Είδατε τελευταία καμιά ρετρό ταινία?

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Λοιπόν έκατσα και είδα χθες την Videodrome
http://www.imdb.com/title/tt0086541/
Δεν την είχα ξαναδεί. Φαντάζομαι το έτος 1983 θα έκανε πάταγο
Νταξ δε λέω καλή, δεν τρελάθηκα κιόλας :cool:
Την έχετε δει?

antnik

Retro Addict
Reaction score
327
ο μπατσος του μπεβερλι χιλς 1 + 2.
Τις είχε πρόσφατα στην TV :D

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,926
Tooooo many....Κάθε βράδυ φορτώνω και μια για να με πάρει γλυκά-γλυκά ο ύπνος...Ξέρετε, the usual stuff ...Ζομπιές και τέτοια :mrgreen:

supacoopa

Retro Member
Reaction score
149
Απο Σεπτεμβρη και μετα εχω (ξανα)δει την τριλογια Back To The Future (επι τη ευκαιρια της "επετειου"), το Ferris Bueller Day Off (για εκατοστη φορα :lol: ), το Breakfast Club, το Lost Boys, το Weird Science και το My Science Project.

Τωρα τις γιορτες θα παιξουν σιγουρα Gremlins και National Lampoon's Christmas Vacation.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,926
supacoopa said:
National Lampoon's Christmas Vacation.
Το πρόλαβα ! Το είχαν την περασμένη εβδομάδα ;)

supacoopa

Retro Member
Reaction score
149
geoanas said:
Το πρόλαβα ! Το είχαν την περασμένη εβδομάδα ;)
Το πετυχα στο τελος, αλλα ευτυχως εχω ενα θειο στην Αμερικη και μου το εστειλε σε HD

:lol:

Αν και δεν ειναι τοσο ρετρο, ωραιες Χριστουγεννιατικες ταινιουλες ειναι και τα Christmas with the Kranks (2004) και Deck the Halls (2006).

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Κλασική Χριστουγεννιάτικη ταινία
Αλλά η καλύτερη του είδους είναι η Die Hard :cool:

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
350
supacoopa said:
Τωρα τις γιορτες θα παιξουν σιγουρα Gremlins και National Lampoon's Christmas Vacation.
Και Home Alone, και για άλλη μια φορά θα παίζει στο background χωρίς να αλλάξω κανάλι :lol:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
konch said:
supacoopa said:
Και Home Alone, και για άλλη μια φορά θα παίζει στο background χωρίς να αλλάξω κανάλι :lol:
Έτσι ;)

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
515
Star Wars Trilogy ρε! Τι άλλο αυτές τις μέρες!!! :D :D

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,926
Αυτά Chris τα έχω μάθει απ'έξω...από την 6η Δημοτικού ! :p :lol:

Είδα και συνέστησα και σε κάποιον 20χρονο πρακτικάριο που έχω στη δουλειά, να ρίξει μια ματιά στο... Pulp Fiction, μέρες που είναι...μέρες αγάπης ;)
Το είδε και με ευχαρίστησε θερμά :thumbup:
Ως δεύτερη, του συνέστησα το Midnight Express ...Του ήρθε λίγο βαρύ μετά τα άπαντα του Στάθη Ψάλτη και λοιπά παραφερνάλια που αρέσκονταν να βλέπει μέχρι τώρα... :mrgreen:

Τώρα προσπαθώ να τον μυήσω στην λατρεία του SID, μέσα από τις συνεντεύξεις μου...του κάνω πλύση εγκεφάλου κάθε μέρα αλλά η μεταστροφή από Τερλέγκα...φοβάμαι μήπως τον υπερφορτώσει :mrgreen:

billardi

Retro Member
Reaction score
33
Electric Dreams !!!!!!! με τον υπολογιστή που μιλάει, συνθέτει μουσική ζηλεύει :eek: ... κτλ
Αν κάποιος την θέλει (γιατί είναι λίγο σπάνια να βρεθεί το κανονίζουμε με ftp) ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,926
Ταινία ΥΜΝΟΣ ! :clap: :thumbup:

To soundtrack, το χρησιμοποιώ κατά κόρον στα digi fx που βγάζω από τον 64 , στα video που ανεβάζω στο YT...κι εκείνο με πρήζει συνέχεια για πνευματικά δικαιώματα και γκρρρρρρ :evil:

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
368
Ωπα ωραίο thread! Το electric dreams το ψήνω! Τα Gremlins είναι κλασική τανία Χριστουγέννων την οποία έχω να δω πολλά χρόνια βέβαια!

amiga500fan

Retro Addict
Reaction score
10
To "HOME ALONE" η all time christmas classic ταινία...δνε ξέρω όσες φορές και να το δω μου αρέσει....

Ibra

Retro Starter
Reaction score
172
Όπως έχω δηλώσει και στο παρελθόν μια γνήσια iam-ρετρό-ταινία πρέπει να έχει τα εξής επιπλέον χαρακτηριστικά πέραν της παλαιότητας .
1)να είναι καλτ
2)να είναι under the radar/hidden gem υποτιμημένη πείτε το όπως θέλετε. Λοιπόν πρόσφατα είδα τα

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension. Πολύ καλή δεν θυμάμαι να έπαιζε στην τηλεόραση και το strange days με τον ρέιφ Φάινς. Και αυτή ιδιαίτερη ταινία. Μου άρεσε η οπτική που ακολούθησαν για το υποτιθέμενο μέλλον. Μου θύμισε λίγο blade Runner λίγο johny mnomic

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,349
Όπως έχω δηλώσει και στο παρελθόν μια γνήσια iam-ρετρό-ταινία πρέπει να έχει τα εξής επιπλέον χαρακτηριστικά πέραν της παλαιότητας .
1)να είναι καλτ
2)να είναι under the radar/hidden gem υποτιμημένη πείτε το όπως θέλετε.
Λοιπόν, σύμφωνα με τα παραπάνω έχουμε το απόλυτο cult αριστούργημα που συνδυάζει:

- απέραντο γαλάζιο
- Ελλάδα των early 80s
- αναγνωρισμένους stars του Hollywood
- Σαντορίνη
- γυμνό

...και πολλά ακόμη. Το trailer τα λέει όλα:

Αλλά αν θέλετε να αράξετε και να απολαύσετε ένα ταξίδι στη Χρονομηχανή, ιδού και ολόκληρο το film:

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,210
Το εχω σαν εθιμο εδω και παρα πολλα χρονια σχεδον καθε βραδυ σχεδον να βλεπω καποια ρετρο ταινια και οχι απλα ρετρο ταινια αλλα οσο πιο cult και bmovie γινετε ακομα καλυτερα.Κατα 90% θα ειναι κλασσικα ταινια τρομου που ειναι και απο της αγαπημενες μου.Ετσι λοιπον το προγραμμα χθες βραδυ ειχε ''Killer klowns from outer space'' και σημερα το βραδυ αν γλυτωσω απο μια βαρετη εξοδο που κανονισε το μωρο θα δω την ταινιαρα των 10 οσκαρ ''Rocktober Blood'':emoji_metal::emoji_metal::emoji_metal::emoji_metal: