Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Διαδικτυακές πλατφόρμες διανομής παιχνιδιών: Ποια η γνώμη σας για αυτές;

Discussion in 'To Gaming σήμερα' started by turrican, Oct 13, 2018.

1. turrican

turrican Retro Guru

Αρχικά θυμάμαι τους προβληματισμούς που εκφράστηκαν από μέρος του τύπου για τον επερχόμενο νεοτερισμό. Σήμερα, κυλώντας αρκετό νερό στο αυλάκι, μπορούμε να δούμε ψυχραιμότεροι τα γεγονότα. Τελικά, διαδικτυακοί τόποι σαν το GOG και Steam, ωφέλησαν ή έβλαψαν την υπόθεση του gaming (και εμάς τους gamers); Θα είχε ενδιαφέρον να διαβάσω απόψεις.

geoanas likes this.
  2. vasilas432

vasilas432 Retro Member

Τα τελευταία νέα λένε οτι πάτωσαν οι retail πωλήσεις του CoD 4 και αντιθέτως τα έσπασαν οι ψηφιακές πωλήσεις. Δεν μου κάνει εντύπωση για έναν multiplayer τίτλο. Το θέμα είναι οτι όλοι αυτοί παραιτήθηκαν απο το δικαίωμα πώλησης έστω και 5€.

Στο επερχόμενο Red Dead Redemtion 2 θα δούμε πως θα πάει το retail.

Steam και GOG ήταν η λύση κατά της πειρατείας στο PC. Επίσης στα sales έπαιρνες παιχνίδια με 2 και 5 ευρω. Το καλό με το Steam και GOG είναι οτι παίζουν παιχνίδια πολλών ετών στο τρέχων μηχάνημα. Τέλος για μένα δεν έγινε ζημιά γιατί έχω σε retail ότι με ενδιαφέρει πολύ απο τα παιχνίδια μου στο steam και απλά χρησιμοποιώ την υπηρεσία για να μην βάζω δισκάκι. To μόνο κακό είναι οτι αγοράζεις retail παιχνίδι στο PC και πρέπει να κατεβάσεις όλο το παιχνίδι απο Steam

geoanas and turrican like this.
  3. ChrisTOS

ChrisTOS Retro Member

Βοήθησε σίγουρα πάρα πολύ την Indie σκηνή. Πολλά παιχνίδια δεν θα τα μάθαινε σχεδόν κανένας. Επιπλέον παρέχουν ένα περιβάλλον όπου μπορείς να έχεις άμεσα κριτικές χρηστών αλλά και μια κοινότητα γύρω από κάθε τίτλο. Προσωπικά πιστεύω ότι θα ένα Steam για τους παλιούς μας υπολογιστές και κονσόλες θα αύξανε πολύ τους νέους τίτλους για τα συστήματα μας. Άλλωστε υπάρχουν flashcarts για όλα.

geoanas and turrican like this.
  4. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Θα απαντήσω κολοκυθοειδώς και επιγραμματικά σαν να ήμουν κανένας μοδάτος παίκτης στο "My Style Sucks" / Κλίνεται και προφέρεται κατά το SuX με προφορά κεντρικής Αγγλίας (ΣοΞ)

- Μου αρέσει η ποικιλία των τίτλων
    - Μου αρέσει που δίνεται η ευκαιρία σε νέους devS να μας παρουσιάσουν την δουλειά τους. Δουλειά που μπορεί να πήγαινε χαμένη, καταχωνιασμένη μέσα στα συρτάρια κάποιας κολοσσιαίας εταιρείας διανομής
    - Μου αρέσει που κάθε τρεις και λίγο, πέφτουν δωράκια και προσφορές για κάτι συνταξιούχους πειρατές σαν του λόγου μου και τρέχουμε σαν τον αείμνηστο Βέγγο να επωφεληθούμε τζαμπαντάν, κατεβάζοντας νόμιμα τίτλους
    - Μου αρέσει το interface και ο τρόπος που είναι στημένες αυτές οι σελίδες. Μου αρέσουν και τα χρώματα των μενούζ.
    - Μου αρέσει που με τον ίδιο κωδικό (τον δικό μου) μπορώ να κατεβάσω τον ίδιο τίτλο, ξανά και ξανά σε όποιο PC γουστάρω χωρίς να χρειαστεί να κουβαλάω τίποτα μαζί μου. Καλά...τίποτα, που λέει ο λόγος...Πάντα τον κωδικό - σκονάκι!
    - Μου αρέσει ότι το ψηφιακό μου αντίγραφο θα είναι πάντα εκεί να με περιμένει, χωρίς τον κίνδυνο καταστροφής από φυσικά (οργή συζύγου) ή μεταφυσικά (μάτιασμα / κατάρες) αίτια
    - Μου αρέσει η ευκολία συναλλαγής, που με μια ηλεκτρονική συναλλαγή...ΠΑΦ...πιάτο στον δίσκο σου

- Δεν μου αρέσει που δεν υπάρχει φυσική συσκευασία και χειροπιαστό υλικό να το πιάνεις, να το αισθάνεσαι και να το χαίρεσαι
    - Δεν μου αρέσει που δεν υπάρχει πολύχρωμο, έντυπο manual τύπου μικρού βιβλίου, να το παίρνω μαζί μου το πρωί στην τουαλέτα, να το διαβάζω και να φαντάζομαι εξωτικούς τόπους και περιπέτειες, για να ξεκινάω όμορφα την μέρα μου
    - Δεν μου αρέσει που αρχίζουν να μαζεύονται τόνοι πανέμορφων τίτλων στον σκληρό κι εγώ δεν κάνω τίποτα άλλο από το να τους θαυμάζω στο ψηφιακό μου ράφι χωρίς να μπορώ να τους παίξω σε όλη τους την μεγαλοπρέπεια (Εδώ δεν φταίει ούτε το Steam, ούτε το GOG, αλλά η έλλειψη χρόνου που με κάνει να τρέχω όλη μέρα και να δουλεύω για μια χούφτα τραχανά)
    - Δεν μου αρέσει που καμιά φορά, τους πιάνει η τρέλα και αρχίζουν να spamάρουν το mail box MOY με προσφορές, ευκαιρίες που δεν πρέπει να χάσω παρά να τις αρπάξω από τα μαλλιά, και δυο αυγά Τουρκίας
    - Δεν μου αρέσει καθόλου το Humble mumble ή όπως αλλιώς λέγεται αυτό το άθλιο, γιατί συνέχεια μπερδεύομαι και χάνω τον προσανατολισμό μου.
    - Δεν μου αρέσει που συχνά οι σκιώδεις διαχειριστές και τα απρόσωπα bots τούτων των τόπων, με εξετάζουν με καχυποψία και πρέπει να με ξαναμαναπεράσουν από τα 1000 κύματα για να τους ξαναμαναποδείξω ότι είμαι εγώ, ο μοναδικός και ανεπανάληπτος, ο κούκλος και τσαχπίνης που αγάπησαν, ίδιος και απαράλλαχτος με εκείνη την πρώτη φορά που γνωριστήκαμε
    - Δεν μου αρέσει που χάθηκε ολότελα η μαγεία της προετοιμασίας, της αγοράς του πολυπόθητου τίτλου. Αυτή ξεκινούσε με βαθειά μελέτη, με πολύτιμο αρωγό όλα τα σχετικά άρθρα στον έντυπο τύπο. Ακολουθούσε νηστεία και αποταμίευση = άρα εκτίμηση του κεκτημένου και ανάλογη συμπεριφορά. Πλησιάζοντας στο τελικό στόχο μεσολαβούσε ολονύκτια δέηση (συνήθως) το βράδυ της Παρασκευής με περισυλλογή, σχέδια και όνειρα για το τι θα κάνουμε με το παιχνίδι, όνειρα που φτάνανε μέχρι την ονείρωξη. Αποκορύφωση της ευτυχίας, η έξοδος και βόλτα μας στα πραγματικά μαγαζιά, κάποιο πραγματικό πρωινό Σαββάτου, εκεί όπου πραγματικά με τρεμάμενα χέρια μετρούσαμε τα πραγματικά γρόσια στον πραγματικό πάγκο και φεύγαμε τρισευτυχισμένοι, με το κουτί του πραγματικά αγαπημένου μας παιχνιδιού για το ταξίδι μας προς τον ουρανό...

- Δεν μου αρέσει που όλα γίνονται τόσο γρήγορα και δεν χαιρόμαστε τίποτα πια

Αυτά μπορώ να γράψω τώρα, αυτά γράφω....

Τελική ετυμηγορία:

Έβλαψαν - Ωφέλησαν = Demi / Demi.
    Για τους ηλικιωμένους...εχμμμ....έμπειρους παχνιδάδες σαν εμένα, που άλλα είχα συνηθίσει και άλλα με προκύπτουν στην πορεία:
    Έβλαψαν (Αλλά με πολλά ελαφρυντικά)
    Για τους νέους gamers, που πέρα της ψηφιακής πλατφόρμας δεν είχαν την χαρά και την ευχαρίστηση να δουν το κάτι άλλο:
    Ωφέλησαν

Ααααα, μου αρέσει κι αυτό το θέμα! ;)

clemenza, vasilas432 and turrican like this.
  5. konc

konc Retro Enthusiast

Προσωπικά ξεχωρίζω το steam από το gog. Στο πρώτο έχω ακριβώς 0 τίτλους.

Γιατί μου αρέσει όταν αγοράζω κάτι να μένει δικό μου, όχι να μου το νοικιάζει το κάθε steam. Σιχαίνομαι το drm και τα υποχρεωτικά clients με σύνδεση στο internet. ΟΚ ψηφιακή εποχή χωρίς κουτιά και physical media αλλά τουλάχιστον το gog (που πολύ το εκτιμώ) σου δίνει έναν installer με τη χρήση του client προαιρετική, σου δίνει pdf από το manual, σου δίνει soundtrack. Και παίρνεις τον installer πχ στα κατσάβραχα στο χωριό με κάποιο αρχαίο laptop και κάνεις ότι θέλεις με το παιχνίδι σου. Με το steam κάθε τόσο γίνεται θέμα που "the client drops support for windows XP-Vista-xxx".

Ένα άλλο θέμα είναι τι θα γίνει αν το steam εξαφανιστεί/κλείσει/το απαγάγουν εξωγήινοι. Μη ρεαλιστικό σενάριο τώρα που μιλάμε αλλά υπάρχουν άνθρωποι που έχουν δώσει χιλιάδες, σοβαρολογώ, χιλιάδες ευρώ για τα παιχνίδια τους. Τι θα τους μείνει? Πάντως η αλήθεια είναι πως το steam είναι στην πράξη μονόδρομος για τους ΑΑΑ τίτλους. Ευτυχώς που δεν παίζω τέτοιους.

6. vasilas432

vasilas432 Retro Member

Πολύ ωραίος αδερφέ! 1 απλό like θα ήταν λίγο για αυτή την άποψη!:emoji_clap::emoji_clap::emoji_clap::thumbup::thumbup::thumbup:

geoanas likes this.
  7. turrican

turrican Retro Guru

Αφού δε μπορούμε να το αποφύγουμε... ας το απολαύσουμε! :p

1) Μου αρέσει η δυνατότητα να αποκτώ κάτι εν ριπή οφθαλμού (ακόμα και τις μεταμεσονύκτιες ώρες). Καλά τα νέα εδώ!

2) Λατρεύω τις αληθινές εκπτώσεις! Στη χώρα μας (όλα) τα καταστήματα μας κοροϊδεύουν από τότε που γεννηθήκαμε ( έχουν 365 ημέρες το χρόνο "εκπτώσεις"...α, καλά!)... Στα sites θα βρω αληθινές προσφορές και δώρα, και υπηρεσίες που απευθύνονται σε ελεύθερους ανθρώπους, από κοινωνίες που έχουν χρόνια στη κουλτούρα τους το εμπόριο.

3) Μου αρέσει η ιδέα να ενημερώνεται αυτόματα το παιχνίδι με όλα τα patches.

4) Υπάρχει κίνδυνος σε sites που υποστηρίζουν drm, να χάσεις τα παιχνίδια σου (αν ο χώρος σταματήσει να υπάρχει). Βέβαια, τηρουμένων των αναλογιών, και όταν αγόραζα το DVD, μετά απο λίγα χρόνια το παιχνίδι ... δεν έτρεχε εξαιτίας ασυμβατότητας, ή άλλων παραγόντων... (φυσικά υπάρχουν λύσεις, αλλά δεν είναι και το ευτυχέστερο γεγονός).

5) Το cloud μου δίνει μια αίσθηση ασφάλειας, ότι όλα βρίσκονται (και θα βρίσκονται) εκεί για πάντα, διασφαλίζοντας με, από τα "ατυχήματα". Χμμμ μου μοιάζει λίγο memory με life time εγγύηση...ωχ!

6) Μια στοιχειώδη προσοχή χρειάζεται απο αυτούς που βαριούνται τη "γραφειοκρατεία" ώστε να μεριμνήσουν από την αρχή να φτιάξουν σωστά accounts, και να μη μπαίνουν ευκαιριακά με 2-3 διαφορετικά ονόματα, (που αργότερα θα ξεχάσουν), χάνοντας τίτλους).

geoanas likes this.
  8. clemenza

clemenza Retro Addict

Αυτά ακριβώς που λέει ο Κωνσταντίνος: για τους ίδιους λόγους λατρεύω το GOG (ναι, ρε, παίζω Screamer 2 με glide σε Windows 10!) και απεχθάνομαι το Steam. Δεν θέλω resident clients να τρώνε πόρους από το μηχάνημά μου και γουστάρω τρελά τις ελευθερίες που μου παρέχει το GOG. Άσε που και το website του συνολικά είναι υποδειγματικά στημένο και λειτουργικό 100%.

Τώρα, σε αυτό που έγραψε ο Γιώργος (Δεν μου αρέσει που όλα γίνονται τόσο γρήγορα και δεν χαιρόμαστε τίποτα πια) ε, εντάξει, τι να πω, είπες ρε φίλε σε μια πρόταση το όλο πρόβλημα της ψηφιακής εποχής. Ναι, όσοι ζήσαμε και την προγενέστερη κατάσταση μπορούμε να εκτιμήσουμε και να συγκρίνουμε κάποια πράγματα: οι νέοι που δεν την έζησαν δυστυχώς δεν μπορούν να μας καταλάβουν και είναι κρίμα. Απ' την άλλη μάλλον είμαστε uber-τυχεροί καθώς προλάβαμε και ζήσαμε και στην αναλογική και στη ψηφιακή αλλά και στην in between εποχή. Μόνο η δικιά μας γενιά μπορεί να μεγάλωσε χωρίς τηλεόραση και με (βαριά) ένα τηλέφωνο και να έπαιζε με βόλους, πέτρες και μπουκαλάκια στους δρόμους και τώρα να χρησιμοποιεί smartphones και να θεωρεί το internet κομμάτι του οικοσυστήματός της! :geek:

turrican and geoanas like this.
  9. turrican

turrican Retro Guru

...κάτι που ξέχασα να πω, θα περίμενα από αυτές τις πλατφόρμες λίγο χαμηλότερες τιμές (στα παιχνίδια πρώτης γραμμής). Απο τη στιγμή που ολόκληρα τμήματα της αλυσίδας απουσιάζουν (πορεία του προϊόντος από την παραγωγή στον καταναλωτή), θα έπρεπε οι τιμές να είναι πολύ πιο κάτω. Εδώ λοιπόν εντοπίζω μια πρώτη στρέβλωση.

geoanas likes this.
  10. dR_wH0

dR_wH0 Solder Noob Staff Member

Steam για Multiplayer τίτλους, GOG για όλα τα single player. Σε physical μέσο δεν αξίζει να πάρεις τίποτα πλέον γιατί πολύ απλά ΔΕΝ βγάζουν και κάτι (εκτός και αν πάρεις μια Collector Edition για ένα νεφρό). Kάπου διάβασα παραπάνω οτι βοήθησε αυτό στην "Πειρατεία" - το οποίο φυσικά δεν ισχύει έτσι ; Όλοι οι single player / co-op τίτλοι εξακολουθούν και βγαίνουν στα πειρατικά μέσα κανονικότατα. Ανταυτού το μόνο μέσο που έχουν οι εταιρείες να αποφύγουν την πειρατεία είναι το παιχνίδι τους να είναι online, οπότε εκεί θα πρέπει αναγκαστικά να το έχεις originale.

To Steam είναι ότι καλύτερο υπάρχει πλέον σε ψηφιακή πλατφόρμα διανομής. Είναι γρήγορο, καθαρό, υποστηρίζει cloud, έχει όλα τα εργαλεία για gaming communities, είναι portable (όπου πας μπορείς να παίξεις ΟΛΑ σου τα παιχνίδια). Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που οι περισσότερες εταιρίες επιλέγουν την Valve για τον επίσημο διανομέα τους. Προσοχή όμως - για τους Multiplayer τίτλους έτσι ; Γιατί όλα τα single/co-op είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα τα βρείς στο GoG σε καλύτερη τιμή και DRM free.

Long Live the Digital Age

vasilas432 and geoanas like this.

Share This Page