Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Dreamcast ή Playstation?

Discussion in 'Lets Play Retro!' started by nicked, Aug 9, 2013.

1. nicked

nicked Administrator Staff Member

Μην βιαστείτε να πείτε πως τρελάθηκα! :whip: :whip:

Φυσικά ΔΕΝ επιχειρώ μια κατά μέτωπο σύγκριση στα τεχνικά χαρακτηριστικά 2 κονσολών με διαφορά μιας γενιάς, ούτε σύγκριση δημοτικότητας καθώς η διαφορά στον χρόνο ζωής τους, είναι τεράστια.

Το σκέφτομαι σε ένα γενικότερο πλαίσιο! Με μια πιο "σφαιρική" ματιά, τώρα που και οι 2 κονσόλες θεωρούνται retro, συν το γεγονός ότι όποια πέτρα και αν σηκώσεις βρίσκεις isos γνωστών και μη παιχνιδιών, με κάνει να αναρωτιέμαι...

Ποια από τις 2 έφερε περισσότερες καινοτομίες στο hardware, "επανάσταση" στο gameplay κάποιων παιχνιδιών, γραφικά που σας άφησαν με ανοιχτό το στόμα (για την εποχή τους) κ.α. Όλα αυτά στριφογυρνάνε από χθες στο κεφάλι μου και για να μην πολυλογώ...

Σε ποια απο τις δύο κονσόλες γουστάρετε να παίζετε περισσότερο ΤΩΡΑ?!

geoanas likes this.
  2. Anonymous

Anonymous Guest

playstation λόγω των παιχνιδιών του...

3. dR_wH0

dR_wH0 Solder Noob Staff Member

Νομίζω και εγώ με το Playstation. Περισσότερο όμως λόγω του οτι εχω ασχοληθεί περισσότερο μαζί του, ενώ με το Dreamcast σχεδόν καθόλου...

4. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Dreamcast λόγω των Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ω-Ν shmups (βλ. από Ikaruga, Under Defeat μέχρι Sturmwind) :whip: :mrgreen:

Ναι έχω ΌΛΑ τα shmups και για το Playstation αλλά γουστάρω τρελλά το Dream ! :thumbup:

Βρε doctor ...δεν ασχολήθηκες με το Dreamcast ? tsk!tsk!..ντροπή !
    Δείτε τι είχα κάνει εδώ πριν μερικά χρόνια ...
    http://www.retromaniax.gr/vb/showth...y-!-%2856%CA-%CD%CF!%29&highlight=geoanascast

GeoAnasCast FTW ! :D

subzero79 likes this.
  5. nkary

nkary Too Retro to post!

Εγώ σαν αντί-κονσολάς :twisted: θα κρίνω δίκαια και θα διαλέξω Dreamcast ...........λόγω εμφάνισης :lol:
    Μια είναι η μάρκα και ο προφήτης της το XBOX ;)

λολ όρε Γιώργο :wtf:
    Τι είναι πάλι αυτό? Θα μας τρελάνετε ρε σεις :lol:

6. nicked

nicked Administrator Staff Member

Τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι κατά κόρον με το Dreamcast και δυστυχώς, πέρα από εκπληκτικά shmps και καθαρά arcade παιχνίδια, δύσκολα θα βρεις game στο Dreamcast με βαθύ gameplay και υπόθεση... έναν τίτλο δηλαδή με τον οποίο θα κολλήσεις. Ακόμα και τώρα που ο καθένας έχει πρόσβαση σε όλη την βιβλιοθήκη παιχνιδιών μιας κονσόλας, πέρα από τα κλασικά δεν μπόρεσα να βρω τίποτα άλλο!

Α ρε SEGA! :whip: :whip:

Από hardware καινοτομίες πάντως, το Dreamcast ήταν γεμάτο! Στα παιχνίδια μας τα χάλασε λίγο...

Οπότε βουρ για Playstation και εγώ!

7. dR_wH0

dR_wH0 Solder Noob Staff Member

Δεν εχω ντριμκαστ καρδιά μου! Χαχαχαχ! Δηλαδή έχω ενα που μου το έδωσε γνωστός εδω μέσα, αλλά δεν είναι λειτουργικό το ντραϊβ του. Ειναι απο τα επόμενα πρότζεκτ ρεκτιφιέ!

8. Anonymous

Anonymous Guest

Το Playstation έχει γραφτεί στην ιστορία και έχει αφήσει και την ατάκα που λέμε εδώ και χρόνια "Πάω να παίξω playstation" είτε έχουμε Playstation, είτε ΧΒΟΧ, είτε κάποια άλλη κονσόλα. Πριν τον απόγονό του (το PS2) είχε ήδη γραφτεί στο Guinness World of Records. Εκατοντάδες games όλων των ειδών, εύκολο στην χρήση, πολύ καλά γραφικά και ήχος και πανάλαφρο στην μεταφορά. PS1 made history!

Το Dreamcast ήταν το όνειρο όλων τότε που στην αγορά μεσουρανούσε το PS1 και το Saturn. άλλη τεχνολογία, άλλο GPU (που κατά πολλούς ήταν καλύτερο από αυτό του PS2), μόνο που βγήκε βιαστικά και είχε CD (κακό μέσο αποθήκευσης για τα κυβικά του). Θυμάμαι που είχα το PS και παρακαλούσα έναν φίλο να μου δανείσει το DC του για να παίξω "όμοια" games και να κάνω συγκρίσεις. Οι διαφορές σε πολλά κοινά παιχνίδια ήταν περισσότερο από εμφανείς. Λογικό άλλωστε για ένα μηχάνημα 128bit vs ένα μηχάνημα 32bit.

Anyway...επειδή και τα δυο με έχουν καλύψει πλήρως....και επειδή ακόμα παίζω και με τα δυο...θα ρίξω λευκό! Είναι και τα δυο φοβερά μηχανήματα που, ακόμα και σήμερα, σε κάνουν να πορώνεσαι!

:geek:

9. metalcandyman

metalcandyman Retro Enthusiast

H πρωτη επιλογη φυσικα και ειναι το ps καθαρα και μονο λογο του πολυ μεγαλου ογκου παιχνιδιων που εχει για ολα τα γουστα και σχεδον ολες οι μεγαλες σειρες παιχνιδιοων βρισκονται σαυτο.Το θεμα ειναι ομως πως το Dreamcast εχει παιχνιδιαρες που δεν γινετε να χασει καποιος gamer οποτε δεν γινετε να μην εχει καποιος Dreamcast.Αν καποιος γνωριζει μονο τα shenmue το sonic το virtua striker το virtua tennis και καποια αλλα πολυ γνωστα παιχνιδια της κονσολας τοτε να ξερει πως εχει χασει παρα πολλα απο την κονσολα γιατι εχει ενα σωρο παιχνιδια γνωστα η αγνωστα που αξιζουν με χιλια να ασχοληθει καποιος μαζι τους ακομα και σημερα.Καποια απο αυτα ειναι τα παρακατω.

Sword of berserk: Ηack n slash εξαιρετικο εχω ανεβασει και Review εδω μεσα οποιος θελει να μαθει περισσοτερες λεπτομερεις.
    Wheel Thunder: Πολυ καλο Racer που ελεγχεται Monster Trucks και γαμω της φασεις δηλαδη.
    Revolt: Racer με τηλεκατευθηνομενα αυτοκινητακια που σε τετραπλο ειναι ολα τα λεφτα και ειναι και οτι πιο κοντα στην pc εκδοση.
    Silver: Πολυ καλο action rpg
    Jojo's bizzare adveture: Aπο τα κορυφαια fighting της κονσολας.
    D2: survival horror ολα τα λεφτα εχω ανεβασει και review οποιος θελει να μαθει περισσοτερα ας το διαβασει.
    Tokyo Extreme Racer 2: Πολυ καλο racer καλητερο απο το πρωτο παιχνιδι και με πολλες επιλογες αναβαθμησεις στα αυτοκινητα κλπ.
    Worms World Party: Κλασσικο worms με πολυ καλα γραφικα και παιχνιδαρα φυσικα.
    Wacky Race:Στη σκια του Mario Kart φυσικα αλλα απο την αλλη πολυ καλο παιχνιδι που βασιζεται στο γνωστο παιδικο της Hanna-Barbera.
    Bangai-O: Πολυ καλο shooter που ειναι μεταφορα του παιχνιδιου απο το Ν64 που κυκλοφορησε μονο στην ιαπωνια.Φυσικα πολυ καλητερο στο Dreamcast.
    F1 World Gran Prix II: Oτι θα ηθελε ο καθενας απο ενα F1 game πολυ καλο πραγματικα.
    Red Dog: To παιχνιδι αυτο ειναι απο την Argonaut τους τυπους που εφτιαξαν το super fx chip του snes.Πολυ καλο action παιχνιδι που ελεγχουμε ενα οχημα με πολυβολο,πυραυλους κλπ.
    Castle Shikigami II: Φοβερο shooter απο τα καλητερα της κονσολας.
    NBA 2K2: Φοβερο μπασκετακι της κονσολας.
    Sega Rally 2: Tα λογια ειναι περιττα γιαυτο το παιχνιδι.
    Demolition Racer: No Exit: Bελτιωμενη σε ολους τους τομοις εκδοση απο το παιχνιδι του ps.
    Record of Lodoss War: Πολυ καλο Diablo style rpg.
    Shadowman: Πολυ καλο action adventure με την κορυφαια εκδοση για της κονσολες να ειναι αυτη φυσικα.
    Cannon Spike: Πολυ καλο top down shooter σε συνεργασια capcom και psikyo με γνωστους χαρακτηρες απο της εταιριες αυτες οπως mega man,arthur,cammy κ.α.
    Hydro Thunder: Πολυ καλο water racing game.
    Guilty Gear X: Ενα ακομα απο τα καλητερα fighting games της κονσολας.
    Ill bleed: Survival horror game απο τα κρυφα διαμαντια της κονσολας.
    Rush 2049: Φουτουριστικο racer απο atari και Midway απευθειας απο τα arcades.
    Mars Matrix: Aξιολογο bullet hell shooter απο την capcom.
    Sega GT: Προσπαθεια της sega να χτυπησει το Gran turismo.Μπορει να μην ειναι GT αλλα σιγουρα ειναι πολυ καλο παιχνιδι.
    Confidential Mission: Lightgun shooter απο τα καλητερα που εχω παιξει.
    Under Defeat: Πολυ καλο vertical shooter.
    MDK2: Παιχνιδαρα πραγματικα μην το χασει κανεις που μπορει να μην το εχει παιξει.
    Fatal Fury: Mark of the Wolves: Πανεμορφο fighting της SNK για το dremacast.
    Zero Gunner 2: Port απο τα arcades και φοβερο μαλιστα γιαυτο το φοβερο shooter.
    Daytona 2001: Kορυφαιο παιχνιδι πραγματικα και κλασσικα απο τα καλητερα racer της κονσολας.
    Headhunter: stealth action adventure game πολυ καλο που εχει γινει και port στο ps2 αλλα καπως downgrade σε σχεση με την Dreamcast εκδοση.
    Ecco: Defender of the Future: To αγαπημενο μας δελφινι ειναι εδω και μαλιστα σε ενα μαγικο παιχνιδι.Ολα τα λεφτα πραγματικα.
    Project Justice: Rival Schools 2: Απο τα καλητερα 3D Fighting της κονσολας απο την capcom.
    Starlancer: Απο τους δημιουργους τους wing commander εχουμε αυτο το πολυ καλο παιχνιδι Port απο την pc εκδοση.
    Rayman 2: Παιχνιδαρα και επισης η καλητερη εκδοση του παιχνιδιου.
    Toy Commander: Συτο το παιχνιδι ελεγχουμε παιδικα παιχνιδια απο αεροπλανακια,ελικοπτερα κλπ και βγαζουμε διαφορες αποστολες.Πολυ καλο τετραπλο Multiplayer επισης.
    Typing of the Dead: Παιζετε με το keyboard του Dremacast και ειναι μια αλλη πρωτοτυπη εκδοχη του house of the dead αλλα αντι να πυροβολουμε με το lightgun πχ εδω πληκτρολογουμε και αν δεν ημαστε γρηγοροι αντε γεια χαχαχαχαχα.
    Border Down: To Κορυφαιο horizontally scrolling shmup για το Dreamcast απλα ειναι τα πραγματα.
    Test Drive Le Mans: Yπαρχει και στο ps2 αλλα στο dremacast ειναι πολυ καλητερο.Πολυ καλο racer.
    Capcom Vs SNK 2: Αλλο ενα απο τα καλητερα fighting games της κονσολας.
    Grandia II: Δεν εχει πολλα JRPG'S η κονσολα αλλα αυτο ειναι απο τα καλητερα γενικοτερα.Ειναι λιγο γραμμικο αλλα δεν πηραζει γιατι μας αποζημιωνει γενικοτερα το παιχνιδι.
    Skies of arcadia: Tα ιδια που ειπα και για το Grandia II ισχυουν και εδω μιλαμε για ενα απο τα καλητερα rpgs γενικοτερα.
    Μetropolis strret racer: Απο τα καλητερα racer της κονσολας φοβερο παιχνιδι πολυ καλα γραφικα.

Πιστευω να καλυψα πολλους οσον αφορα για παιχνιδια διαμαντια του Dreamcast και μπορει πολλα να ειναι γνωστα και σιγουρα τα γνωριζετε αλλα ειμαι σιγουρος πως καποια δεν θα τα ξερετε οποτε ηρθε η ωρα να αναψετε και παλι το Dreamcast σας και να γουσταρετε.

dR_wH0 and geoanas like this.

Share This Page