Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Portable emulation consoles, η εμπειρια σας.

Discussion in 'Υπόλοιπες Κονσόλες' started by giacomo, Mar 8, 2014.

1. dR_wH0

dR_wH0 Solder Noob Staff Member

Giacomo περιμένω απο εβδομάδα το Raspberry δοκιμάζω και σου λέω!

2. Optimus

Optimus Retro Starter

Έχω μεγάλη πόρωση με open handhelds. Ξεκίνησα με το GP32 που είχε βγει το 2001 και ήταν μοναδικό, δεν υπήρχε αντίστοιχο τότε, κανένας δεν το ήξερε, η ιδέα ότι σε ένα φορητό θα τρέχεις Doom, Quake, MP3 players και 8bit/16bit emulators ήταν κουφή για την εποχή της. Μετά βγήκε το GP2X και επειδή ήταν βασισμένο σε Linux Kernel έγινε ένας χαμός στο Slashdot και ξαφνικά ο κόσμος έμαθε τα open handhelds. Μετά έγινε σούπα γιατί έχουν βγει δεκάδες περίεργα κινέζικα. Με τι να ασχοληθείς αν βγάινουν τόσες παραλλαγές που ουσιαστικά είναι, πέρνω ένα έτοιμο SoC (System on a chip), αφήνω την open source community να τροφοδοτήσει τζάμπα software και το πλασάρω σαν super duper ανοικτή λύση για media player/emulator gaming. Εκεί και εγώ έχασα τη μπάλα (υπάρχει ολόκληρο blog που τα μελετάει και δεν ξέρεις που να πας) και γενικώς άμα ασχοληθώ πηγαίνω εκεί που φαίνεται να έχει dedicated community focused σε ένα μηχάνημα και δεν πρόκειται η εταιρία να βγάλει άλλα 10 σε ένα χρόνο.

Οπότε αυτά που ξεχώρισα από όλο το χάος και έχω δοκιμάσει είναι:
    GP32, GP2X, Wiz ή Caanoo, Dingoo, Open Pandora και Gcw Zero.
    Με τις android κονσόλες δεν έτυχε να ασχοληθώ.

Έχω να πω τα εξής: Μάλλον η προσωπική μου αγάπη είναι το Caanoo. Έχει τα υπέρ και αποφεύγει τα κατά από τις άλλες για μένα.

GP2X:
    - κατά: τελείωνε η μπαταρία γρήγορα, χάλια μοχλός, κουμπί για volume αντί για ροδέλα (όπως στο GP32)
    - υπέρ: φοβερή community την εποχή, μεγαλύτερος αριθμός software στο archive, ενδιαφέρον hardware για τον προγραμματιστή που είναι λίγο παραπάνω από software buffer, έδωσε επιτέλους την ισχύ που έλειπε για Mame, Mega Drive, SNES μερικώς, GBA αρκετά.

Wiz:
    - κατά: περίεργη οθόνη με diagonal tearing. Ήταν organic led που θεωρείται καλό, αλλά από υλικά που χαλούσαν γρήγορα μετά, έβγαλε κηλίδες. Κουμπάκι πάλι για volume (αυτά είναι software programmable, αν ένα game δεν το προγραμματίσει δεν μπορείς να αλλάξεις το volume). Το χειριστήριο αν και σταυρός κάπου το έχανε. Μικρότερη οθόνη σχεδόν σαν dingoo.
    - υπέρ: έδινε παραπάνω ισχύ αν και δεν βοήθησε το SNES για κάποιο λόγο. Αλλά στο Wiz/Caanoo έχουμε επιτέλους optimized PS1 emulator που τρέχει με λίγο tweaking Castlevania SOTN τέλεια, ενώ μερικά 3d ραλάκια που έπαιξα 15-30fps. Μεγάλη βελτίωση. Παλαιότερα έπιανες 5fps και χαιρόσουνα.

Caanoo:
    - Λοιπόν, είναι ότι ακριβώς το Wiz σε ισχύ (εκτός από παραπάνω μνήμη, τώρα πια 128MB αν και δεν τα χρειάζεσαι πέρα από κανά μεγάλο rom στο MAME) αλλά με όλες τις βελτιώσεις. Slider για volume επιτέλους, μεγάλη οθόνη χωρίς diagonal tearing, ένα χειριστήριο που μου αρέσει προσωπικά, είναι σαν stick και όχι σταυρός (παρόλα αυτά παίζω άνετα και street fighter) και με ωραία αίσθηση/εργονομία. Ααα, το wiz/caanoo έχουν και touch screen (λίγο βελτιωμένο στο Caanoo και πιο ακριβές) ότι πρέπει για ScummVM. Το Caanoo έχει και ένα USB υποδοχή πέρα από άλλα αποθηκευτικά μέσα, συνδέεις διάφορα. Το stickάκι το διαβάζει. Βγάλανε και USB wifi adaptor, και κάποιος έγραψε software να συνδέεσαι στο archive και να κατεβάζεις/install κατευθείαν homebrew. Η μπαταρία Wiz/Caanoo επίσης καλή πια (5-7 ώρες νομίζω). Γενικώς δεν βλέπω αρνητικά πέρα του ότι υπάρχουν είτε πιο φτηνές (dingoo), είτε πιο ισχυρές πανάκριβες λύσεις (Pandora) και επίσης τα gamepark δεν τα βρίσκεις εκτός από ebay που τα χτυπάνε.

Dingoo:
    - κατά: μικρή οθόνη. Δεν έχει καν volume button (το ρυθμίζεις από software ή στο opendingux είναι συνδιασμός κουμπιών). Το χειριστίριο αν και σταυρός με χαλάει. Είναι αυτό που έχουν κάποιοι σταυροί, πολύ ευαίσθητα στις κινήσεις (μικρό deadspace νομίζω το λένε; Δηλαδή παίζεις ένα παιχνίδι και πατάς το μπροστά αλλά για ελάχιστη κλίση προς τα πάνω κάνει register ότι πάτησες και το πάνω. Και ο ήρωας σου πηδάει πάνω σε έναν εχθρό και χάνεις. Τέτοιο είχε και το wiz αλλά λίγο. Το GCW0 το έχει λιγότερο). Δεν είναι τόσο καλή η ισχύ. SNES είναι πιο αργό. PS1 όσο δοκίμασα δεν μπορώ να πω ότι είναι playable. Εκεί νικάει το Wiz/Caanoo.
    - υπερ: πολύ καλή τιμή, θα μπορούσες να πάρεις 2-3 για δώρο. Συμπαθητική ιδέα για κονσόλα, μικρούλα, χωράει στην τσέπη. Επίσης δίνουν και το tv-out cable μαζί, κάτι που τα gamepark το παραλείπαν και έπρεπε να το αγοράσεις ξεχωριστά, Είναι αστεία αίσθηση να βάζεις αυτό το σκατούλι στην 32άρα τηλεόραση και να παίζεις GBA στη μεγάλη οθόνη. Επίσης, παραδόξως έφτιαξε την μεγαλύτερη community στα open handheld, ίσως λόγο και της τιμής του, ο κόσμος το λάτρεψε. Από εκεί ξεπήδησε και το opendingux λειτουργικό που πέρασε και στο gcw zero. Το dingoo είναι κάτι σαν τον Spectrum των openhandhelds.

Openpandora:
    - κατά: καθυστέρησε, πανάκριβο, δεν το έχουν και πολλοί. Έχει μεν σουπερ ισχύ αλλά τρέχει κάποιο κουρασμένο linux από πίσω και πολλοί emulators έχω παρατηρήσει να σπάνε frames, ακόμα π.χ. και gameboy. Δεν είναι όμως πως δεν του φτάνει η ισχύ. Απλώς το scrolling φαίνεται από τα 60 να κόβει ώρες ώρες και από ότι μου λένε επειδή τρέχουν πολλά resources από πίσω. Γενικώς το πήρα αργά και δεν ασχολήθηκα και ας είναι πιο ισχυρό από τα άλλα.
    - υπέρ: Ο PS1 emulator είναι επιτέλους σούπερ γρήγορος, ίσως μόνο το Tekken 3 να το ζώρισε. Ο N64 δεν είναι όπως τον διαφημίζουν. Δείχνουν στα video σκηνή από Super Mario 64 έξω στην αυλή. Οπότε λες και πολλά άλλα θα τα παίζει καλά. Με το που μπάινεις μέσα στο κάστρο σέρνεται. Επίσης μερικά άλλα, π.χ. Golden Eye σέρνονται εντελώς. Άυτο έπρεπε να είναι στα κατά τέσπα. Επίσης υπέρ το όλο στήσιμο, διπλά pads, πληκτρολογιάκι (ότι πρέπει για dosbox ή γενικά typing), το linux gui δεν είναι τόσο αργό, κατάφερα να εγκαταστήσω codeblocks και να κάνω compile ένα SDL project μέσα από το μηχάνημα. Το κατά είναι ότι αρχίζει να νοιώθει περισσότερο σαν υπολογιστής παρά handheld. Γενικώς βαρέθηκα να το ψάξω μετά από μέρες, τώρα παίζω στο GCW Zero περισσότερο.

Gcw zero: Τώρα μόνο με αυτό ασχολούμαι αν ασχοληθώ. Μου καλύπτει τις ανάγκες και δεν θέλω άλλο.
    κατα: το volume είναι πάλι σαν το dingoo, πρέπει να σηκώσεις το turn off switch και να πατήσεις up/down μαζί, έλεος. Ένας φίλος μου με αυτά και με αυτά έσπασε το switch. Επίσης κάνανε κάποια βλακεία με τα molds και πολλοί πήραν μηχάνημα που κάποιο από τα fire buttons μπάινει μέσα, ψιλοκολάει και σε μπερδεύει στο gaming. Μετά από λίγο μπορεί να εξαφανιστεί, να τριφτεί το πλαστικό. Μεγάλη χαζομάρα. Είχαν και τρελό αργοπόρημα στο kickstarter και ο κόσμος έχασε την εμπιστοσύνη του. Κρίμα, γιατί πίστεψα στο μηχάνημα. Όλα τα άλλα είναι πολύ προσεγμένα.
    υπερ: ωραία οθόνη, ο σταυρός είναι καλύτερος από wiz/dingoo αν και έχει μια ευαισθησία. Έχουν επιτέλους ωραία τρόπο για install apps. Τα OPK files, τα πετάς μέσα στον apps folder και εγκαθιστάται αυτόματα. Έχουν και ένα σύστημα που συνδέεις file extensions με συγκεκριμένους emulator (παίζει να είναι κατάλοιπο από dingoo ή opendingux). Π.χ. κάνω click σε ένα EXE file και τρέχει Dosbox και το παιχνίδι, αντί να πρέπει να φτιάχνω config files με start up commands για κάθε Dos game. Δίνει λίγο παραπάνω ισχύ, και για πρώτη φορά (πέρα από το Pandora) τρέχουμε full speed SNES, και αρκετά καλά αν και όχι τέλεια ακόμα και τα SuperFX based games. Στο Caanoo με πολύ overclocking έπαιζα το F-zero με 55-60fps, κάποια λίγα βαριά στα 20-30 και τα SuperFX 5fps. Εδώ όλα θα πάνε 60fps χωρίς overclocking και τα SuperFX 20-30fps αν όχι full τα 2d (π.χ. yoshi's island). Το SNES για κάποιο λόγο ήταν πάντα πονοκέφαλος στο emulation. Τρέχαμε πιο ισχυρά πράγματα στο Caanoo (π.χ. GBA) αλλά όχι SNES τέλεια. Επίσης Amiga επιτέλους ομαλά (άλλο ένα που ήθελα). Dosbox ισχυ επιτέλους να φτάνει 386dx, ενώ στο Caanoo πήγαινε αίσχος. Αλλά δυστυχώς, ο PS1 είναι μάπα. Είναι χειρότερος από τους Caanoo, και ας είναι το Caanoo τρεις φορές πιο αργό σε ισχύ. Απλώς πρέπει να βρεθεί προγραμματιστής να ενδιαφερθεί να το optimάρει για MIPS (το gcw zero είναι ingenic mips (όπως και το dingoo) και όχι arm, κρίμα γιατί οι περισσότερες optimized emulators έχουν dynamic recompilers για arm, όπως και ο PCSX ReARMed). Ίσως να μην δούμε σύντομα καλό PS1 και για αυτό πας ή στο Caanoo και παίζεις Castlevania ή στο πανάκριβο Pandora και παίζεις τα πάντα. Επίσης άλλο κακό, έχω το TV-Out cable αλλά περιμένουμε να ολοκληρώσουν τους drivers για αυτό.

Στο GCW Zero πίστεψα και είναι περίεργη φάση και θα ήθελα να είχε πιάσει καλύτερα και να μην είχαν κάνει αυτά τα λάθη.

Αναρωτιέμαι γιατί δεν έχω ανοικτό το Caanoo μου. Επίσης για τους αγοραστές λίγο δύσκολο να προτείνω. Όλα έχουν τα προβλήματα τους. Συμπαθώ το Dingoo γιατί είναι φτηνό και έχει community. Θα πρότινα ένα Caanoo ή και GCW Zero εξηγώντας τα προβλήματα. Οι Android συσκευές δεν έχω καν ίδεα πως είναι, σίγουρα έχουν ισχύ για σοβαρότερους emulators και free software στο market, αλλά δεν τις εμπιστεύομαι. Είναι generic κινεζιές και χωρίς feeling dedicated community. Θα βγάλουν άλλες δέκα και δεν θα έχει υποστήριξη.

p.s. Νοσταλγώ και το GP32. 100mhz ARM τότε και μόλις 8MB Ram(!!!). Και όταν είχε βγει το GCW Zero στο kickstarter, πολύς κόσμος γκρίνιαζε. Αααα, 1GHZ είναι λίγο. 256ΜΒ είναι ελάχιστα (τελικά το μηχάνημα αναβαθμίστηκε σε 512MB). Μα όλα τα προηγούμενα βασιζόντοαν σε μόλις 64MB RAM και δεν ήθελες τίποτε άλλο. Ό κόσμος έχει λαθασμένη εντύπωση του πόσα πολλά μπορείς να κάνεις με αυτά τα μηχανήματα. Αν τώρα έβγαινε retro handheld με specs του GP32 ή και λιγότερα και καινούρια αφωσιομένη community θα πορωνόμουνα.

3. dR_wH0

Πωπω ρε Optimus πραγματικά τα έχεις "λιώσει"!!

Οπότε αν αγόραζες τώρα ένα θα προτιμούσες το Gcw Zero ?

4. Optimus

Optimus Retro Starter

Ναι, μιας και τα gamepark δεν τα βρίσκεις, ενώ ελπίζω σε εξέλιξη της GCW0 community, TV Out drivers, κανάς καλός άνθρωπος να γράψει γρήγορο PS1 emulator, αν και όλοι οι άλλοι 8/16bit έχουν τελειοποιηθεί σε αυτό το μηχάνημα. Ίσως τα ελατωματικά κουμπιά να ενοχλήσουν κάποιους, οπότε δεν ξέρω αν θα το πρότεινα, εμένα όχι τόσο και μετά από αρκετό παίξιμο ψιλοέφτιαξαν.

Ναι, ώρες ώρες τα παρα-γράφω..

5. dR_wH0

Ωραία, πάω να τσεκάρω τιμές - ίσως το Πάσχα μεριά χτυπήσω ένα. Όσο για το PS1 Emulation που αναφέρεις - κάπου εδώ μέσα, καραδοκεί και ο Shadow! Έχει το arcadeflex.com και αν δεν κάνω λάθος είχε γράψει το PCSX Emulator (όχι το PCSXR αυτό είναι άλλο). Δεν ξέρω μήπως θα μπορούσε να ασχοληθεί με αυτήν την πλατφόρμα.

6. Optimus

Optimus Retro Starter

Ααα ο Shadow. Έχουμε γνωριστεί, είναι φίλος φίλου μου. Έχω καιρό να τον δω βέβαια. Δεν νομίζω να έχει χρόνο για να ασχοληθεί σε ιδιαίτερη κονσόλα που μόνο εγώ ενδιαφέρομαι, είναι απασχολημένος με άλλα. Το είχα ακούσει το arcadeflex, δεν το είχα κοιτάξει όμως.

7. nickblame

nickblame Retro Starter

Optimus δεν ήξερες για τον arcadeflex??? όλα στον αδερφό σου αύριο που θα πάω στη δουλειά. Θα δείς εσύ :lol: :lol:

8. Optimus

Optimus Retro Starter

Χάχα!

p.s. Εντωμεταξύ δεν δουλεύει η java, πατάω σε ένα παιχνίδι, το κάνω allow και πάλι δεν φορτώνει. Βαρέθηκα και το κλεισά. Θα δοκιμάσω αργότερα σε άλλο browser.

9. nickblame

nickblame Retro Starter

ναι ναι τα ίδια μου έλεγε και ο στεφ :cool:

10. dR_wH0

Wtf τελικά όλοι γνωριζόμαστε λίγο - πολύ μου φαίνεται! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

11. dR_wH0

Να ξανα-αναστήσω το thread.

Εχω πλέον στα χέρια μου ένα Raspberry Pi B+ το οποίο απλά...σπέρνει και θερίζει!!! Στις επόμενες μέρες θα ετοιμάσω ενα αναλυτικό how-to.

Υ.Γ : Δυστυχώς το image του Giacomo ήταν στο προηγούμενο Rasp και δεν παίζει. :cry:

12. riscknight

riscknight Retro Enthusiast

go ahead.

Ειναι σαν IYONIX που μπορεις να το 'κουβαλας' στη τσεπη του μπουφαν σου. Αν και δεν ειμαι 'fan' του Raspberry - παντα θελω 'original hardware' οπως RiscPCs & ΙΥΟ για RO π.χ. - παραδεχομαι οτι εχει δημιουργησει τη 'δικη του επανασταση'.

Εαν θελετε φωτο - και ειδικα απο IYO X100 το οποιο δεν βρισκεις πια ευκολα - let me know. To συγκεκριμενο Χ100 ανηκε σε developer πριν ερθει στα χερια μου.

https://en.wikipedia.org/wiki/Iyonix_PC

13. dR_wH0

Δεν το γνώριζα το IYONIX - Interesting!!!

Μαζί σου και εγώ για το original hardware, αλλά στην περίπτωση του Rasp κάνω τα στραβά μάτια λόγω του GPIO και του εξαιρετικού emulation που κάνει σε όλα τα παλιά συστήματα. Είναι ίσως η ιδανικότερη (σε θέμα budget / χώρου) λύση για μια καμπίνα π.χ.

14. riscknight

riscknight Retro Enthusiast

Εχεις δικιο γι αυτο. Οι 'δυνατοτητες' του, το χαμηλο κοστος, αλλα και το μεγεθος του το κανουν να φαινεται σαν το 'μαγικο κουτακι' που κανει σχεδον τα παντα.

15. Amiga500

Amiga500 Retro Starter

Να αναστησω κι εγω με τη σειρα μου το thread (δεν ειναι εντελως portable το Neo Geo mini αλλα ανετα το κρατας στο χερι σου)!;)

Εφτιαξα το παρακατω βιντεακι για οσα παιδια σκοπευουν (η ακομα το σκεφτονται) να αγορασουν το Neo Geo mini και θα ηθελαν να παρουν μια καλη ιδεα απο τα παιχνιδια που ενσωματωνει η καθε εκδοση του (Jap & Int.)!

Ελπιζω να σας αρεσει και να περασετε καλα!

(Προς Admins: Παιδια αν δεν ειναι το καταλληλο μερος παρακαλω μετακινηστε το ελευθερα)

Last edited: Jul 29, 2018
    geoanas and Always Somewhere like this.
  16. coin58

coin58 Retro Starter

το εχω παρει εχει πλακα

Always Somewhere and Amiga500 like this.

Share This Page