Welcome to our forums! Log in or Sign up to be able to participate!

Total Eclipse for Atari 8-bit

Discussion in 'Games' started by geoanas, Oct 30, 2018.

1. geoanas

geoanas Commodore Vampire Staff Member

Ξεκινώ ανορθόδοξα και δημοσιεύω πρώτα το video!

Πολύ πριν τα Direct-X και τα υπόλοιπα σούπα - μούπα libraries ήταν τα 8 bit. Μα, τρισδιάστατα γραφικά για "όλη την οικογένεια"; Ήταν ποτέ δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο με την υπάρχουσα τεχνολογία; Ότι μπορούσαν έκαναν και αναλάμβαναν πολλές δουλειές. Ας ήταν καλά οι έξυπνοι προγραμματιστές με τις ωραίες τεχνικές και τα κόλπα τους...

Μην σας ζαλίζω όμως με την φλυαρία μου. Το θυμόμαστε το παιχνίδι, έτσι; Δύσκολο και με τεράστιες απαιτήσεις, γονάτιζε κυριολεκτικά τους κακομοίρηδες τους 8 bit επεξεργαστές και "έκαιγε" κυκλώματα και καρδιές.

Θυμάμαι που το έβλεπα και θεωρούσα μόνο ως ένα είδος τεχνικού demo, χωρίς να μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Εκνευριζόμουν με την καρέ καρέ δράση. Δεν το έδωσα μεγάλη σημασία. Τέλος πάντων...από μικρός δεν πολύ γύριζα να κοιτάξω κάτι που δεν έπαιζε με ξέφρενη arcade δράση. Τώρα που το ξανασκέφτομαι θα έλεγα κακώς...

Λοιπόν ο Mariusz μας την έκανε την δουλειά και ανήμερα του Αγ. Δημητρίου μας χάρισε το port σε Atari φυσικά.

Team:

Code: Mariusz Wojcieszek
    Graphics: Adam Wachowski
    Music and sound effects: Michał 'stRing' Radecki
    Additional graphics: Jose Pereira.

Εδώ μπορούμε να πούμε ότι ο ξάδερφος C64, έγειρε στοργικά πάνω από το μικρό και χαριτωμένο Atarάκι και έδωσε τα φώτα του προκειμένου να επιτευχθεί μια άψογη μεταφορά. Δεν το είδα ακόμη γιατί έχω μπλέξει με κάτι παλιοπαρέες (βλ. Spectrum και Vectrex) αλλά το κατέβασα στα γρήγορα για να μπει στην κάρτα με τις καινούργιες επιτυχίες...Χε!Χε!Χε! Από εδώ φυσικά!

2. sly*m

sly*m Retro Starter

Απίστευτο! Λατρεμένο παιχνίδι στον ST αλλά στο αγαπημένο μου 800 του '79 δεν θα μπορέσω να το δω... Ευτυχώς που υπάρχουν emulators..!
    :thumbup::thumbup::thumbup:

geoanas likes this.
  3. geoanas

Γιατί δεν θα μπορέσεις να το δεις Μάνο; (Αφού γνωρίζω ότι έχεις τρόπους να το φορτώσεις και στο real thing)

4. sly*m

sly*m Retro Starter

Μα κύριε Κόμη... με 48K ram πως...; Τα περισσότερα καινούρια παιχνίδια δεν παίζουν στο αταράκι μου... απο XL (64Κ) και πάνω.. :(:p ( Βέβαια μπορώ να το δοκιμάσω στον emu στημένο σαν το δικό μου - OS-B 48K αλλά το βλέπω πιό χλωμό και από την Vampira... )

geoanas likes this.
  5. geoanas

Έχεις απόλυτο δίκιο. Τα ίδια κι εδώ. Συνέχεια λέω να πεταχτώ στου Πολωνού να πάρω εκείνη την ριμάδα την επέκταση μνήμης για 1MB (55,25 Eur) και ίσως μαζί με την VBXL που κομματάκι ακριβή (78,37 Eur) αλλά την λιγουρεύομαι καιρό τώρα καθαρά και μόνο από επιστημονικό ενδιαφέρον :D

Δυστυχώς συνέχεια προκύπτει κάτι άλλο...Εκτός και αν υπάρχει κανένα σχέδιο για DIY λύση, οπότε σηκώνω τα μανίκια μου και είμαι όλος αυτιά! :geek:

6. geoanas

Ξέχασα να αναφέρω το δικό μου μηχανάκι είναι ένα Atari 800XL που το είχα πάρει (ανταλλάξει) από τον Νίκο (nkary) σε άριστη κατάσταση. Διατηρείται έτσι, αλλά πρέπει να γίνει κάτι να το αναβαθμίσω. Καιρό τώρα το έχω αμελήσει...

7. sly*m

sly*m Retro Starter

Χεχε το ξέρω αυτό πρέπει να έχει τρέξει δικό μου code :eek: ( νομίζω; )

υγ. το 800 δεν παίρνει τέτοια δυστυχώς δεν έχει controller μνήμης ( ή κάτι τέτοιο 800XL δεν είχα ποτέ αν και θα ήθελα πολύ... )

Last edited: Oct 31, 2018
    geoanas likes this.
  8. geoanas

Das ist richtig! :thumbup::D

sly*m likes this.
  9. sknipas

sknipas Retro Member

http://www.horus.com/~hias/atari/#sram512k

geoanas likes this.
  10. geoanas

11. Amiga500

Amiga500 Retro Starter

O πρωτος μου υπολογιστης (το δευτερο μου μηχανημα μετα το Atari 2600) ηταν ο Atari 130XE! Δυστυχως αναγκαστικα να τον πουλησω σε εναν κολλητο μου φιλο για να μαζεψω τα χρηματα ωστε να αγορασω τον Atari 520STFM. Υπαρχει ομως περιπτωση να τον ξαναπαρω πισω αν τελικα τον βρει ο φιλος μου στην αποθηκη που τον εχει και λειτουργει ακομα! :) Eνα απο τα πιο αγαπημενα μου μηχανηματα στο οποιο επαιξα και ενα απο τα πιο αγαπημενα μου παιχνιδια ολων των εποχων, το Preliminary Monty (aka Montezuma's Revenge)!

geoanas likes this.
  12. geoanas

@Amiga500 ως user name, αλλά βλέπω έκανες γερό πέρασμα στην Atari πλευρά :) Φρόντισε να το πάρεις το μηχάνημα σου...αξία ανεκτίμητη! :)

Amiga500 likes this.
  13. Amiga500

Amiga500 Retro Starter

H Amiga φιλε geoanas με "σημαδεψε" μιας και μαζι της εζησα μερικα απο τα καλυτερα χρονια στην gaming πορεια μου τα οποια αδυνατω να ξεπερασω ακομα και σημερα! Οπως και να εχει ομως ξεκινησα με την Atari και περασα μοναδικα με ολα της τα μηχανηματα τα οποια παντα θα εχουν μια ξεχωριστη θεση στην καρδια μου!
    Εννοειται οτι θα ξαναπαρω πισω τον πρωτο μου υπολογιστη (που για χαρη του πουλησα τοτε το ποδηλατο μου για να μαζεψω τα χρηματα ;) ) αρκει βεβαια να τον βρει ο φιλος μου!

geoanas and Always Somewhere like this.

Share This Page