Είδατε τελευταία καμιά ρετρό ταινία?

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,341
Πριν λίγους μήνες, μια που την είχα δει τότε στον κινηματογράφο και την είχα επιθυμήσει...

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,349
Λόγω ενός άρθρου που έγραψα για το Retro Planet ξαναείδα πρόσφατα (για 50ή φορά, ίσως) το πιο διαχρονικό δημιούργημα του Tony Scott:

Περιμένοντας φυσικά το πολυαναμενόμενο sequel που θα μας έρθει τον Ιούνιο του 2020:

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
1,981
Χαχα! Αυτό μάλιστα! :thumbup:

Βασίλη απο ότι έχω καταλάβει είσαι καθαρόαιμος Θριλερακιας και τα βλέπεις όλα σε αντίθεση με μένα που δεν το 'χώ με τα θρίλερ!

Με τα θρίλερ σκιάζομαι λιγουλάκι... :eek: :D

Απο τα παλιά θριλερακια επιλεκτικά θα έβλεπα κάποια, όχι όμως απο τις νέες κυκλοφορίες καθώς παίζουν πολύ με την ψυχολογία του ατόμου, τα φρικιαστικά και τρομακτικά εφέ αλλα και την θρησκεία μας.

Αυτό που έβαλες όμως θα το έβλεπα άνετα (τρώγοντας μάλιστα και παγωτό :D ) !! :thumbup::thumbup::thumbup:

Last edited:

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
158
Εδώ και λίγο καιρό είπα να ξεκινήσω να βλέπω ταινίες των 80's οι οποίες δεν είναι από τις πολυδιαφημισμένες, αλλά έχουν πάρει πολύ καλές κριτικές. Μέχρι στιγμής έχω δει τα παρακάτω:
After Hours (1985)
Thief (1981)
The dead zone (1983)
To live and die in LA (1985)
Blow out (1981)

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,210
Χαχα! Αυτό μάλιστα! :thumbup:

Βασίλη απο ότι έχω καταλάβει είσαι καθαρόαιμος Θριλερακιας και τα βλέπεις όλα σε αντίθεση με μένα που δεν το 'χώ με τα θρίλερ!

Με τα θρίλερ σκιάζομαι λιγουλάκι... :eek::D

Απο τα παλιά θριλερακια επιλεκτικά θα έβλεπα κάποια, όχι όμως απο τις νέες κυκλοφορίες καθώς παίζουν πολύ με την ψυχολογία του ατόμου, τα φρικιαστικά και τρομακτικά εφέ αλλα και την θρησκεία μας.

Αυτό που έβαλες όμως θα το έβλεπα άνετα (τρώγοντας μάλιστα και παγωτό :D ) !! :thumbup::thumbup::thumbup:
Δωσε με ταινιες τρομου φιλος και δεν θελω κανενα αλλο ειδος ταινιας μονο ταινιες τρομου και ειμαι τζαμι ειδικα δεκαετιας 70,80 και 90 και καποιες μετα το 2000 οχι παρα πολλες ομως.Κυριως ομως δεκαετιας 80.Τωρα οσο για το The Stuff εχουμε καλοκαιρι οποτε βρισκεις μπαμ μπαμ παγωτο ε ολο και και καπου θα βρεις και την ταινια και εισαι τζαμι μετα αραζεις και την βλεπεις:rofl::rofl::rofl::rofl:

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,210
Eκτακτο ανακοινωθεν.Λογο του οτι δεν εχει πολυ δουλεια σημερα και τα ξυνω στο μαγαζι λογικα ολοι την εκαναν για θαλασσα θα υπαρξουν δυο προβολες σημερα οποτε πριν το βραδυνο ''Scalps'' βαζω και τωρα να δω το εκπληκτικο ''Μadman (1982)''.

antmagn

Retro Member
Reaction score
295
Ναι!!! Αυτή!!! 18382
Διότι μου αρέσουν τα θρίλερ και την είχα απωθημένο. Ήμουν γύρω στα 8 όταν είδα το εξώφυλλο στο video club της γειτονιάς (ήταν της μόδας τότε) αλλά οι γονείς μου δεν τη δανείστηκαν για να τη δούμε τότε...κλαψ....οπότε εντελώς τυχαία εκεί που χάζευα σε εκείνα τα site ταινιών, που όλοι γνωρίζουμε, έπεσα στο εξώφυλλο...."ευκαιρία!" λέω!

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,210
Ναι!!! Αυτή!!! View attachment 18382
Διότι μου αρέσουν τα θρίλερ και την είχα απωθημένο. Ήμουν γύρω στα 8 όταν είδα το εξώφυλλο στο video club της γειτονιάς (ήταν της μόδας τότε) αλλά οι γονείς μου δεν τη δανείστηκαν για να τη δούμε τότε...κλαψ....οπότε εντελώς τυχαία εκεί που χάζευα σε εκείνα τα site ταινιών, που όλοι γνωρίζουμε, έπεσα στο εξώφυλλο...."ευκαιρία!" λέω!
Eισαι αρχοντας πολυ καλη η επιλογη σου:thumbup::thumbup::thumbup:

Μετα απο το κλασσικο Fright Night που ποσταρες ψαξε να βρεις και να δεις το sequel του το Fright Night part 2 το οποιο ειναι πολυ καλο ασχετα αν δεν φτανει την πρωτη ταινια.Υπαρχουν πολυ καλες στιγμες ωραια εφε και το cast της πρωτης ταινιας υπαρχει και στην δευτερη.Δεν αναφερω κατι απο την πλοκη για να μην κανω σποιλερ αλλα η ιστορια ειναι γενικα καλη και συνεχεια της πρωτης ταινιας.Εχει κυκλοφορησει και sequel το 2011 που αξιζει να το δεις και μια σαβουρα part 2 sequel το 2013 που δεν πολυ αξιζει αλλα δεστο για εγκυκλοπαιδικους λογους επειδη μπορει να δεις και ολα τα προηγουμενα.

antmagn

Retro Member
Reaction score
295
Eισαι αρχοντας πολυ καλη η επιλογη σου:thumbup::thumbup::thumbup:

Μετα απο το κλασσικο Fright Night που ποσταρες ψαξε να βρεις και να δεις το sequel του το Fright Night part 2 το οποιο ειναι πολυ καλο ασχετα αν δεν φτανει την πρωτη ταινια.Υπαρχουν πολυ καλες στιγμες ωραια εφε και το cast της πρωτης ταινιας υπαρχει και στην δευτερη.Δεν αναφερω κατι απο την πλοκη για να μην κανω σποιλερ αλλα η ιστορια ειναι γενικα καλη και συνεχεια της πρωτης ταινιας.Εχει κυκλοφορησει και sequel το 2011 που αξιζει να το δεις και μια σαβουρα part 2 sequel το 2013 που δεν πολυ αξιζει αλλα δεστο για εγκυκλοπαιδικους λογους επειδη μπορει να δεις και ολα τα προηγουμενα.
Δεν είμαι άρχοντας, αρχόντισσα είμαι, εξ ου και η ms pacman..... :)

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,210
Δεν είμαι άρχοντας, αρχόντισσα είμαι, εξ ου και η ms pacman..... :)
Kαι ειπα να γραψω αρχοντισα αλλα λεω μην το γραφεις γιατι μπορει να προσβληθει ο ανθρωπος που απλα εβαλε την Ms Pac-Man γιατι μπορει να εχει τρελα με το συγκεκριμενο παιχνιδι:rofl::p:rofl::p:rofl::p

antmagn

Retro Member
Reaction score
295
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, είχα σκοπό να δω και τα υπόλοιπα όπως και να έχει...Στην αρχή η αλήθεια με ξενέρωσε με τα απλοϊκά εφέ με τις μασέλες και τους φακούς επαφής αλλά μετά με αποζημίωσε. Πολύ καλό όντως....κάλιο αργά παρά ποτέ....δυστυχώς η τηλεόραση δε βάζει πια τέτοιες κλασικές ταινίες..... αλλά ευτυχώς που έχουμε εναλλακτικές!

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,210
Λογο του οτι στραβωσε η εξοδος για ρετσινα με φιλαρακια σημερα και σουβλακια,κοντοπλευρα,λουκανικα κλπ λογο προβληματος με το μαγαζι που θα πηγαιναμε θα παιξει και δευτερη ταινια σημερα περα απο το ''Burial ground:Night of the terror (1981)'' Που ποσταρα πιο πανω.Ετσι λοιπον η δευτερη ταινια ειναι η πολυαγαπημενη ''Parents (1989)''.