Βοήθεια για ρύθμιση buttons στο RetroPie

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
129
Παιδιά θα ήθελα τη βοήθεια σας, γιατί όσο κι αν προσπάθησα δεν μπόρεσα να το καταφέρω.
Έχω ένα μικρό bartop που έχει μέσα το RetroPie. Θέλω να αλλάξω τα κουμπιά από ένα παιχνίδι του Playstation, δηλαδή να αναθέσω το Jump σε άλλο κουμπί και το Fire σε άλλο, γιατί δε με βολεύουν έτσι όπως είναι default.
Ακολούθησα τις οδηγίες που βρήκα εδώ
https://www.reddit.com/r/RetroPie/comments/6sxr0m/how_to_change_controls_for_specific_games/
αλλά δεν άλλαξε τίποτα.
Σημειώνω, ότι θέλω να κάνω αλλαγή μόνο στο συγκεκριμένο game και όχι σε όλο του PSX emulator ή σε όλο το Emulation Center.
Ευχαριστώ

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
129
PS1.jpg Δημήτρη αυτές τις οδηγίες ακολούθησα στην κατηγορία "Core Input Remapping", αλλά δεν άλλαξαν τα buttons, παραμένουν όπως ήταν αρχικά. Γι΄αυτό ρωτάω εάν έχω κάνει κάποιο λάθος.
Thanks

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι (The adventures of little Ralph) αυτό που θέλω να κάνω είναι να αλλάξω τη θέση του Square με το Circle, γιατί έτσι όπως είναι τα buttons στον arcade stick δε με βολεύουν.

Μέσα στο Quick Menu και στο Controls έκανα τις αλλαγές που θέλω στα A, B, X, Y (δηλαδή ανέθεσα σε κάθε γράμμα το αντίστοιχο Circle, Square, Triangle, Cross), τα έκανα Save Game Remap File, ωστόσο μέσα στο παιχνίδι δεν αλλάζουν.

Last edited:

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
Δυστυχώς δεν έχω τώρα retropie διαθέσιμο για να το δω κι εγω...
Ίσως πρέπει να πειράξεις τα αντίστοιχα αρχεία...

Στάλθηκε από το SM-G390F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,807
Χμμμ και εγώ πάει καιρός που ασχολήθηκα με το RetroPie. Πάντως νομίζω η διαδικασία που ακολουθείς είναι σωστή. Μήπως έχεις κάποια παλιά έκδοση του RetroPie που ενδέχεται να έχει κάποιο τέτοιο bug ?

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
129
Η έκδοση του RetroPie είναι η 4.4 (η πιο πρόσφατη). Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνω λάθος.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,807
Τι controller χρησιμοποιείς ;

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
129
Arcade stick και arcade button με USB controller.