Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Atari ST YM vs C64 SID.

Discussion in 'Demos' started by turrican, Jan 9, 2019.

1. turrican

turrican Retro Guru

Ευρετήριο όρων (για να μη χαθείτε στη συνέχεια).

Sid-άλκας:
    C64 SID (Εκφραστής της Απολλώνιας αρμονίας και της μελωδίας).
    YM-αρσύας: Atari ST YM 2149 ( Πιο τραχύς, παταγώδης, εκφραστής της ρυθμικής, γεμάτη ενθουσιασμό μουσικής, που μας συγκρατεί στη δύνη της ζωής, και μας σπρώχνει στη δράση).

Όχι προς θεού, δε θα επιχειρήσω ευθεία σύγκριση επιδόσεων, αλλά θα προσπαθήσω να αναδείξω τις δύο διαφορετικές προσεγγίσεις στον ήχο (βρε που τα πουλάς αυτά τώρα; ).

Σκέφτομαι σε αυτό το thread να ποστάρω το ίδιο κομμάτι και στα δύο formats, ώστε να μπορεί να γίνει μια υποτυπώδης σύγκριση.

Appendix 1:
    Αρχαία Ιστορία:Ακούστε λοιπόν, πως εξηγούσαν, τη μαγεία της μουσικής, στο παρελθόν οι αρχαίοι μας πρόγονοι. Κάποτε πριν πολλά - πολλά χρόνια, στη μακρινή Φρυγία, ένας Σειληνός (Όπως λέμε Σάτυρος), ο Μαρσύας, γνώστης και δεξιοτέχνης του αυλού, σίγουρος για τις δυνατότητες του, προκάλεσε σε μουσικό αγώνα τον θεό Απόλλωνα. Αυτό, καταλαβαίνετε και μόνοι σας, ότι αποτελεί ύβρη! Από τη μια μεριά, έχουμε το Μαρσύα, μια κατώτερη οντότητα, με το τσιριχτό του, βάρβαρο όργανο που (πιου-πιου), σου τρυπά τα αφτιά, ενώ από την άλλη, έχουμε το μέγιστο, το θεό Απόλλωνα, με το εκπληκτικό του (σε δυνατότητες) έγχορδο (λύρα- κιθάρα), εκφραστή της αρμονίας και της μελωδίας. Ο Αγώνας τελικά έγινε, και ο Μαρσύας... πληρώνοντας το θράσος του, γδάρθηκε, ενώ και ένας εκ των κριτών (ο Μίδας βασιλιάς της Φρυγίας) που τόλμησε να ψηφίσει υπέρ του αυλού, τιμωρήθηκε από το θεό για την έλλειψη γούστου, μεγαλώνοντας τα αφτιά του, που έγιναν γαϊδουρινά (για να ακούει καλύτερα). Μετά από αυτά, όλα ξεκαθάρισαν για εμένα. Οι αρχαίοι Έλληνες άλλωστε τα εξήγησαν όλα. Αυτή η μονομαχία, αποκαλύπτει τον ανταγωνισμό, ανάμεσα στην υψηλή, γλυκιά, μελωδική μουσική, που μας ανακουφίζει και μας οδηγεί κοντά στις ουράνιες σφαίρες, και από την άλλη, στην παταγώδη, ρυθμική, γεμάτη ενθουσιασμό μουσική, που μας συγκρατεί στη δύνη της ζωής, και μας σπρώχνει στη δράση. Ο ανταγωνισμός παραμένει ανοικτός και στις ημέρες μας, ανάμεσα στους δύο τύπους μουσικής, και οι θαυμαστές της λύρας του Απόλλωνα, "βλέπουν" όλους τους άλλους, "στολισμένους" με αφτιά γαϊδάρου....

Αρχίζουμε: :speechless:

Johannes Bjerregaard - Sweet (1987)

VS

Ο συγκεκριμένος player ( Turbochip ) είναι ένα νέο επίτευγμα της κοινότητος μας, και υποστηρίζει σε ένα STE- 7-channel YM+DMA replay.

Last edited: Jan 10, 2019
  2. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Απίθανος! :lol::lol::lol::lol:

turrican likes this.
  3. turrican

turrican Retro Guru

Στη βάφτιση βοήθησε και γνωστό μέλος της κοινότητος! :rolleyes:

geoanas and sly*m like this.
  4. geoanas

To SID-άλκας ακούγεται κάπως rude :D:lol::lol::lol: Φαντάσου κάποιος να με φωνάζει δυνατά: "Είσαι και πολύ SIDάλκας ρε αδερφάκι μου!" :lol::lol::lol::lol::lol:

Ελπίζω να μην είναι καμιά μπηχτή για μένα! :p:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl:
    ...ποιο γνωστό μέλος της κοινότητος; :D

turrican likes this.
  5. dimfil

dimfil Retro Addict

Αν αρχίσεις να ακούς 2sid tunes τότε ο "ναύαρχος" της καρδιάς μας βγαίνει νικητής ό,τι άλλο και αν δεις!

turrican and geoanas like this.
  6. turrican

turrican Retro Guru

Χμμμμ....εσύ δηλαδή πήρες το SIDάλκας και μου άφησες το άλλο ε; :unsure:
    Να με βλέπουν δηλαδή και να λένε "Είσαι και πολύ Μα..ρσύας ρε αδερφάκι μου!" :eek:
    Εεεεε.....δε μου φαίνεται δίκαιο!!! :mad:

Εύκολο με την υπάρχουσα συγκέντρωση δύναμης σε αυτό το thread.
    Αν είσαστε στις 17.000 λεύγες κατεβείτε ακόμα 3.000 :rolleyes:

Last edited: Jan 12, 2019
    geoanas likes this.
  7. turrican

turrican Retro Guru

The Pipeworx tune - Count Zero (1991).

Θα μπούμε τώρα στα βαθιά (αταρικά) νερά! Για να δούμε πως ακούγεται το "ταξί" στις μεγάλες επιτυχίες των δεκάδων καταξιωμένων αταρικών καλλιτεχνών μας! Υπάρχουν κομμάτια που αποτελούν σημαία της Atari σκηνής, και έχουν γραφτεί ειδικά για τον YM-αρσύα! Δύσκολα μπορείς να φανταστείς άλλον ερμηνευτή να τα αποδίδει. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα παρουσιάζει ενδιαφέρον! Προσωπική μου γνώμη, καλά τα φίλτρα και τα βαθιά μπάσα αλλά...τίποτα δε μοιάζει με το καταραμένο buzzer...έχει περάσει πια στο αίμα μας! Σε κάθε περίπτωση πάντως, η ερμηνεία του sid-άλκα είναι πολύ καλή και αρκετά κοντά στο πρωτότυπο (τα αυτιά γαϊδάρου τα έχω στο τσεπάκι μου).

VS

Last edited: Jan 12, 2019
    Always Somewhere and geoanas like this.
  8. turrican

turrican Retro Guru

ουφφφ!!! Προχωράω αργά, γιατί κατηγορούμαι για ηχορύπανση! :eek:
    (Θα πάρω ακουστικά, κατά προτίμηση κινέζικα με μπόλικα leds) :rolleyes:

geoanas likes this.
  9. turrican

turrican Retro Guru

Flexiscroll tune Count Zero (1991)

Συνεχίζω με την Atari σκηνή, και τον σκληρό σε άκουσμα, τον μοναδικό Count Zero!

VS

Ακούγοντας ξανά αυτά τα ακούσματα μου έρχονται δάκρυα στα μάτια!
    Η πενιά πραγματικά παίρνει σπλάχνα!
    Είναι ένα παράδειγμα του χαοτικού της αισθητικής του Μαρσύα!
    Πολλοί δε πρόκειται να αντέξουν το (ανώδυνο) τρύπημα αυτιών για πάνω από μερικά δευτερόλεπτα, οι μυημένοι όμως θα φτάσουν στην έκσταση.
    Η εκτέλεση του C64 ακούγεται περιέργως πολύ καλά.

Last edited: Jan 14, 2019 at 8:11 PM
    Always Somewhere and geoanas like this.
  10. geoanas

Υπέροχα man! Κάθε chip -> δική του προσωπικότητα και τα απολαμβάνω αμφότερα. Δεν μπορώ να εκφράσω άποψη, ειλικρινά.

Μιας που το ΄φερε η κουβέντα (αν και ελαφρώς off topic) θα ήθελα να μας πεις την άποψη σου σου (ή όποιος άλλος επιθυμεί) και για το pokey. Αν την έχεις εκφράσει ήδη, επειδή η μνήμη μου αυτή την στιγμή δεν βοηθά, μπορείς να μου ρίξεις ένα link;

Κάτι βέβαια έχω βρει ;-)
    Σημειωτέον ότι τα έχει φάει η μαρμάγκα και δεν μπορείς να τα βρεις ως spare parts πουθενά! Αν κάποιος τα βρει, τότε πρέπει να βάλει καλά το χέρι στην τσέπη σε τιμές λίγο παραπλήσιες με εκείνες των SIDs....όχι τίποτα άλλο, αργά το πήρα χαμπάρι, αλλά ήθελα να "την ακούσω" ελαφρώς stereo και στον 800XL ;-)

turrican likes this.
  11. turrican

turrican Retro Guru

@geo: Εδώ υπάρχει ένα θέμα από παλιά, αφού είχε εκφραστεί από κάποιους η απορία, γιατί δε χρησιμοποιήθηκε ο τετρακάναλος pokey στον Atari ST, που ήδη η Atari τον είχε έτοιμο, και προτίμησε τον "κοινότυπο" YM - 2149;

Κατά τη δική μου άποψη, ο YM (πέρα απο τις hardware διευκολύνσεις που προσφέρει στο σύστημα) ηχεί και καλύτερα.
    ο YM μπορεί με τη ματιά της αγοράς να είναι ανεπαρκής, αλλά με λίγο σπρώξιμο κάνει όλες τις δουλειές. Ηχεί πιο ευχάριστα, και αν είχε κανένα κανάλι περισσότερο (σαν το NES), θα ήταν αξιοπρεπέστατο. Ο Pokey απο την άλλη, έχει ξερό ήχο, και δεν είναι μόνο αυτό. κατ' εμέ, αντιμετωπίζει και πρόβλημα τονικότητας. Μερικές φορές δηλαδή μου δίνει την εντύπωση ότι οι νότες, είναι εκτός εύρους και δεν αποδίδονται σωστά. Σαν παλιός χρήστης, το βίωσα στο πετσί μου και κατάλαβα ότι η μουσική στα παιχνίδια του atari xl δεν ήταν εύκολη δουλειά. Αν με ρωτήσεις ποιες ήταν οι καλύτερες μουσικές του A8, θα μου έρθουν στο μυαλό ίσως 2-3, όχι περισσότερες. Αντιθέτως, μπορώ να απαριθμήσω ένα σκασμό μουσικών, σε όλα τα υπόλοιπα formats Το ίδιο συμβαίνει και με τα demos (μια κορυφαία μου έρχεται στο μυαλό, και αυτή μεταγενέστερη προερχόμενη από την KOMEKON). Στον αντίποδα, πατώντας σε αυτή την ιδιαιτερότητα, μπορούμε να πετύχουμε μερικούς ονειρεμένους ήχους και εφέ, και κάποιος που ξέρει τι κάνει, μπορεί να πετύχει θαύματα (και το έχουμε δει σε σύγχρονες προσπάθειες).

Θυμάμαι ( μιας και το συζητάμε) μου άρεσε τότε πολύ η μουσικούλα (δεν ήταν κάτι το πολύ ιδιαίτερο) του trailblazer στον Atari XL. Διέφερε από όλα τα άλλα formats. Αυτό το τόσο απλό μουσικό θέμα, είχε πατήσει τόσο καλά στην ιδιοσυγκρασία του pokey, και με τη γλυκύτητα του, το σκέρτσο και το μπρίο του, σου μετέδιδε τόση χαρά...

Τέλος, πάντων, να ζήσουμε να τον θυμόμαστε.

Για τη διαθεσιμότητα τώρα: Είχα ακούσει ότι στερεύουν σιγά -σιγά τα chips αλλά δεν έδινα σημασία αφού είχα κάνει τη καβάτζα μου (δυο XL τούμπανο με στερεοφωνικό διπλό pokey). Έτσι ξαφνιάστηκα τώρα, όταν έψαξα στο google και είδα ότι είδα. Αν έψαχνα αυτή τη στιγμή κάποιο pokey θα ρώταγα αν μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάποιον από κάποια ελαττωματική arcade board (υπήρχαν coin-ups της Atari που φορούσαν pokey), ή από κάποιο cartridge για atari ( απο τα 3-4 αν θυμάμαι καλά που διέθεταν δεύτερο pokey στο εσωτερικό τους, και λογικά θα είναι φθηνότερα).

geoanas likes this.
  12. geoanas

Ωραίος! Τα arcade boards είχα σκεφτεί κι εγώ αλλά λόγω και της δικής τους σπανιότητας και υψηλού desire factor, οι ελπίδες εξανεμίζονται. Εξάλλου οι ιδιοκτήτες τους φρόντισαν να τα απογυμνώσουν από τα πολύτιμα parts και τα διαθέτουν ως τελείως χρέπια, ως ανταλλακτικά αλλά τι να πάρει κανείς από αυτές; Τις cartridges τις βλέπω ως πιο προσιτή λύση...Μάλλον θα περιμένουμε να δούμε κάτι πιο σύγχρονο τύπου SwinSID κλπ (που επίσης αμφιβάλλω)

13. turrican

turrican Retro Guru

14. geoanas

Share This Page