Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Το "Εκλέρ" των ενόπλων δυνάμεων!

Discussion in 'Εκτός Θέματος' started by turrican, Jun 21, 2017.

1. turrican

turrican Retro Guru

EKLER5.jpg

Όχι παιδιά, δεν είναι κάποιο thread για αποφράξεις, θα σας μιλήσω μέσα από την ψυχή μου, για ένα ανθρώπινο θέμα, το εκλερ της στρατιωτικής μου θητείας! Δε μπορώ να σας περιγράψω (γιατί πραγματικά αποκαρδιώνομαι) το πως βίωνα τότε, την πολύωρη εξοντωτική υπηρεσία στη λάντζα, μούσκεμα, μέσα σε μια ακραία ζέστη και βουτηγμένος μέσα στη σιχαμερή γλίτσα (που θαρρείς ότι είχε περάσει ακόμα και τους πόρους του δέρματος μου)! Δεν ήταν συνειδητή κίνηση να ανακαλύψω εκείνο το "όπιο" το οποίο θα με έκανε να σταθώ ξανά στα πόδια μου, αλλά τελικά αυτό συνέβει! Εκεί λοιπόν, μέσα σε μια ακόμη εξοντωτική (και άκρως σιχαμερή) υπηρεσία, μου αποκαλύφθηκε ακριβώς αυτό που ζητούσα. Μόλις (και για λόγο που δε θυμάμαι πλέον), άφησα για λίγο την εθνική γούρνα, και άνοιξα το τεράστιο πατριωτικό ψυγείο (φανταστείτε το σαν ένα δωμάτιο), οι κόρες μου διαστάλθηκαν από ηδονή! Βρέθηκα μπροστά σε μια στοίβα από μεγάλα χαρτοκιβώτια γεμάτα με λαχταριστά εκλερ (τα έδιναν στο προάριστο, άλλα πιθανόν και στο καψιμι)!

EKLER4.jpg

Δε ξέρω αν θα με καταλάβετε, αλλά αυτό, ως γεγονός, με έφτασε στα όρια μου, φλερτάροντας επικίνδυνα με βασικές φαντασιώσεις και όνειρα, που όριζαν από νωρίς την παιδική μου ηλικία! "Να με ξεχάσουν π.χ. για ένα βράδυ μέσα σε ένα ζαχαροπλαστείο" (αργότερα, βέβαια, μεγαλώνοντας πρόσθεσα και το: " Να πάω σε ένα μακρινό μέρος, που θα υπάρχουν μόνο άσχημοι άνδρες και όμορφες γυναίκες"! Πονηρό, ε;). Τέλος πάντων, συνεχίζω. Αν και κατάφερα και διατήρησα πλήρη συνείδηση, αδυνατώ μέχρι σήμερα να θυμηθώ, πόσα από αυτά έφαγα! Σταμάτησα μόνο όταν κατάλαβα ότι η δράση μου είχε αρχίσει να γίνεται ορατή! Από τότε η υπηρεσία στη λάντζα, άρχισε να γίνεται λίγο πιο υποφερτή (και οι επιπτώσεις, ίσως, στο αίμα μου, μετρήσιμες). Είχα καταφέρει να βρω τη μαγική συνταγή που (μετά από αυτήν του ύπνου), μείωνε, έστω σε ψυχολογικό επίπεδο, το χρόνο απόλυσης μου.

EKLER3.jpg

Εδώ θα ήθελα να σταθώ λίγο και στη μορφή - σύσταση του συγκεκριμένου εδέσματος. Κακά τα ψέματα, ήταν μια φθηνή υλοποίηση (ζαχαροπλαστική των φτωχών θα έλεγα, ή των οικονομικών δεικτών, διαλέξτε) και δε νομίζω ότι αντέχει σοβαρά σε καμία κριτική ή ανάλυση. Όμως για εμένα σήμαινε εκείνη τη στιγμή τα πάντα. Πετυχαίνοντας σε διαγωνισμούς. και πληρώντας τις αυστηρές προδιαγραφές των ελληνικών ενόπλων δυνάμεων, το συγκεκριμένο εκλέρ καλυπτόταν από μια παχιά στρώση σοκολάτας, που παίζοντας το ρόλο της θωράκισης, το καθιστούσε πρακτικά απρόσβλητο από τα περισσότερα μικρού και μεσαίου βεληνεκούς αντιαρματικά όπλα. Από τη μία του μεριά, ήταν σκεπασμένο με πυκνής διάταξης τρούφα, στα πρότυπα των ασιατικών μεταλλικών φολίδων που πλαισίωναν τις πολεμικές στολές των βυζαντινών χρόνων. Η ζύμη του ήταν πραγματικά αφράτη, ίσως και για τον λόγο ότι καταναλώνονταν σχετικά σε γρήγορο χρονικό διάστημα, και δεν προλάβαινε να πάρει τη γνωστή απολιθωμένη μορφή που συναρτούσαμε κάποτε στα σινεμά των 80'ς (όταν έκοβες την άκρη του στουπετσίου με τα δόντια σαν πούρο κοχίμπα, ρούφαγες το περιεχόμενο, και το υπόλοιπο το πέταγες και έκανε γκελ).

Η κρέμα του ήταν και αυτή απο σοκολάτα, και ήταν ελαφριά (αν και πήχτρα στα διογκωτικά). Το εκλέρ επιδείκνυε επίσης αξιοζήλευτη αντοχή στην υγρασία, διατηρώντας την επιχειρησιακή του ικανότητα, ακόμα και μετά από δυο μέρες στα παμπάλαια - κακοσυντηρημένα ψυγεία. Όπως τα σκαθάρια στην έρημο, που στέκονται κατακόρυφα για να πιουν τις δροσοσταλίδες της πρωινής δροσιάς που υγροποιείται στο σκληρό καύκαλο τους, έτσι και το εκλέρ απέβαλε την περιττή υγρασία από την επιφάνεια του, εμποδίζοντας την να διησδύσει στο εσωτερικό του, με αποτέλεσμα τις περισσότερες ώρες της ημέρας, να διαθέτει ένα wet look (σαν λαδωμένος ποντικός). Τέλος, για να το απολαύσεις σωστά, πρέπει να ξέρεις και πως να το φάς! Συνήθως σε συνθήκες καύσωνα, σε μέρη που ομοιάζουν με κρανίου τόπο, και μυρίζουν ξινισμένη ρώσικη σαλάτα. Η βρώμα, τα πούπουλα, τα περιστέρια (που έχουν χαζέψει από το junk food, και αποπροσανατολισμένα πετάνε σχεδόν επάνω στο πρόσωπο σου), έρχονται να συμπληρώσουν την αίσθηση , και να εξασφαλίσουν ότι αυτή η εμπειρία θα χαραχτεί για πάντα στο φλοιό του εγκεφάλου σου, πλάι στις θετικές εμπειρίες της ζωής.

ek.jpg

Πριν από μια εβδομάδα (μέσα σε μια μονάδα), διαπίστωσα ότι το "θεϊκό" εκλέρ απέκτησε σήμερα και τη δική του πολυτελή κασετίνα! Καταλαβαίνετε τη συγκίνηση και την συναισθηματική μου φόρτιση! Αποφάσισα να γράψω αυτό το κείμενο για να το υμνήσω!

Last edited: Jun 29, 2017
  2. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Πρώτα - πρώτα επέτρεψε μου να υποκλιθώ στον ύμνο του φανταρίστικου εκλέρ (και όχι μόνο!)

Από εκεί και πέρα θα σταθώ στην εισαγωγή σου..
    ...που με οδήγησε να τρομάξω την γειτονιά με τα βροντερά μου γέλια! Πρόσεχε άλλη φορά τι γράφεις...Κρίμα δεν είναι να τη βγάλω σε κανένα κρατητήριο για διατάραξη κοινής ησυχίας (και τα συν αυτό) ; :lol::lol::lol: ...και ποιος θα μου φέρει κανένα εκλέρ στην στενή; :lol::lol:ninja:
    Ευτυχώς δεν ήταν οι ώρες τέτοιες...:lol::lol::lol:

Για το κείμενο και τον λυρισμό σου -όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο clemenza- θα επιστρέψω όταν χορτάσω επαρκώς να διαβάζω το άρθρο σου και αφού το χωνέψω...:lol::lol::p

Σοβαρά τώρα...Τα σέβη μου!

turrican likes this.
  3. turrican

turrican Retro Guru

Χα! Χα! Χα! χα!
    :p:p:p:p:p

Μόλις ξανασυναντηθούμε κερνάω εκλεράκι!

Last edited: Jun 21, 2017
    geoanas likes this.
  4. Pr  Dakkar

Pr Dakkar Retro Enthusiast

Last edited: Jun 28, 2017
    turrican and geoanas like this.
  5. clemenza

clemenza Retro Addict

Συγχαρητήρια, Δημήτρη - καταπληκτικό κείμενο και, σίγουρα, δεν το 'χαμε δει να 'ρχεται! :cool:

Δώσε πόνο και γράψε μας για ό,τι σου έρθει στο κεφάλι: γουστάρουμε! :thumbup:

turrican likes this.
  6. dimfil

dimfil Retro Enthusiast

Φοβερό το κείμενό σου! Έτσι, ανάλαφρο και διασκεδαστικό, ότι πρέπει για τις ημέρες αυτές!

Μακάρι να είχα και εγώ την ίδια άνεση στη συγγραφή για να σας πω τη δικιά μου πονεμένη ιστορία με τη γνωστή... μηλόπιτα του ΠΝ!

turrican and dR_wH0 like this.
  7. clemenza

clemenza Retro Addict

Ρε φίλε, ο συνονόματός σου "τα σπάει" όταν θέλει, τι να λέμε τώρα. Μακάρι να είχαμε όλοι την ίδια άνεση!

turrican and dR_wH0 like this.
  8. turrican

turrican Retro Guru

Μια χαρά άνεση στη συγγραφή έχετε, σας απολαμβάνω και περιμένω πολλά! :)
    (σας ευχαριστώ για το ντοπάρισμα (και για τα στραβά μάτια στην ανεπάρκεια μου))
    (Πάνο σου έχω πει και προσωπικά, ότι αν μπορούσα να το κάνω, θα ήθελα να γράφω όπως εσύ)!!!

Όλα άρχισαν όταν περιέγραψα την εμπειρία του εκλέρ σε ένα γνωστό μου!
    Αυτός ακούγοντας τον τρόπο προσέγγισης μου, έβαλε αυθόρμητα τα γέλια!
    Έτσι φαντάστηκα ότι μπορεί να είναι διασκεδαστικό να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζίι σας!

Last edited: Jun 29, 2017
    clemenza likes this.
  9. turrican

turrican Retro Guru

10. clemenza

clemenza Retro Addict

Δημήτρη, θεωρώ ότι ο καθένας έχει κάποια καλά στοιχεία στον τρόπο που γράφει και, φυσικά, κάποια ελαττώματα (αλλιώς θα ήμασταν λογοτέχνες!). Αν ας πούμε εξετάσουμε τον τρόπο που γράφω εγώ, μπορεί μεν γενικώς τα κείμενά μου να είναι to the point, αλλά, λόγω της προσπάθειάς μου να καταγράψω στοιχεία και γεγονότα χάνω πολύ στην γλαφυρότητα και τον λυρισμό που τα δικά σου κείμενα διαθέτουν και με το παραπάνω!

Πάντως, αν γενικά συμφωνούμε ότι στον καθένα αρέσουν τα γραπτά των υπολοίπων, τότε όλοι ευχαριστημένοι θα είμαστε! :D

Εννοείται ότι έκανες πολύ καλά που μοιράστηκες μαζί μας την εμπειρία του εκλέρ: περιμένουμε τώρα και την επίδραση του κωκ και της τουλούμπας στην στρατιωτική σου θητεία! :rofl:

turrican likes this.
  11. turrican

turrican Retro Guru

Χα! Χα! Χα! :thumbup::thumbup::thumbup:

12. turrican

turrican Retro Guru

13. Pr  Dakkar

off topic

After another year of working on this project where did we get to?

For the 2nd run of 10 prototype boards the progress can be summarized as:

• PBI implemented, active only when CPU turbo off.
    • Svideo/composite reimplemented using a method closer to GTIA rather than conversion from RGB.
    • High resolution (2x and 4x colour clock) modes working, though several alignment and PMG issues remain.
    • Experiments at switching to a new CPU (VexRiscV) for running the firmware, I made a good start but still a lot to do before I can switch this!
    • OS in block RAM (as ROM) which means turbo is no longer limited to SDRAM access time.
    • Steve (917k) made a really cool case and added basic US keyboard support.
    Of these I'm most pleased with finally having PBI. Having the faster colour clocks running is also pretty exciting, though would be more interesting with some software.,,,,,,,,,,,,,,,,

Panos and I are considering a 3rd run of prototype boards. These will be very close to the run from last year with only these changes:

• Remove video DAC and audio ADC power supplies, these did not work anyway so needed a patch wire.
    • Verify footprint of main board IO area vs standard, the power supply was outside the IO area by some mm.
    • Adjust paddle voltage level potential divider, if the power supply is <5V (many USB chargers are) the paddles did not work. This allows the level to be adjusted.
    • Fix black 'éclaireXL' (cosmetic)
    • Widen cutout next to pbi from 3.7 to 4.75mm (or more), some devices could not be connected easily.
    • Change REF_N pull up from 4k7 to about 2k. Improves PBI stability.
    • Header to connect SIO LED to case.
    • Power on switch invert up/down on/off to match 800XL!
    • Attempt to reduce cross talk on audio ADC
    So nothing major. Additionally a few parts are now obselete so we've updated these. The video DAC CDK3405 has been replaced with an ADV7125 and I'm currently trying to find a compatible for for the 128Mbit EPCS configuration flash.

Is anyone interested in buying a board and helping out? They were ~240USD + shipping last time, though I haven't priced it up yet to see if anything changed!

I'm ideally looking for help with (one of!) these tasks:

1. Write an OS patch to support 2x and 4x modes (via E:/S: ideally).
    2. Debug software and explain why it isn't working. For example Wizard of Wor behaves strangely but it needs someone to dig into the 6502 code to understand what is going on.
    3. Improve the firmware (OSD, config, USB support, drive emulation etc). This is written in C.
    4. Help porting the firmware to the new CPU when I get the hardware working.
    5. Help deciding on new hardware registers.
    6. Someone who will be interested in the project, chat/discuss aspects of it and generally chivvy me to work on it!
    7. Someone to write a demo using the high-res modes and turbo!
    8. Any VHDL help.
    9. Misc testing
    http://atariage.com/forums/topic/274756-eclairexl-annual-update/

geoanas likes this.
  14. Pr  Dakkar

Finally after many pcb redesigns and 3 limited productions in China for developers, the last version of eclaireXL as
    mini hardware is a reality. After a year and half with the parts and pcb's to wait in my closet, thanks to foft's help [​IMG] [​IMG]
    it has been possible to built one here local in my house.

Its design and purpose isn't to stand on a mini PC or original Atari enclosure, but in a specialized box. I have plans
    to built one in the near future, using as material the plexiglass or 3D print. [​IMG]

Starting this thread my intention is to share with you its existence through the photos, and not to start a preorder poll.

As it look in photos is a all in one implementation in the smaller possible form. To reduce the cost and the PCB dimension,
    I have remove some not so useful / needed functions, which are located on its previous "big brothers". [​IMG]

So we not have here available the audio input, usb2pc serial connection, VGA/15khz Scart / Svideo output, and two other futures
    (a oscillator and EDID ic's). The two last parts is only for development whenever it starts. | [​IMG]

What we have here is

1. Standard jack for power from a 5 volt PSU.

2. Classic Atari power switch

3. HDMI / DVI video output for monitors or TV's.

4. Ready placed connector with expansion port behind it, for future upgrade to VGA 31Khz, Scart / VGA 15Khz and Svideo outputs.

5. Stereo audio output.

6. 2x USB ports for peripherals like keyboard and joysticks.

7. SD card socket for OS and software. Very soon will be usable only to load software.

8. Classic Atari parallel port.

9. Classic Atari cartridge port.

10. 4 joystick ports from which two support paddles and Atari/Koala tablets.

11. Classic Atari SIO port.

12. JTAG connector for initial firmware programming, or if someone succeed to brick his hardware. Now is possible all the firmware
    upgrades to be done within SD card.

13. Second 40 pin miniaturized expansion connector, for any future updates. This connector include all the remain pins of FPGA.

14. 1GB SDRAM which support all the known schemes of Atari memory upgrades.

15. And last but no least the heart who is the Cyclone V -CEBA2 (first version like the earlier eclaireXL models). Just for the history
    is possible the placement of the bigger series FPGA -CEBA4, but this will increase the final cost.

I think all these features and the constant efforts to develop by the foft and others, plus what they have done so far,
    are enough to keep it here worthily as the Atari most compatible hardware.

Ok enough with me. Enjoy the pictures.

Panos

)> http://atariage.com/forums/topic/281810-atari-compatible-hardware-eclairexl-in-mini-form/

geoanas likes this.

Share This Page