Ένα αναπάντεχο και ανέλπιστο δώρο 2

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,449
Ακόμα μια έκπληξη με περίμενε χθες στο ταχυδρομείο...ένα δεματάκι δώρο με άγνωστο περιεχόμενο από τον καλό μου φίλο Χρήστο - chriskgnr -

Τα λεπτά κυλούσαν με αγωνία μέχρι να κόψω την ταινία μέχρι βάθους, ταινία που επιμελώς εφάρμοσε ο Χρήστος στο δέμα προκειμένου να μην έχουμε διασπορά περιεχομένου κατά το μακρύ ταξίδι προς τον Πολύγυρο ! :D

Το πακετάκι άνοιξε και τι είχε μέσα ?????????????....

Datel Cartridge Development System (για 2764 - 27128 eproms)

...με τις απαραίτητες eproms (8K - 16K), chip sockets (η μια ZIF), καθώς και 4 ram chips 4164

Chris, τι να σου πω φίλε μου ! Εγώ και τα Commodore-άκια μου είμαστε πολύ ευτυχισμένοι ! :thumbup: :thumbup:
We love YOU man !

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
ένα δεματάκι δώρο με άγνωστο περιεχόμενο
και εσύ το άνοιξες έτσι? :lol:
Τα λεπτά κυλούσαν με αγωνία μέχρι να κόψω την ταινία μέχρι βάθους, ταινία που επιμελώς εφάρμοσε ο Χρήστος στο δέμα προκειμένου να μην έχουμε διασπορά περιεχομένου κατά το μακρύ ταξίδι
Μάλλον το παρακάνει ο Χρήστος :whip:

Μπράβο ρε Χρήστο για το δώρο σου :thumbup:
Και τώρα για πείτε μας τι είναι αυτό το μαρκούτσι ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,449
nkary said:
Και τώρα για πείτε μας τι είναι αυτό το μαρκούτσι ;)
Αααααπ ! Όλα κι όλα ! ...όπως μου "σφύριξε" εμπιστευτηκά ο Chris :

"...
Σχετικές οδηγίες για το C64 cartridge και κυριως για το πως θα περασεις rom images στις eproms, θα βρεις στο retrocomputers.gr αν και θα σου προτεινα να το ψαξεις μονος σου το ολο θεμα του cartridge γιατι θα εχει πιο πολυ σασπένς που λενε!
..."

..κι εγώ ακολουθώ πιστά τις οδηγίες του !

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
483
Γιώργο, ήταν μιά μικρή ανταπόδωση για τη δική σου βοήθεια με τα disk drives! :D Ελπίζω τα υλικά να σου φανούν χρήσιμα και όσον αφορά το C64 cartridge, προσεξε μηπως δεν βυσματωνει σωστα στο rom slot του C64 λόγω υψους της zif socket( ειναι η fat version zif socket :lol: )

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
Μπράβο σου Χρήστο που μοιράζεσαι...και διπλό μπράβο που το κάνεις εκεί που πιάνει τόπο!

amiga500fan

Retro Addict
Reaction score
9
:thumbup: Μπράβο Χρηστάρα για την κίνηση σου φίλε!!!!

Καλορίζικο Γιώργο και το νέο σου απόκτημα!!!!

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
483
nkary said:
Τα λεπτά κυλούσαν με αγωνία μέχρι να κόψω την ταινία μέχρι βάθους, ταινία που επιμελώς εφάρμοσε ο Χρήστος στο δέμα προκειμένου να μην έχουμε διασπορά περιεχομένου κατά το μακρύ ταξίδι
Μάλλον το παρακάνει ο Χρήστος :whip:
εδω που εφτασε η κατασταση, η κολλητικη ταινια για τα δεματα ειναι πιο φτηνη και απο ενα γύρο πίτα με απ'όλα! :D
Γι'αυτό του δίνω και καταλαβαινει στα δεματα!!! :lol: :lol:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Γιώργο, ήταν μιά μικρή ανταπόδωση για τη δική σου βοήθεια με τα disk drives!
Μπράβο και στον Γιώργο
Τελικά θα μας πείτε τι είναι και τι κάνει? ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,449
Λυσιάξατε ...χα!χα!χα!

O Χρήστος τα αναλύει όλα με τόση λεπτομέρεια ....
http://www.retrocomputers.gr/forum/mast ... -cartridge

ή αλλιώς ...
Datel Development 8K / 16K cartridge
...
The board accepts 2764 or 27128 (27c64 or 27c128) eproms therefore an 8k or 16k cartridge can be built. By using the banking facility, two 8k cartridges in one, can be constructed. In fact the handbook gives not only details of these buy many other configurations including autostart systems.

Additional information is given on cartridge protection and downloading techniques together with listings for the same.

You must have access to an Eprom programmer but the Cartridge Development System provides all the parts which are usually impossible to obtain. The system will give your project a truly professional appearance in fact the parts are the same ones that Datel used for its own products.

..."

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Α μάλιστα είναι ίδιο μ αυτό που έκανε δώρο και στο retroclub ;)

amiga500fan

Retro Addict
Reaction score
9
nkary said:
Ναι βρε παιδιά έχει μέσα το Pacman και ένα ακόμη....

και σπάω το κεφάλι μου τι είναι? τί είναι?

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
483
amiga500fan said:
nkary said:
Ναι βρε παιδιά έχει μέσα το Pacman και ένα ακόμη....

και σπάω το κεφάλι μου τι είναι? τί είναι?
νομιζω το Galaxians ειναι το δευτερο. :D

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,449
Μετά από αρκετές μέρες και αφού (με την πολύτιμη βοήθεια του Chris :thumbup: ) ξεπεράστηκαν επιτυχώς κάποια προβλήματα λειτουργίας, η πλακέτα βρήκε σπίτι μέσα σε ένα κόκκινο, διάφανο case.

Μπήκε και ένα όμορφο και διακριτικό led λειτουργίας (εσωτερικά, ώστε το φως να διαχέεεται) και παίζω galaxians και pacman που πάει καπνός :lol:

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά τον Χρήστο ! Δε μπορείς να πεις ...το τίμησα το δώρο σου,έτσι ? :D

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
483
geoanas said:
...Ευχαριστώ για άλλη μια φορά τον Χρήστο ! Δε μπορείς να πεις ...το τίμησα το δώρο σου,έτσι ? :D
και με το παραπάνω!!! :D

Νά'σαι καλά Γιώργο! Καλό gaming! :D :thumbup: