Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

MAME & VecFever

Discussion in 'Vectrex' started by geoanas, Apr 15, 2018.

Tags:
  1. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Είχα σκάσει! Μου το είχε εκμυστηρευτεί πριν από το (δικό μας / ορθόδοξο) Πάσχα ότι δούλευε πάνω σε αυτό το project και ότι ήξερε ότι θα με ενδιέφερε ιδιαιτέρως και θα με έκανε να πηδήξω ίσαμε το ταβάνι από την χαρά μου! Μου έστειλε και κατιτίς να δοκιμάσω, αλλά μου είπε να μην βγάλω άχνα...όπερ και εγένετο!

Τι συμβαίνει;

Αυτά συμβαίνουν...Μια ειδική έκδοση MAME τρέχει το "κομμάτι" της στο PC και από δίπλα το Vectrex να επικοινωνεί μέσω VecFever . Όλη η δράση απεικονίζεται στην οθόνη της κονσόλας, με όλη της την μεγαλοπρέπεια.
    Αυτό σημαίνει ότι εσείς θα απολαμβάνετε από εδώ και πέρα το Vector game της αρεσκείας σας, με τον ορθόδοξο τρόπο που έχει σχεδιαστεί και θα το χαίρεστε όπως πρέπει! O Malban ήταν ο πρώτος άνθρωπος που επισκέφτηκε ο Thomas για να του μεταφέρει τα νέα. Γείτονες γαρ, γερά "ψαγμένοι" οι δυο τους και με τόνους εμπειρία, ικανή να κάνει παπάδες. Καθίσαν μαζί αρκετές ώρες (βασικά το ξενύχτησαν) και έβαλαν πολλά στη θέση τους. Το πρώτο και μεγαλύτερο μέρος του project έχει πλέον ολοκληρωθεί. Χθες μιλούσαμε και μου τα είπε κι εμένα, ενώ περιμένω πως και πως πίσω από τις κονσόλες μου για να τις βάλω "φωτιά"

Όλες τις λεπτομέρειες και τα τεχνικά στοιχεία που ίσως σας ενδιαφέρουν, μπορείτε να τα βρείτε εδώ: http://vide.malban.de/14th-of-april-vectrex-night

Τέτοια δράση στην οθόνη του Vectrex που θα ξαναβλέπαμε, έτσι; ;)

Παρόλα αυτά δεν "αντιδρούν" όλα τα παιχνίδια (οι roms :) ) το ίδιο καλά. Κάποια φαίνονται "ζάχαρη", ενώ σε κάποια άλλα το flicker περισσεύει. Όλα είναι υπό έρευνα και υπό διαρκή παρακολούθηση και βελτίωση...Τα όμορφα έρχονται :)

2. DAT-Alex

DAT-Alex Retro Addict

Πω πω... επιστροφή απο τις Πασχαλινές διακοπές και πέφτω σε τέτοια νεα!
    Πρέπει να έχει πέσει πολύ δουλειά... Αναμένουμε νεότερα ;)

geoanas likes this.
  3. geoanas

Λοιπόν υπάρχουν νεώτερα αλλά πλακώθηκα στα παιχνίδια (τι να κάνουμε...μικρό παιδί είμαι κι εγώ!:)) ...και στο facebook :D ...και δεν έκανα update. :oops:

Ορίστε λοιπόν πως έχει η ιστορία...

Ο Thomas με καθοδήγησε βήμα - βήμα, προκειμένου να μοντάρω το δικό μου VecFever.
    Για το μοντάρισμα χρειάστηκε η προσθήκη ενός USB to serial (UART) module (Κινέζικο και πάμφθηνο αλλά προσοχή στις μαιμουδιές που κυκλοφορούν στο Ebay) πάνω στην πλακέτα του VecFever. Οι αντίστοιχες θέσεις υπάρχουν. Είναι κάτι που ο Thomas είχε μεριμνήσει να προσθέσει κατά τον σχεδιασμό του pcb. Ακολούθησε η αναβάθμιση του firmware του VecFever, με το καινούργιο, φρέσκο και ειδικό γι αυτή την δουλειά που μου έστειλε ο φίλος μου. Τέλος έμενε μια ειδική έκδοση MAME που επίσης μου έστειλε και σχεδιάστηκε για Apple (αλλά για μένα έγινε compile για PC. Προς το παρόν έχω και δοκιμάζω την μοναδική "παραθυρική" έκδοση).

Αφού σετάρουμε τους drivers (Silicon Labs CP210X USB to serial / UART bridge) σε Windows 10, κάτι που θα μας δυσκολέψει λίγο, λόγω του τρόπου που χειρίζονται τα Windows την θύρα -εδώ COM4), δοκιμάζουμε τα έργα μας σε κάποιο terminal prog και μετά φορτώνουμε MAME, παίζουμε και γουστάρουμε!

Η επικοινωνία μεταξύ PC και VecFever + Vectrex είναι ταχύτατη. Τα πάντα μεταφέρονται επί της οθόνης Vectrex σε χρόνο dt! Ο Thomas έχει δουλέψει πολύ πάνω στο πρωτόκολλο επικοινωνίας (από την πλευρά του VecFever) προσφέροντας μας πολλούς τρόπους calibration κι έτσι μπορούμε να απολαύσουμε το παιχνίδι σε κάθετο ή οριζόντιο προσανατολισμό, ανάλογα με τον τρόπο που έτρεχε το γνήσιο arcade.

Άλλο να λέω και άλλο να βλέπετε live! :)

Θα ανέβαζα και video, αλλά με πρόλαβε ο Chris (BinaryStar) που δείχνει όλη την -νέα- δράση εν περιλήψει!

turrican and Always Somewhere like this.
  4. DAT-Alex

DAT-Alex Retro Addict

αυτά ειναι.... να πω πως δεν "ζηλεύω" θα ειναι ψέμα ...η επομενη αγορα ενα vecfever oπωσδήποτε χεχε...
    άσε πο είμαι στα περιξ το ΣΚ ...μπας και το χαζέψω απο κοντά? :thumbup:

geoanas likes this.
  5. geoanas

Χα!Χα!Χα! Αυτό το ΣΚ too busy, (χθες ήμασταν tour Σέρρες, σήμερα υπηρεσία, αύριο πάλι+διαβάσματα :) ) αλλά μέσα στο κατακαλόκαιρο με τα σχολεία κλειστά (τέλος τα διαβάσματα!!!Χε!Χε!Χε!), που θα πας ...θα το δεις από κοντά...και τα υπέρ και τα (bugs) κατά του :)

6. geoanas

Μόλις χθες μου ήρθε το update που αφορά μια ειδική έκδοση (win) MAME καθώς και το Vecterm που τρέχει από την πλευρά της η κονσόλα (VecFever)
    Η μεγάλη διαφορά είναι ότι πλέον μπορούμε να παίξουμε το παιχνίδι που επιλέγουμε στο PC MAME ΚΑΙ με χρήση του original, native Vectrex controller κάνοντας τικ την αντίστοιχη επιλογή στο Vecterm. Τρέχοντας το για πρώτη φορά, χρειάζεται να καλιμπράρουμε τα γραφικά και να επιλέξουμε τον προσανατολισμό όπως εμείς θέλουμε.
    Η επικοινωνία PC -> Vectrex είναι σταθερή, τα παγώματα και κρασαρίσματα έχουν σχεδόν απαλειφθεί και όλα εκτελούνται ομαλά, χαρίζοντας την μέγιστη δυνατή arcade εμπειρία στον παίκτη.

Ευτυχώς που έχουμε και αυτά και παίρνουμε και λίγη χαρά, τώρα τελευταία....

7. geoanas

Testing...Testing...3,2,1... ;-)

DAT-Alex and Amiga500 like this.
  8. turrican

turrican Retro Guru

!!!

geoanas likes this.
  9. DAT-Alex

DAT-Alex Retro Addict

Άντε βρε απο εδώ! Πρωινιάτικα!

Ι WΑΝΤ ΙΤ! I want it now!

geoanas likes this.
  10. geoanas

Εσένα έχω να σε δείξω ΠΟΛΛΑ! :D

DAT-Alex likes this.
  11. geoanas

Πριν από λίγες μέρες, ευτυχής κάτοχος του νέου firmware (όπου πλέον περιέχει ενσωματωμένο το Vector Terminal) μαζί με το ολοκαίνουργιο Vec_MAME, δια χειρός ποιού άλλου εκτός του Thomas Sontowski ; :) δοκίμασα την σταθερότητα του συστήματος σε Win...Όλα τα προβλήματα έχουν βρει τον μάστορα τους, υπάρχουν διορθώσεις όσο αφορά την απεικόνιση κυρίως του Major Havoc και γενική αναβάθμιση του μεγαλύτερου μέρους του κώδικα under the hood...Με μία φράση: Awesome Stuff! :thumbup:

Φρέσκο vid :

:love:

DAT-Alex, dR_wH0 and sly*m like this.

Share This Page