Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Συντήρηση Commodore monitor 1802

Discussion in 'Τροποποιήσεις / Πατέντες / Ανακατασκευές' started by antnik, Dec 6, 2018.

1. antnik

antnik Retro Addict

Μετά από πολύ καιρό , επιτέλους βρήκα λίγο χρόνο να ασχοληθώ με την συντήρηση ενός monitor Commodore 1802. Όπως έχετε καταλάβει και από άλλα post τα monitor είναι από τις αγαπημένες μου επισκευές . Το κακό είναι ότι θέλει χώρο και δεν μπορείς εύκολα να το μαζέψεις με όλα τα συναφή εργαλεία , οπότε πρέπει να ασχοληθείς και να τελειώσεις χωρίς διακοπές.

Ανοίγοντας το monitor έπαθα ένα μικρό σοκ βλέποντας μαρμαρόσκονη και κάτι σοφάδες μέσα στο monitor μαζί με την συνήθη βρομιά που μαζεύουν όλα αυτά τα χρόνια. Αν είχε στόμα θα ήταν ενδιαφέρουσα η ιστορία του.

Αφού βγάλουμε προσεχτικά την βεντούζα αποφορτίζοντας την οθόνη ξεκινάμε. Πινελάκι για να φύγουν οι σκόνες, σπρέι με λιπαντικό σε πανάκι για καθαρισμό της οθόνης και πανάκια με τσιμπίδα για καθαρισμό του board.

Αφού έχουμε φέρει τον καθαρισμό του monitor σε ένα καλό βαθμό, ξεκινάμε αλλαγή πυκνωτών και με κάθε αφαίρεση πυκνωτή καθαρίζουμε την γύρω περιοχή και αντικαθιστούμε με καινούργιους

Αλλαγή και στο Power Switch που σχεδόν σε όλα τα μόνιτορ μετά από τόσα χρόνια δεν κρατάει την θέση του ON/OFF

και συναρμολογούμε

Ώρα για δοκιμή όπως είναι ανοιχτό το monitor. To πρώτο test δοκιμής είναι να το αφήσω για μια ώρα ανοιχτό.

Τέλος κλείνουμε τα καπάκια και ώρα για δεύτερο τεστ άλλη μία ώρα εκτός αν σε συνεπάρει το παιχνίδι και πας παραπάνω.

2. dR_wH0

dR_wH0 Solder Noob Staff Member

Respect. Τι να πω. Αγαπημένη φωτογραφία μου ; Την ωρα που δουλέυει το μονιτορ και τράβηξες φωτό το πυροβόλο...πιου πιουυυυ :)

Y.Γ : Ποιο rework station είναι αυτό που έχεις εκεί ;

3. antnik

antnik Retro Addict

Ημουν σίγουρος ότι αυτή η φωτό θα σου άρεσε.:D
    Σταθμός κόλλησης ZD-915 και αποκόλλησης ZD-916. Οι ποιο προσιτοί σταθμοί από οικονομική άποψη για το hobby μας.

dR_wH0 likes this.
  4. btp

btp Retro Member

Απλά respect φίλε antnik και για τη δουλειά και για το φωτογραφικό υλικό! :thumbup:

Ερωτήσεις:
    α) Πριν την επέμβαση το monitor λειτουργούσε?
    β) Βλέπω σημαντικό πλήθος πυκνωτές! Αν επιτρέπεται, πόσο περίπου είναι το κόστος αγοράς νέων? Είναι απαραίτητη η αλλαγή όλων?

antnik likes this.
  5. antnik

antnik Retro Addict

Ευχαριστώ φίλε. Ναι ναι λειτουργούσε για αυτό και στον τίτλο έγραψα συντήρηση. Η αλλαγή πυκνωτών είναι κάτι που το κάνω για μένα. Τους παλιούς τους μετράω κάποιοι είναι καλοί κάποιοι όχι τόσο αλλά γενικώς το κάνω σε όλα τα monitor που έχω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με την λογική ότι ένας κακός πυκνωτής μπορεί να σου δημιουργήσει βλάβη σε άλλο ηλεκτρονικό μέρος του monitor. Το κόστος είναι από 15 μέχρι 25 ευρώ.

Σε παλαιότερα άρθρα αν δεις έχω βλάβες. Στο Commodore 1901 , σε Philips

Σε επόμενο άρθρο, σε ένα άλλο 1802 θα παρουσιάσω μια απρόσμενη σπάνια βλάβη.

btp and turrican like this.
  6. sly*m

sly*m Retro Starter

@antnik
    Ωραίος φίλε. Και γω έχω ένα καμμένο Thomson του Atari SΤ μου. Έκανε ηλεκτρικό τόξο στο καλώδιο ρεύματος πάνω στην πλακέτα και κάηκε ο inverter της βασικής τροφοδοσίας (και το τρανζίστορ ισχύος φυσικά). Βρήκα τα υλικά, ελπίζω να έπεσα μέσα στις μετρήσεις των εξαρτημάτων που παρέδωσαν πνεύμα και ελπίζω πάντα να το ξανακάνω να λειτουργήσει και να κάνω ένα thread για την επισκευή... Μπράβο πάντως.

turrican and antnik like this.
  7. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Ωραίος Αντώνη! Οι φωτογραφίες :love: , γενικά όλο το υλικό για ακόμη μια φορά εμπνέουν!!! :) Respect! :thumbup:

antnik likes this.
  8. Jimpir76

Jimpir76 Retro Member

Αντε ρε Αντώνη, μας λείψανε οι επισκευές σου.:emoji_thumbsup::emoji_thumbsup::emoji_thumbsup:

antnik likes this.
  9. paranoicb

paranoicb Retro Starter

Όπως πάντα άλλη μια άψογη επισκευή οθόνης. Μπράβο Αντώνη φανταστική δουλειά.

antnik likes this.
  10. kostakis

kostakis Retro Enthusiast

Άψογος όπως πάντα :emoji_ok_hand:

antnik likes this.
  11. turrican

turrican Retro Guru

Ανάπαυση ψυχής (και όρασης).
    Αν και δε κατέχω πολύ από αυτά, εντούτοις, έχω ανοιχτά τα μάτια μου, αφού όλα αυτά τα Philips-οειδή monitors που υπάρχουν εκεί έξω, λογικά με παρόμοιο τρόπο θα προσεγγίζονται.

dR_wH0 and antnik like this.
  12. dR_wH0

dR_wH0 Solder Noob Staff Member

Ακριβώς ;) Ενα σασί για πολλά :)

Share This Page