Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Amiga CD32 - Angry Video Game Nerd ( Episode 162 )

Discussion in 'Amiga' started by vtheofilis, Nov 21, 2018.

Tags:
  1. vtheofilis

vtheofilis Retro Starter

2. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Ωραίο! Αναρωτιέμαι τι τον έχει τσατίσει πάλι; Θα το δω αργότερα :thumbup:

(Κάτω από το video, μου περνάει διαφήμιση για κάτι που αφορά...έντονη συχνοουρία! Λές να έχει σχέση με την γκρίνια του Nerd? :D:lol:)

3. Always Somewhere

Always Somewhere Retro Member

Ο παλαβιαρης angry videogame nerd δηλαδη θελει να μας πει οτι το CD32 αποτελειωσε την Commodore... :unsure: (απο πριν ειχαν αρχισει τα θεματα στην Commodore). Ο angry videogame nerd παιζοντας δηλαδη καποια ασχημα παιχνιδια στο CD32 ειπε οτι μας ειπε βγαζοντας το μηχανημα αχρηστο και αποτυχημενο.... :mad: ενω στην πραγματικοτητα υπαρχουν πααααρα πολυ καλα παιχνιδια για το μηχανημα αυτο (αρκετα ειναι και ports απο την amiga) ! To CD32 ---> amiga 1200 σε κονσολα!!!

Οριστε και ενα βιντεο με ολα τα παιχνιδια για το CD32 :

Last edited: Nov 22, 2018
    Amiga500 and geoanas like this.
  4. geoanas

Έτσι είναι, και αν προσθέσεις τις καινούργιες φανταστικές -ανεπίσημες- συλλογές παιχνιδιών από ταλαντούχους fans, τότε ...

:D:speechless:

5. clemenza

clemenza Retro Addict

Μωρέ οι καινούριες συλλογές από Earok και Amigajay είναι πράγματι φανταστικές, αλλά εν έτει 1993-94 με τα 3DO και Playstation προ των πυλών τι στ' αλήθεια είχε να αντιπαρατάξει το CD32 όντας - ουσιαστικά - μια γενιά πίσω; o_O

Δεν ξέρω αν αυτό έβαλε το τελευταίο καρφί στην κάσα της Commodore και ελάχιστη σημασία έχει στην πραγματικότητα, καθώς από την ίδια τη μέρα που έφυγε ο Tramiel είχε δρομολογηθεί το τέλος - απλά η εξαγορά της Amiga το καθυστέρησε. Το απολύτως βέβαιο πάντως είναι ότι το CD32 δεν θα μπορούσε σε καμία περίπτωση να σώσει την εταιρία... :cry:

6. vtheofilis

vtheofilis Retro Starter

Παίδες, ο AVGN αφενός υπερβάλει για τον χαβαλέ της υπόθεσης, αφετέρου κάνει παρουσίαση συστήματος με ότι παιχνίδια έχει στα χέρια του. Και δεν έχει και τόσο άδικο, το CD32 αν δεν είναι το πιο αδύναμο, είναι από τα πιο αδύναμα μηχανήματα της γενιάς του. Μην πιάσουμε την τεμπελιά των developers, που το γεμίσανε ports από την A500...

7. geoanas

Δεν έχεις άδικο. Άσε και κάτι χοντράδες και τσαπατσουλιές κατά την φάση κατασκευής με κάτι ηλεκτρολυτικούς τοποθετημένους με ανάποδη πολικότητα...Ήμαρτον!
    Παρόλα αυτά αποτελεί μηχανηματάρα, κορυφαία σε προτιμήσεις συλλεκτών με τάση αξίας ιδιαιτέρως αυξητική (τουλάχιστον την τελευταία φορά που τσέκαρα)

8. vtheofilis

vtheofilis Retro Starter

Nαι, σήμερα είναι ιδανική είσοδος στο Amiga Hardware. CD-ROM, AGA με Akiko, πρακτικά παίζει τα πάντα, αν την μετατρέψεις σε 1200. Αλλά τότε, τι είχε που θα σε έκανε να την προτιμήσεις; Talkie εκδόσεις κυκλοφοριών της 500άρας;
    Μην πιάσουμε τα όσα λέει για τον χειρισμό, αυτά πιάνουν γενικά πολλά home και PC ports της εποχής.

Last edited: Nov 21, 2018
    turrican likes this.
  9. mike

mike Retro Member

Το cd32 μια χαρα κονσολα ηταν. Το οτι εκλεισε η commodore το εφαγε. Ποιος θα εφτιαχνε παιχνιδια για μια νεκρη εταιρια? ενα παιχνιδι τοτε ηθελε περιπου 1 χρονο για να ολοκληρωθει, καμια εταιρια δεν θα σχεδιαζε να κυκλοφορησει παιχνιδια για ενα μηχανημα που μετα απο 1 χρονο μπορει να μην υπηρχε καν στην αγορα.
    Και φυσικα καμια σχεση με ps1 . Το ps1 μπορει να μην υπηρχε καν εαν δεν ειχε κλεισει η commodore. Το ιδιο το μηχανημα αλλα και τα παιχνιδια δεν μετρανε οσο μετραει το να πιασεις την αγορα. Το cd32 κυκλοφορησε το 1993, εαν δεν ειχε κλεισει η commodore, μπορει μεχρι το 1995 να ειχε κυριευσει τοσο πολυ την αγορα που κανεις να μην ασχολιοταν με το ps1. Ναι ετσι γινονται τα πραγματα, οι εταιριες παιχνιδιων δεν νοιαζονται για το ποια ειναι η καλυτερη κονσολα, νοιαζονται για τις πωλησεις και μονο, και εχει αποδειχτει απειρες φορες, που πηγε ο Αρχιμηδης που ηταν καλυτερος απο την amiga και τον ST ? κανεις δεν ασχοληθηκε γιατι η αγορα ηταν ηδη γεματη απο ST και μετα απο amiga, στα αζητητα ο καλυτερος Αrchie. Που πηγε το δυνατοτερο saturn σε σχεση το ps1? μετα βγηκε και 64bit κονσολα απο την θεοποιημενη νιντεντο, που πηγε το πολυ ανωτερο τεχνικα N64 σε σχεση με το ps1? ακομα και το dreamcast, ειχε πολυ λιγες πωλησεις το 1999, γιατι ο κοσμος ασχολιοταν με το ps1, μια γενια πισω κονσολα το ps1 και κερδισε (και) το dreamcast. Αρα το οτι το cd32 δεν ηταν συγκρισιμο με τις μεταγενεστερες κονσολες δεν εχει καμια σχεση, αυτο που μετραει ειναι το "μεταγενεστερες", ο πρωτοπορος παντα εδραιωνεται στην αγορα ασχετα με την δυναμη του μηχανηματος.

10. Amiga500

Amiga500 Retro Starter

To εχω! :) Ωραιο μηχανημα, το ειχα παρει σχεδον day one και αργοτερα το ειχα πουλησει για να γυρισω παλι στην Α1200 την οποια αργοτερα πουλησα για το 3DO....και παει λεγοντας! :whistle:
    Δυστυχως επασχε απο παιχνιδια...παρα πολλα ports, αν και ειχε και αρκετα αξιολογα δικα του! Παρολα αυτα το γουσταρα (Amiga βλεπεις κι αυτο) και το αγορασα ξανα πριν μερικα χρονια για την συλλογη μου, οπως και το 3DO (το οποιο προσφατα μου εβγαλε προβλημα με το Drive του και απο τοτε απλα το κοιταω.. :cry: ).

Last edited: Nov 24, 2018
    geoanas likes this.
  11. geoanas

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Δυστυχώς κι εμένα στο Goldstar 3DO, το drive τα έχει παίξει κι εγώ από τότε το κοιτάω περίλυπος στην στράτα. Είναι μάλιστα και το μοντέλο που δεν παίρνει μέσα του, το καινούργιο (σχετικά) gadget που είχε κυκλοφορήσει ο τύπος από το Αζερμπαϊτζάν (where ever) Την πάτησα μεγαλοπρεπέστατα με δαύτο....

CD32! ...κι εγώ το έχω και μάλιστα "φουλαρισμένο". Κάποια στιγμή θα μιλήσω με λεπτομέρειες. Απλά να προσθέσω ότι μόλις τώρα εδέησα και είδα ολόκληρο το vid με τον πλακατζάκο nerd και κ@τ0ΥrH8hk@ στο γέλιο ακούγοντας τον γεμάτο ύβρεις - σωστό οχετό - σχολιασμό του για τα συνοδευτικά παιχνίδια! Γέλιο μέχρι δακρύων μιλάμε....

Amiga500 likes this.
  12. Amiga500

Amiga500 Retro Starter

Το δικο μου ειναι το πρωτο μοντελο της Panasonic (FZ-1), υπαρχει κατι που να αντικαθιστα το Drive? :) Η να μην ελπιζω...

geoanas likes this.
  13. Amiga500

Amiga500 Retro Starter

Φιλε geoanas αναφερεσαι σε αυτο? http://3do-renovation.ru/How_to_buy.htm ?

Απο οτι βλεπω εχει και για τα Goldstar! http://3do-renovation.ru/USB_Host_for_GDO101.htm

geoanas likes this.
  14. turrican

turrican Retro Guru

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::whistle:
    Εχμμμμμ....δεν ήταν άσχημοοοο!!!

geoanas likes this.
  15. geoanas

Amiga500 likes this.
  16. geoanas

Αυτό είναι αλήθεια..αυτό εκτίμησαν και οι Φιλιππινέζοι και τους τα κατάσχεσαν (και δεν ήταν και λίγα τα τεμάχια) :cry:

turrican likes this.
  17. Amiga500

Amiga500 Retro Starter

Οχι ρε συ φιλε....κριμα. :(

Λες να το δοκιμασω για το FZ-1 η παιζει να χασω τα λεφτα μου?

18. geoanas

Χμμ...από ότι βλέπω και διαβάζω παίζει μια χαρά. Ακόμη και κάποια γνωστά online μαγαζιά του εξωτερικού με αντικείμενο τα retro, βλέπω ότι τον προτιμούν, Από την άλλη πολλά τα όβολα και δεν θα έπαιρνα το ρίσκο. Στο κάτω κάτω αν αφαιρέσεις το drive, χάνεται και η αίσθηση του γνήσιου. Τι να πω?

Amiga500 likes this.
  19. Amiga500

Amiga500 Retro Starter

Αυτα με κρατανε κι εμενα πισω, απο την αλλη ομως με ξενερωνει απιστευτα να βλεπω ενα μηχανημα ολοκαινουργιο κατα τα αλλα και εξωτερικα και εσωτερικα (ο τεχνικος που το εχω παει επαθε την πλακα του με το εσωτερικο του μηχανηματος που ηταν σαν καινουργιο μετα απο τοσα χρονια) το οποιο δεν μπορω να κανω πια τιποτα απολυτως!

Εχω μεν το Nvidia Shield TV που παιζει αψογα ολα τα παιχνιδια του 3DO αλλα οπως και να το κανεις η αισθηση του κανονικου μηχανηματος ειναι αλλο πραγμα, ειδικα αφου το εχω κι ολας!

Ειμαι σε μεγαλο διλημμα...

20. vtheofilis

vtheofilis Retro Starter

Μια χαρά θα ήτανε, δίπλα στο MegaCD και στο Turbo CD. Απέναντι σε αυτά τα μηχανήματα, ναι, είχε δυνατότητα να τα καταφέρει.
    Το Saturn υστερούσε στο 3D σε σχέση με το PS1, και ήταν πιο δύσκολο στο προγραμματισμό, ενώ και το N64 ήταν δύστροπο, και χρησιμοποιούσε κασέτα.
    To PS1 έγινε το αγαπημένο παιδί των 3rd party publishers, γιατί και καλή απόδοση στο 3D είχε (μόνο το N64 το ξεπερνά), και CD είχε, και ήταν και σχετικά εύκολο στην δημιουργία 3D παιχνιδιών.
    To PS προήρθε από την συμφωνία Ninty και Sony, δεν είχε να κάνει τόσο με το CD32, όσο με τα MegaCD και TurboCD.
    Επί τι ευκαιρία, μιας και έθεσες το θέμα της πρότερης κυκλοφορίας... από την μια λες ότι θα τα κατάφερνε απέναντι στις άλλες κονσόλες λόγω του ότι προηγήθηκε, από την άλλη αναφέρεις ως παράδειγμα το Dreamcast... που προηγήθηκε των PS2, Xbox, GameCube, ΚΑΙ απέτυχε. Ομοίως το Turbo 16 της NEC.

turrican likes this.

Share This Page