Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Portable emulation consoles, η εμπειρια σας.

Discussion in 'Υπόλοιπες Κονσόλες' started by giacomo, Mar 8, 2014.

1. giacomo

giacomo Retro Starter

Σίγουρα όλοι θα έχετε πετύχει κατά καιρούς διάφορες κονσόλες, φορητές ως επί το πλείστον, οι οποίες μπορούν να εξομειώνουν γνωστότερες αυτών κονσόλες και retro. Προσωπικά εδώ και περίπου έξι μήνεες έχω ασχοληθεί με μερικές απο αυτές και συγκεκριμένα με τα μοντέλα Dingoo, JXD και Canoo και μπορώ να σας πω ότι έχω κατενθουσιαστεί, ειδικά με την τελευταία. Έχω την Α320 της πρώτης, την 3000 της δεύτερης και την GP2X της τρίτης. Οι δυο πρώτες είναι hardware emulators ενώ η τελευταία open source software emulator.

2. dR_wH0

dR_wH0 Solder Noob Staff Member

Σε κάποια φάση κοιτούσα και εγώ αρκετά όλα αυτά που ανέφερες για να δώ ποιο θα μου ταιριάξει καλύτερα! Μερικά μοντέλα είχαν αποσυρθεί, άλλα δεν μου *γέμιζαν* το μάτι κτλ. Στην πορεία το ξέχασα τελείως και *θάφθητε* η ιδέα της απόκτησης μιας τέτοιας κονσόλας!

Για πές εντυπώσεις ; Πόσταρε και καμιά φωτό αν μπορείς!

3. nicked

nicked Administrator Staff Member

Το Dingoo A320 το έχω και εγώ 2 χρόνια τώρα και το σκέφτομαι και για το 330!
    Το A320 είναι παραμετροποιήσιμο σε πολύ μεγάλο βαθμό και παίζει αξιοπρεπώς σχεδόν όλα τα games με τα οποία ασχολούμαι απο τον χώρο των 16bit!

Αν έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη και ένα κάπως πιο βολικό d-pad θα ήταν τέλειο!

Giacomo με το Pandora έχεις ασχοληθεί καθόλου?

4. giacomo

giacomo Retro Starter

Pandora no...Tο καψιμο μου τωρα πλεον ειναι το Raspberry Pi. Φορτωσα Debian, εβαλα emulators για Ο,ΤΙ μπορειτε να φανταστειτε, το συνδεσα στην τηλεοραση και ΛΙΩΝΩ καθημερινα με ενα κουτακι σαν πακετο τσιγαρων που τρεχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην σωστη ταχυτητα και με τελεια εικονα και ηχο (HDMI)...
    Για οποιον θελει του εξηγω ακριβως τι θα χρειαστει και του στηνω, δωρεαν φυσικα, και την εγκατασταση. Στειλτε email οσοι ενδιαφερεστε για οδηγιες.

5. giacomo

giacomo Retro Starter

Ξεχασα, για να σας ζαστανω καλυτερα, ΦΥΣΙΚΑ ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΙ ΑΨΟΓΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ SCUMMVM. Συγγνωμη αλλα ο Guybrush περιμενει... :p

6. nkary

nkary Too Retro to post!

Αυτό το Raspberry θαυματουργό :thumbup:
    Για την ώρα έχω το λίιιιιιγο μεγαλύτερο Xbox κάτω από την TV :lol: :lol: :lol:

7. dR_wH0

Το RaspBerry Pi και εγώ ήθελα παρα πολύ να το κάνω έτσι ακριβώς! Να στήσω debian και να το κάνω να παίζει τα άπαντα! :lol: :lol: Αν δεν σε κουράζει να ετοιμάσεις ενα guide θα μας γλύτωνες αρκετό χρόνο! Το καλό με το debian είναι οτι υποστηρίζει out-of-the-box και μια μεγάλη γκάμα controllers, όπως π.χ το XBOX Wireless 360 PC ή τις σειρές Logitech.

Αν δεν κάνω λάθος παίζει και ένα έτοιμο *distro* για αυτήν την δουλειά!

Υ.Γ : ΤΟ debian είναι η νο.1 επιλογή μου εδώ και αρκετά χρόνια σε servers - το τρώω καθημερινά στην μάπα!

8. giacomo

giacomo Retro Starter

Δεν συγκρινεται, αλλη κατηγορια τα μηχανηματα, το ενα ειναι κανονικος υπολογιστης το αλλο κονσολα. Παντως η βολικοτητα του μεγεθους και η αποδοση κατ'εμενα κανουν το Raspberry αριστη επενδυση για μια φθηνη ρετροκονσολα. Το πηρα πληρες με τροφοδοτικο και κουτι 60 ευρω και αλλα 10 η microSD που προγραμματισα μονος απο ενα μαγαζι στη Δαφνη, το itsmart. Δεν απαιτει γνωσεις Linux (αυτο τρεχει) και μπορει να ξεκινα με αμεσα γραφικο περιβαλλον επιλογης κονσολας και παιχνιδιου, χωρια που αναγνωριζει το 99% των χειριστηριων, μετατρεπεται σε media center, call center, device controller και οτιδηποτε μπορεις να του γραψεις σε python (η γλωσσα προγραμματισμου του). Αν θες κοιτα στο youtube τα βιντεο με το Retroarch σε εκτελεση και θα καταλαβεις τι εννοω.

9. giacomo

giacomo Retro Starter

Υπαρχουν οντως ετοιμα πακετα αλλα η λειτουργικοτητα τους ειναι αμφισβητησιμη. Για παραδειγμα το Retropie θελει τα bios roms για τα υποστηριζομενα συστηματα (εχω κανει compile μια λειτουργικη εικονα με αυτο για τα Sega Nintendo PC Engine και αλλες κονσολες αν σε ενδιαφερει) και τα θελει σε συγκεκριμενες εκδοσεις τους, ενω τεινει να τα χανει σε καθε αναβαθμιση που του κανω. Επισης το scraper που περιλαμβανει για τις εικονες και τις περιγραφες κολλαει ασχημα και "κρεμαει" τη συσκευη σε ποσοστο ανω του 50% των περιπτωσεων, χωρια που ειναι ΑΡΓΟ...

10. nkary

nkary Too Retro to post!

Ναι δεν αντιλέγω άλλο το ένα άλλο το άλλο
    Σαφώς το Raspberry είναι έτη φωτός μπροστά, αλλά και το xbox ουσιαστικά ένα PIII είναι. Από τι ξέρω μπορεί να βάλεις και κάποιες εκδόσεις linux.
    Πάντως εγώ το χρησιμοποιώ μόνο ως mameδέρια ;)

11. giacomo

giacomo Retro Starter

Μια πολυ καλη επιλογη ειναι το PiMAME-PiPLAY που εχουν τα παντα ετοιμα, αλλα περιοριζονται αποκλειστικα σε ΜΑΜΕ και κονσολες 8-16 μπιτ. Ανταποκρινεται πολυ καλα και δεν κολλαει. Ειναι ελαφρυ σε σωρο στην καρτα και υποστηριζει ολες τις roms ανεξαρτητα εκδοσης. Χωρια που το γραφικο του περιβαλλον ειναι φιλικοτατο και εχει ολες τις λειτουργιες διαθεσιμες σε μενου (sudo και τετοια ξεχνα τα, κανει τα παντα με γραφικα). Για εκκινηση ειναι ο,τι πρεπει. Σε μια καρτα 32 γιγα χωραει πληρεις συλλογες για ολες τις κονσολες συν ενα καλο αριθμο απο ΜΑΜΕ.

12. giacomo

giacomo Retro Starter

Επισης για οσους απο εμας ειναι γονεις, ειναι ανθεκτικοτατο. Ο γιος μου, 3,5 ετων, το παιζει ανετα, το εχει ριξει κατω εκατο φορες, ολα οκ. Δεν εχει βλεπεις κινητα μερη και ζυγιζει 150 γραμμαρια. Win32 Disk Imager, γραφεις την καρτουλα σου, περνας τα παιχνιδακια σου και τελειωσες. Μολις ηρεμησω λιγο με τη δουλεια θα γραψω ενα οδηγο με βαση αυτη τη διανομη.

13. dR_wH0

Επόμενη επένδυση ενα Pi+ λοιπόν.

Ειλικρινά εγώ σκεφτόμουν να ετοιμάσω μια δικιά μου διανομή, βασισμένη σε Arch Linux μιας και είναι σουπερ ελαφρύ και αρκετά πλήρες. Αλλά αν κάνεις έναν οδηγό για να κατατοπιστώ λίγο, μπορώ μετά να το *μοντιφικάρω* με βάση το Arch!

14. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Εγώ πάλι έχω δυο "πειραγμένα" PSP που κρατούν απασχολημένα τα τέκνα μου αρκετές ώρες.... ;)
    Έχω φορτώσει και τρέχω "ένα κάρο" emulators και όλα παίζουν από αρκετά καλά ως τέλεια...

15. dR_wH0

Χμμμμμμ!!!PSP ε ;!!!!!! Καλή ιδέα και αυτή! Βέβαια το Pi είναι ιδανικό για home media φάση / λύση. Δίπλα στην τηλεόραση, με 2 ασύρματα χειριστήρια και καθάρισες.

16. glaros

glaros Retro Member

Επίσης έχω ένα PsP για εξομοίωση,εύκολο στο στήσιμο,αλλα η φάση με το Pi με ενδιαφέρει,μπορείς να μου στείλεις image έτοιμο να το βάλω στην SD ?
    Έχω το Pi B.

Ασχολούμαι ελάχιστα και με το OUYA.

17. dR_wH0

Εν αναμονή των οδηγών και των dumps :) :) :)

18. amiga500fan

amiga500fan Retro Addict

Γεια σου φίλε μου καλώς όρισες.Στην συνάντηση σήμερα θα έρθεις? Εαν δεν σου κάνει κόπο μπορείς να φερεις το PiMAME-PiPLAY να το δούμε και απο κοντά!! Με έχει φάει η περιέργεια.

19. giacomo

giacomo Retro Starter

Θα ανεβασω μεσω torrent ενα ετοιμο image με sega-nintendo κτλ. Περιμενετε δυο λεπτα και ψαχτε το στο συνδεσμο που θα αναρτησω. :mrgreen:

20. giacomo

giacomo Retro Starter

ο κωδικος για το συμπιεσμενο ειναι iamretro και ειναι σε τυπο 7z. Χρειαζεστε καποιο προγραμμα εγγραφης σε SD card οπως το Win32DiskImager για να γραψετε την καρτα, η οποια πρεπει να ειναι 8γιγα ΑΚΡΙΒΩΣ (το αρχειο εικονας το εφτιαξα απο μια τετοια καρτα και οταν το εγραψα σε 16γιγα καρτα εβγαλε σφαλμα). Αφου το γραψετε ειναι ετοιμο, roms και settings ετοιμα, μονο για να καταχωρησετε το χειριστηριο που θα χρησιμοποιησετε πρεπει να κανετε καποια βηματα που θα παραθεσω παρακατω. Πρεπει να εχετε συνδεδεμενο πληκτρολογιο παντα, το οποιο κανει και για να παιξετε χωρις περεταιρω ρυθμιση. Με το return εμφανιζεται το μενου απο το οποιο μπορειτε να σβησετε/επανεκκινησετε το συστημα, καθως και ο οδηγος για να ρυθμισετε τα κουμπια του πληκτρολογιου που θα χρησιμοποιησετε. Η ολη διανομη βασιζεται στο Debian με εγκατεστημενο το RetroArch'EmulationStation. Στειλτε μου μηνυματα ταχυδρομειου για ερωτησεις στο giacomo.orsetto@yahoo.gr

Share This Page