Διάσωση audio κασετών!

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
430
αααα...ρε Turri ξύπνησες αναμνήσεις φίλε. Το ΣΚ παράλληλα με την ενασχόληση κάποιου project στο lab άκουσα (για πρώτη φορά) όλη την κασέτα του "Νησιού των θησαυρών" και μου άφησε ένα ευχάριστο συναίσθημα πρέπει να ομολογήσω.
Well done φίλε!

DCult

Retro Starter
Reaction score
122
Παίδες παίζει να υπάρχουν ακόμη δισκοι βινυλιου με παραμυθια (Καλογεροπούλου κλπ) στο πατρικό μου. Θυμαμαι κατι πρασινα εξωφυλλα με Παπουτσωμένους γατους, Τρια γουρουνακια, Πεντάμορφη και το τερας, κατι μπλε Μορμόληδες, σιγουρα Καραγκιόζηδες, κα. Υπαρχουν πολλοι βινυλιου, αλλα πρεπει να δω ποιοι εχουν διασωθει. Σε κασεττες ειχαμε κι αλλα οπως Τα ταξίδια του Οδυσσεα, κλπ αλλα δεν νομιζω οτι διασωθηκε καμια κασέττα. Θα σας κρατήσω ενήμερους, όποιος ενδιαφέρεται φυσικά.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,417
Καταπληκτικά!
Μόνο ότι διατηρήθηκαν μέχρι σήμερα, είναι υπέροχο!

DCult

Retro Starter
Reaction score
122
Δυστυχως λογω καραντίνας και επειδη δεν θελω να διακινδυνεψω την υγεια των γονιων μου, δεν μπορω να ψαξω τους παλιους δισκους.
Προς το παρόν, εδω εχει καμια 10αριά παραμυθια από τους λεγαμενους δισκους σε πολύ καλή ποιότητα με τις γνωστες φωνες (Καλογεροπούλου, κλπ). Ειναι ακριβως τα ιδια οπως τα θυμαμαι :) Ειναι playlist, οποτε μπορειτε να το ανοιξετε στο youtube κατευθειαν.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLhpYhUYixUdfNhd-aHPLVDrcJudNGzs06

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,417
Εννοείται ότι λουφάξαμε όλοι!

Η συγκεκριμένη playlist είναι ανεκτίμητης αξίας (Γκυ-Ζιρώ) και είναι αυτά που άκουγα σαν παιδί - αρχές του 80.
Εννοείται ότι τα κατέβασα και τα ακούει και η κόρη μου.

Κάποια άλλα όμως δυσκολεύομαι πολύ να τα βρω.
Σκόρπια εντόπισα σε βινύλια πολλά της Άλκης Γουλιμή.
Λογικά, κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να συγκεντρώσω αυτά τα βινύλια.

DCult

Retro Starter
Reaction score
122

Noμιζω οτι αυτό είναι που το ειχαμε σε κασέττα. Ειναι απο τα λιγα που δεν θυμαμαι 100% οτι ειναι το ιδιο, αλλα ακουγοντας το τραγουδι στο 34:40 πείστηκα. Μια απλη μελωδία που ακους σαν παιδι και μετα σου μενει μια ζωη αποτυπωμένη στο μυαλο.