Βοήθεια με την παιδική μου ψωμιέρα!

deviantoy

Retro Starter
Reaction score
0
Ζητείται έμπειρο μέλος του φόρουμ που μπορεί να ασχοληθεί με αμοιβή για την επισκευή της C64 ψωμιέρας που με συντρόφευσε στα παιδικά μου χρόνια. Το μηχάνημα τον τελευταίο μήνα που το "ξέθαψα" άναβε το λαμπάκι του κι έβγαζε μαύρη οθόνη. Τώρα, δεν ανάβει ούτε το λαμπάκι... Θα ήθελα να το έχω σε λειτουργία όταν θα το έδειχνα κάποια στιγμή στο μέλλον στον γιο μου (τώρα είναι μόλις... 2,5!) και να του εξηγώ τί τραβάγαμε για να πάιξουμε 1 παιχνίδι με το κασετόφωνο(!)

Θα χαρώ να έχω νέα σας.
Φιλικά,
Βασίλης,
Ζωγράφου
6977276309

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,870
Welcome on board !!!

Το ότι έβγαζε μαύρη οθόνη, φοβάμαι ότι είναι το κλασσικό σύμπτωμα καμένης PLA....
Το ότι τώρα δεν ανάβει ούτε το λαμπάκι μπορεί να οφείλεται σε καμμένη ασφάλεια ή 1002 άλλους λόγους...
Το ότι καίγονται διάφορα, μάλλον σημαίνει ότι το τροφοδοτικό σου πάλιωσε, έγινε επικίνδυνο, πετάει "αστραπές" και καίει τα πάντα (επίσης συνηθισμένο φαινόμενο).

Ποιο μοντέλο είναι ? Το παλιό (ψωμιέρας) ή το νεότερο C64C ?

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
Το πιο πιθανο ειναι αρχικα οι ασφαλειες..οποτε αλλαξε τες και πες μας...θα μπορουσα να σε βοηθησω αλλα εχω πολυ λιγο χρονο...οποτε αλλαξε τις ασφαλειες και τα ξαναλεμε..

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
837
Άμα μου το φέρεις αγια Παρασκευή μπορώ να το κοιτάξω, πάντως και ασφάλεια να ειναι μην ξαναβάλεις το παλιό τροφοδοτικό. Κάθε φορά που μπαίνει κάνει και πιο δύσκολη την επισκευή :mrgreen: