What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Αναμνησεις απο το PC Master

supacoopa

Retro Member
Comrade
Στα πλαισια του αφιερωματος στο PC Master που ετοιμαζουμε για το δευτερο τευχος του iamretro Magazine, σκεφτηκαμε να αναφερουμε και τις αναμνησεις των αναγνωστων του ιστορικου περιοδικου.

Ποτε αγορασατε το πρωτο σας τευχος του PC Master; Τι υπολογιστη ειχατε τοτε; Αγοραζατε φανατικα το περιοδικο ή το παιρνατε μονο οταν σας "τραβαγε" το εξωφυλλο; Ποιος ηταν ο αγαπημενος σας συντακτης και ποιες σελιδες διαβαζατε πρωτες-πρωτες, οταν παιρνατε στα χερια σας νεο τευχος; Ποιο τευχος, αρθρο ή review εχει μεινει χαραγμενο στην μνημη σας; Σε ποιους τομεις θεωρειτε οτι το PC Master ηταν καλυτερο και σε ποιους χειροτερο σε σχεση με τα ανταγωνιστικα εντυπα; Ποτε σταματησατε να το αγοραζετε και γιατι; Εχετε ακομα στην κατοχη σας τευχη;

Δωστε τις απαντησεις σας στα παραπανω ερωτηματα ή εκφραστειτε εντελως ελευθερα και μοιραστειτε τις αναμνησεις σας!

fotis_kfor

Retro Addict
Comrade
Το περιοδικό PC Master ήταν το αγαπημένο μου περιοδικό που διάβαζα από παιδί από το πρώτο του τεύχος, οπότε μου κρατούσε συντροφιά από την παιδική ηλικία μέχρι και πριν λίγους μήνες που δυστυχώς σταμάτησε άδοξα την κυκλοφορία του.

Διάβαζα με λαχτάρα τα game reviews του ακόμα και σε φάση που δεν είχα υπολογιστή να τα δω και φανταζόμουνα να πάρουμε ένα pc και να τα απολαμβάνω. Με την ίδια λαχτάρα διάβαζα και τις στήλες με προγραμματισμό, τεχνικά θέματα και διάφορα άλλα μαθαίνοντας αρκετά πράγματα. Πάντα ήμουν 2-3 μέρες πριν στο περίπτερο αναζητώντας το τεύχος του αντίστοιχου μήνα.

Το περιοδικό έχει αναφέρει στις σελίδες του και κάποια από τα projects μου, τις συλλογές μου, αλλά και το site μου που φιλοξενώ όλα αυτά, αλλά και τις εκθέσεις που κάνουμε η ομάδα του RetroComputers.gr.

Επίσης αρκετές φορές προσπαθούσα να βοηθήσω σε κάποια πράγματα σαν φαν του περιοδικού, όπως π.χ. σκάναρα το πρώτο τεύχος τότε που ήθελε ο αρχισυντάκτης να το βάλει σαν δώρο στο συνοδευτικό τους DVD σε επετειακό τους τεύχος, έφτιαξα ένα βιντεάκι με το timeline με όλα τα εξώφυλλα του περιοδικού αλλά και όλα τα συνοδευτικά του για να θυμηθούμε όλοι οι αναγνώστες την ιστορία του, ακόμα και σε συνεργασία με τον nkary εδώ στο iamretro.gr έστειλα κάποια περιοδικά μου για να βοηθήσω κάπως και εγώ στην ολοκλήρωση του πολύ ωραίου project του σκαναρίσματος των τευχών του PC Master που έφερε εις πέρας ο Νίκος με πολύ κόπο.

Μάλιστα το βάζαμε και σαν χορηγό ή σαν support στις ρετρό εκθέσεις μας χωρίς βέβαια να αποκομίσουμε κάτι οικονομικό ή υλικό, απλά επειδή είμασταν φαν του περιοδικού, και αυτό μαλιστα ξίνιζε σε μερικούς και μας είχε δημιουργήσει ακόμα και κάποια μικροπροβλήματα, αλλά λέγαμε χαλάλι αφού και εμείς το χόμπι μας κάναμε.

Δυστυχώς όμως το τέλος που είχε θεωρώ ότι σε καμία περίπτωση δεν έπρεπε να γίνει έτσι - υποθέτω ότι η διοίκηση θα είναι υπεύθυνη ή κάποιος μεμονωμένα που πήρε τέτοια απόφαση να κλείσει έτσι τόσο απότομα και απροειδοποίητα - όπως διαφωνώ επίσης και από το θέμα της συμπεριφοράς κάποιων από τους παράγοντες του περιοδικού για τα διαφορα παράπονα που ειπώθηκαν στο διαδίκτυο από πρώην συντάκτες για μη καταβολή δεδουλευμένων κτλ. Δεν γνωρίζω τι ακριβώς έχει γίνει και απλά υποθέτω, αλλά σίγουρα δεν συμφωνώ με τέτοιες συμπεριφορές και κινήσεις.

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Προσπαθώ να θυμηθώ εκείνες τις πρώτες ημέρες που το αγόρασα στο περίπτερο αλλά τα χρόνια είναι πολλά, ίσως δεν του είχα δώσει τόση σημασία, μιας και θυμάμαι ακόμα την μέρα που κράτησα στα χέρια μου τον μεγάλο του αδερφό, το Pixel. Μεγαλώσαμε μαζί με το PCM όλοι εμείς οι χρήστες των IBM συμβατών, όπως λέγαμε τα PC τότε. Τα πρώτα τεύχη άχρωμα, μόνο σε μερικές σελίδες έσκαγε το χρώμα. Ακόμα και τα reviews των παιχνιδιών στο ασπρόμαυρο. Λίγες σελίδες αλλά μαζί του έπαιρνες την συνοδευτική 5 1/4'' δισκέτα, των 360kb. Μάνα εξ ουρανού τα utilities για όλους εμάς που το internet ήταν άγνωστο ακόμη και ως όρος. Το πρώτο πράγμα, πριν διαβάσω μέχρι και τις διαφημίσεις, ήταν να τρέξω τα προγράμματα και τα παιχνίδια, πολλά σε text mode, της δισκέτας. Είχα λιώσει με έναν manager ποδοσφαίρου. Θυμάμαι την απογοήτευση όταν το περιοδικό άλλαξε την δισκέτα σε 3,5'', χαχαχα. Εγώ δεν είχα τέτοιο drive και τελικά εξαιτίας αυτής της αλλαγής απόκτησα. Δεν μπορώ να πω ότι το αγόραζα ανελλιπώς μιας και μετά τη θητεία, κάπου το 2000, οι δρόμοι μας χώρισαν. Ωστόσο τα τελευταία 4-5 χρόνια, για συλλεκτικούς λόγους αλλά και για να το στηρίξω, το αγόραζα κάθε μήνα. Φυσικά είχε χάσει την μαγεία των πρώτων χρόνων αλλά βέβαια και εγώ δεν ήμουν ο έφηβος εκείνης της εποχής. Για όσους παρακολούθησαν την πορεία του τα τελευταία χρόνια δεν προκαλεί εντύπωση, το άδοξο τέλος. Τα γέρικα άλογα τα σκοτώνουν, αν και νομίζω ότι περισσότερο έφταιξε η εκδοτική εταιρία, παρά οι άνθρωποι που πέρασαν από τις σελίδες του. Θα θυμάμαι όμως πάντα εκείνα τα ανέμελα χρόνια που το PCM μεσουρανούσε.

turrican

Retro Guru
Comrade
Είχα μόλις θάψει τον Atari και την Amiga, και τα pc ήταν μια καινούρια εμπειρία για εμένα. Είχα ένα TurboX 386 DX 40, ένα AOC έγχρωμο VGA μόνιτορ, και κάποια απροσδιόριστη SVGA. Μου έκανε τεράστια εντύπωση το πόσο ξεκούραστα γίνονταν η δουλειά μου στο PC, αφού κόλλαγα τη μούρη μου στην οθόνη και δεν ένοιωθα καμία κούραση...

Κάπου εκεί, και χωρίς πια το pixel, άρχισα να αγοράζω το PC Μaster. Όπως σε όλα τα περιοδικά των PC, δε με τράβηξε στο σύνολο της η θεματολογία, αλλά με εντυπωσίασαν τα games! Τα παιχνίδια δεν ήταν αυτά που θυμόμουν με τα χάλια γραφικά και τα γκρίζα χρώματα! Είχαν μεταλλαχτεί σε κάτι άλλο...
Τα πρώτα που δέχθηκαν τα ευεργετήματα της VGA ήταν τα Adventures. Αν και δεν ήμουν εξοικειωμένος με αυτό το είδος, οι οθόνες των 256 χρωμάτων μου έδειξαν το μέλλον. Τότε παρατήρησα ότι ο συντάκτης που τα έγραφε (Παρασκευάς Τσουρινάκης) δεν ήταν απλά ένας tester, αλλά ένας "προσηλυτιστής". Αγάπησα αυτό το είδος μόνο και μόνο επειδή αγάπησα τα κείμενα αυτού του ανθρώπου. ¨Έπαιζα Adventures χωρίς να τα καταφέρνω καθόλου εξαιτίας αυτού του ανθρώπου.

Αργότερα έπαθα πλάκα με ένα RPG του στυλ Diablo, το Dungeon Siege! Τι χρώματα, τι κόσμος! (Ο Τσουρινάκης το παρουσίασε; Δε θυμάμαι).
Μέσα από το PC master έζησα πολλές χαρές όπως το έπος του Wing Commander και τις συνέχειες του, το Dune II, το warcraft II και δεκάδες άλλα αριστουργήματα. Έμαθα και πως να φτιάξω ένα Lan δίκτυο για να παίξω με το PC του αδερφού μου.

Αργότερα τα πράγματα άλλαξαν αρχίζοντας η επανάληψη και η πτώση της ποιότητας. Στεναχωρήθηκα και με το τεύχος του XBOX. Η τιμή ήταν υψηλότατη για ένα περιοδικό χωρίς δικά του εργαστήρια για tests, ενώ τo DVD με το δωρεάν παλαιολιθικό game ήταν κάτι που ποτέ δε κατάλαβα. Μα καλά, τόσοι υπήρχαν εκεί έξω που το περίμεναν;

supacoopa

Retro Member
Comrade
Λογω περιορισμων στην σελιδοποιηση του περιοδικου, υπαρχει χωρος για ενα ακομα μεγαλο κειμενο αναμνησεων ή για δυο μικρα.

Οποιος προλαβει! :oops:

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Σβήστηκαν τα άσχετα προς το θέμα ποστς
Δημήτρη (turrican) ενημέρωσε μας αν τελικά θέλεις να μπει το κείμενο σου στο περιοδικό του iamretro ή όχι, γιατί μπερδεύτηκα μ αυτά που έγραφες