Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

SNES τη σήμερον ημέρα...

Discussion in 'Nintendo' started by dimfil, Dec 28, 2017.

1. dimfil

dimfil Retro Enthusiast

Καλησπέρα σε όλους...

Ένα φιλαράκι έχει ξεχασμένο σε μια κούτα ένα SNES που το είχε αγοράσει μικρός. Τον προέτρεψα να το ξαναβάλει σε λειτουργία εξιστορώντας τη δική μου ενασχόληση με ρετρό.
    Το δοκιμάσαμε και είναι μια χαρά. Ωστόσο, μιας και έχει εντελώς άλλα χόμπι και ελάχιστο χρόνο ελεύθερο, δεν τον είδα "ζεστό" να το δουλέψει. Ειδικά όταν είδε την τιμή του everdrive που του πρότεινα!
    Μου είπε λοιπόν ότι αν το θέλω μπορώ να το πάρω... Ωστόσο, έχω σαν αρχή να μην αποκτώ μηχανήματα που δεν πρόκειται να ασχοληθώ. Δεν είμαι συλλέκτης και ότι αποκτώ θέλω να έχει νόημα για τον ελεύθερο χρόνο μου.

Ερώτηση λοιπόν :
    Πόσο νόημα εχει η χρήση του σήμερα; Πως στέκει η χρήση του και πια η κατάταξή του ανάμεσα στις άλλες κονσόλες ίδιας γενιάς; Δεν είχα πότε αντίστοιχη κονσόλα οπότε πως θα περιγράφατε το "fun factor" που προσφέρει το SNES; Από παιχνίδια;
    Το everdrive φαντάζομαι είναι μονόδρομος, έτσι;

dR_wH0 likes this.
  2. sknipas

sknipas Retro Member

Οχι απαραιτητα. Μπορείς να φτιαξεις ενα repro cartridge πανευκολα αν εχεις eprom programmer.
    Καπου εχω εναν οδηγο στο φορουμ.

dR_wH0 and dimfil like this.
  3. dimfil

dimfil Retro Enthusiast

Ναι, το είδα.
    Πολύ ενδιαφέρον και οικονομικό πάνω απ' όλα...

Ωστόσο, αν θέλεις να έχεις μονίμως "standby" αρκετά παιχνίδια τότε ή ετοιμάζεις αρκετά cartridges (ασύμφορο) ή αρκετές eproms (ποιος τις αλλάζει) οπότε η ευκολία χάνεται...

Αν αξίζει το snes να ασχοληθείς μαζί του είναι το μεγαλύτερο ζήτημα...

4. ChrisTOS

ChrisTOS Retro Member

Ναι αξίζει εκτός κι αν είσαι φαν των shoot em up. Κατά τα άλλα και καινούρια παιχνίδια βγαίνουν και πολλά υπέροχα κλασικά υπάρχουν.

sknipas and dimfil like this.
  5. dimfil

dimfil Retro Enthusiast

Ε, τότε... να μην τον προσβάλω...!!!

6. metalcandyman

metalcandyman Retro Addict

Τετοια δωρα φιλος δεν τα αφηνουμε και ειδικα οταν μιλαμε για μια απο της κορυφαιες κονσολες ολων των εποχων την κορυφαια στα 16bit και με παιχνιδαρες που ενοειται πως παιζονται μεχρι και σημερα και με παρα πολυ μεγαλο fun factor.Αν εισαι λατρης των JRPGS η λιστα ειναι τεραστια απο final fantasy και dragon quest μεχρι Lufia.Αμα εισαι λατρης των παιχνιδιων της NINTENDO απο την αλλη μιλαμε για την κονσολα που η Ν εδωσε ρεστα με super mario world,zelda a link to the past,mario kart και δεκαδες αλλα.Αμα σαρεσουν τα platforms υπαρχουν με το κιλο οπως και τα Donkey kong διαμαντια της Rare βεβαιως βεβαιως.Γενικα το SNES εχει τα παντα παιχνιδαρες για καθε γουστο και αυτο που θα σε προτεινα εγω ειναι παιξε καποια παιχνιδια πολλα η λιγα εσυ αποφασιζεις σε καποιον emulator στο pc σου και αμα γουσταρεις μετα με ολα αυτα που θα δεις παρε το everdive και θα εισαι τζαμι.Ακομα και το κορυφαιο everdrive να παρεις πχ το SD2SNES που κοστιζει γυρω στα 200$ αξιζει με χιλια τα λεφτα του γιατι η κονσολα ειναι διαμαντι πραγματικα με απιστευτες παιχνιδαρες και σε ποιοτητα και σε ποσοτητα.

7. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Metal!!! Που είσαι βρε αδερφέ! Ψιλοχαθήκαμε τελευταία, έτσι; Welcome man! ;)

8. subzero79

subzero79 Retro Addict

παντα μερακλης φιλε μου.καλη χρονια σ ευχομαι

9. dimfil

dimfil Retro Enthusiast

Όχι, τελικά δεν το πήρα και πιστεύω ότι πολύ καλά έκανα.
    Δεν είμαι συλλέκτης αφενός και αφετέρου δεν έχω και πολύ χρόνο για παιχνίδια. Μετά τον πρώτο ενθουσιασμό σκέφτηκα ότι το λίγο χρόνο που διαθέτω μια χαρά μου τον καλύπτει το retropie όσον αφορά τα κονσολοπαίχνιδα (μια στο τόσο πλέον) και τελικά άφησα να το πάρει άλλος από την παρέα που ξέρω ότι αυτός (τα πιτσιρίκια του βασικά) θα το αξιοποιήσει καλύτερα.

geoanas and dR_wH0 like this.
  10. metalcandyman

Γεια σου γιωργαρα εδω ειμαι φιλος τριγυρναω απο δω και απο κει χαχαχαχαχαχαχα;) Ειχα λογαριασμο και παλαιοτερα εδω αλλα δεν ξερω τι απεγινε και ετσι εφτιαξα εναν νεο σημερα.

@subzero79 Παντα μερακλης και για πολλα γουστα φιλος καλη χρονια χρονια και σε σενα και γενικα σε ολα τα αλανια του i am retro γιατι ειναι απο τα καλητερα παιδια της πιατσας και απο τα πιο αγαπητα.

11. metalcandyman

Τοτε πολυ καλα εκανες και δεν το πηρες και αφου κανεις την δουλεια σου με το retropie εισαι τζαμι.

12. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

Έλα ρε @metalcandyman !! Που σαι ρε μαν!!! Έτσι να μαζευόμαστε τα καλά παιδιά!!! :) :) :)

nicked and geoanas like this.
  13. metalcandyman

ωωωωωωωωωωωωω φιλαρακι και συ εδω πραγματικα πολυ χαιρομαι που σας βλεπω ολους μαζεμενους.Χρονια και ζαμανια ειχαμε να τα πουμε:):):):)

cutlaroc, nicked and geoanas like this.
  14. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

Χρόνια και ζαμάνια δε λες τίποτα!! :) :) Εδώ εδώ μακριά από κομπλεξισμούς ,από διαπληκτισμούς, από μεγαλομανίες, απλά απολαμβάνουμε τα αγαπημένα μας μηχανάκια με ηρεμία χαρά και άφθονο γέλιο!! :) :)

15. subzero79

subzero79 Retro Addict

SPAMMER ALERT
    LOL
    WONDER BOY ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!THIS IS MONSTERLAND

cutlaroc likes this.
  16. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

Το καμός!!!! :lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl:

17. subzero79

subzero79 Retro Addict

EG

cutlaroc likes this.
  18. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:lol::lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Όπως αντιλαμβάνεσαι @metalcandyman αυτό εννοώ σχετικά με τις άφθονες στιγμές γέλιου! :) :)

19. metalcandyman

Eπειδη δεν ειμαι χθεσινος ξερω πολυ καλα που αναφερεσε φιλαρακι μου και αυτο που εχω να πω ειναι πως πιο σωστα δεν θα μπορουσες να τα γραψεις;) Πραγματικα χαιρομαι που βλεπω γνωστα προσωπα εδω μεσα αλλα και φιλους που δεν τους γνωριζω και οσο για τον χαβαλε την πλακα και γενικοτερα τον χουλιαμα οσοι με ξερουν εστω και λιγο γνωριζουν πολυ καλα metalcandyman σημαινει ακριβως αυτο το πραγμα χαχαχαχαχαχαχα:D:D:D:D

@subzero79 Ετσι ακριβως ρε αλανι wonder boy in monster land και τα μυαλα στο μπλεντερ λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε:cool::cool::cool:

cutlaroc likes this.
  20. cutlaroc

cutlaroc Retro Addict

Έτσι ακριβώς!!!!! Δε θα μείνει άντερο εδώ μέσα!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Share This Page