Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Amiga USB Mouse Προτζεκτ

Discussion in 'Hardware' started by dR_wH0, Jan 20, 2018.

1. dR_wH0

dR_wH0 Solder Noob Staff Member

Σε φάση άνοιξε θέμα με το φοβερό προτζεκτάκι σου! Παω τώρα να ξεκολλήσω το παλιό DB9 με....ΝΑΙ DESOLDER BRAID! MUAHAHHAHAH

cutlaroc and geoanas like this.
  2. dR_wH0

**Update**

Καταρχήν αυτήν την φορά δεν κάψαμε τίποτα. Οπότε είμαστε σε καλό δρόμο!

Γενικώς η αποκόλληση του λαθους DB9 ήταν αρκετά εύκολη με το desolder braid, αλλά μου πήρε κάμποσο να αντιληφθώ πώς λειτουργεί. Απο βιασύνη όμως, νόμιζα οτι ξεκόλλησαν όλα επιτυχώς, τραβώντας το DB9 ξεκολλησα το PAD απο την θέση 8.. Έμεινε ένα μικρό ..χνούδι απο κάτω.

Κόλλησα τον DB9 Female που μου έφερε ο @DAT-Alex, κότσαρα και το τσιπάκι πάνω και....δεν βγήκε καπνός! Το PIC δεν ανέβασε θερμοκρασία, αλλά δεν έχω απλό USB ποντίκι να δοκιμάσω :p Έχω μόνο ενα LOgitech MX518 το οποίο είμαι σίγουρος οτι έχει αρκετές απαιτήσεις και δεν εχει PS/2 compatibility!

Y.Γ: Στο pad 8 έριξα λίγο καλάι και ..όσο έπιασε!Παίζει η δεν παίζει ; :p

cutlaroc, DAT-Alex and geoanas like this.
  3. scientist

scientist Retro Starter

Ωραίο project dR_wH0!
    Αν και με το κολλητήρι τα πήγαινα καλά προ ετών, έχω χρόνια να το πιάσω. Κάτι τέτοιο - το οποίο θα χρειαστώ και για την 1200άρα μου, είναι ότι πρέπει για να θυμηθούμε τα παλιά.

dR_wH0 and nicked like this.
  4. dR_wH0

Thanks @scientist !! Εσύ για να τα θυμηθείς και εγώ για να τα μάθω! Έτσι έχω στο " χαρτί " μερικά ακομα μικρο-προτζεκτάκια (όπως το Quad Kickstart Switcher για A500/2000) για να μπορέσω να αποκτήσω μια σχετική άνεση όσο αφορά κολλητήρι και όλα τα υλικά που το απαρτίζουν, αλλά και για να θυμηθώ βασικά αναλογικά ηλεκτρονικά της σχολής :)

Meanwhile παράγγειλα ενα ακόμα πλακετάκι MKIV γιατί τελικά το PAD που ξεκόλλησα μάλλον ήταν βασικό :p

scientist and geoanas like this.
  5. scientist

scientist Retro Starter

Δεν είναι τίποτα @dR_wH0, με 4-5 πλακετάκια τέτοια θα έχεις αποκτήσει οικειότητα.
    Να σε ρωτήσω γιατί σκέφτομαι και εγώ να το παραγγείλω αυτό, έψαχνα αλλά δεν βρήκα την έκδοση του με το πλακετάκι και τα εξαρτήματα προς συναρμολόγηση / κόλληση. Το αναζήτησα ως κιτ, έχεις μήπως σχετικό link;

dR_wH0 likes this.
  6. dR_wH0

Να σου πώ την αλήθεια δεν κοίταξα κάν, γιατί ήθελα να βάλω *δικά* μου υλικά! Πιο καλής ποιότητας USB port, βάση για το PIC etc.

Θα ενημερώσω το αρχικό μου ποστ με τα υλικά απο MOUSER που τα πήρα εγώ! Απλά στον mouser πρέπει να κάνεις 50 ευρώ παραγγελία για να έχεις δωρεάν μεταφορικά - έχουμε ξεκινήσει 2-3 άτομα απο εδώ και παραγγέλνουμε μαζί για να μας βγαίνει πιο εύκολο!

7. dR_wH0

@scientist Ενημέρωσα το 1ο μου πόστ με το BOM!

scientist likes this.
  8. scientist

scientist Retro Starter

Thanx @dR_wH0 το τσέκαρα.

9. dR_wH0

Είχα ξεχάσει τον πυκνωτή.

Αυτός λεεί 100nf αλλά εγώ έβαλα 0.1uf -> νομίζω είναι σωστή η αντιστοιχία... @geoanas ?

10. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

11. konc

konc Retro Enthusiast

Μην μπερδεύεσαι με τα u και το μ, το είπαν u γιατί δεν τους είναι εύκολο να γράφουν το ελληνικό μ και του μοιάζει. Και τα δύο είναι το κλασσικό micro = 1000 nano. Οπότε σωστά έκανες, τα 100 nano είναι 1/10 micro.

dR_wH0 and geoanas like this.
  12. dR_wH0

Λοιπόν παιδιά,

Ο Mouser πιστός στην FedEx μου παρέδωσε πάλι σήμερα το δέμα, right on time στις 15:00! Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν είναι τελικά Άγγλος ο τύπος....ΛΟΛ

Anyway, ξεκόλλησα τον USB adapter (είχα αγοράσει μόνο εναν) απο την παλιά πλακετίτσα, την μετέφερα στην καινούρια μαζί με όλα τα άλλα νέα υλικά. Παρόλο που αγόρασα 3 νέα PIC και δοκίμασα να προγραμματίσω το ένα απο αυτά, ΔΕΝ μπόρεσα να εντοπίσω τις σωστές ρυθμίσεις εγγραφής (το υποστήριζει όμως 100%).

Έτσι κότσαρα πάνω το PIC που μου είχε γράφει ο Αλεξούκος και ΤΣΟΥΠ! Πλέον η Α2000 μου έχει ενα Logitech MX 518!! Yeah baby!!!!

Οι κολλήσεις μου θέλουν λίγο καθάρισμα αλλά πρός το παρόν παω να απολαύσω ενα Settlers σαν άνθρωπος :)

_DSC0239.JPG

cutlaroc, geoanas and chriskgnr like this.
  13. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

dR_wH0 likes this.
  14. dR_wH0

Επι ευκαιρίας πάω να προσθέσω και ενα απόφθεγμα που ΜΟΛΙΣ εμπνέυστηκα στην υπογραφή μου :p

15. DAT-Alex

DAT-Alex Retro Addict

Μπράβο ρε Χρόνη για την επιμονή και υπομονή σου.
    @rest of us: Δεν ξέρω αν θα ακουστεί σαν φιλοφρόνηση ,αλλά επειδή γνωρίζω και προσωπικά τον Χρόνη και βρεθήκαμε και απο κοντά αυτές τις μέρες έχω να δηλώσω οτι με οτι καταπιάνεται το κάνει με τοσο πάθος μεράκι , υπευθυνότητα και αγάπη που εγώ προσωπικά είμαι σίγουρος οτι 'το έχει' ο μπαγάσας και 'διψά' για μάθηση και μπράβο του γιατί μαθαίνει γρήγορα και κατευθείαν στα...δύσκολα: smd ,flux κλπ :)

Welcome to the club. άντε και έχουμε να κάνουμε ...όμορφα προτζεκτάκια στο μέλλον!

16. chriskgnr

chriskgnr Retro Mentor

για την υπογραφή!! :lol::lol::lol::lol:

dR_wH0 likes this.

Share This Page