Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Τι μηχανήματα έχετε στην συλλογή σας?

Discussion in 'Οι Συλλογές Σάς!' started by 0raid, Oct 9, 2012.

1. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Καλώς τα δέχτηκες! :thumbup:

2. Dark_Knight

Dark_Knight Retro Starter

Καλησπερα και απο μενα! Η δικη μου συλλογη δεν ειναι και αυτη κατι το τρομερο, καθως η ελλειψη χωρου και χρηματων με αναγκαζουν να εχω μονο μηχανηματα που ειχα απο μικρος, καθως και 2-3 εικονικα μηχανηματα της καθε γενιας.
    Λοιπον εχουμε και λεμε

1 Commodore 64 (breadbin) μη λειτουργικο (Pluto heeeeeelp :p)
    1 Amstrad CPC 6128 με την κλασικη πρασινη οθονη
    1 NES μαζι με το zapper του
    1 SNES με εξτρα ενα super gameboy
    1 Gameboy classic
    1 Gameboy color
    1 Gameboy advance με backlit οθονη
    2 Gameboy advance SP
    1 Nintendo DS
    2 PLaystation 1
    2 Playstastion 2 Slim
    1 PSP Slim
    1 HP Vectra XM2 με pentium 1 CPU στα 75 mhz

Προσωπικα το μονο που θα ηθελα να προσθεσω σε αυτη την συλλογη ειναι μια amiga και θα ενιωθα πληρης

btp, supacoopa, dR_wH0 and 1 other person like this.
  3. geoanas

Καλώς όρισες Κώστα! Σου εύχομαι ταχεία ανάρρωση στο C64 και γρήγορα και μια Amiga κάπου εκεί κοντά ;)
    Είδα και αυτό το Vectra και το πέρασα για Vectrex.... :lol::lol::p

Axxx....:D

4. dR_wH0

dR_wH0 Solder Noob Staff Member

Ωραίος @Dark_Knight !! Πράγματι μια Amiga θα συμπλήρωνε όμορφα την συλλογή σου (και τον ελεύθερο χρόνο σου χεχεχε!)

5. QuestForGlory

QuestForGlory Retro Starter

Δεν θυμάμαι να έχω γράψει οπότε πάμε :

(από παλιότερα προς πρόσφατα )
    (lost) Video Game :D (Atari 2600 pirate clone με κλασικά 160+ παιχνίδια στην μνήμη)
    384DX/40 (που αρχικά ήταν 286/16, το πρώτο μου pc, δουλεύει αλλά δεν βλέπει το CDROM στο BIOS και δεν κάνει boot από σκληρό αλλά από drive, παρόλα αυτά μετά τον σκληρό τον βλέπει κανονικά)
    Gameboy το original working με τα cartridges που είχα από τότε.
    2 Xbox (με αλλαγμένους σκληρούς και εξομοιωτές CoinOps κλπ η καλύτερη κονσόλα EVER και η πρώτη/μόνη με τόσο πολύ homebrew και μεταφορές emus κλπ)
    PS2 (παρόλα αυτά προφανώς το xbox έχω λιώσει τόσα χρόνια)
    Nintendo DS (δεν προτιμώ καθόλου τα handhelds αλλά τα έβγαλε τα λεφτά του ανά φάσεις)
    Xbox 360 (ναναι καλά το JTAG)
    Mini SNES (έ πήρα και κάτι πιο πρόσφατο μετά από 5-6 χρόνια :p ήδη με το που βγήκε το hack το φόρτωσα πριν ένα διβδόμαδο με άλλα 21 working στην σχετική λίστα παιχνιδάκια mostly exclusives )

dR_wH0 and geoanas like this.
  6. geoanas

QuestForGlory likes this.
  7. QuestForGlory

Το ποστάρω για όλους όσους έχουμε ελαφρά hoarding issues, μια συζητησούλα σχετικά από έναν που πουλάει καμμιά 500αριά μηχανήματα και άλλα αυτές τις μέρες , ώστε να έχουμε στο νου μας πότε η συλλογή που κάνουμε είναι ευχαρίστηση ή καταλήγει ψυχαναγκασμός - OCD :) :) ;)

(το παλικάρι είναι από) http://armchairarcade.com/perspecti...-decades-built-videogame-computer-collection/ )
    το 1 comment του επίσης και συνεχίστε όπως λέει εδώ http://atariage.com/forums/topic/27...f-my-outsized-decades-built-collection/page-2

Για μένα και οι μεμονωμένοι συλλέκτες κάνουν λειτούργημα αν οι συλλογές παντός είδους επιβιώσουν στο πέρασμα των χρόνων και δεν χαθούν δυστυχώς από φυσική καταστροφή-εγκατάλειψη κλπ .. Απλά το ποστάρω για να υπάρχει εδώ ως σχετική αναφορά .. ;) :)

8. riscknight

riscknight Retro Enthusiast

Καλημερα.

Αυτο που ανεβασες θελει 'μελετη' οπως ειχε γραψει και ο αγαπητος turri :sneaky::thumbup::thumbup:

Και εκανες πολυ καλα που το ανεβασες.

Θα σου πω τι 'βλεπω' εγω προσωπικα στα 46 μου - ασχολουμαι απο 10 χρονων περιπου.

Εαν φτασω σε σημειο να 'μισησω' ολα αυτα που αγαπησα και μεγαλωσα μαζι τους, μαζι με οτι μου εχουν προσφερει, εχω 'χασει' το παιχνιδι. Οι ντουλαπες στο σπιτι ειναι για τα ρουχα - στη δικη μας 'περιπτωση' για το hardware. Δεκτο - μεχρι ενος σημειου ομως. Γιατι αν χασουμε τη μπαλα και δεν μπορουμε να τα συντηρησουμε επειδη δεν τη 'παλευουμε ψυχολογικα' με ολα αυτα που εχουμε η δεν εχουμε πλεον καμια ορεξη... παπαλα.

Και χωρις τη μπαλα, δεν μπορουμε να 'παιξουμε'.

Οποτε, 2 η 3 μηχανακια απο τις Αμιγκες π.χ. η τα Αταρια η οτιδηποτε αλλο και, τερμα. Χαρισμα, πουλημα αλλα οχι 'παροπλισμος' και μετα να τρεχω με τους πυκνωτες π.χ. η το τροφοδοτικο, επειδη δουλευω μεν τα 2 αλλα τα 5 π.χ. 'βαρεσαν', επειδη βαριεμαι και δεν εχω καμια ορεξη να τα κυταξω.

Αυτο που θα ηθελα να αφησω πισω στη ζωη μου - προσωπικα εγω - ειναι 1 προγραμμα που να το χρησιμοποιει ολος ο κοσμος π.χ. και να λεει 'κυτα τι εφτιαξε αυτος ο Ελληνας ρε φιλε'. Κατι που να αλλαξει τον τροπο σκεψης και τη νοοτροπια μερικων ανθρωπων - να 'αφαιρεσει' παρωπιδες.

Καποιοι αλλοι μπορει να θελουν να αφησουν ενα 'μουσειο' πισω τους, που να γινει μια 'χρονομηχανη' για τις επομενες γενιες π.χ. Σεβαστο.

Αυτο παντως που δεν θα ηθελα εγω ποτε μου, ειναι να καταντησω σαν την γιαγια που ειναι στα 80 της, με 30 γατια μεσα στο σπιτι. Γιατι 30 γατες, 'δεν τις φερνεις βολτα', δεν μπορεις να τους προσφερεις αυτο που χρειαζονται και, βασανιζεσαι κι εσυ αλλα και αυτες.

'nuf' said...

9. QuestForGlory

Γενικά είναι μεγάλο το θέμα αλλά το σημαντικό είναι στην ουσία να βάζουμε όρια στον εαυτό μας, να μην παθαίνουμε εξαναγκασμούς, να απολαμβάνουμε αυτά που έχουμε.. Αυτά για το δικό μας ατομικό καλό του καθενός.

Από την άλλη νομίζω γενικά στην πορεία του πολιτισμού πάντα οι μεγάλοι συλλέκτες είχαν ανέκαθεν αυτό το μικρόβιο που μπορεί να κάνει την ζωή τους πιο δύσκολη αλλά σε περίπτωση που επιβιώσει οποιαδήποτε συλλογή ο γενικότερος σκοπός και καλό επετεύχθη.. Απλά όσο γίνεται το άτομο να μην χειροτερεύει την ποιότητα ζωής του εξαιτίας της συλλογής αντί να του φέρνει ευχαρίστηση.

Ατομικά πάλι, θα μπορούσε να πει κανείς όπως και στα παραπάνω links πως πλέον αν αποβάλλουμε το μικρόβιο και πουλήσουμε περιοδικά,παιχνίδια , μηχανήματα, πλέον με ένα σκληρό και ένα PC μπορείς τα πάντα όλα να τα έχει full, ψηφιακά, πιο προσβάσιμα και γενικά με τις ανέσεις της ψηφιακής εποχής. Αλλά και πάλι κι εκεί, αν μιλάμε ψηφιακά hoarding είναι. Αν κάποιος πχ κάθεται και μαζεύει τα πάντα όλα σε παιχνίδια από όλα τα συστήματα full tosec, redump και δεν συμαζεύεται από ΟΛΑ απλά γλιτώνει το physical problem του storage αλλά και πάλι αν του γίνει εμμονή δεν αλλάζει κάτι..
    Το ψηφιακό βέβαια σίγουρα βοηθάει, για να πω την αλήθεια και σε σχέση με αυτά που λέγαμε πριν κάνα μήνα για τα περιοδικά, κοιτώντας μόνο τον χώρο που πιάνουν και το ότι δεν είναι άμεσα προσβάσιμα στην ουσία τα Retro Gamer, Pixel, User, PC Master κλπ που έχω το ψηφιακό τα κάνει όλα ευκολότερα. Όμως κάπου κάπως κι αυτά κάποιος (άτομο ή οργανισμός) πρέπει να τα αποθηκεύσει και σε φυσική μορφή. Η οποία δεν συζητιέται πως έχει άλλη χάρη και ατμόσφαιρα κλπ.

Γενικά εγώ πιστεύω ότι καλό είναι να κάνουμε συλλογές, αλλά αρκεί ο χρόνος που απαιτούν (και χώρος αν φυσικές) να είναι διαχειρίσιμοι και για αυτόν τον σκοπό να έχουμε στο νου μας πως όλα δεν γίνεται, κάποια , κι από αυτά, όλο κάτι θα ξεφύγει, που όμως κάποιος άλλος θα το πιάσει.. Και σε μακρινό ορίζοντα όσες περισσότερες συλλογές επιβιώσουν τόσο πιο πιθανό να διατηρηθούν τα οποιαδήποτε αντικείμενα.. :) :)

Ελπίζω να μην τα είπα μπερδεμένα :D :D :D

10. turrican

turrican Retro Mentor

11. geoanas

12. SpirosB

SpirosB Retro Starter

Καλησπέρα σας!
    Πρώτο μου μήνυμα εδώ, λοιπόν εγώ έχω ένα ZX Spectrum 48+ (λειτουργικό, το οποίο απόκτησα το 81) και είμουν περήφανος μέχρι που είδα τι έχετε εσείς! :) (Αυτός είναι και ο πρώτος μου υπολογιστής ο οποίος με "τρέφει" λόγο δουλειάς μέχρι και σήμερα!)
    Λοιπόν εκτός απο αυτό έχω και κάποια ποιο "σύγχρονα" κομμάτια, όπως voodo, Diamond stealth 2000, CGA, video card full size κτλ κτλ κτλ...
    Τέλος πάντως δεν είμαι συλλέκτης όπως εσείς, αλλά χαίρομαι πάρα πολύ που σας βρήκα!

13. dR_wH0

dR_wH0 Solder Noob Staff Member

Καλώς ήρθες και απο εδώ Σπύρο! Στην πρώτη ευκαιρία μην διστάσεις να ανεβάσεις φωτογραφίες απο τα καλούδια που έχεις :) Ιδίως απο τον ZX :)

14. Scorpio_Gr

Scorpio_Gr Retro Member

Καλώς όρισες φίλε στην ωραία μας παρέα!!!!
    Καλά κάνεις και είσαι περήφανος για τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ σε αξία ZX Spectrum και να συνεχίσεις να είσαι....
    αυτό που δεν μπόρεσα όμως να καταλάβω και με τρώει να μην ρωτήσω είναι αυτό που γράφεις...
    ...."ο οποίος με "τρέφει" λόγο δουλειάς μέχρι και σήμερα!"..?!?!?
    (αν δεν ρωτούσα θα έσκαγα...)

geoanas and Pluto63 like this.
  15. Pluto63

Pluto63 Retro Enthusiast

Με πρόλαβες Δημήτρη, ενιγματικη φράση....

16. SpirosB

SpirosB Retro Starter

Καλά κάνεις και ρωτάς :)
    Αφού δούλεψα 15 περίπου χρόνια ως τεχνικός, δουλεύω πλέων και ως προγραμματιστής. Και όλα αυτά στην αγάπη για τους υπολογιστές που απέκτησα με το spectrum :)
    Θα τα πούμε όλα σιγά, σιγά :)

geoanas and dR_wH0 like this.
  17. geoanas

Καλώς όρισες @SpirosB ! Κάτι μου λέει ότι θα έχεις πολλά να μας πεις ;)

SpirosB likes this.
  18. metalcandyman

metalcandyman Retro Member

Atari 2600,JAGUAR,NES,SNES,N64,GAME CUBE,Wii,Wii U,SWITCH,GAME BOY(ORIGINAL),GAME BOY COLOR,GAME BOY ADVANCE,GAME BOY ADVANCE SP,DS,DSi XL,3DS,3DS XL,NES mini,SNES mini,MASTER SYSTEM,MEGA DRIVE(μαζι με 32X,SEGA CD),GAME GEAR,DREAMCAST,SATURN,PS1,PS2,PS3,PS4,PSP.(εχω και ενα NOMAD αλλα και ενα 3DO αλλα δεν τα εβαλα στην λιστα λογο του οτι δεν τα εχω αυτη την στιγμη γιατι τα εδωσα καποτε σε εναν δανεικα και εγιναν δανεικα και αγυριστα που θα παει ομως θα τον τσιμπησω καποια στιγμη και θα τα πουμε ενα χερακι:devilish::devilish::devilish::devilish:)

Εκτος απο καποιες που ειναι μονιμα κατω απο την τηλεοραση μου ολες οι αλλες μαζι με παιχνιδια και περιφεριακα ειναι κλεισμενες σε κουτια τοσο καλα τυλιγμενα και αμπαρωμενα ωστε να μην περναει μεσα το παραμικρο.Eπισης δεν ειμαι συλεκτης οτι εχω το εχω απο την ωρα που κυκλοφορησε δεν πουλαω τιποτα και δεν αγοραζω τιποτα οσον αφορα πχ παιχνιδια για της ρετροκονσολες μου.Οτι παιχνιδια θελω για την καθε κονσολα τα εχω επισης απο την εποχη που κυκλοφορησαν δεν υπαρχει περιπτωση να αγορασω καποιο αλλο τωρα εν ετη 2018 πρωτον γιατι και τα φραγκα δεν περισσευουν και δευτερον γιατι δεν γουσταρω να κανω μαγκα τον καθε τυπακο που θελει να γινει πλουσιος πουλωντας μερικα παιχνιδια.

Last edited: Jan 13, 2018 at 1:31 PM
    Scorpio_Gr, dR_wH0 and geoanas like this.
  19. AEON

AEON Tech Admin Staff Member

Δυστυχώς όχι και τόσα πολλά όσα μερικοί φαντάζονται. Είχα ανέκαθεν ένα θέμα αποθηκευτικού χώρου. Αν διέθετα πάντως τη σχετική ευχέρεια δε θα είχα αφήσει κανένα μηχανάκι που κυκλοφόρησε στα 80s
    • Commodore 64
    • ZX Spectrum 48
    • Amstrad CPC 6128 με έγχρωμο monitor
    • Commodore Amiga 1200 με 1084S Monitor (upgrade από Α500)
    • Game Gear
    • IBM Compatible 486DX2 @ 66MHz
    • Xbox 360
    • JXD S7800 (για retrogaming ξάπλα στο κρεβάτι :p )
    • PS4 Pro
    • Xbox One X (Scorpio Edition)
    + διάφορα LCD Handhelds
    + Spectrum Next (που το περιμένω σε καναδυό μήνες)

20. subzero79

subzero79 Retro Addict

c64
    zx spectrum +
    zx spectrum 128 +
    cpc 464
    cpc 6128
    amiga 1200
    amiga 2000
    vg 8235 moded to msx 2+
    dreamcast japan
    dreamcast eu
    original xbox 1ghz cpu 128 mb ram sata hdd
    xbox 360 resurected from rrod
    ps2 fat 1x ds 4 pro modchip 1x crystal v2 modchip 1x slim sata mod 1 no modchiped
    ps3 slim jailbreaked
    gameboy black fatty old
    gamebay advance
    nintendo dsi
    atari lynx
    gamegear
    2xpsp 1 2000 v 1x 3000 v
    game &watch octopus
    arcade καμπινα robot 2000 all metal
    286 sx computer 486
    neo geo +10 carts
    bombjack original jamma