Αλλαγή-επιλογή Hardware, εξαιτίας του Software!

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
Βρισκόμαστε στην εποχή των Pc's, των νέων μας, πια, Home Computers! Καλώς ορίσατε, λοιπόν, στο παιχνίδι των "απαιτήσεων συστήματος"! Ποιο ήταν αυτό το άτιμο κομμάτι Software, που σας "τρέλανε", αναγκάζοντας σας, να αλλάξετε το Hardware configuration (αναβάθμιση) του μηχανήματος σας; Για πιο πρόγραμμα, κάνατε, ολόκληρη, αναβάθμιση, μόνο και μόνο, για να το τρέξετε; Μήπως επιβιβαστήκατε και στη συγκεκριμένη πλατφόρμα, μόνο για αυτό; Θαυμάσια, σας ακούμε! Αναφέρετε, ότι σας "στοίχειωσε"!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,093
Oooooo...καλά! Πρέπει να συγγράψω εγκυκλοπαίδεια ! Χα!Χα!Χα!
Λοιπόν πολύ επιγραμματικά και ότι θυμάμαι τώρα...

Το software που με σημάδεψε ήταν : Doom - Alone in the Dark - Ecstatica - MAME και λοιποί εξομοιωτές με κυρίαρχους εκείνους του bloodlust software ( δηλαδή Callus, Genecyst ) αλλά και τους εξαιρετικούς Rage, NeoRage όλα σε DOS και μετέπειτα NeoRageX (Win) (εκεί έγινε πραγματικά της κακομοίρας προκειμένου να πετυχαίνουμε το πολυπόθητο 60/60 χωρίς frameskip, χωρίς tearing και αν γινόταν με vsync ενεργοποιημένο.

Επίσης QUAKE (DOS), Need for Speed (DOS), Moto Racer (Win) (είχα λιώσει κυριολεκτικά) και το ανεπανάληπτο Star Wars Episode I - Racer (Win)

Από επεξεργαστές και mobos ... 386 DX (+387 για να τρέχω το fractint, ναι γουστάρω πολύ τα fractals) - AMD 486 @ 100 (για να τρέχω το Doom) - Cyrix 150+ (Τι πατάτα...κάηκε ο βλαμμένος :whistle: ) - P 166 (για να τρέχω -full frame- τα αγαπημένα μου στο MAME DOS και κυρίως το Ghost'N Goblins) - κάτι παίχτηκε με Celeron (300 ??) αλλά δεν θυμάμαι - PIII 500 και μετά ούτε θυμάμαι....

Από κάρτες...έχασα τον λογαριασμό...κάτι θυμάμαι για μια PCI Stealth 3D 2000 της DIAMOND - την πρώτη Creative GeForce που μου έβγαλε την ψυχή, κάτι για μια ATI Rage Fury Pro 128, κάτι για Display Doctor utilities, κάτι για vesa με κάποια stay resident programs σε DOS ....αν θυμηθώ, θα επανέλθω...πρέπει να έχω αρκετά σχετικά posts μέσα στο MAME.GR

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
240
-Τον XT δεν τον ακούμπησα ποτέ, τι να αλλάξεις άλλωστε σ' αυτόν. Απλά ήθελα να κλάψω όταν άρχισαν τα "this program requires a 286/VGA/και τα δύο ρε κακομοίρη"
-Προσθήκη μνήμης στον 286 για να αναπνέυσουν τα win3.x. Πανάκριβα 30 pin simms και πάλι καλά που δέχονταν και τέτοια
-Σκληρό δίσκο και ξανά μνήμη στον 386 για τα Win95, ο 40ΜΒ HDD και τα 2MB RAM, δεν... Εκεί που πετούσαν τα 3.x ξαφνικά είχαμε πάλι άχρηστο PC.
-Αλλαγή της ISA VGA που είχε μεταφερθεί σε μια ακόμα αναβάθμιση από τον 386->486 σε PCI προκειμένου να τρέξει τα παιχνίδια της εποχής του. Όχι για καλύτερα, απλά για να τα τρέξει (και όχι να τα περπατάει!)
-Pentium Ι & Win98, αλλαγή επιτέλους και το 14" Hantarex monitor όταν τα 640Χ480 έπαψαν να είναι ο κανόνας/αρκετά.
-3dfx era: ένας απλός P1 100MHz δεν ήταν αρκετός, έπρεπε να πάμε σε MMX για να νιώσουμε τη μαγεία. Παραδεχτείτε το, ήταν μαγεία η εποχή της πρώτης Voodoo.
-Μετά τα 2000 και τα XP το πηγάδι καταντούσε σε κάθε SP απύθμενο, δεν ασχολούμαι. Από τότε και ύστερα έκανα ότι μπορούσα, όποτε μπορούσα. Κάπου εκεί χάθηκε η μπάλα των απαιτήσεων/απόδοσης και κάπου στα Win8/10 νομίζω ξαναβρέθηκε, με την έννοια ότι 2-3 ετών hardware τρέχει μια χαρά το τελευταίο ενημερωμένο OS.

Αυτά συνοπτικά από εμένα ;)

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
Wing Commander!
Wing Commander!
Wing Commander!
Μόλις άρχισα τη σχολή προγραματισμού, προσπάθησα για αρκετό καιρό με τον Atari ST και το PC-DItto (Software PC emulator) να τρέχω τις γλώσσες και το DOS, ώστε να μη μείνω πίσω. Τα πράγματα όμως άρχισαν να γίνονται στριμόκωλα. Έπρεπε να αφήσω τις ιδεοληψίες" και να αποκτήσω και εγώ ένα IBM κλώνο! Τι θα με κάλυπτε για το διάβασμα άραγε; Ίσως και ένα XT! Αλλά εγώ είχα μάτια για το Wing Commander και επέλεξα ένα AMD 386 στα 40Mhz με SVGA και Sound blaster (Turbo X από το πλαίσιο με έγχρωμο VGA AOC μονιτορ)! Η εμπειρία ήταν απίστευτη! Δε θυμάμαι τέτοια συγκίνηση στο παρελθόν.

vtheofilis

Retro Starter
Reaction score
26
Η αμέσως προηγούμενη πλατφόρμα μου, πριν το πρώτο PC, ήταν ένα Game Boy Color. Περιττό να πω πως ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ αυτά που με έκαναν να θέλω δικό μου PC.

Αίτια για αναβάθμιση... Χμ, αν και είχα αναβαθμίσει την GeForce 4MX σε GeForce FX5200, μαζί με 2 GB RAM από 512 MB, και πήρα και ένα SATA δίσκο των 500GB (χαώδης σε σχέση με τον 80άρη PATA που είχα), δεν το έκανα για ένα μόνο παιχνίδι/πρόγραμμα

Σε Core 2 Duo πήγα όταν τα έφτυσε το 1o PC, και εκεί είμαι ακόμα. Το AutoCAD και το Witcher 3 με κάνουν να γλυκοκοιτάω τους Ryzen και τις Vega της AMD.

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
Χμμμ,,,τώρα θυμήθηκα τη σειρά FX της Nvidia. Αναβάθμισα για να αλλάξω την (αν θυμάμαι) FX5200 μου, με οποιαδήποτε, αρκεί να αλλάξω και να γλιτώσω.

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
255
FX 5200... οι περισσότεροι απο εμάς διαθέταμε μια τέτοια κάποια στιγμή! Η μεγαλύτερη 'απάτη' κάρτα της nvidia! Με την Ti 4200 να είναι ταχύτερη η 5200 δεν ήταν τίποτε άλλο παρά μια MX με διαφορετικό όνομα!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,093
Την Ti4200. την έχω ακόμη να δουλεύει σε ένα από τα δύο retro pc μου. Κανένα πρόβλημα... Αθάνατη :)

chriskgnr

Retro Mentor
Reaction score
328
η έλευση του CD Rom drive και της 3dfx Voodoo, έφερε τα πάνω-κάτω για εμένα! :thumbup: :thumbup:

vtheofilis

Retro Starter
Reaction score
26
Είχε ένα πλεονέκτημα, σε σχέση με τις 4άρες Ti, η FX5200, υποστήριξη DX9.
Αλλά αυτό δεν συνεπαγόταν και καλές επιδόσεις :p. Ναι, στην ουσία ήταν ΜΧ, αλλά έπαιξα Call of Duty 4, C&C 3, και Company of Heroes με αυτή την κάρτα. Και αν δεν απατώμαι, ήταν και σε μικρότερη τιμολογιακή βαθμίδα από την Ti 4200.
Η σειρά FX ήταν απαράδεκτη γενικά, σε σχέση με τις 9700 και 9500 της ATi, και ήταν η στιγμή που προσωπικά σταμάτησα να θεωρώ την Nvidia νικητή από τα αποδυτήρια όσον αφορά τις κάρτες γραφικών.

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
vtheofilis said:
Είχε ένα πλεονέκτημα, σε σχέση με τις 4άρες Ti, η FX5200, υποστήριξη DX9.
Αλλά αυτό δεν συνεπαγόταν και καλές επιδόσεις :p. Ναι, στην ουσία ήταν ΜΧ, αλλά έπαιξα Call of Duty 4, C&C 3, και Company of Heroes με αυτή την κάρτα. Και αν δεν απατώμαι, ήταν και σε μικρότερη τιμολογιακή βαθμίδα από την Ti 4200.
Η σειρά FX ήταν απαράδεκτη γενικά, σε σχέση με τις 9700 και 9500 της ATi, και ήταν η στιγμή που προσωπικά σταμάτησα να θεωρώ την Nvidia νικητή από τα αποδυτήρια όσον αφορά τις κάρτες γραφικών.
Αυτό ακριβώς! DX9! Πήρα και το καινούριο Tomb Rider για να θαυμάσω απόδοση, και έβλεπα να σέρνομαι και να εξαφανίζονται τα textures. Κόντευα να τρελαθώ με αυτό το δίπολο ATI - Nvidia! Πιο παλιά είχα προτιμήσει την Ati και πάλι την πάτησα γιατί δεν υποστήριζε τότε T & L!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,807
Όσο αφορά τους υπολογιστές, ποτέ δεν άλλαξα κάτι λόγω Software - πάντοτε συμβιβαζόμουν με τις εκάστοτε δυνατότητες που είχε το πισί μου την συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Αν σε κάποιο σημείο, θεωρούσα οτι χρειαζόμουν αναβάθμιση, θα ήταν λόγω "γενικής" ανάγκης και όχι π.χ επειδή θα ήθελα να τρέξω το Photoshop ή κάποιο παιχνίδι με περισσότερες απαιτήσεις.

Αν όμως μιλάμε για παιχνιδομηχανές / κονσόλες τότε εκεί, μπορώ να πώ οτι το Playstation 2 το αγόρασα με ένα και μοναδικό σκοπό. Είχε αποκλειστικό τίτλο, το Final Fantasy X : ) :)