What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Γιατί τόση ησυχία?

Ibra

Retro Starter
Comrade
Μόνο εγώ γυρνούσα τα ψιλικατζίδικα να βρω τεύχη του Κόναν ο βάρβαρος καλοκαιράκι στην Χαλκιδική. Μόνο εγώ είχα καμία 40ρια περιοδικά βαβούρα έτσι για το μεσημεράκι που την έπεφταν οι δικοί μου για ύπνο?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Όχι βέβαια! Χθες που περπατούσαμε οικογενειακώς στην σκάλα της Περαίας, εξιστορούσα στους γιους μου πως αγόραζα τα τεύχη Μίκυ Μάους από το περίπτερο της πλατείας (που δεν υπάρχει πια) και με μεγάλη προσμονή καθόμουν και τα έριχνα την πρώτη ματιά, πριν τα πάω σπίτι για να τα "καταβροχθίσω" με την ησυχία μου :) ...πάντα μεσημεράκι...η ώρα των κόμικ!

"Βαβούρα"!!! Σε αυτήν μυήθηκα από φίλο που μόλις μου έδειξε τον "Βρωμιάρη" δεν χρειάστηκε τίποτα επιπλέον για να γίνω φανατικός! LOL!

sly*m

Retro Addict
Comrade
:love::love::love:

Always Somewhere

Retro Mentor
Comrade
this forum is rip

@subzero79 είναι καλοκαίρι και εποχή που έχουν αρχίσει οι άδειες.

Οι περισσότεροι που έχουν οικογένεια και παιδάκια ήδη την έχουν κάνει για κανένα νησί και έχουν αφήσει για λίγο καιρό τα ρετρά.

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Μπορεί το forum να φαίνεται ότι πλέει σε γαλήνια νερά, αλλά από κάτω υπάρχουν υπόγεια ρεύματα, σωστοί χείμαρροι που θα "σκάσουν" όταν έρθει η ώρα! Χε!Χε!Χε! Αυτά είχα να πω και να αποσυρθώ στην κάσα μου ! Χα!Χα!Χα!Χα!

Always Somewhere

Retro Mentor
Comrade
Τίποτα παίδες!

Ο κόσμος την έχει κάνει... Πάει και τελείωσε!! Όπου φύγει φύγει και ας είναι και εδώ κοντά..

Άλλοι για Μύκονο, άλλοι πάλι ακόμα και για εδώ δίπλα στην Σαλαμύκονο και την Αίγινα και τα άλλα νησιά του Αργοσαρωνικου!

Ο Πειραιάς πάντως μοιάζει με έρημη πόλη, ξαπλώστρα να βάλω στο κέντρο της κεντρικής λεωφόρου για να κάνω ηλιοθεραπεία δεν θα περάσει ούτε γάτα. :D

Μια οι σεισμοί.. μια η καθημερινότητα στη ζούγκλα που ζούμε με τους 300 Μάο Μάο της βουλής.. Ο κόσμος έφυγε να προλάβει να κάνει διακοπές πριν να του έρθουνε και οι - Νέοι - μηνιαίοι λογαριασμοί της καινούργιας κυβέρνησης (αμ, αυτό πάλι πως θα το υποστούμε ωωωχ αμαααν).

Όσο για το ότι δεν κουνιέται φύλλο γενικά σε όλα τα φόρουμ (ρετρό και μη ρετρό) φταίει το FB που λιγοστευει το μπλα μπλα στο φόρουμ.

Για να κλείσει όμως για λίγο το FB να δούμε που θα έρθει ο κόσμος να επικοινωνήσει ;;;

Θα γεμίσουν τα φόρουμ από μέλη όπως οι παραλιες που είναι τώρα γεμάτες από (κάθε καρυδιάς καρύδι) λουομενους! :D

Για αυτό χαλαρώστε.. Πάρτε τον χρόνο σας.. περάστε όμορφα.. νιώστε όμορφα με ότι σας δίνει ευχαρίστηση και ελάτε ξανά στην παρέα γιατί έρχεται πάλι δύσκολος χειμώνας και πρέπει να ήμαστε μαζί ξανά σαν φιλαράκια όπως όλα αυτά τα χρόνια που τα λέμε εδώ πέρα.

Αντε και σας συνηθίσαμε μετά απο τόσο καιρό και άμα χάνεται κάποιος αρχίζουμε και ψαχνόμαστε να τον βρούμε.

Μεγαλώσαμε ορε και μυαλό δεν βάλαμε.. (αλλά θα μου πεις αυτό είναι φυσιολογικό για έναν ρετροπαθη που έχει πισμα σαν του παιδιού.. :D)

Λίγοι άλλα αγαπημένοι και μαζί στην ρετρό τρελά που μας δέρνει!

Last edited:

Vincent

Retro Addict
Comrade
Το FB είναι ο θάνατος του ρετρό θα συμφωνήσω.
Ότι πρέπει για εκείνον που είναι στη μόδα και θέλει να δείξει πως είναι ρετρό, αλλά άσχημο για τους πραγματικούς.
Εκεί τα ποστς χάνονται, ενώ σε φόρουμ μένουν.

AEON

Tech Admin
Staff member
Comrade
To thread αναφερόταν στην ενότητα των Κόμιξ και όχι στο forum γενικότερα. Μάλλον μπερδεύτηκαν ορισμένοι.

Σε κάθε περίπτωση, επειδή κοιτάζω τα στατιστικά, τον Ιούλιο σας διαβεβαιώ είχαμε θεαματική αύξηση των posts στο forum και οι τάσεις όλη τη τελευταία χρονιά είναι ανοδικές σε μέλη, συμμετοχή κλπ.

Επίσης δε συμφωνώ ότι το fb σκοτώνει το retro, το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Υπάρχουν άπειρα fb pages & groups με πολύ ενδιαφέρουσα retro θεματολογία, χιλιάδες μέλη και πολύ μεγάλη συμμετοχή. Αρκεί να ξέρει να ψάχνει κανείς και μπορεί να βρει πραγματικά διαμάντια.

Μην πάτε μακριά. Είχα φτιάξει για πλάκα (το τονίζω: για πλάκα!) ένα group για programming στον Commodore 64/128 πριν κανά χρόνο και τώρα έχει 3200+ μέλη και μέσα συμμετέχουν πολλοί γνωστοί developers από διάφορα software houses των 80s, o 8-bit guy και διάφορες άλλες γνωστές φυσιογνωμίες του χώρου.

Η γνώμη μου επομένως είναι ότι forums και fb θα συνεχίσουν να συνυπάρχουν αρμονικά για πολλά πολλά χρόνια, συμπληρώνοντας το ένα το άλλο στην διαφορετική λειτουργικότητα για την οποία προορίζονται. Σε ότι αφορά το ίδιο το iamretro.gr, μόνο θετικά πράγματα το περιμένουν για το μέλλον.

clemenza

Retro Addict
Comrade
To thread αναφερόταν στην ενότητα των Κόμιξ και όχι στο forum γενικότερα. Μάλλον μπερδεύτηκαν ορισμένοι.

Σε κάθε περίπτωση, επειδή κοιτάζω τα στατιστικά, τον Ιούλιο σας διαβεβαιώ είχαμε θεαματική αύξηση των posts στο forum και οι τάσεις όλη τη τελευταία χρονιά είναι ανοδικές σε μέλη, συμμετοχή κλπ.

Επίσης δε συμφωνώ ότι το fb σκοτώνει το retro, το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Υπάρχουν άπειρα fb pages & groups με πολύ ενδιαφέρουσα retro θεματολογία, χιλιάδες μέλη και πολύ μεγάλη συμμετοχή. Αρκεί να ξέρει να ψάχνει κανείς και μπορεί να βρει πραγματικά διαμάντια.

Μην πάτε μακριά. Είχα φτιάξει για πλάκα (το τονίζω: για πλάκα!) ένα group για programming στον Commodore 64/128 πριν κανά χρόνο και τώρα έχει 3200+ μέλη και μέσα συμμετέχουν πολλοί γνωστοί developers από διάφορα software houses των 80s, o 8-bit guy και διάφορες άλλες γνωστές φυσιογνωμίες του χώρου.

Η γνώμη μου επομένως είναι ότι forums και fb θα συνεχίσουν να συνυπάρχουν αρμονικά για πολλά πολλά χρόνια, συμπληρώνοντας το ένα το άλλο στην διαφορετική λειτουργικότητα για την οποία προορίζονται. Σε ότι αφορά το ίδιο το iamretro.gr, μόνο θετικά πράγματα το περιμένουν για το μέλλον.
Χμμμμ... λυπάμαι φίλτατε αλλά θα διαφωνήσω ριζικά στο θέμα του Facebook. Προσωπικά το βλέπω σαν έναν αχανή ψηφιακό πολυχώρο στον οποίο μπορείς να κάνεις και να βρεις τα πάντα, αλλά τίποτα απ' όλα αυτά δεν γίνεται με τον ιδανικό τρόπο. Είναι π.χ. σαν να πηγαίνεις στο Public: θα πας κι εσύ που θες κάποιο παιχνίδι για το PS4, και η θεία σου που θέλει να αγοράσει κάποιο βιβλίο και εγώ που θέλω καινούριο laptop. Κοινό χαρακτηριστικό: θα βρούμε τα πάντα, θα βρεθούμε απέναντι σε άσχετους πωλητές, και την άλλη μέρα θα μας έχουν ξεχάσει - εκτός φυσικά κι αν έχουμε κάνει κάποια τρομερή σκηνή κι έχει τρομάξει το μάτι τους! :p

Το Facebook, όπως ακριβώς συμβαίνει και με ένα πολυκατάστημα μεγάλης αλυσίδας είναι διατεθειμένο να αναλάβει οτιδήποτε σε ενδιαφέρει. Πλην όμως, επειδή δεν έχει ειδίκευση σε τίποτα, δεν είναι πουθενά πραγματικά καλό. Μην σε γελούν οι - επώνυμες και μη - συμμετοχές: μιλάμε καθαρά για ποσότητα vs ποιότητας. Όποιος κι αν συμμετάσχει με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, ιδανικά κάπου αλλού θα δείξει σωστά τη δουλειά του, θα κάνει αξιόλογες συζητήσεις, θα συγκεντρώσει τη γνώση και τις εμπειρίες του. Το Facebook, επειδή ακριβώς απευθύνεται στους πάντες, είναι ιδανικό μονάχα για να βροντοφωνάξει κάποιος "χέι, κοιτάξτε τι έφτιαξα, ελάτε όλοι να το τσεκάρετε ενδελεχώς στο τάδε σάιτ". Αν κάποιος καλύπτεται στο έπακρο από αυτά που προσφέρει το τέρας του Ζούκερμαν τότε αυτή είναι η 65άχρονη θεία μας που μόλις το ανακάλυψε και βρήκε τους (επιζώντες ακόμα) συμμαθητές της. Για οποιονδήποτε άλλον και ειδικά για όσους έχουν γνωρίσει την επανάσταση των υπολογιστών από τα σπάργανά της, είναι ένα απρόσωπο, γιγαντιαίο και αχανές ψηφιακό τερατούργημα το οποίο κάνει τα πάντα με οριακά επαρκή τρόπο...

Α, και ναι, δυστυχώς - για όσους από μας τα γουστάρουμε, τουλάχιστον - τα forum (ή fora ή forae, whatever...) πεθαίνουν. Είτε το θέλουμε είτε όχι, ένα forum όπως αυτό του iamretro, παρότι ζωντανό συγκριτικά με τα υπόλοιπα του είδους του, είναι σαν το καφενείο της γειτονιάς απέναντι στη λαίλαπα του... Γρηγόρη, του Coffee Island κλπ: όταν 2-3 από τους λιγοστούς τακτικούς πελάτες για κάποιον λόγο την κάνουν επειδή τσακώθηκαν, αρρώστησαν, μετακόμισαν ή οτιδήποτε άλλο, το καφενείο θα κλείσει. Όσο ζεστή κι αν ήταν η ατμόσφαιρα εκεί μέσα, εφόσον αυτοί που τη δημιουργούσαν έφυγαν (ή, κάποιοι εξ αυτών, τουλάχιστον), το μαγαζάκι θα κατεβάσει τα ρολά του οριστικά και οι εναπομείναντες θα μεταφερθούν στον Γρηγόρη... :(