What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Ένας Spectrum ήρθε απόψε από τα παλιά...

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Comrade
Καλημέρα παρέα!!!

Όπως είπα και στο προηγούμενο post μου στο "Φρέσκα Ρετρο Αποκτήματα!!" ...ένας φίλος ήρθε απόψε από τα παλιά που λέει και το τραγούδι...!!!

Και ενώ η θέληση μου έλεγε "τι περιμένεις??? χώσε τον στον ρεύμα να δούμε τι θα γίνει..." η λογική μου έλεγε "περίμενε.... μην ακούς την θέληση σου... άκου εμένα... δεν σε έχω πουλήσει μέχρι σήμερα σωστά??? εεεε... άνοιξε τον να δούμε τι γίνετε μέσα...."

Μετά από αυτό με έπεισε....

Έπιασα λοιπον το κατσαβίδι και άρχισα... και ξαφνικά μου έρχεται στο στόμα Καβάφης....
"Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, ..." Φτού φωνάζω... είμαι και προληπτικός..... εγώ δεν θέλω κάτι τέτοιο.... θέλω να είναι απλό και εύκολο... εκεί μου τελείωσε και η όρεξη για Καβάφη ελπίζοντας οτι όλα θα πάνε καλά.... Παίρνω λοιπόν μια βαθιά ανάσα και τον ανοίγω...

η ακριβώς επόμενη σκέψη μου ήταν..... "αρχίσαμε..." γιατί??? Εύκολη απάντηση....

και αν και πάλι δεν καταλάβατε δείτε και αυτά...

Από την άλλη η λογική μου λέει... "Εεεε ηρέμησε λογικό είναι μια μεμβράνη... τόσο χρονών είναι...."
"Μην μιλάς εσύ μας έβαλες σε μπελάδες τώρα" της λέει η θέληση μου...
Να σας πω την αλήθεια συμφώνησα μαζί της...

"Πάμε να δούμε το Motherboard" λέω εγώ ενώ το όλα τα εξωτερικά του "φίλου" πήγαιναν για μπάνιο....

Ξαφνικά κοιτάζω πάνω στην ψήκτρα και τι να δω... κάτι μυστήριο...
Σκέφτομαι.... "Η θα είναι σημάδια από εξωγήινο ή ο τύπος που γράφει τα ακαταλαβίστικα στις δημόσιες τουαλέτες χτύπησε και εδώ..."

το παίζω πως δεν πρόσεξα τίποτε για να μην δείξω οτι σκιάχτηκα και κοιτάζω ποιο κάτω...

Να και κάτι ευχάριστο... ο τύπος στο motherboard γυρνάει και μου συστήνετε...
"Geia sou filos...!!! Ego Sinclair ZX Spectrum Gennimeno to 1983 Ekdosi 4S"
"Πραγματικά χάρηκα πολύ!!!"
του αποκρίνομαι... ενώ την προσοχή μου τραβούσαν δύο πυκνωτές παραδίπλα....

"Τι πάθατε εσείς κατακαημένοι..." τους ρωτάω... και τι μου απαντάνε.... "και που να δεις τις μνήμες δίπλα..."

κοιτάζω και τι να δω... μια παρέα από διάφορες μνήμες από διάφορες περιοχές άλλες σε βάσεις και άλλες όχι καθόντουσαν και κάνανε παρέα...

"Τι έγινε βρε παιδιά??? τι πάθατε???" ρωτάω....
"Αχχ παλικάρι μου... να εδώ καθόμαστε και λέμε σε αυτές τις μνήμες σε βάση το κακό που μας βρήκε..."
"και τι κακό σας βρήκε εσάς ρε παιδιά????"
ξαναρωτάω...
"Κοίταξε μας προσεκτικά και θα καταλάβεις" μου αποκρίνονται...
κοιτάζω προσεκτικά και τι να δω....

το ένα τους πόδι βγαλμένο... και κολλημένο πάνω σε άλλο πόδι...
Τώρα, από μουτζαχεντίν έγινε αυτό... από τζιχαντιστές έγινε... θα σας γελάσω και δεν το θέλω....
Εγώ πάντως τρόμαξα....

"Πως γένεν αυτό" ρώτησα...
Καμία απάντηση....

"Είμαστε και εμείς εδώ..." άκουσα να φωνάζουν κάποιοι από ποιο δίπλα...
κοιτάζω και τι να δω... κάτι σφαγμένους κεραμικούς πυκνωτές....

χeστικ@ πάνω μου.....

Σκέψου να το έχωνα στο ρεύμα... σκέφτηκα... "όταν μιλάω εγώ να με ακούς" αποκρίθηκε η λογική...
"Σταμάτα..." τις λέω σκεπτόμενος μηπως φταίει ο Καβάφης...
Δεν σκεφτόμουν καλύτερα το παλιό άσμα που λέει "Ατάκα και επιτόπου"... τι το ήθελα να σκεφτώ την Ιθάκη...

"Αρχηγέ δεν μου πατάς τον διακόπτη να τους κάνουμε reset" ακούω μια φωνή... κοιτάζω και βλέπω ατό...

"και τώρα εσύ με αυτό τον τρόπο κάνεις reset???" σκέφτηκα... δεν μίλησα όμως γιατί πολλά περίεργα γίνονται...

"Ας βγάλω την ψήκτρα να δούμε τι υπάρχει από κάτω" σκέφτηκα...

πάω να βγάλω την βίδα και βλέπω αυτό... Πλατιά βίδα με παξιμάδι.... πρώτη φορά χρειαζόμουν τέτοιο κατσαβίδι για να λύσω βίδα υπολογιστή... από εδώ και πέρα θα πάρω να εχω και ένα set καρυδάκια.... που ξέρεις...

λύνοντας το παξιμάδι κοίταγα... την άλλη όψη... του motherboard...

"Geia sou filos...!!! Ego Sinclair ZX Spectrum Gennimeno to 1983 Ekdosi 4S" ...ακούστηκε πάλι...

"Τώρα μετά από όλα αυτά τι θες να σου πω... οτι χάρηκα????"....αποκρίθηκα και γύρισα το motherboard από την άλλη πλευρά να δω τι κρυβόταν κάτω από την ψήκτρα...

εμένα μου φάνηκαν άγνωστοι....

Προς τα παιδιά του forum: "Δεν κοιτάτε εσείς μπας και δείτε τίποτε γνωστό???"

Η αλήθεια είναι πως η αρχική χαρά και ο ενθουσιασμός για τον "φίλο" που ήρθε από τα παλιά έχει μετατραπεί σε απογοήτευση...

έριξα μια βιαστική ματιά και στην RF αλλά και εκεί δεν κατάλαβα πολλά....

και ξαφνικά κοιτάζοντας το κύκλωμα τροφοδοσίας τι ανακαλύπτω....!!!!!!

μα και έλεγα τι μου θυμίζει το tatoo στο τσόκ.... λέτε να έχει καψούρα με την ψήκτρα???!!!!

....και πάνω που πλέον έχω απηυδήσει και είμαι έτοιμος να το παρατήσω.... έρχεται και ο εξωτερικός κόσμος του φίλου και μου λέει... "Boss εγώ έγινα τζι τζι..."

"Οκ... εσύ είσαι μια χαρά.... με τα εσώψυχα σου να δούμε τι θα κάνουμε...." αποκρίθηκα και του έκλεισα κάθε επικοινωνία...

Παίδες του Forum... Τα φώτα σας... Την Συμβουλή σας... και την βοήθεια σας....

Περιμένω με αγωνία.....

----------------------------------------
P.S

Νικόλα (nkary) κοίταξα να πάρω βοήθεια απο εδώ.... "Αλλαγη πυκνωτων (recap), μεμβρανης, av mod σε ZX Spectrum+"
αλλά τζίφος... οι εικόνες του photobucket μας πούλησαν...

Προσπάθησε να το φτιάχνεις γιατί είναι ΥΠΕΡΧΡΉΣΙΜΟ...!!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Μια από τις καλύτερες παρουσιάσεις που διάβασα ποτέ! Εκπληκτικός!
Για τα υπόλοιπα θα επανέλθω λίγο αργότερα :)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Φοβερή η παρουσίαση σου φίλε μου! Όντως καιρό είχαμε να δούμε τέτοια! Γενικώς το μηχάνημα φαίνεται οτι έχει ασχοληθεί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του, προφανέστατα όχι επιτυχώς. Σταθερά βήματα και βοήθεια απο εδώ θα κάνεις δουλειά όμως πιστεύω!!

Υ.Γ : Ο nkary δεν είναι απο τα ενεργά μέλη του φόρουμ πλέον, οπότε δεν θα μπορεί να σε βοηθήσει αφού δεν νομίζω οτι μας επισκέπτεται πλέον.

subzero79

Retro Mentor
Comrade
σφαγμενοι πυκνωτες μειωνεις την χωρητικοτητα με βαρβαρο τροπο

DAT-Alex

Retro Addict
Comrade
Απολαυστικό το κείμενό σου Scorpio_GR .... Αλήθεια ο συγκεκριμένος δεν λειτουργεί όντως?
Aπο τις φώτο δεν διακρίνω καποιο λειτουργικό πρόβλημα (μόνο αισθητικό θα έλεγα) οι σπασμένοι πυκνωτές καλό είιναι να αλλαχθούν αλλα νομιζω οτι η λειτουργικότητά τους δεν έχει επηρεαστεί, οπως και του τσοκ.
Ρίξε ενα καλό καθάρισμα το pcb + rf εσωτερικά και βαλτον στο ρεύμα να δούμε τι κάνει!
Εκτος φυσικά αν θες να εισαι 100% σίγουρος οποτε θα πας the hard- way ψάxνοντα οσυσιαστικά στα 'τυφλά' αφου δεν ξέρουμε ακόμα τα συμπτώματα - και εκτός βέβαια απο το γεγονός οτι δεν θα έχεις πληκτρολόγιο (λόγω μεμβράνης!) ;)

(Y.Γ οσο για την φώτο το τσιπακι που αναγράφει D780-c δεν ειναι κατι αλλο απο κλώνο του Z80 !
πάντως γενικά το m/b σε ορισμενα σημεία χρειάζεται περιποιήση π.χ: η μια μνημη με την πατέντα δεν με πείθει οτι εχει κολληθεί σωστα (!) -αλλ οπωε προειπα μια δοκιμή πρώτα θα μας πείσει)

Last edited:

subzero79

Retro Mentor
Comrade
δεν ειναι σπσμενοι εχουν κοπει για να μειωθει η χωρητικοτητα τους

Pluto63

Retro Addict
Comrade
Θα σε απογοητεύσω Sub, σπασμένοι από κατσαβίδι για να βγάλει τα πίσω ic είναι. Οποίος έκανε τις μετατροπές ήξερε τι έκανε αν και τσαπατσουλης, για μένα 95% δουλεύει με μια μικρή επιφύλαξη για τον inductor. Πάντως για να μην κάψουμε τα πάντα, απλά ξεκόλλησε τους c4 και c45 πυκνωτές και μέτρα τροφοδοσίες εκεί που τους έβγαλες, Αν βρεις +5, -5, και +12 με ένα 5% διαφορά είσαι οκ και έχεις προστατέψει το κύκλωμα, ένα δεν είναι αυτές οι τάσεις τότε κοίταγμα την πλευρά τροφοδοσίας, εάν οκ ξανά συνδέεις και ανοίγεις μετά πάμε με το τι βλέπουμε στην οθόνη. Μιας που είσαι κάνε και ένα composite mode, κάπου το είχα γράψει πως αλλά πιο εύκολα το ψάχνεις στο YouTube.

DAT-Alex

Retro Addict
Comrade
δεν ειναι σπσμενοι εχουν κοπει για να μειωθει η χωρητικοτητα τους
!! δεν υπάρχει λογος να το κανεις αυτό !!

Οπως σωστα επισήμανε ο Pluto63 δεν εχω παρα να συμφωνησω ,έλεξε τις τάσεις που σου λεει και ....τα λεμε...

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Comrade
Μετά από την μεγάλη παρότρυνση σας... :)
και από την στιγμή που συμφωνούσατε με την φωνή της θέλησης μου.... ("είδες στα έλεγα εγώ απο την αρχή... χώσε τον στο ρεύμα") :whistle:
...αν και μέσα μου ψιλόφοβόμουν μην μυρίσει "ψητό".... :thumbdown:

ο φίλος πήρε τάση... :eek:
και στην οθόνη εμφανίστηκε αυτό το μαγικό παζλ να αναβοσβήνει..... :oops:

Σας λέει κάτι εσάς????
τι κάνουμε τώρα???
:sick:

Pluto63

Retro Addict
Comrade
Ο Z80 είναι οκ, η ula πέθανε, μπορείς να δωρίσεις τα όργανα όπου επιθυμείς, με €30 μια ανταλλακτική ula, €20 μια μεμβράνη και διάφορα € ram, αγοράζεις 2 λειτουργικούς. Ξέχασα έχει και μερικές κατεστραμμένες πίστες στις μνήμες από όποιον έβαλε τις βάσεις.

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Comrade
οπότε... την βάψαμε..... :sick:

Spectrum+... μην περάσεις στην άλλη μεριά.... μην πας στο φως.... μείνε μαζί μας..... :(

Pluto63

Retro Addict
Comrade
Στο φως πήγε, το €70 στον άγιο Πέτρο να τον στείλει πίσω δεν πιστεύω να αξίζει. Αλλά διαφορα κομμάτια μπορεί να είναι καλά για τον αμστραντ και να ζήσει διαφορετικά ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
...Αλλά διαφορα κομμάτια μπορεί να είναι καλά για τον αμστραντ και να ζήσει διαφορετικά ;)
Από το στόμα μου το πήρες! Χε!Χε!Χε!

cutlaroc

Retro Addict
Comrade
Πω Πω παρουσίαση!!! Ωραίος ρε φίλε Scorpio_Gr! Δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω αυτό που μπορώ να κάνω είναι να θαυμάσω! :):)

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Comrade
Καλησπέρα παιδιά... επανέρχομαι με νέα δεδομένα....

μου είπατε να κάνω "τράμπα" τα μηχανήματα.... :thumbup:

το έκανα.... ;)

Βλέπετε κάποια διαφορά???!!!!!!!! :p

και προχωράμε στα ενδότερα....

Θυμάστε το retro τραγουδάκι που λέει... "τα παιδιά, τα παιδιά, τα φιλαράκια τα καλά???"

λίγο προϊστορία για όσους δεν ξέρουν το θέμα....

ο Amstrad CPC464 είναι μαζί από την 10ετία του 80...
(το πως ξέμεινε δεν ξέρω... τότε όταν άλλαζα μηχάνημα πούλαγα το παλιό...)

Πριν μερικά χρόνια που το είχα τσεκάρει σταμάτησε η οθόνη... το λέω αυτό γιατί το μηχάνημα το τσέκαρα αλλού και έπαιζε... άρα τότε ήταν μόνο η οθόνη εκτός.....

Κάποια στιγμή πρίν 2 χρόνια ο φίλος που είχα τσεκάρει το μηχάνημα και ήταν ΟΚ (τότε) μου το ζήτησε για μια έκθεση που θα γινόταν στο σχολείο του γιου του.... και τότε τελικά ανακαλύψαμε οτι και το μηχάνημα είχε βγει και αυτό off...
...και έτσι τελικά ο Amstrad έμεινε μόνιμος κάτοικος παταριου...

Για το ξύπνημα του φταίει το iamretro.gr και το post που έχει για τους πυκνωτές...
(ξέρω οτι δεν το ξέρετε σαν site άλλα τι να σας λέω τώρα... κάποια στιγμή θα σας το κάνω παρουσίαση...)

Κατέβηκε λοιπόν ο Amstrad από το πατάρι, βγήκε τι κολλητήρι να ξεμουδιάσει και εγώ πήγα να πάρω τους πυκνωτές!!!!!

Αποτέλεσμα της εγχείρησης πετυχημένο κατά 50%....

Το Πράσινο Monitor G64 όλα πήγαν πολύ καλά!!!!
Κατέληξε να με κοιτάζει χαμογελαστά κάνοντας να πράσινο φωσφόρο του να λάμπει!!!
Ήταν σαν να άκουσα "που ήσουν boss τόσο καιρό...!!!!" :sneaky:

Τα πράγματα όμως δεν είναι τόσο καλά για το CPC.....

Παρά την αλλαγή των πυκνωτών αυτό δεν ανταποκρίθηκε συνεχίζοντας τον βαρύ του ύπνο... μάταια το Led ανάβει... στην οθόνη δεν φαίνεται τίποτε.... και όσο και αν πατάω το "DEL" υπάρχει νεκρική σιγή....

Επικοινώνησα με τον nkary μου έδωσε κάποιες προτροπές... αλλά μηδέν ει το πηλίκον... μου είπε λοιπόν να γράψω σε ένα furum και εκεί πραγματικά με βοήθησαν o Άκης (ΑΚΑ: Pluto63) και Γιώργος (ΑΚΑ: GeoAnas)
και τους ευχαριστώ πολύ ακόμα μια φορά!!!!! :thumbup:

το αποτέλεσμα που είχαμε ήταν αυτό....

και όταν το CPC ζεσταινόταν μετά απο reset.... το άλλαζε σε αυτό....

είπαμε μπας και είναι ο Ζ80Α.... :cry:

Παρήγγειλα λοιπον τον παρακάτω κύριο από Ali (kai tris ali)

.... και ακόμα περιμένω....

Περιμένω να χτυπήσει το κουδούνι και να δω έναν ταλαιπωρημένο κινεζάκο να το έχει φέρει με τα πόδια....

και φτάνουμε στο σήμερα.....!!!!!!!!

Μετά την κατάληξη του ZX Spectrum+ (που τελικά πέρασε στο φώς.....) :cry:

Μου είπατε να κάνω τράμπα τα μηχανήματα (που όπως είδατε τα έκανα...!!!!) :lol:

και ο NEC D780C-1 του Scpectrum αναπαύθηκε μια χαρά στην βάση του Amstrad....

και έφτασε η στιγμή να δώσω τάση....

εκεί έφτασε η στιγμή που οι γνωστές φωνές αρχίσανε να λένε τα δικά τους....
"Χώσε ρεύμα να δούμε τι θα γίνει...." η μία...
"Εγώ σου λέω ένα μεγάλο όχι, εξάλλου και εσύ έχεις τις ανησυχίες σου μην μυρίσει ψητό" η άλλη...

Άρχισαν πάλι..... "Μπορείτε να βγάλετε το σκασμό και οι δύό σας και να με αφήσετε να συνεχίσω το post?????" :mad:

... έτσι μπράβο.... (Έπιασε η αγριάδα);)

Πάμε λοιπόν στα αποτελέσματα στην μεριά του Amstrad....

Μια "σκοτεινή" πρασινίλα στο monitor... και τίποτε άλλο.... έχασα και το πλαίσιο που έβγαινε. πρίν... :sick:

Το άφησα έτσι μπας και αλλάξει το μοτίβο όπως γινότανε με τον Ζ80... αλλά μπα..."σκοτεινή" πρασινίλα σταθερά.... :speechless:

Πάμε τώρα στον Spectrum (Μπας και γίνει κανένα θαύμα...)

Αυτή η φωτό μου άρεσε για αυτό την μοιράζομαι μαζί σας...!!!!!

και ο Ζ80Α του Amstrad στρογγυλοκάθησε μια χαρά στην βάση του Scpectrum....

το αποτέλεσμα... επι της οθόνης....

το άφησα λίγο να ζεσταθεί και του έκανα ένα resetάκη.... και....

μήπως αυτό σας θυμίζει το μοτίβο στον Amstrad????? o_O

... και τα πράγματα ξαναγύρισαν στην θέση τους όπως ήταν (περιμένοντας τον κινεζάκο να έρθει με τα πόδι απο την κίνα)

Αλλά είπα να ξανακάνω ένα τσεκ....

και ο Amstrad....

Σταθερός.... και ξαναείδα το πλαίσιο στο montor....!!!!! :)

και όταν ζεστάθηκε μετά απο λίγο και μετά το κουμπάκι reset...

Σταθερότατος....!!!!!!!

Πάμε τώρα να δούμε και τον Spectrum....

ουάου... τι είναι αυτό τώρα.... μήπως που πέρασε στο φώς????? :eek:

Περιμένω τα δικά σας!!!!

Πάμε γερά και δυνατά!!!!!!!!!!!!!

subzero79

Retro Mentor
Comrade
τσεκαρε μνημες,αν δεν κανω λαθος πρεπει ο ζιλογκ ζ80 να εχει πινακι για ρεφρεση στισ μνημεσ το οποιο πρεπει να περναει μεσα απο ενα sln κατι τετοιο ,ακουμπα τα τσιπακια 1 ενα να δεις ποι ζεστενεται,με ενα λοτζικ προβε ψαξε λιγο τις εισαδους εξοδους απο τις πυλες.
pin 25 check as low

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Comrade
Ακη βλέπω οτι κάτι σου ήρθε στο μυαλό και χαίρομαι!!!!

λοιπον..!!!

έβγαλα αυτά που μου είπες...

και το αποτέλεσμα ήταν αυτό....

Διακρίνεις κάτι????

δες και το βίντεο....

μόλις ζεστάθηκε λίγο ο 7805 και το έκλεισα για να βγάλω μεγαλύτερο βίντεο η εικόνα είχε αλλάξει σε αυτό...

και το βίντεο....

σου υπενθυμίζω πως βγάλαμε τα ολοκληρωμένα της κόκκινης περιοχής που μπροστά από εκεί είναι οι "σφαγμένοι" πυκνωτές...

να σου θυμίσω οτι στην πράσινη περιοχή η κατάσταση είναι αυτή...

μήπως να κανονίζαμε να πιουμε καφέ να το δείς απο κοντά??