Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Atari 8bit computers - Dual Track!

Discussion in 'Atari' started by turrican, Apr 23, 2015.

1. turrican

turrican Retro Guru

Κάποια στιγμή θα φιλοτιμηθώ να γράψω μια παρουσίαση για τον πρώτο μου υπολογιστή τον Atari 800XL. Του το οφείλω επειδή είναι καταπληκτικό πως σε προσδιορίζει το μηχάνημα που χρησιμοποιούσες για πρώτη φορά! Στην περίπτωση μου με "καλόμαθε" σε κάποια πράγματα που αργότερα αποδείχθηκε ότι δεν αποτελούσαν κοινή κατάκτηση του home computing, με αποτέλεσμα να προσγειωθώ απότομα στην πραγματικότητα, όταν -αργότερα- αναγκάστηκα να "αναβαθμίσω" σε ZX-Spectrum +2!

Ένα από αυτά τα "μαγικά χαρακτηριστικα" ήταν το Dual Track! Τι ήταν αυτό; Τα 8bit Atari χρησιμοποιούσαν μια έξυπνη σειριακή υλοποίηση (παρόμοια με το σημερινό USB), το SIO. Μέσω αυτής, ο Atari έλεγχε τη μονάδα κασετοφώνου του (όπως και άλλες συσκευές), έχοντας τη μοναδική δυνατότητα ταυτόχρονης μεταφοράς audio και data στον υπολογιστή και στα ηχεία του monitor ή της τηλεόρασης σας. Αυτό πρακτικά σήμαινε, ότι κατά τη διάρκεια του φορτώματος, μπορούσατε να ακούτε οδηγίες ή μουσική! Ο Atari έλεγχε τέλεια την λειτουργία του κασετόφωνου, που ανά πάσα στιγμή μπορούσε να ξεκινά ή να σταματά το φόρτωμα, ή την αναπαραγωγή ανάλογα με το input.

Συμπαθώ πολύ τους Commodore, αφού εξαιτίας της τριβής μου με τους A8, τους βλέπω ως κοντινούς συγγενείς μου. Όμως ομολογώ ότι αν ξεκινούσα με τον c64 αντί με τον Atari, νιώθω ότι θα είχα χάσει πολλά. Δεν έχω νιώσει με κανένα άλλο μηχάνημα τόσο πολύ την αίσθηση ότι είχα στο σπίτι μου έναν πραγματικό δάσκαλο, ένα ακόμα μέλος της οικογένειας. Με τον 800 XL έμαθα με πολύ απλό τρόπο τις βασικές αρχές του προγραμματισμού, και το βασικό τρόπο επικοινωνίας με τη μηχανή. Πιστέψτε με, η εκπαιδευτική προσέγγιση εκείνου του οπτικοακουστικού software, ήταν τόσο ποιοτική, που δε το είδα (αργότερα) ούτε σε περιβάλλον σχολής ή σεμιναρίου.

Πρόσκληση για προγραμματισμό της ATARI. Οι Έλληνες χρήστες τρέχαμε την εξελληνισμένη έκδοση της ELKAT που μιλούσε...την ελληνική!!!! Δυστυχώς έχει χαθεί για πάντα! Αν κάποιος τη διαθέτει παρακαλώ να την ανεβάσει!

Έτσι ίσως απαντάται και μια παλιά απορία μου, πως είναι δυνατόν οι περισσότεροι home χρήστες που γνωρίζω σήμερα να μην έχουν καν την περιέργεια να επικοινωνήσουν με ένα computer και να του δώσουν κάποια εντολή... Ήταν καθαρά θέμα δασκάλου. Την ίδια αίσθηση με τον 800XL την ένοιωσα πολλά χρόνια αργότερα όταν μέσω ενός 386 με δίσκο και CD-ROM έτρεχα εφαρμογές multimedia. Ακριβώς!!! Απο το 1979 η Atari ανακάλυψε τα multimedia...

Παιχνίδια, προγράμματα προσχολικής ηλικίας, παραμύθια!!! Φανταστείτε ότι κάποια απο αυτά είχαν εξελληνιστεί και μιλούσαν ελληνικά!!!

Εφαρμογές Dual Track υπήρξαν σε όλες τις γλώσσες και την Ελληνική! Εδώ ένα Γαλλικό παράδειγμα!

Τελειώνοντας θα πω ότι το εκπαιδευτικό software που πωλούνταν στην Ελλάδα ήταν πλήρως εξελληνισμένο και μιλούσε στα ελληνικά με μια πανέμορφη γυναικεία φωνή! Ατυχώς έχω χάσει την κασέτα "Πρόσκληση για προγραμματισμό" και δεν μπορώ να την ανεβάσω ώστε να δείτε το θαύμα της Atari. Αν υπάρχει κάπου χρήστης της Atari που έχει ακόμα το ελληνικό software ας το ανεβάσει.

Last edited: Apr 12, 2018
    geoanas likes this.
  2. nkary

nkary Too Retro to post!

Ωραίος. Σε ευχαριστώ που το μοιράστηκες
    Απορία. Τι είναι το Commodore A8?
    Πραγματικά αυτό που αναφέρεις περί δασκάλου το έχω δει στο Inside Atari Basic (μέρος του πακέτου που έχω με τον 800XL)
    http://www.iamretro.gr/atari/
    το οποίο είναι τόσο καλό που και ένα παιδάκι μπορούσε να μάθει τότε Basic.
    Μακάρι να βρεθεί το "Πρόσκληση για προγραμματισμό"
    Τα πακέτα "multimedia" που αναφέρεσαι ήταν της ίδια της Atari ή άλλων software houses?

3. turrican

turrican Retro Guru

Συντομία Atari 8 bit =A8!

Δε ξέρω ποιος προηγήθηκε στα dual track, λογικά η ίδια η Atari θα έβγαλε πρώτη τα εκπαιδευτικά της και θα ακολούθησαν οι υπόλοιποι, δεν είμαι σίγουρος.

Φαντάσου την απογοήτευση μου όταν έτρεξα εκπαιδευτικό software στον spectrum. Είχα κατά τύχη τον καλύτερο εκπαιδευτικό computer και δεν το γνώριζα να πάρει η ευχή!!! Νόμιζα ότι σε όλα τα μηχανήματα θα ήταν κάπως έτσι!

Για το εκπαιδευτικό πακέτο του Super φιλικού STE που είχα την τύχη να χειρίζομαι, απλά θα πω πέρασε και δεν άγγιξε...

4. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Δημήτρη η παρουσίαση σου είναι πληρέστατη και δεν σου κρύβω ότι μου ενίσχυσε την όρεξη για έναν Atari 800XL...δεν ξέρω, αλλά αυτό το μηχάνημα έχει κάτι που με τραβάει...ίσως η κοινή καταγωγή με τους Commodor-εους, ίσως γιατί με μαγνήτιζε η διαφήμιση του στα περιοδικά της εποχής που διάβαζα με μανία, ίσως το όνομα Atari....δεν ξέρω αλλά κάποια στιγμή θα το αποκτήσω ;)

5. angel_grig

angel_grig Retro Enthusiast

Αριστη η παρουσιαση του turrican!! :clap: :clap: :clap:
    H αληθεια ηταν οτι στην Ελληνικη αγορα τα Α8 ηταν αρκετα στο περιθωριο (λογω ισως της εμμονης-λανσαρισματος) της γνωστης αγιας τριαδας (amstrad-spectrum-commodore) απο τα Ελληνικα περιοδικα πληροφορικης.Γενικα τα 8μπιτα αταρι ηταν πολυ αξιολογα μηχανηματα με εξαιρετικες γραφικες και ηχητικες δυνατοτητες (πολυ κοντα σε αυτες ενος c64) με το θετικο οτι ειχαν σαφως καλυτερη basic απο τα ΡΟΚΕ του c64 (την οποια δεν θεωρω καν basic)
    Kαι εσυ βρε turrican ειχες 800χl και πηγες και πηρες spectrum??? :shock:

6. DAT-Alex

DAT-Alex Retro Addict

Καλα εε.. turrican ...με έστειλες διαβασα πραγματα που ουτε καν τα γνώριζα... Αυτη η δυνατότητα με το dual track και μαλιστα αφου είδα και τα βιντεος ομολογώ οτι το γούσταρα πολυ!

Και εγώ μια απο τα ιδια οπως ο Geo... θα εχω υπ'οψην μου για κανα ATARI800XL....Μου ανοιξες την ορεξη .... ;)

7. turrican

turrican Retro Guru

Τα 8bit atari είναι μια πολύ περίεργη υπόθεση. Λένε κάποιοι ότι φέρουν έντονο το στοιχείο της Amiga - miner κληρονομικότητας! Έχουν κάτι το μυστήριο. Από την άλλη μεριά, είναι ένας από τους προπάτορες του home computing με τα αρνητικά του, αφού έχει "πολλές ώρες πτήσης" στο ενεργητικό του. Τι θέλω να πω; Όσο και να μη θέλω να το παραδεχτώ το chip-set -όσο προηγμένης φιλοσοφίας και αν είναι- ζορίζονταν με τα δεδομένα του ανταγωνισμού στα μέσα της δεκαετίας του 1980. Τα graphics modes του ήταν ξεπερασμένα και μη χρηστικά, ο ήχος του pokey....ήθελε σεβασμό για να παίξει μουσική, το κασετόφωνο ήταν λίγο αργό. Η BASIC ήταν επίσης βασισμένη στην Microsoft Basic (προφανώς την πήρε φθηνότερα από αλλού) και ήταν σχεδόν το ίδιο δωρική και αρχαϊκή με την commodore basic.

Είχε όμως καλή ποιότητα κατασκευής, κανονικό πληκτρολόγιο, πολλά χρώματα, hardware scrolling, hardware sprites, 4 κανάλια ήχου και φυσικά disk drives (απο το 1979) ενώ άλλοι το 1983-84 ανακάλυπταν το microdrive....

Τα παιχνίδια του δυστυχώς βρίθουν απο μέτρια Αταρο παίχνιδα της μιας οθόνης και μοιάζουν να είναι παλαιάς γενιάς. Αυτό ίσως και να οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στο γεγονός ότι τα ευρωπαϊκά software houses δεν τον υποστήριξαν οπότε δύσκολα θα δείτε atari version των τρομερών games που διαβάζατε στο pixel.

Τα drives του Atari ήταν γρήγορα, γρηγορότερα απο του commodore (ο τελευταίος πλήρωσε το τίμημα της συγγένειας με τον Vic 20 και σέρνονταν).

Μετά απο καιρό αναγκάστηκα να πάρω spectrum αφού ήταν ο μόνος τρόπος να ακολουθήσω τα games. ¨Είχα "αρρωστήσει" με το review του "ACE" και του "Flyer Fox"! Δεν μπορούσα να πιστέψω ότι με ένα computer μπορούσες να πετάξεις μέσα απο ένα αεροπλάνο! Αυτό ήταν κάτι που δε θα το έχανα για τίποτα στον κόσμο! Δυστυχώς flight simulators στον Atari υπήρχαν μόνο στην Αμερική....

8. Karios

Karios Retro Starter

Εχω την αυθεντική κασσέτα του "Πρόσκληση για προγραμματισμό" στα ελληνικά και θα την ανεβάσω σύντομα, μόλις την περάσω σε MP3. Aπό MP3 σε ATR/Executable δεν έχω ιδέα πώς να το μετατρέψω, αλλά νομίζω από MP3 μπορεί να φορτωθεί κατευθείαν σε emulator.

turrican, dR_wH0, Pr Dakkar and 3 others like this.
  9. ChrisTOS

ChrisTOS Retro Member

Ανυπομονώ! Θέλω επιτέλους να γράψω αυτό το run αντί για συνεχόμενα cload. Να είσαι καλά!

10. Karios

Karios Retro Starter

Λοιπόν ανέβηκαν εδώ:
    www.kariosgames.com/atari/ΠροσκλησηΓιαΠρογραμματισμο_πλευραΑ.mp3
    www.kariosgames.com/atari/ΠροσκλησηΓιαΠρογραμματισμο_πλευραΒ.mp3

Είναι σε stereo (όχι joint) και ελπίζω η ποιότητα και το volume να είναι σωστά. Δεν δοκίμασα να τα φορτώσω από τα mp3 ακόμα.

Όποιος ξέρει να μετατρέπει Mp3 ή WAV σε CAS ας τα κάνει γιατί δεν έχω ιδέα :p

11. ChrisTOS

ChrisTOS Retro Member

Ευχαριστούμε Karios. Δεν το πέρασα ακόμα από Altirra αλλά θα σου πω τι θα γίνει με την πρώτη ευκαρία.

12. sknipas

sknipas Retro Member

Εκανα μια δοκιμη χθες και το ενα καναλι ειναι αδειο δλδ χωρις κυματομορφη.
    Η εισοδος του μικροφωνου στο πισι ειναι μονοφωνικη, μηπως δεν το συνδεσες στο line in για την ηχογράφηση αλλα στο mic;

13. turrican

turrican Retro Guru

Βρε που να με πάρει!!!
    Η μεγαλύτερη χαρά, είναι η ανέλπιστη χαρά!
    Δε περίμενα να ακούσω κάποια νέα περί της "εκμάθησης Basic", πόσο περισσότερο, καλά νέα!
    φέτος, γεγονός, πήρα μεγάλες χαρές! Ανέκτησα πολλά κομμάτια των αναμνήσεων του παρελθόντος μου.
    Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι!
    Ευχαριστώ τον Karios για την κινητοποίηση του! Σπάνιο κομμάτι, και ακόμα πιο σπάνια η διάθεση να διασωθεί.

Κατέβασα το MP3...και το άκουσα.
    Ο ήχος όπως φτάνει στα αφτιά μου, θυμίζει καταστάσεις ατελούς φορτώματος, κατά τις οποίες ο Atari θα βγάλει μετά απο μερικά λεπτά μήνυμα λάθους.... Αν ήταν Spectrum δε θα φόρτωνε ούτε τα πρώτα bytes με το όνομα του προγράμματος...

Θεωρώ ότι σε πρώτη φάση η καλύτερη ευκαιρία μας είναι να τρέξει σε αληθινό hardware και να ανέβει video....

14. Karios

Karios Retro Starter

Θα χρειαστεί να περιμένετε λίγο παραπάνω για να το ξαναπροσπαθήσουμε. Δυστυχώς η κασσέτα είναι στην Ελλάδα και εγώ δεν είμαι, το Atati δεν είναι στην Ελλάδα επίσης και τρέχει με Lotharek SIO2SD γιατί το XC12 έχει θέματα οπότε θα κάνω ακόμα μία προσπάθεια τέλος καλοκαιριού πάλι. Θα ορκιζόμουν ότι άκουσα την γυναικεία φωνή με τις οδηγίες κάποια στιγμή στο ένα κανάλι. Η ηχογράφηση έγινε σίγουρα από stereo line in.
    Λίγη υπομονή λοιπόν ακόμα:)

turrican, geoanas and dR_wH0 like this.
  15. turrican

turrican Retro Guru

Μόνο που υπάρχει κάπου η κασέτα "ζωντανή" για εμένα είναι αφορμή για πάρτυ! :cool:

16. Karios

Karios Retro Starter

Αυτή υπάρχει 100% :)

turrican, geoanas and sknipas like this.

Share This Page