Διάσωση audio κασετών!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,417
Παιδιά έχω καταφέρει να κρατήσω 2-3 κασέτες με παραμύθια των παιδικών μου χρόνων. Μεγάλη παρηγοριά τότε, τις άκουγα στις αρρώστιες (αλλά και τις καλές μέρες). Αναρωτιέμαι αν μπορώ να τις διασώσω σε Mp3. Ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να γίνει αυτό; Μπορεί να βελτιωθεί ο ήχος; Είναι κρίμα να περάσουν στη λήθη, κάποιες είναι με την Ξένια Καλογεροπούλου και μουσική επιμέλεια Κατσαρού...δε κυκλοφορούν πια!

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
320
Ενας -όχι απαραίτητα ενδεδειγμένος - αλλά σχετικά φθηνός (~20-25€) για όσους δεν διαθέτουν κασσετόφωνο είναι cassette players σε μέγεθος walkman που συνδέονται μέσω usb με το PC και τα συνοδεύει ως software συνήθως το Audacity .

Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,880
Ενας -όχι απαραίτητα ενδεδειγμένος - αλλά σχετικά φθηνός (~20-25€) για όσους δεν διαθέτουν κασσετόφωνο είναι cassette players σε μέγεθος walkman που συνδέονται μέσω usb με το PC και τα συνοδεύει ως software συνήθως με το Audacity .
Woot!? Υπάρχει τέτοιος "νεος" casette player που έχει και λογισμικό μαζί ; Awesome!!! Για δώσε κανα λινκ αν έχεις εύκαιρο!!

Well, εγώ παλαιότερα, όταν ήθελα να κόψω κάποιον ήχο απο ένα κομμάτι που μου άρεσε για να τον χρησιμοποιήσω στους trackers έκανα το εξής απλό. Κασετόφωνο - Σύνδεση της εξόδου του κασετοφώνου για ακουστικά με την είσοδο line-in στην κάρτα ήχου του PC. Μετά άνοιγα ένα πρόγραμμα εγγραφής/επεξεργασίας ήχου στο PC (Το Goldwave που ανέφερε ο Τζέο έπαιζε απο παλιά...) και ξεκινούσες την εγγραφή σε Real Time. Πατάς Record στο PC και μετά ξεκινάς το κασετόφωνο σε μιά ένταση volume της τάξης του 70-80%. Όταν τελειώσει μπορείς να το σώσεις προτίστως σε WAV και μετά να το περάσεις απο αρκετά φίλτρα που θα βελτιώσουν το τελικό αποτέλεσμα. Εγώ "εκοβα" και "εραβα" απο την τελική κυματομορφή για να πάρω αυτό που ήθελα :)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,417
Σας ευχαριστώ παιδιά. Επειδή τυχαίνει να έχω κασετόφωνο, θεωρητικά με βολεύει η λύση του PC. To Goldwave μπορεί να "καθαρίσει" τον ήχο;
Πρέπει κατά τη μαγνητοφώνηση να είναι ψηλά ο ήχος (70%-80% ειπώθηκε);

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
320
Woot!? Υπάρχει τέτοιος "νεος" casette player που έχει και λογισμικό μαζί ; Awesome!!! Για δώσε κανα λινκ αν έχεις εύκαιρο!!
Για αγορά μέσω Ελλάδας

http://www.skroutz.gr/c/1869/Accessouar-hxou.html?keyphrase=usb+cassette (28€)

Αλλά το βγάζει συχνά πυκνά το e-shop στις Crazy Sundays offers αν κάνεις υπομονή θα το βρεις στα ~22-23€.

Στο εξωτερικό θα το βρείς φτηνότερα αλλά δεν μπαίνω στον κόπο για κάποιο link ,αφού σαν βετεράνος των διαδικτιακών αγορών από το εξωτερικό -όπως φαίνεται πως είσαι- σίγουρα θα βρεις κάτι ακόμα καλίτερο.

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
338
Αν δεν πρόκειται για "mix tape" και αφού σε νοιάζει και η ποιότητα, έχεις κοιτάξει μήπως υπάρχoυν πουθενά στο internet? px κανά youtube ή κάπου για κατέβασμα.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,417
Αν δεν πρόκειται για "mix tape" και αφού σε νοιάζει και η ποιότητα, έχεις κοιτάξει μήπως υπάρχoυν πουθενά στο internet? px κανά youtube ή κάπου για κατέβασμα.
Δεν υπάρχουν τα άτιμα! Τουλάχιστον εγώ δε τα έχω δει να κυκλοφορούν!
Τώρα που βλέπω τη λύση του Pr Dakkar, διαπιστώνω ότι η προσφορά λήγει!
Ψήνομαι άγρια....θα κάνει και τις Atari κασέτες mp3....xmmm

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,417
caseta.jpg

Το "χτύπησα" και άρχισα το sport της διάσωσης.
Αρχικά να πω ότι αγοράζεις ουσιαστικά μόνο ένα φθηνό USB κασετόφωνο σε καλή τιμή (19.90).
Το συνοδευτικό software είναι το (δωρεάν) Audacity, οπότε δεν υπάρχει λόγος να το αναλύσω, και καλό είναι να κατεβάσετε κατευθείαν τη νέα έκδοση.
Το υπέρ της συσκευής είναι ότι τροφοδοτείται (αν και δέχεται μπαταρίες προαιρετικά) από το USB, κάνοντας το εξαιρετικά φορητό.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,867
Ωραίος! Για να δούμε τα αποτελέσματα ;)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,417

Είμαι πολύ συγκινημένος! Είναι για εμένα μια μεγάλη στιγμή!

Μικρό απόσπασμα (περίπου εννέα λεπτά), από παλαιά, παιδική, παραγωγή, "Το νησί των θησαυρών" Το παρών απόσπασμα ανασύρθηκε μετά πολλών κόπων και βασάνων, από μια παλαιά παιδική μου κασέτα (περίπου 40 χρόνων). Το υπόλοιπο έργο δε διασώζεται. Πρόκειται για παραγωγή εξαιρετικής καλλιτεχνικής αξίας, με γνωστούς ηθοποιούς ( που τυχαίνει να μην έχω ακούσει τίποτα, πουθενά για αυτή, λες και δεν υπήρξε ποτέ!!!). Από την ακρόαση, μπορώ να ξεχωρίσω τουλάχιστον, τον Δάνη Κατρανίδη, καθώς και τον Σπύρο Καλογήρου. Δε διαθέτω την αυθεντική συσκευασία και συνεπώς δε γνωρίζω εταιρία και έτος κυκλοφορίας. Άκουγα αυτή την κασέτα κατά τα παιδικά μου χρόνια, περίπου το 1981-82, συνεπώς υπάρχει η πιθανότητα να έχει παραχθεί, ακόμα και μέσα στη δεκαετία των 70'ς. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, παρακαλώ ας αφήσει ένα σχόλιο! Αν έχετε κάπου στα συρτάρια σας αυτό το μοναδικό "θησαυρό", παρακαλώ ανεβάστε τον! Είναι κρίμα τέτοια καλλιτεχνική δουλειά, να περάσει για πάντα στη λήθη...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,867
Μπράβο βρε Jim! Ακούγεται θαυμάσια...:thumbup:

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
320
Μια από τις φωνές πέρα από τον Καλογήρου με αρκετή επιφύλαξη θυμίζει Αλμπέρτο Εσκενάζυ

(ή ίσως και του Γ.Τζώρτζη )

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,417
Παιδιά ακόμα και η κασέτα (γερμανική pop) είναι συλλεκτική! :p
POP LH C60 στο παρακάτω link κάποιος διαθέτει την άδεια θήκη και το χάρτηνο εξώφυλο, αλλά του λείπει η κασέτα! :p:p:p
http://audioarchives.blogspot.gr/2011/10/tape-of-good-hope.html

Δράμα. Η κασέτα κόπηκε τρεις φορές. οι βίδες είχαν κολλήσει στα λιωμένα πλαστικά και δεν έβγαιναν με τίποτα. Την έκανα όμως backup στο σύνολο της.
Το δράμα με το "νησί των θησαυρών ", είναι ότι το είχα ολόκληρο σε μια λευκή κασέτα.... και αυτή η λευκή χάθηκε!
Πως βρέθηκε στην κόκκινη; Θα σας πω.
Δε ξέρω τι στην ευχή είχαν στο μυαλό τους τα τότε δισκοπωλεία, αλλά κάποτε ήταν της μόδας να κόβονται ιστορίες στη μέση, ή να συνεχίζουν στην άλλη πλευρά, αν ο "επαγγελματίας ήταν μερακλής. Από μια τέτοια σπόντα βρέθηκαν και αυτά τα 9 λεπτά στην κόκκινη κασέτα. Έτσι, για να γεμίσουν τα 9 λεπτά μέχρι το τέλος...
Με πονάει το γεγονός ότι η ιστορία είναι απλά υπέροχη (όχι για μικρά παιδιά), και ίσως να έχει χαθεί για πάντα.
Τώρα που ακούω πάλι τις φωνές, ίσως μια απο αυτές να είναι του Χρήστου Πάρλα!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,417
...εντάξει...τι να πω τώρα!
Για άλλο πήγαινα και άλλο ανακάλυψα.
Διέσωσα μια εκπομπή των ¨Χρονικών της ημέρας" από την ΕΙΡ του 1976....πρέπει να εκφωνεί ο Κώστας Χούντας.
Πολλοί αναφέρουν την εκπομπή αλλά πουθενά δεν υπάρχει...:p

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
320
Μια από τις φωνές πέρα από τον Καλογήρου με αρκετή επιφύλαξη θυμίζει Αλμπέρτο Εσκενάζυ

(ή ίσως και του Γ.Τζώρτζη )

Απάντηση από P Marlowe/Youtube σχόλιο στο video

Διασκευη κ σκηνοθεσια: Δημητρης Μιχαηλιδης
Τζιμ χωκινς: Νικος Φιλιπποπουλος
Τζων Σιλβερ: Γιαννης Αργυρης
Γιατρος: Γιωργος Τζωρτζης
Καπετανιος: Κων. Καζακος
Τρελωνυ: Θοδ. Κατσαδραμης
Εταιρια Εμι
"

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,417
Πραγματικά μια ακτίδα φωτός!
Υπάρχει κάπου εκεί έξω και σε βινύλιο παρακαλώ!