What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Αίθουσα καλωσορίσματος, του iamretro

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Καλώς ήρθατε όλοι οι φρέσκοι ρετρο-τζουτζούκοι!!!! Τώρα πήρα και εγώ πρέφα το activity σε αυτό το νήμα....μάλλον λόγω ηλικίας! :p

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Comrade
Mου αρέσει πολύ το avatar του @BlackPanther73 ...!!!!!!!!!!
....μόνο αυτό τίποτε άλλο .... τέλος!!!!!!

Captain_Kal

Retro Starter
Να 'μαι και εγώ!!! Από το αδελφό site!! Recent Achievement: Έσπασα το joystick (ένα Logitech 2.4 Freedom), στην τελευταία αποστολή, του Wing Commander!!! Ευτυχώς το ξανάφτιαξα μετά από μία ώρα!! Ηθικό συμπέρασμα: Τα Logitech είναι σκυλιά!!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Να 'μαι και εγώ!!! Από το αδελφό site!! Recent Achievement: Έσπασα το joystick (ένα Logitech 2.4 Freedom), στην τελευταία αποστολή, του Wing Commander!!! Ευτυχώς το ξανάφτιαξα μετά από μία ώρα!! Ηθικό συμπέρασμα: Τα Logitech είναι σκυλιά!!!
Καλώς όρισες Captain! :)

amijim

Retro Starter
Comrade
Ειμαι ο Νικος και είμαι "Year()-1974" χρονών. Το πιο σημαντικό κομμάτι της συλλογής μου είναι ένα Mac plus με NOS brainstorm accelerator που μπουταίρνει από scsi zip drive. Ευχαριστώ τον παραγωγό μου, τους οπαδούς μου και την Ακαδημία Οσκαρ. Μάνα παρακαλώ που με γέννησες. Οι υπόλοιποι εδώ μέσα καλωσμεβρήκατε! Αξιοι!
Καπου ,καποτε ειχατε στην συλλογη σας και ενα φανταστικο Commodore 1571 κυριε Rygar απο τη συλλογη μου!!!

amijim

Retro Starter
Comrade
Καλησπερα σε ολους τους συμφουρητες στο καναλι.Ειμαι ο AmiJIm 38 αυγουστων και ειμαι λατρης των retro υπολογιστων !Η διαδρομη μουξεκηνησε με amstrad 464 του ξαδερφου σε ρολο δευτερο κουμπι army moves και συντομα περασα σε commodore 64 στον κοσμο του boulder dash k ghosts and goblins,δωρο ενος συνεργατη του πατερα μου στην παλια 21 ιντσων color tv ασορτι στο τραπεζακι των αλκοολουχων των γονεων και συντομα περασα σε amstrad 6128plus.Στη συνεχεια περασα σε Αμιγα 1200 τις μερες που μολις ειχε πτωχευσει η commodore και θυμαμαι την απορια της μανας μου που κανονιζε απο τηλεφωνου την αγορα μιας ολοκαινουργιας αμιγκας και με εκπληξη να μου λεει οτι ο μαγαζατορας της λεει οτι η commodore πτωχευσαι και δεν υπαρχουν καινουργιες , καλυτερα να παρουμε πισι..Conspiracy της ειπα , παρε μεταχειρησμενη..Συντομα με μεντορα τον Αυγουστη Τατακη περασα σε καταστασεις οπου το αδυνατο γινοταν δυνατο και θα μου φτιαξει καλωδιο για μονιτορ απο αμιγκα σε μονιτορ του amstrad.Τελικα ολα φαινονται πρασινα ,δυστυχως το καλωδιο φτιαχτηκε για spec Amiga500 και επρεπε να μου βαλει μια αντισταση για spec 1200.Συντομα μου βαζει εσωτερικο δισκο 3.5 seagate 540mb με μετατροπη ....και συντομα περασαμε σε mini tower με cdrom toshiba 24x με καλωδιο IDE ενος μετρου.Οι αναφορες για buffered δεν μας αγγιζαν.Ο κοσμος του hardware εμφανιζεται ως η πλεον ενδιαφερουσα ασχολια.Στη συνεχεια φλερταρω με μια blizzard 1220-4 μεσα απο το PIXEL που εγινε τελικα Blizzard 1230iv με 4mb ram απο HOME Computers ltd στην κερκυρα.Πολυ συντομα διαπιστωνω οτι η αμιγκα ζεστενεται και πρεπει να πιασω με tie wrap τη μνημη στον accel.Καθε φορα που κρασαρε την πιεζα στο trapdoor και επαιζε ξανα.Παραξενο για καινουργια καρτα σκεφτομουν .Αρχιζει να μου κανει νερα , θα παρω FPU kai 16mb ram παλι απο HOME computers ltd αλλα παλι θα μου κανει νερα.Θυμαμαι που με απασχολουσε το θεμα στατικος ηλεκτρισμος.Παιζαμε με τον ξαδερφο Νταμπιλα με τις ωρες FIFA international ,σπασαμε τα τομαhawks και για πρωτη φορα βρισκω απο Inforworld δυο competition PRO gamepads.Στη συνεχεια με τον Εκτορα και τον Κωστα και την Αμφιθεα στο τηλεφωνο περασα στο εξωτικο κομματι της Amiga με micronik z3 busboard , cybervision 64-3d,scandoublers , 68060,PPC ,scsi plextor yamahas quantum atlas .......η γνωση δυσκολη και δυσευρετη μεσα απο το καναλι του Amigahellas στο IRC με τα παιδια να ακουν, και να προτινουν , ο Sot , Degama , Ssya , Frank ,walkero , Cass ,Dony , Countraven Amije , mrZlammer,και πολλοι αλλοι μαζι με την vanesa to bot , να ειστε oloi καλα.τα υπολοιπα ιστορια.20 και πλεον χρονια διαδρομη στη θεωρια , sto emulator της σκεψης και της απασχολησης....μεχρι που ηρθε η καραντινα και ασχοληθηκα ξανα να σεταρω οτι ακολουθουσα απο θεωριας επι σειρα 20 ετων....και τελικα o blizzard 1230iv ειχε το infamous crystal oscilator προβλημα οπου με λιγο κολλητηρι εγινε ξανα καινουργια..ο scandoubler απλα ηθελε ενα γεφυρωμα σε μια μηδενικη αντισταση που καηκε ,η cybervision PPC απλα ηθελε αναβαθμιση το firmware της cyberstorm,ενα ενα το hardware στεινεται και φιγουραρει στην πραγματικοτητα μου.Σε ευχαριστω πατερα μεγιστανα , οπου βρεθω και οπου σταθω, θα δινω ,σαν ευλογημενος retro παλιατζης.

Always Somewhere

Retro Mentor
Comrade
Καλώς όρισες @amijim!

Σε θυμάμαι απο το Amigahellas αλλα και στο τελευταίο Gathering που είχαν κάνει.

Ε ρε τι ωραιες (Αμιγκο) εποχές.. :)

Καλή διαμονή στο iamretro!

Rygar

Retro Starter
Καπου ,καποτε ειχατε στην συλλογη σας και ενα φανταστικο Commodore 1571 κυριε Rygar απο τη συλλογη μου!!!
Παλουκάρι μου!!! Ακόμα το'χω και παίζει μια χαρά. Αν ηθελα να το αγοράσω σήεμρα, θα έπρεπε να πουλήσω το μάτι μου το καλό (το τσακίρικο που'λεγε κι ο Ζήκος). Τη θυμάμαι εκείνη τη μέρα που είχαμε μαζευτεί σπίτι σου, κάπου στα μεσα του 2007. Χαίρομαι που σε ξανα"βλέπω"

Last edited:

amijim

Retro Starter
Comrade
Τι να πρωτοθυμηθω.Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας λιγα απο εκει τα πιπερατα,τα ακυκλοφορητα ..Στο amigatherin sto bios ειχα φερει ενα δισκο 2.5 δισκο να σας κανω εκπληξη να ριξουμε λαχνο να κερδισει καποιος και με πιανει ο φιλος μου ο τακης στη γωνια,amijim το δισκο τον θελει ο SpyroS για την 500αρα του , ρε τακη οκευ αλλα τον εφερα για να ριξουμε λαχνο να γελασουμε ολοι ,ανενδοτος ο φιλατατος Τακης με εκανε να τον δωσω στον συμπαθεστατο Spyros και ολοι οι μικροι αμιγκαδες εκατσαν χωρις λαχνο,με την παλαμινα στο χερι που λεγαμε εκεινη την εποχη εμεις οι εργοταξιακοι.Ηταν ενας συλλεκτικος δικσος 40mb h 80mb IBM 2,5 .Rygar ναι θυμαμαι ποσο χαρουμενος ησουν που πηρες το ολοκαινουργιο παλιο φλοπυ.Ηταν απο την συλλογη μου οταν αποφασισα να την μειωσω και να μεινω μονο με οτι ειχα χρησιμοποιησει την εκαστοτε εποχη.Ειχα πουλησει παρα πολλα πραγματα ολα σε χαμηλες τιμες και εκανα και δωρακια μικρα η μεγαλα και μακαρι ολοι να τα ευχαρηστηθηκαν γιατι ηταν απο την προσωπικη μου συλλογη.

Last edited:

Rygar

Retro Starter
Ξαναευχαριστώ μετά από 14 χρόνια. Ο Σπύρος εκείνη τη μερα στο BIOS είχε φερει μια 500άρα με έναν τεράστιο accelerator για τον οποίο μου έλεγε ότι όλο του κόλλαγε. Πάντως ήταν εντυπωσιακό κατασκεύασμα. Να'ναι καλά το παληκάρι.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Καλώς τα παιδιά!!! Πιάστε μια γωνία και εσείς να αρχίσουμε τις αναπολήσεις!!! Βρυκόλακα @geoanas come back to us!!!

amijim

Retro Starter
Comrade
Για αυτη την πεντακοσαρα στηθηκε ο διαγωνισμος που ηθελα να κανω με το συλλεκτικο δισκο...

FISHERMAN

Retro Starter
καλησπέρα , Θοδωρής από Ξάνθη ...39 και όσο ζω μαθαίνω. Εδω μέσα βέβαια με αυτά που βλέπω θα χάσω τον ύπνο μου και τα ευρώ μου ;-P ...retro αυτή ή μάστιγα....

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
καλησπέρα , Θοδωρής από Ξάνθη ...39 και όσο ζω μαθαίνω. Εδω μέσα βέβαια με αυτά που βλέπω θα χάσω τον ύπνο μου και τα ευρώ μου ;-P ...retro αυτή ή μάστιγα....

Καλώς ήρθες στα λημέρια μας φίλε Θοδωρή και καλή αρχή! Εφιστώ υπομονή και μελέτη πρίν κάνεις οποιαδήποτε αγορά! Το vintage gaming / computing είναι "τρυπάκι" που μπορεί να σε ρίξει σε άσχημο spending spree ;)

FISHERMAN

Retro Starter
Καλώς ήρθες στα λημέρια μας φίλε Θοδωρή και καλή αρχή! Εφιστώ υπομονή και μελέτη πρίν κάνεις οποιαδήποτε αγορά! Το vintage gaming / computing είναι "τρυπάκι" που μπορεί να σε ρίξει σε άσχημο spending spree ;)
μπορεί να είμαι "νέος' εδω μέσα...αλλά το ταξίδι έχει ξεκινήσει εδω και πολλά χρόνια..και το spending spree έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία. Κάποια στιγμή θα βρω το χρόνο να σας δείξω το ρετρομαν cave μου..και θα καταλάβετε.

Always Somewhere

Retro Mentor
Comrade

Welcome και απο μένα @FISHERMAN και καλή (ρετρο) διαμονή !

Πολύ σένια και η Αμιγκουλα που έχεις στη φώτο του προφίλ σου!!! :)