπό κοινή στέγη και καταπληκτικά δεμένη παρέα. Ήθελα arcades και τα έβρισκα στο Ebay, μιλούσαμε για κονσόλες και να οι αγορές και να ο Βασίλης για την SEGA και να το Dreamcast και το Saturn και να ένα δώρο Atari 2600 (Χριστουγενιάτικο) αγορασμένο από το πρώτο μαγαζί με retro εν Αθήναις...

Μετά ήρθαν όλα τα άλλα και να 'μαι τώρα που σας μιλώ και σας ασπάζομαι!

cutlaroc and turrican like this.
  4. konc

konc Retro Enthusiast

χμμμ ωραία σκέψη, σε μένα πάντως ήρθε ανάποδα. Θέλησα να ξαναδώ κάποια εικόνες, να ξαναζήσω πράγματα. Άρχισα τα κατσαβιδιάσματα, αγόρασα ξανά hardware που είχα πετάξει, φώναξα φίλους και κάναμε σαν μικρά παιδιά πάλι. Ύστερα κάθε φορά που googlαρα κάτι που προσπαθούσα να θυμηθώ/μάθω έπεφτα πάνω σε retroforums και η συνέχεια γνωστή. Γνώμη μου είναι πάντως πως δεν μπορείς απλά μια μέρα να πέσεις πάνω σε ένα forum ειδικού θέματος , και να γραφτείς, και να συνεχίσεις να συμμετέχεις. Και εγώ έχω πέσει πάνω σε forum εκτροφής σαλιγκαριών ξέρω 'γω αλλά δεν...

5. turrican

turrican Retro Guru

Δε νομίζω ότι θα ασχολούμουν με τα παλαιά computers αν δεν έβρισκα κοινό που μοιράζεται τις ίδιες ανησυχίες.
    Και σίγουρα, δε θα μάζευα παλαιά computers, πριν κάποιοι μου "υποδείξουν" πόσο πολύτιμοι "μοναδικοί" και "σπάνιοι" είναι.
    Η πετριά μου ήρθε απο τα forums. Μπορώ να πω με σιγουριά ότι σχεδόν με κατέστρεψαν (αν και μου έδωσαν πολλά).

Με τους Home computers συμβαίνει κάτι μαγικό, που μόνο κάποιος της γενειάς μας μπορεί να το βιώσει (και σπάνια άλλη συσκευή μπορεί να δώσει).
    Τι είναι αυτό;
    Έζησα την έλευση τους, δυο φορές!!!
    Μία τότε που γεννήθηκαν, και μια δεύτερη όταν επέστρεψαν πεισματικά, μέσα από τη νέα τους ανάσταση!
    Μου διαφεύγει αν άλλη συσκευή γνώρισε τέτοιο δυναμικό come back!
    Θεωρώ μεγάλη τύχη να μπορείς να βιώνεις τις καλύτερες στιγμές των παιδικών σου χρόνων, στη μέση ηλικία! Σαν να σου δίνει η ζωή ξανά μια ευκαιρία!

Last edited: Feb 8, 2018
    cutlaroc, geoanas and dR_wH0 like this.
  6. metalcandyman

metalcandyman Retro Enthusiast

Mε home micros δεν ασχοληθηκα ποτε ισα ισα που ποτε δεν τα συμπαθησα και σαυτο μπορει να συνεβαλε πως στο χωριο μου και στην γυρω περιοχη κανενας φιλος μου δεν ειχε καποιο ωστε να μου κοληση και μενα το μικροβιο.Αυτο ομως που με εκανε να μην τα συμπαθω ηταν γιατι μαρεζε η απλοτητα που ειχαν οι κονσολες εβαζες το παιχνιδι αναβες την κονσολα και σε δευτερολεπτα χανοσουν στον μαγικο κοσμο του καθε παιχνιδιου.Ετσι λοιπον δηλωνω φανατικος κονσολας αν και οφειλω να ομολογησω πως περασαν απο τα χερια μου ενα spectrum που ποτε δεν το χρησιμοποιησα για να παιξω κατι αλλα περισσοτερη χρησιμοτητα ειχε ως τακος σε ενα επιπλο που ειχε σπασμενο ποδι αλλα και ενας commodore 64 που με ειχε φερει μια θεια μου απο γερμανια μαζι με εναν διαστημικο για τα ματια μου εκεινα τα χρονια μοχλο και ειχα και δυο παιχνιδια μια ολυμπιαδα που δεν θυμαμαι ποια ηταν αλλα και το back to the future τα οποια δεν επαιξα ποτε γιατι δεν βρηκα ακρη πως να τα παιξω με το κασσετοφωνο που ειχε και δεν ειχα και κανεναν να μου δειξει.Φυσικα μολις εφυγε η θεια μου λιγο καιρο μετα ο C64 πουληθηκε σε χρονο ρεκορ και αξιοποιησα τα λεφτα σε κονσολα και παιχνιδια φυσικα.

Ετσι λοιπον η τρελα μου παρεμεινε απο τοτε μεχρι και σημερα στα 36 μου δεν εφυγε ποτε και τα forums καμια σχεση δεν ειχαν μαυτο προσωπικα για μενα.Το πρωτο forum που γραφτηκα ηταν πριν 7 και χρονια και ηταν το mame.gr γιατι εψαχνα ενα μοχλο για συγκεκριμενο θεμα και απο τοτε πηρε σειρα το Retromaniax αλλα και για λιγο το retrocomputers με ελαχιστη συμμετοχη και μετα εδω στο iamretro.Ετσι λοιπον ποιο πολυ εγω εβγαλα προς τα εξω με τα γραφωμενα μου την τρελα μου για τα videogames και της παλιες κονσολες παρα πηρα αφορμη απο τα forums ωστε να αρχισω να ψαχνω για παλιες κονσολες που μπορει να ειχα παρατημενες αλλα και να αρχισω να μαζευω παιχνιδια και κονσολες που μπορει να μην ειχα.Εξαλου δεν ειμαι συλλεκτης δεν με νοιαζουν αυτα και απο την αλλη εχω ολες της κονσολες αλλα και ολα τα παιχνιδια που ηθελα σε καθε μια απο αυτες της κονσολες.Απο την αλλη φυσικα επειδη η δουλεια μου ειναι τετοια που οταν τελειωση η παραγωγη περιμενω τους πελατες να ρθουν να ψωνισουν και οι ωρες που καθομαι στο μαγαζι ειναι παρα πολλες τα forums εγιναν μια ευχαριστη παρεα και περνουσε και η ωρα σαν νερο.

Με αφορμη αυτο το θεμα ομως θα ηθελα να εκφρασω κατι που εχω παρατηρηση και φυσικα μιλαω γενικα απο αυτα που βλεπω αυτα τα χρονια σε αυτα τα forums και ενοειται πως δεν ισχυει για ολα τα μελη αλλα ειναι μια γενικοτερη απορια μου.Οπως εγω εχω τρελα με της κονσολες την αντιστοιχη τρελα εχουν και οσοι ασχολουνται με τα home micros ομως εχω παρατηρηση πως οι πλειοψηφια γουσταρει πιο πολυ το να ψαξει να βρει και να αποκτησει καποιο η καποια απο τα home micros που δεν εχει,να παρει περιφερειακα που μπορει να μην εχει αλλα και μεγαλη τρελα να ξαναδει να λειτουργει καποιο χαλασμενο HM και μαλιστα αν γνωριζει να το φτιαξει αυτος που θα το παρει παρα να κατσει και να παιξει παιχνιδια σαυτα.Πιο πολυ σχεδον ολοι μιλουσαν για τεχνικα θεματα για βλαβες και για διαφορα αλλα παρα για παιχνιδια και αυτο το εχω παρατηρηση και εδω μεσα στο iamretro.Δηλαδη πιο πολλα θεματα υπαρχουν για επιδιορθωσεις,για HM που απεκτησε καποιος,για περιφερειακα κλπ παρα για παιχνιδια και δεν εννοω πως ολα αυτα τα ατομα δεν επαιζαν παιχνιδια εκεινα τα χρονια αλλα πως τωρα ποιο πολυ τους νοιαζει να εχουν το μηχανημα στην κατοχη τους η να το αποκτησουν παρα να κατσουν και να παιξουν τωρα παιχνιδι σε αυτα τα συστηματα.Ετσι λοιπον αυτο που πιστευω ειναι πως τα forums βοηθησαν αρκετο κοσμο να ξαναθυμηθει την τρελα του και να αρχισει ξανα να μαζευει Home micros που δεν ειχε ποια η που δεν ειχε ποτε και ηθελε να αποκτησει ομως απο την αλλη πιο πολυ θελησε να καλυψει αυτη την αναγκη του παρα την αναγκη για gaming και να κατσει να γουσταρει να παιξει παιχνιδια σαυτα τα συστηματα.

Φυσικα για να μην παρεξηγηθω κιολας δεν μιλαω πως ετσι ειναι ολοι γενικοτερα και ετσι ειναι ολοι στα forums που ασχολουνται με τα home micros αλλα πως με αυτα που βλεπω με εχει δημιουργηθει αυτη η αποψη/απορια γιατι οπως ειπα βλεπω θεματα για ολα αυτα που εγραψα παραπανω (επιδιορθωσεις,αποκτηση μηχανηματων κλπ) και πολυ λιγοτερα θεματα για παιχνιδια γιαυτα τα συστηματα για της εμπειριες του καθενος με διαφορα παιχνιδια με reviews παιχνιδιων για Home micros κ.α.

dR_wH0, turrican, cutlaroc and 2 others like this.
  7. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

Εγώ πάντως το έπαθα την ημέρα που πέτυχα τυχαία στο youtube ένα βίντεο που παρουσίαζε το Symbos για τον Amstrad... Μετά το αρχικό σόκ αφού το έψαξα , έμαθα για τη κάρτα τη Symbiface την οποία δεν έχω καταφέρει ν'αποκτήσω ακόμη :( :(

geoanas and turrican like this.
  8. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ΠΕΘΑΝΑ ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΣΕ!!!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑ

9. AEON

AEON Tech Admin Staff Member

Ενδιαφέρον το ερώτημα. Έχει απασχολήσει κι εμένα στο παρελθόν. Πάντα υπήρχε κόσμος που μάζευε μηχανήματα ήδη από τα 80s (οι καλώς εννοούμενοι συλλέκτες, γιατί υπάρχει κι άλλη κατηγορία κερδοσκόπων & θυμάτων που δεν είναι του παρόντος). Διάφοροι εξ αυτών μαζεύονταν στις BBS σε προϊστορικές εποχές και συζητούσαν ατύπως. Απλά εκείνη την εποχή δεν ετίθετο θέμα νοσταλγίας. Όλα ήταν ακόμη "φρέσκα"...

Αν στην εξίσωση μπει κι ο παράγοντας νοσταλγία, θα πρέπει να μιλήσουμε για early 90s. Στο εξωτερικό εμφανίστηκε υλικό στο gopher (ποιός το θυμάται; ) και στο usenet με διάφορα ομαδοποιημένα κείμενα που ... ήδη νοσταλγούσαν τα 80s ή αναφέρονταν σε μηχανήματα εκείνης της εποχής. Στο εξωτερικό και δη με την επανάσταση που έφερε το web, ξεκίνησαν δειλά-δειλά να αναδύοναι άρθρα και ιστοσελίδες στο retro όπως το αντιλαμβανόμαστε σήμερα, αλλά ήταν πολύ περιορισμένα και μάλλον "χύμα" για τα σημερινά δεδομένα.

Στην Ελλάδα ως δικτυακή παρουσία επιβεβαιώνω ότι τα πρωτεία τα κρατεί ο Γιώργης με το site του, όταν ακόμα διέθετε στην κεφαλή του μαύρα μαλλιά (τρομακτικά πράγματα δηλαδή..). Τα πρώτα σχετιζόμενα forums, όπως σωστά μου υπενθύμισε και ο Nemo, ήταν τα amigahellas.gr με το mame.gr. Το retromaniax (που άντλησε τον αρχικό του πυρήνα από ένα thread για το Pixel στο insomnia, αλλά κι από μέλη του mame.gr) ασχολήθηκε πιο εντατικά / δομημένα με το retrocomputing εν γένει, φέρνοντας σε επαφή & επικοινωνία ευρύτερες μάζες "καμμένων" (με την καλή έννοια) και ίσως ξεκίνησε μια μικρή "μόδα". Μετά καλώς ή κακώς (αποτελεί αντικείμενο ξεχωριστής κουβέντας) επεκτάθηκε στο σύνολο της retro θεματολογίας, με αποτέλεσμα από ότι βλέπω να αριθμεί πλέον 26.000 εγεγραμμένα μέλη. Για το γεγονός αυτό σίγουρα συνέβαλαν μέχρι σήμερα πάρα πολλά άτομα. Τα υπόλοιπα λίγο πολύ τα γνωρίζετε όλοι: Δημιουργήθηκαν μια σειρά επιμέρους forums με αντίστοιχο, ή και carbon-copy, περιεχόμενο, με τα περισσότερα να λειτουργούν μεταξύ τους ως συγκοινωνούντα δοχεία μελών. Το αποτέλεσμα ήταν πάντως να φουντώσει το trend, να οργανώνονται σταδιακά events, να γνωρίζει ο κόσμος "εκεί έξω" ότι υπάρχουν μουρλοί σαν του λόγου μας και πάει λέγοντας..

Παράλληλα στο εξωτερικό, όσο διαδίδοταν το internet συνέβαινε κάτι αντίστοιχο, αλλά, όπως ήταν επόμενο, σε ευρύτερες κλίμακες. Μη μου ζητήσετε ονόματα από τα πρώτα web sites πλην ίσως του Dave's Video Game Classics, είμαι πολύ ξεχασιάρης (οξύμωρο :alien:), αλλά σίγουρα προηγήθηκαν των ελληνικών. Στην εκδοτική πλευρά δε θα πρέπει να παραλείψουμε μια ειδική μνεία στο περιοδικό RetroGamer που κυκλοφόρησε το 2004 και συνέβαλε σημαντικά στο να φέρει παλιούς και νέους σε επαφή με την ιστορία των υπολογιστών και του gaming, ενώ συνάμα προσέφερε "καύσιμο" για την δημιουργία πολυποίκιλων online communities.

Άρα επανερχόμενος στην απορία "αν γέννησε η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα", η άποψη μου είναι ότι forums και retro-ενασχόληση συνυπήρχαν και αλληλοτροφοδοτούταν. Απλά κάποια στιγμή στις αρχές των 00s άρχισε το web να γίνεται mainstream και μαζί με αυτό οι διάφορες ευκολίες επικοινωνίας ή δημιουργίας κοινοτήτων που παρείχε. Επίσης με τα διάφορα wikis και την ανταλλαγή πληροφοριών ο κόσμος ερχόταν σε επαφή με έναν ασύγκριτο πλούτο δεδομένων, μαθαίνοντας ακόμα και τις πιο κουφές λεπτομέρειες για τα μηχανήματα με τα οποία μεγάλωσε (ή ποθούσε τότε να αγοράσει) και περιέργως μέχρι εκείνο το σημείο αγνοούσε. Ο ενθουσιασμός και οι γνώσεις κάποιων "μερακλήδων" σίγουρα συμπαρέσυραν αρκετούς άλλους να πάρουν το θέμα πιο ζεστά, ακόμα και να το μετατρέψουν σε χόμπυ (λόγω του σχετικά άπειρου βάθους που το χαρακτηρίζει). Όσο περισσότερος κόσμος συνέρεε online τόσο αυξανόταν ο πληθυσμός των ρετρομανών, οπότε κάποια στιγμή το πήραν μυρωδιά και τα mainstream media που έκαναν τα δικά τους αφιερώματα και τροφοδότησαν το "κίνημα" με νέες ορδές προσηλύτων...

Δεν ξέρω αν σας κάλυψα (κι αν παρέλειψα κάτι δεν το έκανα επίτηδες :p), αλλά λίγο-πολύ αυτή είναι η εικόνα που έχω.

Μαγική πρόβλεψη: Το παρόν thread ενδέχεται να θεωρηθεί ανεκτίμητης αξίας για τον ιστορικό του μέλλοντος.

Φλασιά: Να μνημονεύσω και το αξιόλογο Home of the Underdogs με τεράστια συλλογή από PC abandonware (ξεκινώντας από εποχές CGA βεβαίως βεβαίως) που δημιουργήθηκε το '98. Χμ, για τα ξένα retro websites μάλλον θα πρέπει να δημιουργήσουμε μια σχετική ενότητα soon!

cutlaroc and geoanas like this.
  10. Scorpio_Gr

Scorpio_Gr Retro Enthusiast

Πόσο μου αρέσει ο τρόπος και το ύφος της απάντηση σου!!!!!!

cutlaroc and geoanas like this.
  11. chriskgnr

chriskgnr Retro Mentor

δε νομίζω ότι είναι μόδα. Μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο, αλλά όχι μόδα, τουλάχιστον για την μεγάλη πλειοψηφία των ρετροασχολούμενων. Εμένα, πρώτα με έπιασε η νοσταλγία και μετά ήρθαν τα φόρουμς. :lol::lol:

cutlaroc and turrican like this.
  12. Pr  Dakkar

Pr Dakkar Retro Enthusiast

Στο βασικό ερώτημα αν "Τα forum γέννησαν τη μόδα" ....

Αν δεν υπήρχε ήδη μια σημαντική μαγιά θα γεννιόντουσαν καν τα forums ???

Οι ήδη υπάρχοντες "στραβοί" απλά με την αλλελπίδραση στα ρετροforums σε αρκετές των περιπτώσεων "βρήκαν κατήφορο" για να retroκουτρουβαλήσουν για τα καλά ,συνεριζόμενοι ό ένας τον άλλον . Τουλάχιστον αυτό εικάζω ισχύει για την συντριπτική πλειοψηφεία με τις εξαιρέσεις που πάντα ενισχύουν το κανόνα.

Πέρα από τα retroforums κάποιό ρόλο έπαιξε και η retrofriendly προσέγγιση του PC Master που φιλοξενούσε από πολύ νωρίς σχετικές έκακτες και μόνιμες στήλες (π.χ. emulation στήλη του Σπ.(Abyss)Παράσχη νομίζω από το 1997 ή μήπως 1998 (?), συχνότατα -γκουχ γκουχ- roms στα CD του αλλά και ένα retro gaming event ).

Last edited: Feb 10, 2018
  13. turrican

turrican Retro Guru

:p:p:p
    Νόμιζα ότι ήμουν ρετρό...αλλά ρε φίλε, εσείς... παίζατε πεντόβολα, μπιζ, τυφλόμυγα, και τσέρκια βαρελιών!

cutlaroc, geoanas, AEON and 1 other person like this.
  14. turrican

turrican Retro Guru

Σχετικά με αυτό που διάβασα απο τον Geo για τους emulators...

Πραγματικά θυμάμαι τον εαυτό μου να πραγματοποιεί τις πρώτες μου ιντερνετικές εξερευνήσεις, προς τα εκεί!
    Ανακάλυψα ένα site (little green desktop) που μπορούσα να κατεβάζω παιχνίδια του Atari, και κάποιον emulator (winSTon) για να τα τρέχω!
    Ήταν τόσο μαγικό, που μετά απο τόσα χρόνια, έβλεπα και άκουγα τον ST μου (σε φουλ ταχύτητα) ξανά, μέσα απο το PC.
    Από το ίντερνετ καφέ κατέβαζα 2-3 παιχνίδια τη φορά (τόσα χωρούσαν μόνο στις δισκέτες που είχα μαζί μου) και έπαιζα με αυτά στο σπίτι.
    Σύντομα άρχισα να κάνω συλλογή απο αυτά, μόνο που τώρα πια δε χρειαζόντουσαν δισκετοθήκες.

Όμως, αυτό ήταν προς προσωπική μου τέρψη!
    Ήταν ένα είδος εσωτερικού διαλόγου!
    Ήταν κάτι που το ζούσα μόνος μου, και το έκανα μόνο για εμένα.
    Έπαιζα, ξανά και ξανά, με τον εικονικό Atari μου, και ως κρυφοαταράκιας συνέχιζα την υπόλοιπη ζωή μου κανονικά, χωρίς τίποτα να προκαλεί στο μάτι.
    Τη ζημιά (επαναλαμβάνω) μου την έκαναν τα forums.

Εκεί ανάμεσα σε άλλους, η κρυφή εκκεντρικότητα, βαφτίστηκε mainstream, απενοχοποιήθηκε, και άρχισε να καταλαμβάνει ολοένα και μεγαλύτερο μερίδιο στην καθημερινότητα μου.

Κάποια στιγμή -υπήρχε στο forum σαν εσωτερικό ανέκδοτο- άκουσα για την ανυπέρβλητη ομορφιά για τη σπανιότητα του ZX - Spectrum 128 . Υπήρξε ένα είδος πρόκλησης - κόντρας που πρόσταζε: ότι όσοι ήθελαν να λέγονται "σοβαροί" εραστές του παλαιού computing, πρέπει να έχουνε και ένα ψήκτρα!
    Λίγες μέρες αργότερα, έκανα την πρώτη μου παρορμητική αγορά. Αγόρασα έναν από Ολλανδία γύρω στα 140 ευρώ (με τα μεταφορικά).
    Με το που κέρδισα τη δημοπρασία, και συνειδητοποίησα τι έκανα, κόντεψα να αρρωστήσω, πως μπόρεσα και έκανα κάτι τέτοιο; Πως σκόρπισα τόσα λεφτά;
    Μόλις όμως τον παρέλαβα και τον δοκίμασα, ένοιωσα μεγάλη ικανοποίηση.
    Το ένα μηχάνημα έφερε το άλλο (σε εποχές που οι τιμές ήταν αισθητά μικρότερες) και σύντομα εκτός από εραστής της ιστορίας έγινα και μίνι συλλέκτης.

Αργότερα σκέφτηκα να αρχίσω να γράφω για αυτά, πριν τα ξεχάσω τελείως, ενώ σήμερα προσπαθώ να μάθω να παίρνω τις αποστάσεις μου, ώστε να μη με καταστρέψει (και άλλο).

Last edited: Feb 11, 2018
    nicked, dR_wH0, geoanas and 1 other person like this.
  15. dR_wH0

dR_wH0 Solder Noob Staff Member

Χα χα! Άστο άστοοοοοοο! Αυτό γίνεται ΑΚΟΜΑ και σήμερα! Μόλις αγοράσω κατί θα πώ "ΠΑΕΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΜΛΚΙΑ ΠΑΛΙ"

Μόλις όμως το παραλάβω....αχχχχχ!!! The Pleasure is ALL MINE :)

cutlaroc likes this.

Share This Page