Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

To παραεμπόριο των Retro

Discussion in 'Εκτός Θέματος' started by dR_wH0, Feb 1, 2018.

1. dR_wH0

dR_wH0 Solder Noob Staff Member

Τις προάλλες είπα να δώ πως πάνε οι τιμές στα Sega Master System II. Τώρα που σουλουπώνω το δικό μου, σκέφτηκα να χτυπήσω κανα φθηνό bundle με 5-10 παιχνίδια - φθηνό εννοώντας κάτι κάτω απο 60-70 ευρώ. Τουλάχιστον αυτές τις τιμές θυμόμουν..

Βρίσκω οπότε ένα στο evilbay, βάζω μάξ bid μέχρι 70 ευρώ και περιμένω. Σύντομα η τιμή απογειώθηκε και έκλεισε στα ....142 Ευρώ!!

Το listing είναι αυτό εδω : http://offer.ebay.ie/ws/eBayISAPI.dll?ViewBids&item=282822272200

Καλά η τιμή είναι ΓΕΛΟΙΑ το λιγότερο. Δεν θα έδινα ΠΟΤΕ 140 ευρώ για ενα SMSII εκτός και αν είχε 50 παιχνίδια μαζί - το θέμα όμως είναι αλλό.

Αυτός που το αγόρασε φαίνεται να είναι ένα απο τα καλά παλικάρια με άπειρες αγορές/πωλήσεις ρετρό. Τουτέστην μάλλον το αγόρασε για να το "σπάσει" σε κάθε κομμάτι ξεχωριστά.

Το μέλλον των ρετρο διαγράφεται υπέροχο.....:emoji_violin::emoji_violin::emoji_violin::emoji_violin:

cutlaroc and geoanas like this.
  2. dimfil

dimfil Retro Enthusiast

Καλά, τους "έξω" τους ξέραμε... Δεν πέφτουμε από τα σύννεφα...
    Στο μικρόκοσμο της Ελλάδας γίνονται τα απίστευτα! Εδώ, που όσοι ασχολούνται είναι λίγοι σχετικά σε αριθμό και οι περισσότεροι γνωρίζονται και μεταξύ τους... Εδώ γίνονται τέρατα!Εδώ και αν είναι αδικαιολόγητα!
    Μηχανήματα που ανακαλυπτονται στα σκουπίδια ή στα γυφτοπάζαρα μετά από ένα καλό καθάρισμα μοσχοπουλιούνται με τον τίτλο "συλλεκτικό"...

Άσε, και θυμάμαι δικές μου περιπέτειες. Αυτές που με έκαναν να οριοθέτησω χρονικά το δικό μου "ταξίδι" στους ρετρό υπολογιστές και να έχει ημερομηνία λήξης...

Last edited: Feb 1, 2018
    geoanas and dR_wH0 like this.
  3. konc

konc Retro Enthusiast

1) Κομπλέ και με 16 παιχνίδια πόσο το περίμενες δηλαδή? Εγώ όταν το είδα φαντάστηκα θα έχει πάει παραπάνω από 140. Έχεις μείνει πίσω μου φαίνεται :p Έχουν κυριολεκτικά ξεφτιλιστεί οι τιμές ακόμα και σε κοινά πράγματα, για να μην πω για κάτι χαλασμένα σκουπίδια που τα πουλάνε για χρυσάφι.
    2) Που ξέρεις ποιος το αγόρασε/ποιος είναι?

geoanas and dR_wH0 like this.
  4. dR_wH0

Επειδή bidara, βλέπω στο τέλος όλη την στοιχομοιθεία των bids. Δείχνει μόνο το πρωτο και το τελευταίο γραμμα του ονοματος, αλλά δείχνει το rating του και πόσες αγοροπωλησίες έχει . Ο συγκεκριμένος έχει μόνο 3.400 bids και 60765 rating!!! Μαγαζί δηλαδή!!!

Ναι μάλλον έχω μείνει πίσω αρκετά στις τιμές - τι να πώ δεν ξέρω. Με την λογική του έμπορα, μετανιώνω που πρίν 3-4 χρόνια δεν στόκαρα στα άπαντα για να τα πουλάω τώρα σε 4πλασιες τιμές. ΊΣα που άνοιγα και χαρτιά στο ΤΕΒΕ αν είχα στοκάρει αρκετά....LOL

geoanas likes this.
  5. dR_wH0

Δημήτρη αυτό το θυμάμαι να γίνεται, απο τότε που ασχολήθηκα με τον χώρο. Τα πράγματα δεν αλλάζουν. Όλα 1ο χέρι - και όλα είναι είτε απο κάδους ανακύκλωσης είτε απο τα διάφορα παζάρια...

*Edit*

Και όχι τπτ άλλο, υπάρχουν και πωλητές τέτοιοι εγχώριοι που "θάβουν" άλλες αγγελίες για να προμοτάρουν τις δικές τους - πάντα με το γάντι βέβαια και με τρόπο.

Νάναι καλά και το εξωτερικό οπότε που θα πληρώσει το λιγότερο όσο αξίζει κάτι - φτάνωντας βέβαια και στα extreme overpriced (προχτές είδα mini megi chip στα 115λιρόνια και το θεωρούσαν "ευκαιρία" WTF!!!)

dimfil and geoanas like this.
  6. dimfil

dimfil Retro Enthusiast

Εντάξει, το να λέει κάποιος "1ο χέρι" και να μην είναι, δεν το θεωρώ πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι κάνουνε μπαμ τα "εμποράκια" και οι υπόλοιποι "στρουθοκαμηλίζουν" (και εγώ πολλές φορές) ενδεχομένως γιατί όλα έχουν συγκεντρωθεί πλέον σε συγκεκριμένα χέρια και τέλος πάντων κάπου πρέπει να τα βρουν όσοι ενδιαφέρονται...

Είναι ανέντιμο και ανήθικο να πουλάς πχ 100 ευρώ έναν επισκευασμένο c64 που πήρες 10 ευρώ στο Σχιστό (διασταυρωμένο πραγματικό γεγονός) ενώ τα μισά θα ήταν υπεραρκετά για να δικαιολογησουν το χρόνο και τον κόπο που αφιερωσες. Αλλά επειδή πρέπει και οι c64 που έχουν στοκαρει οι "γνωστοί" να πουληθούν τόσο, η συνέχεια είναι προδιαγεγραμμένη...

Μεγάλη ιστορία, από αυτές που σιχαίνεσαι και μόνο να ακούς...

dR_wH0 likes this.
  7. ChrisTOS

ChrisTOS Retro Member

Δεν έχουν κανένα νόημα οι αγορές γενικά. Προσωπικά αγοράζω μόνο από την κοινότητα, και αν έχω να πουλήσω κάτι, πάλι μόνο σε αυτήν. Στην τελική αν δώσω κάτι θέλω να ξέρω ότι θα χρησιμοποιηθεί, και δεν θα μείνει σε ένα ντουλαπάκι.

dR_wH0 and dimfil like this.
  8. konc

konc Retro Enthusiast

Δυστυχώς υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν μπορείς να βρεις από γνωστούς, ιντερνετικούς ή μη. Εκτός αν έχεις ΤΑ κονέ ξέρω 'γω. Προσωπικά έχω αναγκαστεί να αγοράσω πράγματα σε 3πλάσιες τιμές απ' ότι θεωρούσα λογικές ή θα έβρισκα πχ εδώ επειδή... απλώς δεν τα έβρισκα. Και δεν μιλάω για "άντρα θέλω τώρα τόνε θέλω" φάση, μετά από υπομονή και πολύ χρόνο χωρίς αποτέλεσμα. Και εκεί που ψάχνεις και ψάχνεις και βάζεις αγγελίες εμφανίζεται στο ebay αντί για 50, 150. Το παίρνεις κύριε πρόεδρε μετά από 2-3 χρόνια που δεν το βρήκες πουθενά μέχρι τότε όχι 50, αλλά καθόλου? Guilty as charged δυστυχώς. Και κάπως έτσι συντηρούνται οι εξωφρενικές τιμές. Απλά με τη μόδα έχει πάρει η μπάλα και τα απλά/κοινά πράγματα που δεν θα έπρεπε.

dR_wH0 likes this.
  9. Pluto63

Pluto63 Retro Addict

Παίρνω αφορμή από αυτό το ποστ για να έχουμε μια πρακτική εικόνα, όντως τυχαία σήμερα με πήρε ένας φίλος τηλεφωνο και μου είπε έχω δυσκολίες με τα έξοδα του παιδιού και θέλω να δωσω μερικά πράγματα. Έχω έναν Commodore 64 τον παλιό με το 1541 drive, κασετόφωνο και κάτι δίσκους, αυτόν που μου είχες κάνει συντήρηση και βάλαμε και το κομπλέ jiffydos στο μηχάνημα και στο drive, προ κρίσης μιλάμε τώρα. Ποσό μπορώ να τον πουλήσω? Ειλικρινά δεν ήξερα τι να απαντήσω, και είπα θα το ψάξω. Εσείς τι θα λέγατε? Όχι θεωρια τιμές. Για να δούμε το μέτρο του καθενός μας για το τι και ποσο, άμα θέλετε ασφαλώς.
    Για την κομπλέ πληροφόρηση μου είπε ότι πήρε τηλεφωνο έναν retroκάτι σε αγγελία που αγοράζει παλιά computer και του πρόσφερε €30 λέγοντας ότι δεν θα πάρει παραπάνω για αυτό το μηχάνημα. Comments?

geoanas likes this.
  10. dR_wH0

Για recapped μηχάνημα + με jiffydos Και 1541 θα έδινα τουλάχιστον 100 ευρώ. Ο κύριος που του πρότεινε 30 θα έπρεπε το λιγότερο να ντρέπεται και ελπίζω να μην είναι γνωστός μας.

dimfil and geoanas like this.
  11. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Τα 30 Ευρώ για όλα αυτά μαζί είναι τιμή αρπαχτικού. Άσχετου; Χμμ...δεν νομίζω.Τόσο απλά και σταράτα.

Τώρα, επειδή πάρα πολλοί φίλοι με ρωτάν για διάφορα, δηλαδή για τιμές και τα τοιαύτα, θα ήθελα να πω ότι λόγω ότι δεν ασχολήθηκα ποτέ (ή σχεδόν ΠΟΤΕ) με την εγχώρια αγορά για διάφορους και ποικίλους λόγους, δεν μπορώ να εκφράσω άποψη. Θα πρότεινα να μην βιάζεται και να κάνει μια καλή και σοβαρή έρευνα σε Ebay και Amibay. Να δει και να συγκρίνει. Το κλειδί είναι ο χρόνος. Όποιος βιάζεται ή....χειρότερα...δυστυχώς, όποιος βρίσκεται στην δυσμένεια μιας ανάγκης δεν μπορεί να προσδοκά κανένα όφελος από οποιαδήποτε πώληση.

Ας περιμένει κάνοντας την δική του, προσωπική έρευνα.

Έτσι αποφεύγουμε κι έναν άλλον, ενίοτε σοβαρό και φθοροποιό για τα κλονισμένα μας νεύρα κίνδυνο: Να κατηγορηθούμε ότι "φάγαμε" τον φίλο μας ή ότι τον συμβουλέψαμε λάθος. Εκεί αρχίζουν οι γκρίνιες και οι παρεξηγήσεις και όλα τα γνωστά και όμορφα που τρώω στην μάπα 200 χρόνια τώρα που ασχολούμαι με τα ρετρό στην Ελλάδα....Σε τέτοιες περιπέτειες ούτε μπήκα ποτέ, ούτε σκοπεύω να μπω μελλοντικά.

dimfil likes this.
  12. dimfil

dimfil Retro Enthusiast

Με ένα 100άρικο θα φύγει "χθες", ειδικά αφου είναι συντηρημένος όπως λες και με προσθήκη Jiffydos ...
    Στις τιμές που παίζουν τώρα θα είναι μια καλη προσφορά.

dR_wH0 and geoanas like this.
  13. konc

konc Retro Enthusiast

Να ξαναπάρει τον retroκάτι και να του πει 2 γαλλικά για αρχή, και άλλα 2 από μένα γιατί φορτώνω άσχημα μ' αυτά. Μετά αν έχει υπομονή και χρόνο μπορεί να τον δώσει ΧΑΛΑΡΑ στα 150 σε ebay (αν είναι και εμφανισιακά καλός εκτός από λειτουργικά και προσέξει τις φωτογραφίες, έχετε δει που παίζουν τα drives μόνα τους?) ή κάπου κοντά στο 100άρικο αν πρόκειται για γνωστό -ιντερνετικό ή μη. Σ' αυτούς που γνωρίζω και εγώ θα είχα πρόβλημα, θα το έδινα όσο πια χαμηλά πάει ειδικά αν ήξερα ότι θα χρησιμοποιηθεί και δεν πάει ντουλάπα.
    Τώρα, θα τον αγόραζα εγώ προσωπικά 100 ή 150 ευρώ? Ποτέ. Αλλά πολλοί το κάνουν και εγώ το έχω κάνει για άλλα πράγματα, οπότε...

geoanas likes this.
  14. mike

mike Retro Member

Μια ρητορικη ερωτηση προς ολους σας: νομιζετε οτι ενδιαφερουν ολους αυτους τους ελληνες που πουλανε στο ebay ή στο FB ή οπουδηποτε, εαν καποιοι τα γραφουν σε ενα φορουμ?
    Υπαρχουν ατομα που εχουν διαδυκτιακα (αλλα και πραγματικα μαγαζια) ή που πουλανε με το κιλο σε FB και insomnia κτλ και δεν εχουν συμμετοχη σε κανενα φορουμ και τους εχουν ολους γραμμενους και το μονο που κανουν ειναι να πουλανε. Μπορει να λετε "α εβαλε αγγελια ο pluto63 (τυχαιο ονομα) τον amstard που του χαρισαν/βρηκε στα σκουπιδια/πηρε χαλασμενο με 5 ευρω/βρηκε στο παζαρι του Πειραια και ζηταει 50 ευρω" αλλα αυτοι που δεν υπαρχουν στα φορουμ και κανεις δεν τους ξερει για να τους αναφερει κανουν το δικο τους παρτυ και δεν ασχολουνται με τα ρετροφορουμ. Ουτε οι αγοραστες των αντικειμενων που πουλιουνται ενδιαφερονται. Ετσι ειναι τα πραγματα, τα φορουμ εχουν ελαχιστο κοσμο και ειναι αμελητεο το νουμερο σε σχεση με τις αγοραπωλησιες σε FB, insomnia και ebay, και οι πωλητες δεν τους νοιαζει τι λενε στα φορουμ, ουτε καν ασχολουνται με αυτα.
    Ετσι ειναι το ebay και οι πωλησεις γενικα, δεν προκειται να αλλαξει κατι.

Last edited: Feb 1, 2018
    antnik, dR_wH0, konc and 1 other person like this.
  15. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

OXI ;)

mike likes this.
  16. konc

konc Retro Enthusiast

Σωστός. Γι' αυτό όταν δίνεις κάτι σε γνωστό, αυτούς τους ελάχιστους που αναφέρεις, το δίνεις στη σωστή τιμή και όταν πας για τα χρήματα το δίνεις ebay και FB για πολλαπλάσια.

geoanas likes this.
  17. dR_wH0

Σίγουρα δεν τους ενδιαφέρει - και εμείς βέβαια δεν τα γράφουμε ελπίζοντας να τα διαβάσουν και να ρίξουν τις τιμές η να αλλάξουν τακτικές. Τα γράφουμε για να ξεδίνουμε εδώ και για να γελάμε/κλαίμε μεταξύ μας.

Άλλωστε όταν πρόκειται για μηχανήματα, ανάμεσα μας θα τα δώσουμε με το χέρι στην καρδιά. Όταν δεν βρίσκουμε όμως κάτι, βάζουμε το χέρι στην τσέπη, πιπέρι στο στόμα και βουρ στο evilbay :)

And Life Goes On :)

geoanas likes this.
  18. mike

mike Retro Member

Αρα καταληγουμε οτι ολες οι συζητησεις ειναι ανουσιες και απλα "πηγαδακια σχολιασμου".

19. riscknight

riscknight Retro Enthusiast

οτι να ναι...

https://www.ebay.co.uk/itm/Castle-S...319507?hash=item2a97bc3193:g:-7kAAOSw9gRaHZrV

πριν 3 - 4 χρονια το podule εκλεινε στισ 15 - 25 λιρες - 25 max.

https://www.ebay.co.uk/itm/SIMTEC-N...745073?hash=item3f92051071:g:QVYAAOSwNsdXQyWK

20 - 30 λιρες maximum η simtec

Το γελιο δεν εχει πεσει ακομα. Σε 2 - 3 χρονια αρχιζουν τα ωραια και δυστυχως ολοι θα συνεχισουμε να σχολιαζουμε - 'αρνητικα' οπως κανουμε και τωρα. Η ολη φαση εχει πλεον ξεφυγει, το 'retro' εχει γινει μοδα και εφαλτηριο για 'καλα λεφτα'.

Για τους 'εμπορακους' και τα αλλα καλα 'παιδακια' περαστικα τους. Κι αυτο το γραφω γιατι σχεδον οσες φορες εχω πουλησει παντα 'εχανα' χωρις να με νοιαζει. Αυτο που κερδιζα ηταν η 'ηρεμια / γαληνη' της απομυθοποιησης και οτι δεν θα χρειαστει να ξανασχοληθω με το 'συγκεκριμενο αντικειμενο' - οτι κι αν ηταν αυτο.

Ο χωρος ειναι μικρος, ολα μαθαινονται και το φτυσιμο στη μουρη θα μαθευτει κι αυτο.

Στην ωρα τους ομως ολα.

dR_wH0 and geoanas like this.
  20. dR_wH0

Καμία συζήτηση δεν είναι ανούσια. Ακόμα και το πηγαδάκι έχει τα οφέλη του.

geoanas likes this.

Share This Page