Αναβάθμιση Atari 600XL board με ολίγην σως!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,988
Αφού λοιπόν το board του 600άρη έφτασε σώο και αβλαβές στα χέρια του ιδιοκτήτη του, που είμαι σίγουρος ότι θα το φροντίσει και θα το "ξεψαχνίσει" όπως συνηθίζει να κάνει (έτσι δεν είναι Δημήτρη @dimfil ; ;) ), παίρνω "πάσα" να ξεκινήσω να γράφω ένα log σχετικό με τα συμπτώματα και με τις ενέργειες που ακολούθησαν.

Το παρέλαβα λοιπόν, παρέα με ένα δεύτερο board από 800 XLF που γι αυτό θα μιλήσουμε σε άλλο θέμα, άψογα συσκευασμένο με όλες τις απαραίτητες προφυλάξεις. Το 600αράκι ενώ αρχικά δούλευε μια χαρά, ξαφνικά δεν ξέρουμε τι το έπιασε και άρχισε να βγάζει τις καφέ και τις κόκκινες οθόνες αβέρτα κουβέρτα.

Με μια γρήγορη αρχική ματιά, είδα ότι η πλακέτα βρίσκονταν σε άψογη κατάσταση. Πεντακάθαρη και πολύ περιποιημένη. :emoji_ok_hand:

Μια προσεκτικότερη ματιά όμως αποκάλυψε τον πρώτο ένοχο. Εδώ:

Busted MMU. Το ευδιάκριτο ρήγμα (!) πάνω στο chip προκαλεί σεισμό κάμποσων Ρίχτερ από μόνο του, έτσι; Δοκιμάστηκε σε working board και "Μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά".

Αλλαγή με known working, αλλά το πρόβλημα παρέμενε. Δεν αφορούσε όμως μια σταθερή κατάσταση.
Μετά από κάποια ώρα λειτουργίας και αμέσως μετά από γρήγορη επανεκκίνηση ON-OFF, το μηχάνημα έπαιρνε μπροστά. Μετά από λίγη ώρα εκτός λειτουργίας, πάλι τα ίδια.

Καφέ
- Κόκκινες οθόνες - No boot :alien:
Ζεσταίνονταν η μηχανή...τσουπ νάτο...boot :geek:, αλλά με πρόβλημα στην εμφάνιση των χαρακτήρων :(

Ορίστε και τα πειστήρια:

Το "O" στο SIO2SD xex loader, πήγε περίπατο. Που πήγε ρε;! ninja:

*Επίσης ο υπολογιστής κολλούσε ακριβώς σε αυτό το σημείο και δεν προχωρούσε παρακάτω. Σαν το πεισματάρικο γαϊδουράκι! LOL! Ούτε μπροστά, ούτε πίσω.

Σε αυτό το σημείο, κέρδισα και έναν πόντο γνώσης γιατί αφήνοντας τον υπολογιστή ανοικτό προκειμένου να διαπιστώσω άλλες ύποπτες συμπεριφορές, παρατήρησα ότι μετά από λίγο άρχιζε να αλλάζει χρώμα στο περιθώριο αλλά και στην οθόνη, και στους χαρακτήρες.
Το θεώρησα λάθος. Τρομάρα να μου 'ρθει! Ποιος να μου το έλεγε ότι η Atari, πρώτη από όλους, ανακάλυψε την λειτουργία της προφύλαξης της οθόνης (screensaver), υπερπολύτιμη για τις παλιές τηλεοράσεις καθοδικού σωλήνα και επικάλυψης φωσφόρου, νωρίς - νωρίς στις αρχές της δεκαετίας των ηρωικών μας '80s!

Μπράαααβο Atari! :thumbup:

:emoji_point_right: Για να επιστρέψουμε όμως στο αρχικό μας πρόβλημα: Το μηχάνημα ζεσταίνονταν για λίγο -> Έπαιρνε μπροστά με πρόβλημα. Κρύωνε -> Καφέ οθόνες και αγωνία.

Για να παρατηρήσουμε λίγο κάτω από τον μεγεθυντικό φακό το πεντακάθαρο, επαναλαμβάνω, board:

Παρατηρήσατε κάτι;
Ίχνη κάποιου είδους παλιάς διαρροής, με πηγή τους πυκνωτές πάνω στο power rail της μητρικής. Στην φωτογραφία ίσως δεν μπορείτε να το διακρίνετε τόσο καθαρά, από κοντά όμως το πράγμα μιλούσε μόνο του.

Εντάξει, δεύτερη αστραπιαία κίνηση, χωρίς πολύ σκέψη και με χειρουργικό ελιγμό αναφωνώντας την παλιά και παραδοσιακή πολεμική κραυγή : RE - CAP Ναι! Ναι! Το λατρεύω το άτιμο, το γλυκό μου το recap, ειδικά σε ηλεκτρονικά παλιά και "μπαρουτοκαπνισμένα"! :D

Έγινε και αυτό. Το μηχάνημα πήρε μπροστά, οι μηχανές ξεκινούσαν στο πιτς φιτίλι, αλλά εκείνος ο άθλιος χαρακτήρας "O" δεν έλεγε να εμφανιστεί, το boot κολλούσε και μετά από λίγα λεπτά ξεκινούσε η διαδικασία του screensaver.

Μαζί με τα boards, ο Δημήτρης μου έστειλε και δυο από τους καινούργια και μοντέρνα super wow gizmos: Ultimate 1MB και Antonia.

Ας βάλουμε πρώτα την Antonia (που παρακάμπτει μνήμες / CPU και κάποια άλλα ψιλά).

Ναι, ναι! Είναι και ο @sly*m μέσα στο directory ;) Δοκιμάστηκε και κάποιο μέρος του έργου του, αλλά δυστυχώς ήμουν τόσο ενθουσιασμένος που λησμόνησα να τραβήξω φωτογραφίες :( Ξέρετε τώρα πως κάνουν οι ηλικιωμένοι σαν την αφεντιά μου, όταν ενθουσιάζονται! :lol::lol::lol:

Λειτουργία σφαίρα! Διαγνωστικά / DEMO ...και πλούσια δώρα! Χα!χα!χα! Όλα jet!

Τα περισσεύματα από το γκιουβέτσι! Όλα λειτουργούν περίφημα πλην των 2Χ 4416 rams που αγνοώ την κατάσταση λόγω αδυναμίας ελέγχου.

Το πράγμα όμως δεν τελείωσε. Τώρα αρχίζει το καλό, γιατί με τον Δημήτρη συμφωνήσαμε, μετά από συζήτηση και online chit chat να εγκαταστήσω το Ultimate 1MB κρατώντας την Antonia για το άλλο board.

Τι λένε οι μυστικοί πάπυροι και οι ιερές γραφές;

- Για να βάλεις, ω παράξενε ταξιδιώτη και αναζητητή της γνώσης, το Ultimate 1MB σε ένα Atari 600XL board πρέπει πρώτα να αναβαθμίσεις την RAM σε 64Κ και μετά να κάνεις ότι γουστάρεις.
- Γιατί; Ω, σοφέ μου γέροντα!
- Γιατί ΔΕΝ θα λειτουργεί. Θα παίρνεις μαύρες οθόνες και θα κλαις περίλυπος στην στράτα.

Είπε, ο σεβάσμιος γέροντας και εξαφανίστηκε μέσα σε ένα σύννεφο από αναθυμιάσεις κολλητηριού, δακρύων και καμένου πλαστικού.

Εντάξει, είπα στον εαυτό μου και σήκωσα τα μανίκια μέχρι την μασχάλη σαν τεντιμπόης του καλοκαιριού. Ας γίνει όπως το θέλεις. Ευκαιρία να γράψουμε και κάτι για το upgrade, μιας που το αντικείμενο αποτελεί "παρθένο έδαφος" τουλάχιστον σε αυτό το forum. Κάποιοι όμως, ξέρουν καλύτερα κι ευτυχώς που γουστάρουν να γράφουν σε forum και όχι σε FB και τουιτ τουιτ κι έτσι, ακόμα κι εμείς οι ταπεινοί αδαείς Commodorάδες μπορούμε να βρούμε την γνώση και να την εφαρμόσουμε...

(Συνεχίζεται από κάτω, αφού πάω να φάω μια κασερόπιτα για βραδινό - μπάφιασα στο γράψιμο! :D)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,988
Λοιπόν, back again και συνεχίζω με την εσωτερική αναβάθμιση μνήμης RAM στην μητρική του 600XL και αναβάθμιση με Ultimate.

Ορισμένοι, όπως εγώ θα νομίζουν ότι η διαδικασία αναβάθμισης είναι πολύ απλή και αφορά μόνο μια αλλαγή στα δυο RAM chips της μητρικής, έτσι δεν είναι; Λοιπόν λάθος.

Απλή μεν, αλλά με κάποια επιπλέον βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε προκειμένου να πετύχουμε το τέλειο αποτέλεσμα. Προσοχή μόνο στο σήκωμα κάποιων pins από διάφορα chips της πλακέτας, ενέργεια που θα κληθούμε να εκτελέσουμε 2 με 3 φορές. Τα chips είναι παλιά και ταλαιπωρημένα.

Μια απρόσεκτη κίνηση και θα σας μείνει το pin στο χέρι
.

Στην αναζήτηση ενός μπούσουλα, βρήκα δυο πολύ ενδιαφέροντα posts / links, με ελαφρώς διαφορετική διαδικασία προσέγγισης, που αφορούσαν όμως στόχευση και επέμβαση στα ίδια σημεία της μητρικής.

- Ένα (εκείνο που ακολούθησα)
- Δυο (εκείνο που πήγα να ακολουθήσω, αλλά βρήκα το πρώτο καλύτερο)
( Βρήκα και αυτό το video , που ίσως βρείτε λίγο "πρήχτικο" με τα αργά και μακρόσυρτα μπλα μπλα του δημιουργού του :D)

Η διαδικασία

Δεν θα μεταφράσω το Αγγλικό κείμενο. Θα παρεμβάλλω εδώ πέρα ότι βρήκα στον πρώτο σύνδεσμο (κάτι για να υπάρχει διαθέσιμο) και θα βάλω μερικές "παρδαλές" φωτογραφίες, ώστε να το κάνω ελκυστικότερο

>>>>QUOTE<<<<

Πηγή:
http://atariage.com/forums/topic/183694-600xl-64k-upgrade-pictures/

...
Subject: UPGRADE: 600XL->64K

From the February 1988 issue of Michigan Atari Magazine by Don Neff.

This memory upgrade requires 3 short lengths of wire and two memory chips (HM50464P or equivalent 4464) to provide a full 64K.

MAKING THE MODIFICATION:

Open the case of your 600XL and remove the circuit board. The 4416 (4 bit x16K) memory chips, U11 and U12, are located at the front right corner of the cartridge holder. Gently remove both of these chips and replace them with HM50464P (4 bit x 64K) memory chips (or 4464 equivalent).

Remove U16 (a 74LS51 chip to the left of U11) and bend pin #8 up so it sticks straight out from the chip body as shown .

Insert U16 back into its socket. Unsolder and lift the lead of resistor R36.

Solder a jumper wire between this resister lead and pin #8 of U16. Insulate the ends of the jumper so that they will not touch other parts of the circuit.

Locate U5 and U6 (74LS158) which are directly in front of U11 and U12. These chips handle the row and column addressing inside the memory matrix. We have to add two lines to these chips. Gently remove U5 and bend pin #3 up so it sticks straight out from the chip body as shown in Figure. Insert U5 back into its socket.

Now remove U6 and bend pin #10 out and replace it back in its socket. Notice that the two pins you bend are nearly touching the other chip. Cut enough off of each of the two pins to prevent any shorts.

Locate U14 which is to the left of U5 and U6. Notice the circuit traces to the left of U14. We are interested in the two traces indicated in Figure. Connect the jumper from the pad at pin #3 of U5. This jumper sends address bit A15 to U5. Connect jumper from the pad at point "J" to pin #10 of U6.

Make sure all your IC ships are inserted properly with their #1 pins in the lower left corner. Check your jumper wiring.
...
Make sure the jumper ends are insulated to prevent shorts with nearby objects. Reassemble your computer case and run the memory self test as a final check. If all has gone well, you should now have the same memory capacity as a stock 800XL.

>>>>> /QUOTE <<<<

Με αυτόν τον τρόπο, έγινε η εσωτερική αναβάθμιση. Το μηχάνημα δοκιμάστηκε με τις καινούργιες rams και πήγαινε ρολόι, κάτι που ενισχύει την υποψία μου για πιθανό θέμα με κάποια από τις μνήμες της αρχικής configuration (2Χ 4416)
Εδώ βέβαια εύλογα κάποιος μπορεί να εκφράσει την απορία, γιατί δεν έκανα απευθείας ram test, αφού ο Atari μας δίνει αυτήν την δυνατότητα μέσω firmware;
Θυμάστε τι είπα στο πρώτο μου post; Με το που έκανε boot, το μηχάνημα κολλούσε και πάγωνε το σύμπαν χωρίς καμία άλλη ένδειξη ζωής πλην εκείνη του screensaver. Ήταν αδύνατο να κάνω οποιαδήποτε ενέργεια αφού το μηχάνημα μουλάρωνε και έκανε τα δικά του...Magic! :D

Τέλος πάντων. Τέλος καλό, όλα καλά και σειρά τώρα είχε η τοποθέτηση του Ultimate 1MB. Εδώ τα πράγματα είναι τελείως ξεκάθαρα με τον Πολωνό να έχει κάνει πολύ ποιοτική δουλειά τόσο με το documentation και τις λεπτομερείς οδηγίες του, όσο και με την ποιότητα κατασκευής του hardware καθεαυτού.

Κάποιες κολλήσεις, ένας μικρός αλλά απαραίτητος έλεγχος και η μητρική μας είναι πανέτοιμη να τρέξει πλέον τα πάντα. Ας δούμε μαζί μερικές ακόμη "παρδαλές" φωτογραφίες, τι λέτε; ;)

Ασελγόντας πάνω στο ταλαίπωρο κορμί της γριάς "Sally" :D

Με την επανεκκίνηση, πήρα (πατώντας το [HELP] κατά το boot) την οθόνη επιλογών και εκεί όρισα το μηχάνημα ως stock με την ανάλογη επέκταση μνήμης για να δοκιμάσω κάποια αδηφάγα demos και να ακούσω λίγο pokey action.

Μπήκε το νερό στ' αυλάκι και όλα κύλησαν ομαλά, όπως θα περίμενε κανείς. Μερικές ακόμη φωτογραφίες;

Τελειώνοντας κοτσάρισα ένα αυτόγραφο μαζί με την ημερομηνία επέμβασης...

...ενώ έφτασα στο σημείο που θα ήθελα να παραδώσω την σκυτάλη στον αγαπητό Δημήτρη @dimfil ,που σίγουρα έχει να προσθέσει αρκετές ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες για την επόμενη μέρα του Ultimate μέσα στο πανέμορφο και άριστα διατηρημένο case του υπολογιστή του.

Δημήτρη ο λόγος σε σένα φίλε μου...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,811
Σειρά μου λοιπόν...

Αλλά, πριν συνεχίσουμε με τα Atarίστικα, θα μου επιτρέψετε να καταχραστώ λίγο από το χρόνο σας για να γράψω μια-δυο αράδες για κάτι που οπωσδήποτε πρέπει να αναφερθεί.

Δε νομίζω να είμαι ο μοναδικός που έχει αντιληφθεί ότι σε αυτό εδώ το ρημαδοχόμπι με το οποίο ασχολούμαστε, πολλές φορές σε κάποια άτομα επικρατεί ο εγωισμός και πάσης φύσεως άλλα εγωκεντρικά στοιχεία έναντι της λογικής, της προσφοράς, της αλληλοβοήθειας και - τέλος πάντων - όλων όσων μας βοηθούν να αντλήσουμε χαρά και μόνο από αυτό που κάνουμε!
Δεν είναι λίγες οι φορές που αναλωνόμαστε σε παρεξηγήσεις κλπ, χάνοντας την ουσία: είναι και αυτό ένα χόμπι μόνο και τίποτε άλλο! Δεν είναι η ζωή μας όλη και αλίμονο εάν ήταν! Για μένα προσωπικά δεν είναι καν το πρώτο στη λίστα των χόμπι μου. Γι αυτό ίσως καταφέρνω να το χαίρομαι τόσο...
Μέσα στα λίγα χρόνια που ασχολούμαι με αυτό, γνώρισα αρκετούς, ανταλλάξαμε πολλές απόψεις, αλλά από όλη αυτή τη "φάση" τελικά κατάλαβα ένα πράγμα: κράτα λίγους και καλούς... Αν θέλετε να αναλύσουμε το γιατί, ας το κάνουμε χωρίς φόβο και πάθος σε ένα άλλο thread...
Forums έρχονται και παρέρχονται, ζουν ή (αργο)πεθαίνουν, κόσμος έρχεται ή εξαφανίζεται, "φίλοι" δεν χάνουν ευκαιρία για αυτοπροβολή με επίδειξη "ξερολίασης", άλλοι παρεξηγούνται από το πουθενά, ένα μπάχαλο γενικώς που μας στερεί τη δυνατότητα να χαρούμε με ηρεμία αυτό που διαλέξαμε να μας ευχαριστεί. Όμως, όπως πολύ σωστά έχει πει ο (τιμή μου που είναι) φίλος μου ο Αντώνης @antnik "τα χόμπι δεν έχουν αρχηγούς"!
Γνωρίζοντας λοιπόν ότι κάποιοι που διάβασαν τα παραπάνω έχουν ήδη "οπλίσει", μη έχοντας πάντως εμπεδώσει ακόμα ότι τους γράφω εκεί ακριβώς που πρέπει, αισθάνομαι υποχρεωμένος να τονίσω ότι το Iamretro είναι το μοναδικό πλέον ελληνικό forum που έχει απομείνει και στο οποίο βρίσκεις αρκετή πληροφορία, εμπεριστατομένη για πληθώρα μηχανημάτων, άδολη και άπλετη βοήθεια σε ότι παρουσιαστεί και φιλική διάθεση μακρυά από παρεξηγήσεις κλπ. Αυτό είναι το πνεύμα ενός χόμπι! Δεν είναι διαγωνισμός εδώ να δούμε ποιος ξέρει τα περισσότερα! Δεν θα υπάρξει κάποιο βραβείο ούτε μετάλλιο! Οφείλουμε να σεβόμαστε ο ένας τον άλλο, σκεπτόμενοι ακόμα και το background του, γιατί εδώ οι γνώσεις του ενός συμπληρώνουν τις γνώσεις του άλλου. Όταν έχεις κολλήσει σε προσέγγιση επιπέδου "έχω δίκιο γιατί το γράφει και το Pixel" και επιμένεις σε αυτό ακόμα και αν ο συνομιλητής σου είναι απόφοιτος Πανεπιστημίου Πληροφορικής πχ, τότε τι θέση μπορεί να έχεις σε μια υγιή παρέα; Η γνώση δεν ανήκει σε κανέναν. Ανήκει σε όλους και είσαι υποχρεωμένος να τη μεταφέρεις σε αυτούς που έχουν λιγότερη από εσένα. Αλλά κυρίως, είσαι υποχρεωμένος να τη δεχτείς από εκείνους που έχουν περισσότερη! Ας το έχουν αυτό κατά νου οι δήθεν "γκουρού" και "παντογνώστες" αυτού του ταλαίπωρου χόμπι...

Αυτή είναι η αλήθεια, τελεία και παύλα, και όποιος δεν τη βλέπει είναι επειδή έχει κολλήσει σε γεγονότα του παρελθόντος με συμπεριφορές και αντιδράσεις δεκάχρονου του τύπου "ο Δημητράκης με είπε χαζό"...!!!

Ξέρω ότι αισθάνεται άβολα, ξέρω ότι δεν θα το ήθελε, ξέρω ότι μπορεί να έρχεται και σε δύσκολη θέση, αλλά εγώ αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω βαθύτατα το Γιώργο @geoanas γιατί χωρίς δεύτερη σκέψη με βοήθησε, που πρόσφερε άπλετη πληροφορία και συμβουλές, με άκουσε στις προτάσεις μου ακόμα και αν δεν είχα την εμπειρία του, ανέλαβε τελικά την επισκευή και δεν δέχτηκε δεκάρα γι αυτό. Τέλος, με τιμά επίσης με τη φιλία του που είναι πιο σημαντικό από όλα τα άλλα στο χώρο μας!

Όπως ευχαριστώ και όλους τους φίλους εδώ που κατά καιρούς μοιραζόμαστε γνώση και αυτό δίνει νόημα στην ασχολία μας με τους ρετροϋπολογιστές.
Να είστε όλοι καλά και συνεχίζουμε...

ΥΓ. Αν θέλετε να σχολιάσετε ή να αναπτύξετε την άποψή σας επ' αυτού, ας το κάνουμε σε ένα ξεχωριστό thread για να έχει και νόημα. Θεωρείστε τα παραπάνω ως μία παρένθεση. Στο επόμενο post θα επανέλθω στο θέμα μας που είναι φυσικά ο Atari600XL!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,811
Το motherboard του 600XL λοιπόν επέστρεψε... Άψογο και περιποιημένο! Φυσικά, επειδή οι υπάλληλοι ταχυδρομείων και ταχυμεταφορών δεν φημίζονται για τον τρόπο που αντιμετωπίζουν τα δέματα, υπήρχε ένα άγχος μέχρι να το δω και να το συνδέσω! Αλλά όλα καλά όπως βλέπετε...

4-20190313_131353_result.jpg

Να πω εδώ ότι η κατάσταση στο εσωτερικό του case είναι αρκετά στριμωγμένη (θυμηθείτε ότι το case του 600xl είναι μικρότερο σε βάθος από ότι του 800xl) οπότε να Ultimate1Mb τελικά δεν γινόταν να μείνει στη θέση που το είχε ο Γιώργος. Αναγκαστικά μετακινήθηκε προς τα πίσω, κοντά στην pbi port όπου και πάλι όμως είναι στριμωχτά και δεν είμαι ικανοποιημένος. Με την πρώτη ευκαιρία θα το μετακινήσω, και υποψήφια θέση είναι εκείνη του modulator το οποίο είναι περιττό πλέον και μπορεί να αφαιρεθεί...

3-20190313_122446_result.jpg

Όλα καλά λοιπόν μέχρι στιγμής από τεχνικής σκοπιάς. Ωστόσο, το - κατά τα άλλα - εξαιρετικό καραφλό τυπάκι από την Πολωνία, γνωστότερος ως Lotharek παραδίδει τα Ultimate1Mb με ένα standard firmware, λίγο παλαιότερο όμως. Είναι αυτό που φαίνεται στην παραπάνω φωτό. Είναι καλό και χρυσό, αλλά υπάρχει νεότερο απείρως καλύτερο που κάνει "παπάδες"!
Ας είναι καλά ο Jonathan Halliday (flashjazzcat) ο οποίος έχει καταπιαστεί (και) με αυτό και έχει κάνει θαύματα! Κατεβάζετε το σχετικό πακέτο από το site του, και μη χάσετε την ευκαιρία να ρίξετε μια ματιά σε ότι άλλο έχει κάνει αυτός ο τύπος για τα 8μπιτα της Atari!

Αυτό είναι το firmware "πριν":

6-20190313_131358_result.jpg

Και αυτό το "μετά":

17-20190313_133828_result.jpg

Η αναβάθμιση είναι εύκολη, καθώς ο Jonathan έχει φροντίσει στο πακέτο του να βάλει όλα τα απαραίτητα. Μπορεί να γίνει είτε με atr αρχείο είτε απλά με τα αρχεία σε κάποιο μέσο αν διαθέτετε σχετικό cartridge πχ Side2.
Λίγες φωτό από τα βήματα:

7-20190313_132932_result.jpg 8-20190313_133051_result.jpg 10-20190313_133121_result.jpg 14-20190313_133408_result.jpg 16-20190313_133715_result.jpg

Οι πιο παρατηρητικοί θα είδαν ήδη ότι σου δίνει τη δυνατότητα για τέσσερα διαφορετικά OS και τέσσερις εκδόσεις Basic! Τις flashάρεις και χρησιμοποιούνται σε οποιοδήποτε συνδυασμό επιθυμείς! Ναι, δεν είναι τόσες όσες προσφέρει η Antonia αλλά είναι παραπάνω από αρκετές τελικά ενώ επίσης ειναι πανεύκολη η αλλαγή και η χρήση τους... Σε νεότερο post θα περιγράψω τι μπορούμε να κάνουμε με αυτά τα slots...

Με επιτυχή αναβάθμιση λοιπόν έχουμε το παρακάτω firmware, που ενσωματώνει και νέο loader:

20190313_132028_result.jpg

Επόμενα βήματα: φλασάρισμα OS και Basic roms, partitions στην κάρτα για χρήση ως σκληρός δίσκος με το SpartaDosX, fat driver και χρήση του Loader.

To be continued...

scientist

Retro Member
Reaction score
127
Επειδή είμαι και εγώ βλαμμένος με τα ηλεκτρονικά γενικότερα; Επειδή μου αρέσουν οι επισκευές; Επειδή μου αρέσουν τα ωραία γραμμένα και αναλυτικά reviews / guides με σωστό φωτογραφικό υλικό; Για όλα τα παραπάνω μαζί ή για μερικά από αυτά ή και άλλα που δεν φαντάζομαι;

Δεν ξέρω αλλά με αυτό το post ο συνονόματος @geoanas ανέβηκε κατακόρυφα σε αυτή την περίεργη λίστα που "κρατάω" - εσωτερικά στο κεφάλι μου - με ανθρώπους που θα ήθελα να μπορώ κάνω κάτι όπως εκείνοι.
Ο πρώτος που γνώρισα εδώ μέσα - αργότερα και από κοντά - και μου είχε κάνει αντίστοιχη εντύπωση είναι ο @antnik του οποίου επίσης δηλώνω θαυμαστής για τους ίδιους λόγους μιας και εκείνα τα φοβερά post του με επισκευές ή ανακατασκευές μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον και με κάνουν να μαθαίνουν λίγα πραγματάκια.

Συνεχίστε αυτό που κάνετε όπως το κάνετε, για εμένα - και εικάζω και άλλους - είστε μια από τις αιτίες που είναι ωραίο αυτό το... sport.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,481
@geoanas: Βρε μπαγάσα, μπόρεσες και βρήκες ψεγάδια σε μια ...τέλεια πλακέτα; :eek::p

Ποιος να μου το έλεγε ότι η Atari, πρώτη από όλους, ανακάλυψε την λειτουργία της προφύλαξης της οθόνης (screensaver), υπερπολύτιμη για τις παλιές τηλεοράσεις καθοδικού σωλήνα και επικάλυψης φωσφόρου, νωρίς - νωρίς στις αρχές της δεκαετίας των ηρωικών μας '80s!
Χα! Χα! Ψαρωτικό έτσι; Αφού έχουμε την παλέτα, γιατί να μη τη δείχνουμε; :cool:

Εδώ βέβαια εύλογα κάποιος μπορεί να εκφράσει την απορία, γιατί δεν έκανα απευθείας ram test, αφού ο Atari μας δίνει αυτήν την δυνατότητα μέσω firmware;
Θυμάστε τι είπα στο πρώτο μου post; Με το που έκανε boot, το μηχάνημα κολλούσε και πάγωνε το σύμπαν χωρίς καμία άλλη ένδειξη ζωής πλην εκείνη του screensaver. Ήταν αδύνατο να κάνω οποιαδήποτε ενέργεια αφού το μηχάνημα μουλάρωνε και έκανε τα δικά του...Magic! :D
Ίσως και να το έκανες!!! :D
Με κάθε εκκίνηση ο Atari κάνει ένα σύντομο τεστ (ακούγεται ένας σύντομος βόμβος μέχρι να εμφανιστεί το "Ready").

Ερώτηση:
Τελικά (αν κατάλαβα καλά geo), άλλαξες και πυκνωτές;
Δηλαδή ήταν εντάξει οπτικά και παρόλα αυτά τους άλλαξες προληπτικά;

Τα θερμά μου συγχαρητήρια, την απόλαυσα (διαβάζοντας σε) τη διάσωση! :thumbup::thumbup::thumbup:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,988
...
Ερώτηση:
Τελικά (αν κατάλαβα καλά geo), άλλαξες και πυκνωτές;
Δηλαδή ήταν εντάξει οπτικά και παρόλα αυτά τους άλλαξες προληπτικά;

Τα θερμά μου συγχαρητήρια, την απόλαυσα (διαβάζοντας σε) τη διάσωση! :thumbup::thumbup::thumbup:
Χα!Χα!Χα! Ευχαριστώ turri!

Η πλακέτα ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και πεντακάθαρη! Με την μεγέθυνση όμως αλιεύεις πολλά ψάρια...Εξάλλου αυτά τα νάζια που μου έκανε όταν ζεσταίνονταν ή όταν κρύωσε με έβαλαν ψύλλους στα αυτιά για θέματα τροφοδοσίας και σταθεροποίησης -> πυκνωτές
Ναι, η αλλαγή πυκνωτών έγινε πρώτα από όλα και ήταν εκείνη που μου έδωσε το πράσινο φως και το μηχάνημα άρχισε να μπουτάρει κανονικά.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,988
...
Συνεχίστε αυτό που κάνετε όπως το κάνετε, για εμένα - και εικάζω και άλλους - είστε μια από τις αιτίες που είναι ωραίο αυτό το... sport.
Ευχαριστώ George! Τα παραλές και με κάνεις να κοκκινίζω και δεν θέλω! χε!χε!χε! Είπαμε, όλοι μας εδώ κάνουμε το χόμπι μας και απλά προσπαθούμε να το κάνουμε όσο πιο ευχάριστα και διασκεδαστικά μπορούμε :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,988
@dimfil
Εξαιρετική συνέχεια στο ξετύλιγμα του κουβαριού και περιμένω νεότερα... :thumbup:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,988
Ίσως και να το έκανες!!! :D
Με κάθε εκκίνηση ο Atari κάνει ένα σύντομο τεστ (ακούγεται ένας σύντομος βόμβος μέχρι να εμφανιστεί το "Ready").
Ακόμη μια χρήσιμη πληροφορία! Ώστε αυτός ο ήχος που κάνει σαν κάποιος να μετράει φραγκοδίφραγκα στο παρασκήνιο είναι test; :D
Λοιπόν, ναι τον έκανε αλλά και πάλι κολλούσε...Μάλλον μνήμη. Ο Δημήτρης @dimfil θα μας τα πει σε δεύτερο χρόνο αφού εξετάσει τις rams...ξέρει αυτός ;)

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,811
Ακόμη μια χρήσιμη πληροφορία! Ώστε αυτός ο ήχος που κάνει σαν κάποιος να μετράει φραγκοδίφραγκα στο παρασκήνιο είναι test; :D
Λοιπόν, ναι τον έκανε αλλά και πάλι κολλούσε...Μάλλον μνήμη. Ο Δημήτρης @dimfil θα μας τα πει σε δεύτερο χρόνο αφού εξετάσει τις rams...ξέρει αυτός ;)
Αυτά έχω σκοπό να τα βάλω σε νέο thread, που θα αφορά τα 800xl(f) motherboards... Εκεί θα δούμε και πόσο χρήσιμο είναι το Sys-Check board!
Από τον 600xl δεν ξαναβγάζω τσιπάκι! Μη μας βρει κανα κακό από το πουθενά...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,811
Λοιπόοοοοοον...
Είπαμε ότι ο Atari είναι τώρα επισκευασμένος, "ντοπαρισμένος" και αναβαθμισμένος. Ήδη είναι αρκετά όλα αυτά να το καταστήσουν μηχάνημα που τρέχει όλες τις νέες κυκλοφορίες. Ένας συνηθισμένος χρήστης θα ήταν ήδη ικανοποιημένος και θα έτρεχε το πρώτο του παιχνιδάκι. Όμως εμείς δεν είμαστε συνηθισμένοι χρήστες, έτσι δεν είναι; Ψάχνουμε και ανακαλύπτουμε συνεχώς, "σπρώχνουμε" τα μηχανήματα να δούμε τι μπορούν να μας δώσουν.
Από τα πρώτα πράγματα που μαθαίνει όποιος ασχολείται με τα 8μπιτα της Atari είναι ότι υπάρχει μια σειρά παλαιότερων παιχνιδιών που τρέχει αποκλειστικά σε 400/800 και όχι σε XL/XE. Αυτό το είχε αντιμετωπίσει η ίδια η Atari με τη διανομή των Translator Disks (τα οποία ήδη έχω δώσει στο thread των killer apps) ωστόσο έχουν κυκλοφορήσει από την κοινότητα κάποια εναλλακτικά OS τα οποία έχουν ενσωματωμένη αυτή την υποστήριξη, ανεβάζουν τα επίπεδα συμβατότητας στα ύψη με σχεδόν τα πάντα ενώ επίσης προσφέρουν και άλλες σημαντικές ευκολίες έναντι του κλασικού Atari DOS 2.5... Το U1Mb όπως ήδη είπαμε δίνει τη δυνατότα για τέσσερα συνολικά OS Slots οπότε θα αξιοποιήσουμε αυτό ακριβώς για να αυξήσουμε τη δυνατότητα του μηχανήματος να τρέχει τα πάντα...
Δύο σημαντικά εναλλακτικά OS που επέλεξα είναι τα εξής:
- το MyBios το οποίο έχει γράψει και υποστηρίζει ενεργά ο πασίγνωστος στην κοινότητα Mr-Atari. Προσφέρει τεράστια επίπεδα συμβατότητας με όλα τα games

mybios_boot.JPG

- το OmnimonXL από το παρελθόν, που εκτός από σημαντικά επίπεδα συμβατότας με παλιούς τίτλους προσφέρει και monitor, για όποιον έχει το "κέφι" να πιάσει και λίγο Assembly στα χέρια του...

omnimonXL_monitor.JPG

Και τα δύο σας τα δίνω έτοιμα σε ένα atr αρχείο, μαζί με το Uflash που θα πρέπει να τρέξετε μέσα από SpartaDOSX, και πάμε να δούμε το πως...

Εδώ είναι η αρχική οθόνη του Uflash. Τα αρχικά διαθέσιμα OS είναι τα XL OS 1.3, Atari OS B Pal, Altirra OS και XEGS OS. Το Atari OS B το κρατάμε γιατί και αυτό καμιά φορά μπορεί να φανεί χρήσιμο. Δεν είναι πολύ χρήσιμα και θα αλλάξουμε τα slots των Altirra OS και XEGS OS.
Πηγαίνουμε απλά στην αντίστοιχη θέση και επιλέγουμε το OS που θα βάλουμε.

uflash_main.JPG

uflash_mybios_select.JPG

Στη συνέχεια, για την κάθε μία θέση που αλλάξαμε κάνουμε μία διόρθωση στην περιγραφή:

uflash_editname.JPG

Τέλος, Flash Descriptions από το μενού και είμαστε έτοιμοι!

uflash_flashdescriptions.JPG

Τώρα είναι πλέον διαθέσιμα στο setup menu του U1mb για να τα επιλέξουμε. Έξυπνη επιλογή είναι να τα αναθέσουμε σε ξεχωριστό profile (το U1Mb υποστηρίζει τρία) οπότε όλα να γίνονται γρήγορα και νοικοκυρεμένα για εναλλαγή ανάμεσα στα OS με τις ανάλογες ρυθμίσεις του καθενός!
Στο δικό μου πχ έχω ένα profile με Stock XL OS και SpartadosX για χρήση με hard disk partitions, ένα με "γυμνό" Mybios για gaming με xex και atr και ένα τρίτο με OmnimonXL γιατί έχει και αυτό το ενδιαφέρον του. Αλλά φυσικά, ο καθένας επιλέγει όπως νομίζει...

Αυτά προς το παρόν. Επισυνάπτω και το atr file με τα χρειαζούμενα για το φλασάρισμα των Mybios και OmnimonXL ενώ στο ίδιο atr υπάρχει και το fatfs.sys που θα μας φανεί χρήσιμο στο επόμενο post...

Attachments

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,364
Μπράβο Geo και Dim, ωραία αναβάθμιση! :thumbup::thumbup::thumbup: Έτσι είναι, όσοι έχουν καινούρια (1982+ :lol: ) hardware απολαμβάνουν και τις τελευταίες τεχνολογίες και software... Αλίμονο σε μένα που έχω παλιό (1980 :eek: ) hardware! Έτσι και αυτά που έστειλα στον Geo τρέχουν στο παλιό (μεγάλη μου τιμή που είμαι στα favorites σας κ. Κόμη!) Επιφυλάσσομαι όμως, βρήκα ένα 130XE που δεν δουλεύει προς το παρόν. Πρέπει να αρχίσω να το ψάχνω να το αναστήσω αλλά πότε;;;

Αν εννοείς το ρέψιμο αν δεν έχει αναμένο drive - sio2διαβάζωATR στο SIO, αυτά είναι τα retries που κάνει το δικό του OS τουλάχιστον, μέχρι να βρει drive. Αν έχει drive ξεκινάει αμέσως να φορτώνει.

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,811
SpartadosX φίλοι μου... Ή αλλιώς "η δύναμη του MSDOS στα 8μπιτα της Atari"...
Αλλά για να το χαρεί κανείς καλύτερα, θα πρέπει να ξεφύγει από την απλή δισκέτα και να αναζητήσει λύσεις σε άλλα media. Φρόντισα να πέσει στα χέρια μου και ένα Side2 που υποστηρίζει κάρτες cf (ή sd με αντάπτορα) και πραγματικά ο συνδυασμός U1Mb+Side2 "σκοτώνει"...!!!
Σε μία κάρτα μπορούμε να έχουμε: APT Partitions ως "σκληρό δίσκο του Atari, FAT16 partition για εύκολη μεταφορά αρχείων με τη χρήση του fatfs.sys (σας τα έλεγα στο προηγούμενο) και τέλος FAT32 partition για να "τιγκάρουμε" με xex, com και atr προς χρήση από τον Side Loader!

Για πάμε...

Βάζουμε τη cf card (ή την sd με αντάπτορα cf, ή την microsd με αντάπτορα sd με αντάπτορα cf...!!!) στην αντίστοιχη θέση του Side2 και ανοίγουμε τον Atari. Στο SpartadosX τρέχουμε το FDISK.

fdisk.JPG

Επειδή ή κάρτα μας είναι νέα, θα πρέπει να γίνει initialize όπως μας ειδοποιεί το FDISK. Παραθέτω παράδειγμα όπου χρησιμοποιώ 100Mb για APT partitions, 128Mb για FAT16 partition και τα υπόλοιπα θα πάνε για FAT32. Χρησιμοποιείστε την εικόνα ως "μπούσουλα" για τις σχετικές επιλογές...

fdisk_initialize.JPG

Όταν τελειώσει η διαδικασία εμφανίζεται και μια συνοπτική εικόνα, να ξέρουμε τι κάναμε δηλαδή...

fdisk_initialize_summary.JPG

Μετά μας πάει στην οθόνη όπου ετοιμάζουμε τα επιμέρους partitions...

fdisk_partitions_empty.JPG

Από το μενού Partition επιλέγουμε το Fill/Divide και φροντίσουμε οι επιλογές μας να είναι όπως η παρακάτω φωτό. Προσοχή, το όριο των 65535 sectors είναι σημαντικό για τα APT partitions και είναι το ανώτερο επιτρεπτό. Μην βάλετε τίποτα παραπάνω.

fdisk_partitions_divide.JPG

Οπότε μετά θα βρεθείτε με έτοιμα APT που καλύπτουν το χώρο που δηλώσαμε κατά το initialize (100Mb στο παράδειγμά μας) χωρίς να χρειαστείτε να τα βάλετε ένα ένα! Επίσης σημειώστε ότι πηγαίνουμε με τα βελάκια στο δίσκο D3 πατάμε το πλήκτρο Β για να το δηλώσουμε ως boot. Φαίνεται και από το σχετικό flag...
Επίσης, στο μενού Partition επιλέγουμε το Extended για να δηλώσουμε και το FAT16 του ίδιου βήματος. Του δίνουμε και ένα Drive number και είμαστε (σχεδόν) έτοιμοι...

fdisk_partitions_ready.JPG

Από το μενού APT γράφουμε τις αλλαγές στο δίσκο, reboot και τρέχουμε το FORMAT από το SpartadosX...

format.JPG

Για κάθε unit ξεχωριστά (θυμηθείτε φτιάξαμε 3, 4, και 5 που αντιστοιχούν σε C, D και Ε) κάνουμε Build Directory και είμαστε έτοιμοι! Απομένει το τελευταίο βήμα, που είναι να βγάλουμε την κάρτα και σε ένα PC να κάνουμε format το FAT16 partition (δεν μπορεί να γίνει στον Atari αυτό) και επίσης να αναθέσουμε το χώρο που περίσσεψε στην κάρτα ως FAT32 partition. Κομπλέ...!!!

Στο atr που έδωσα προηγουμένως βρίσκεται και το αρχείο fatfs.sys, το οποίο αντιγράφουμε στο D3 και μόλις το τρέξουμε μπορούμε να δούμε τα περιεχόμενα του FAT16 partition (D6 στο παράδειγμά μας)...

Όλα ετοιμα!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,811
Τι πετύχαμε λοιπόν μέχρι στιγμής; Έχουμε έναν Atari XL που:
- είναι αναβαθμισμένος σε μνήμη, μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ένα αξιοπρεπέστατο MSDOS-alike λειτουργικό σύστημα για ανάγκες programming, μεταφορές αρχείων, δοκιμές κλπ
- με μία κίνηση αλλάζουμε λειτουργικό για συμβατότητα με τη συντριπτική πλειονότητα των games ανεξάρτητα το target home computer (400/800/XL/XE) και εδώ δεν κρύβω τη συμπάθειά μου στο MyBios
- assembly machine γιατί καμιά φορά αξίζει να "λερώσεις" τα χέρια σου
- μία sd card για όλα τα παραπάνω!

Εγώ το ευχαριστήθηκα πολύ... Εσείς;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,988
Εγώ το ευχαριστήθηκα πολύ... Εσείς;
Το ρωτάς φίλε μου; :):geek:

Δημήτρη, κατάφερες να μετατρέψεις το thread σε εγκυκλοπαίδεια! Τα σέβη μου, δεν έχω να πω τίποτα άλλο παρά του ότι θα γίνει sticky.
Τώρα τα πέρασα όλα μια γρήγορη ματιά αλλά θα μελετήσω όλες τις πληροφορίες σου με προσοχή όταν ξελασκάρω από την δουλειά, με καθαρό μυαλό και πάντα σε ετοιμότητα.

Μόνο μια γρήγορη ερώτηση που με έχει βασανίσει πάρα πολύ και δεν έχω βρει ακόμη λύση...

Μπορούμε να βάλουμε το Spartan στην Antonia ως εναλλακτικό OS; (Είμαι πολύ χαμένος εδώ πέρα)
Μπορώ να κάνω κάτι από όλα αυτά που πολύ αναλυτικά περιγράφεις με εξοπλισμό Antonia + SIO2SD; Θυμάσαι όταν έγραφα πως με τα εναλλακτικά OS συνάντησα δυσκολίες με την Antonia και τα είχα βάλει στην άκρη. Ευκαιρία λοιπόν να ξανασχοληθώ με τους πειραματισμούς μου!!!

Όταν με το καλό, αρχίσεις το ξεψάχνισμα και με αυτήν την αγαπημένη, θα είμαι όλος αυτιά, μάτια και χέρια... :geek:

@sly*m
Ευχαριστώ Μάνο! Γρήγορα βουρ για τον 130 ΧΕ! Για τα έργα σου, εννοείται ότι κατέχουν την δική τους γωνιά μέσα στην κάρτα μου κι ενίοτε δοκιμάζω κι από κανένα...Είναι τόσα πολλά και ενδιαφέροντα after all :)

Αν εννοείς το ρέψιμο ...
Εγώ το πήρα για ήχο από φραγκοδίφραγκα, αλλά αναρωτιόμουνα τι άλλο μου θυμίζει...τι άλλο...:lol::rofl: