Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

NES Classic

Discussion in 'Nintendo' started by konc, Jul 15, 2016.

1. konc

konc Retro Enthusiast

Τι γνώμη έχετε γι΄αυτό?

http://www.nintendo.com/nes-classic

Μήπως δεν αξίζει καθόλου για κάποιον συγκεκριμένο λόγο και γι' αυτό δεν έχει αναφερθεί ή δεν το έχετε πάρει χαμπάρι ακόμα? Προσωπικά δεν έχω ούτε NES ούτε άλλες κονσόλες (γι' αυτό μου κάνει εντύπωση που δεν έχει αναφερθεί ακόμα από τους πιο ειδικούς), αλλά αυτή η σύγχρονη εκδοχή με κάνει να την περιμένω σχεδόν με ανυπομονησία. Αν κοστολογηθεί τελικά <€100 σκέφτομαι σοβαρά να το πάρω, έχει σχεδόν όλα όσα θα ήθελα/γνωρίζω/θα ήθελα να ξαναπαίξω από παιχνίδια χωρίς τη διαδικασία του "παλιού". Φυσικά όλα αυτά από τη σκοπιά κάποιου μη-κονσολά που θα ήθελε την ευκολία ενός NES με HDMI απλά για κάποια παιχνίδια.

Attached Files:

• nesc.PNG
      nesc.PNG
      File size:
      366.2 KB
      Views:
      202
  2. chriskgnr

chriskgnr Retro Mentor

σε τέτοιου είδους καταστάσεις. όλα έιναι θέμα τιμής κατά τη γνώμη μου. Εάν βγεί σε μιά λογική τιμή why not που λένε. :thumbup:

3. angel_grig

angel_grig Retro Enthusiast

Πριν μερικες μερες με 20 ευρωπουλακια πηρα απο aliexpress και λιωνω το παρακατω

Εχει 600 NES παιχνιδια,πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και συνδεεται στην τηλεοραση...

Av ψαξεις μπορεις να βρεις το Pocket Fami ή FC pocket που παιρνει κανονικες cartridges NES

4. kostakis

kostakis Retro Enthusiast

Το μόνο που με χαλάει είναι ότι έχει μόνο 30 παιχνίδια και επίσημα λένε ότι δεν μπορείς να βάλεις άλλα. Ίσως όμως να μπορεί να ξεπέραστεί αυτό το εμπόδιο.

5. Hellraiser

Hellraiser Retro Enthusiast

Αλλη μια υπεροχη αρπαχτη απο την εταιρεια που διδαξε σε ολες τις υπολοιπες πως να βγαζεις το μεγαλυτερο κερδος με το μικροτερο δυνατο κοστος...

6. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Ναι και απορώ πως η Ninty έδωσε την "ευχή" της !!! :S o_O

Εγώ πάντως αν έπαιρνα θα έπαιρνα με τα 1000, αυτή του Γρηγόρη για πολλούς και ποικιλόμορφους :D λόγους...
    Θυμίζει G&W, διαθέτει sexy '80s look, παίζει original carts, είναι φτηνή, είναι όμορφη, συστήνεται από angel_grig ! :thumbup: ;) ...

7. chriskgnr

chriskgnr Retro Mentor

:lol: :lol:

8. konc

konc Retro Enthusiast

Χμμμ... μάλλον έχω διαφορετική άποψη/οπτική γωνία από τους περισσότερους o_O Αναμενόμενο μάλλον, καθώς εκτός από ένα Gameboy δεν έχω καμία κονσόλα ή cartridges στην κατοχή μου. Έχω όμως μνήμες από μερικές, μεταξύ των οποίων και το NES.

[σκόρπιες σκέψεις mode]

Για το πραγματικό target group αυτού του προϊόντος: Όχι τους "κονσολάδες"/ψαγμένους που και ξέρουν να κρίνουν και έχουν τις άκρες να πάρουν ένα "σίγουρο", ούτε για τα μέλη αυτού και σχετικών forums. Προφανώς η Nintendo δεν στοχεύει εκεί για να πουλήσει νούμερα. Ας πούμε ότι κάποιος απλά θέλει ένα "NES" για να ξαναπαίξει 10-15 παιχνίδια και αποφασίζει να το αποκτήσει για να χαζοχαρεί λιγάκι. Πόσο μπορεί να του κοστίσει ένα NES με controller σε καλή+ κατάσταση από ebay κλπ πηγές άραγε? Θα δουλέψει με την πρώτη, θα βγάλει θέματα ή θα πληρώσει 2-3 μέχρι να πετύχει ένα καλό? Επίσης πόσο θα του στοιχίσουν πχ 10 cartridges? Πού/πώς θα συνδεθεί? Δεν έχουν όλοι setup για τέτοιες κονσόλες, παίζει να μην έχουν καν οθόνη με κατάλληλη είσοδο.

Ξεκινώντας από τον εαυτό μου, έχω σκεφτεί πολλές φορές ένα NES και ποτέ δεν το έκανα για όλους τους παραπάνω λόγους. Ε, με αυτό θα το κάνω και θα έχω μια κονσολίτσα/controller καινούργια με αυθεντική εμφάνιση από τη μαμά εταιρία και σίγουρα με μεγαλύτερη εγγύηση αυθεντικής εμπειρίας από κάποιο home-brewed/kickstarter project. Βάζω στοίχημα πως τελικά θα βγει και φθηνότερα για καμιά 10αριά παιχνίδια.

Με 2 λόγια, δεν θα έπαιρνα ποτέ NES αν δεν εμφανιζόταν αυτό. Συνεπώς δεν το θεωρώ μια κίνηση αφαίμαξης αλλά ακριβώς το αντίθετο. Σίγουρα δεν είναι για όλους, αλλά γι' αυτούς που θέλουν την ευκολία "αγοράζω καινούργιο πράγμα-πριζώνω το HDMI-πιάνω τον καινούργιο controller-παίζω το αυθεντικό" φαντάζει μαγικό, ανέλπιστο.

[/σκόρπιες σκέψεις mode]

Σας ακούω!

9. kostakis

kostakis Retro Enthusiast

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου. Δεν είμαι αντίθετος σε τέτοιες κινήσεις. Αν και έχω το original NES, μάλλον θα χτυπήσω και ένα Mini NES. Μέχρι 60-70€ νομίζω θα είναι καλή τιμή.

10. Pr  Dakkar

Pr Dakkar Retro Enthusiast

1)Οι λόγω νοσταλγίας εν δυνάμει αγοραστές της παραπάνω κονσόλας είναι γεννημένοι πότε?
    Οι περισσότεροι μεταξύ 1965-80 ?(Δηλαδή μεταξύ ~ 35-50 ?)

2)Ποια είναι η καταναλωτικά ενεργότερη και δυναμική ηλικιακά ομάδα που πιθανώς θα αγόραζε κάτι τέτοιο ?

Προιόντως του χρόνου πότε η τομή της ομάδας(/συνόλου) 1) με το 2) φτάνει στο max και πότε και μετά αρχίζει να φθίνει ?

11. turrican

turrican Retro Guru

Στα δικά μου μάτια η Nintendo συνεχίζει να κάνει αυτό που κάνει εδώ και χρόνια, κυκλοφορώντας δεκάδες επετειακές εκδόσεις, face liftings κ.τ.λ., πουλώντας μέχρι αηδίας τις αρχικές ιδέες, βγάζοντας και από τη μύγα ξύγκι.

@ konch: Αφού δεν είχες τη συγκεκριμένη κονσόλα, γιατί το Nes προκάλεσε τα ανακλαστικά σου; Δε θα προτιμούσες ίσως κάτι σε Super Nes (λόγω καλύτερης απόδοσης) καλύτερα;

Φαντάζομαι πάντως, ότι θα έχουν κυκλοφορήσει αρκετοί φθηνοί hardware emulators από διάφορους κατασκευαστές, που προσφέρουν σύγχρονα χαρακτηριστικά, και δυνατότητα φόρτωσης όλων των games, για να χαρείς τις αγαπημένες σου κονσόλες στην σύγχρονη TV σου.

Δε ξέρω πόσο θα κοστίσει το μαραφέτι αυτό, αλλά αν έκανε π.χ. 100 ευρώ, θα έδινα ίσως 200 για ένα MIst.
    Χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα, βλέπω ότι υποστηρίζει, A2600, AMIGA, AMIGA AGA , Atari ST/STe and Mega STe, Apple II+, Arcade, Atari 800, Colecovision, Commodore C64, MSX, NES (Nintendo Entertainment System), SMS (Sega Master System), ZX Spectrum 48/128, ZX01/ZX81, QL, SΑM Coupe και κάθε μέρα άλλα...

Σίγουρα πάντως, θα το έψαχνα, με κάποια φθηνή υλοποίηση, άλλου κατασκευαστή.

12. konc

konc Retro Enthusiast

Ας πούμε πως είναι σαν να την είχα, έχω μνήμες από σπίτια φίλων και εργατοώρες χωρίς να την είχα ποτέ ο ίδιος. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό, είναι όλο το πακέτο. Όπως το βλέπω απευθύνεται σε όλους όσους θα ήθελαν μεν ένα, δεν μπήκαν ποτέ δε στη διαδικασία να το κάνουν. Για λόγους όπως ότι δεν έχουν μπει στο tripάκι να συλλέγουν τα παλιά τους μηχανήματα και να συμμετέχουν σε retro forums, ή θεωρούν το κόστος για ένα NES και πχ 10 παιχνίδια απαγορευτικό, ή δεν θέλουν να ξαναμπλέξουν με πράγματα όπως SCART και cartridges. Σε μια καλή ευκαιρία όμως με τέτοιες ευκολίες θα έλεγαν ναι. Δεν ξέρω, φυσικά μπορεί να το βλέπω εντελώς λάθος, αυτό είναι όμως ότι μου έβγαλε η ανακοίνωσή του και ειλικρινά τοποθετώ τον εαυτό μου στους παραπάνω.

Ίσως όλοι αυτοί που περιέγραψα να έχουν όντως χρησιμοποιήσει έναν emulator. Ε, αυτό είναι για σαλόνι. Μικρό, hipsterικό (είναι της μοδός το retro, πως να το κάνουμε) και πιθανότατα γουστάρει και η γυναίκα μοδάτη retro αύρα μιας και λείπει η στοίβα με τα cartridges.

Απλά οι σκέψεις μου, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν εννοείται. Αλλά εγώ θα το πάρω λέμε! :lol:

13. turrican

turrican Retro Guru

Α, τότε το πράγμα αλλάζει!
    Μην αφήνεις ποτέ κανένα απωθημένο!
    Χτύπα το! Άσε που θα είναι και Nintendo original!

14. Pr  Dakkar

Pr Dakkar Retro Enthusiast

Περί ορέξεως ,,,, ουδείς λόγος .

15. konc

konc Retro Enthusiast

Εννοείται! Εγώ ας πούμε έχω τρελά βίτσια, γουστάρω PCs :lol: :lol:

16. metalcandyman

metalcandyman Retro Addict

Aπο χθες εχουμε επισημο relaunch της κονσολας οσοι την θελετε πατε και αγοραστε την σε φυσιολογικη τιμη μην σταματησει η κυκλοφορια της και εξαντληθει και εμφανιστουν μετα ολοι αυτοι οι μπαγλαμαδες απατεωνες και αρχισουν να πουλανε την κονσολα σε τιμη νεφρου οπως την προηγουμενη φορα.

geoanas likes this.
  17. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Πες τα Χρυσόστομε!

Share This Page