Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

μα δεν έπαθα και τίποτα κακό...

Discussion in 'Εκτός Θέματος' started by turrican, Jun 27, 2018.

1. turrican

turrican Retro Guru

Χθες με έπιασαν οι ευαισθησίες μου, και ακούγοντας το "νοσταλγό του ροκεντρόλ", αναπολούσα εκείνες τις μέρες που είχα την πρώτη μου επαφή με τα computers! Τεράστιο βήμα για εμένα, άγνωστα νερά! Τα υπέρ αυτής της συμβίωσης, ακόμα αόριστα, και συγκεχυμένα (η πληροφορική μπλα, μπλα, μπλα, επιστήμη του μέλλοντος...). Από την άλλη, υπήρχε και η αποτροπή, που εκφράζονταν υπό τη μορφή φημών (διαρροές, non paipers ) που προφήτευαν κακά ξεμπερδέματα. Ποια ήταν αυτά;

1) Τα computers χαλάνε την TV!
    Δεκαετία του 80, έγχρωμη TV (με δόσεις - γραμμάτια, ακόμα να τρέχουν), και να σου λένε ξαφνικά ότι το computer μπορεί να σου την κάψει! Βάλτε τώρα στην εξίσωση και τις τυχαίες λογικές βλάβες που έτσι και αλλιώς θα πάθαινε, και φανταστείτε ποιος θα καταδικαστεί στο πυρ το εξώτερο, εξαιτίας μιας ατυχούς χρονικής συγκυρίας και της επέμβασης του κοσμικού φαρσέρ... Πάντως μου έχει μείνει κουσούρι κάθε φορά που συνδέω κάτι...βρε λες;;;

2)Τα Computers αποβλακώνουν!
    Το αποκλείω!!! Εγώ πως βγήκα έξυπνος; Εδώ τα πράγματα γίνονται σοβαρά! Οι κατηγορίες πέφτουν βροχή! "Τα παιχνίδια είναι μιας πρώτης τάξεως αφορμή, για να μη διαβάζεις τα μαθήματα σου!!!". Μάλιστα λένε ότι η παρατεταμένη επαφή χαζεύει! Άντε τώρα να το αντιπαλεύσεις αυτό...ακούγεται από μόνο του πολύ τρομακτικό! Το κακό είναι ότι με όλους αυτούς τους (ατυχώς πράγματι) χαζούλιακες, που σου αναφέρουν, και ζουν εκεί γύρω, η συγκεκριμένη πεποίθηση δείχνει να ευσταθεί και να αποκτά δυναμική! Γιατί έγιναν έτσι τα παιδιά; Οι απαντήσεις είναι πολλές (αλλά και υποθετικές). Χμμμ... ότι μάλλον έτσι ήταν και πριν; Πάντως με τον ίδιο τρόπο αντιμετωπίστηκαν και άλλες "συσκευές " αργότερα, όπως τα πρώτα Videos και TV.

3)Τα computers θα σε κάνουν αντικοινωνικό!
    Δε βγαίνετε έξω να δείτε τους φίλους σας; Σας φωνάζει κάτω από το μπαλκόνι σας, ένα μαζεμένο τσούρμο από παιδιά (κρατούν και μια μπάλα), ενώ εσείς δε καταδέχεστε να βγείτε ούτε να τους χαιρετήσετε; Χμμμμ ενδιαφέρουσα εικόνα, αλλά σκεφτείτε ότι με ένα απλό νεύμα, όλο αυτό το λεφούσι, θα βρεθεί αμέσως επάνω, και τότε η ελληνική αλάνα, αυτή η διαχρονική ποδοσφαιρομάνα, θα ερημώσει, και το ελληνικό ποδόσφαιρο, θα πάψει πια να βρίσκεται στην κορυφή. Σε κάνουν τα computers αντικοινωνικό; Μάλλον την ψυχή της παρέας... Το δε ποδόσφαιρο όμως, το διέλυσαν (αφελληνισμός του πρωταθλήματος - αλλοδαποί παίκτες από περιοχές που δεν υπήρξαν ποτέ home computers).

4) Τα Computers χαλάνε τα μάτια!
    Το ίδιο έλεγαν κάποτε και για τις τηλεοράσεις (και για κάποια εφηβική συνήθεια)! Δεν έχω τις γνώσεις για να επιχειρηματολογίσω υπέρ ή κατά, αλλά μάλλον ο φόβος ήταν υπερβολικός! Μετά από χρόνια ενασχόλησης με ότι είδους οθόνης υπήρξε (χαμηλές σαρώσεις, καθοδικοί σωλήνες, flickering) είμαι πολύ καλά! Σήμερα μάλιστα, όπου πάω και βρεθώ βλέπω μπροστά μου και μια οθόνη... Μάλλον η όραση ορίζεται κυρίως από τα γονίδια και δε θα επηρεαστεί τόσο από τα computers. Πολλοί της γενειάς μου, έχουμε ακόμα τα φίλτρα οθόνης (Polaroid) σε κάποιο συρτάρι, ενώ οι πιο φοβισμένοι απο εμάς, τα φορέσανε και στις πρώτες LCD οθόνες (μαζί με το σεμεδάκι που πλέον δε στεκόταν εύκολα). Παρόμοια φήμη υπήρχε και για την ακτινοβολία....

5)Τα Computers καίνε ρεύμα!
    Για φαντάσου να σου έρθει ένας φουσκωμένος λογαριασμός της ΔΕΗ επειδή εσύ έχεις τρεις μέρες να κλείσεις το micro σου, αφού δεν υπάρχει η επιλογή save... Τελικά η αλήθεια ήταν ότι τα κακόμοιρα τα computers δεν ήταν τότε ιδιαίτερα απαιτητικά στα θέματα της ενέργειας. Απαλλαγμένος από το φόβο, σήμερα προσπαθώ να ξορκίσω μακριά το κακό, βάζοντας επιπλέον λαμπάκια και ανεμιστήρες στο pc μου, έτσι για το γμτ...

6)Τα Computers βρίθουν ιών και ασθενειών!
    Μη γελάτε! Υπήρχαν πολλοί άνθρωποι τότε, που νόμιζαν ότι μπορεί να νοσήσουν και οι ίδιοι, εξαιτίας του υπολογιστή. Εγώ καλού - κακού πάντως, πίνω μια πορτοκαλάδα για να τονώσω το ανοσοποιητικό μου, πριν καθίσω μπροστά στο PC (και φοράω ένα πουλοβεράκι το χειμώνα).

Last edited: Jun 30, 2018
  2. riscknight

riscknight Retro Enthusiast

lmao atm, but..

double kudos!!!

turrican likes this.
  3. Pluto63

Pluto63 Retro Addict

Τώρα δεν θέλω να γίνω χυδαίος αλλά και για την μ@λ@κι@ δεν λέγανε τα ίδια.... το μόνο που λείπει είναι θα βγάλει τρίχες η παλάμη σου αλλά και αυτό με το joystick μπορεί να χρησιμοποιηθεί....

turrican and geoanas like this.
  4. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Θεματάρα...κάτσε να το μελετήσω και θα επανέλθω.

@Pluto63 με πέθανες! :lol::lol::lol::lol::lol::rofl:

5. Dark_Knight

Dark_Knight Retro Starter

Ξεχασες επισης τα κλασικα "θα τρεμουν τα χερια σου", "θα κουφαθεις" και "θα χαζεψεις". Τουλαχιστον εγω τα εχω ακουσει ΚΑΙ τα τρια...

Share This Page