What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Ενημερώσεις Ψηφιακής Βιβλιοθήκης

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Πρός καταστροφή ; ; Μα είναι δυνατόν ;

konc

Retro Enthusiast
Comrade
dR_wH0 said:
Πρός καταστροφή ; ; Μα είναι δυνατόν ;
Δεν μου κάνει καμία εντύπωση πια αναλογιζόμενος τον σεβασμό που είχε δείξει μέχρι τώρα η εταιρία στο περιοδικό σε όλα τα επίπεδα... :wack:

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Εδώ ρε παιδιά δεν έχουν κρατήσει τεύχη του Pixel του PCM θα κρατούσαν και μάλιστα σχετικά καινούργια?

angel_grig

Retro Enthusiast
Comrade
nkary said:
Ο Θέμης (aka supacoopa) μου έστειλε σε pdf το πρώτο τεύχος του PCM, αφού το έκανε αποχρωματισμό στις Α/Μ σελίδες, ένα μικρο ίσιωμα όπου χρειαζόταν και ένα καθαρισμό λευκών-μαύρων ώστε να μην υπάρχουν σκιές στις σελίδες.
Το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό :thumbup:

Κάντε ένα κόπο και ξανά κατεβάστε το. Αξίζει ;)
Έπεσε ακριβώς και πάνω που θα έχουμε εξελίξεις με το PCM :cool:

Moλις το κατεβασα (Thanks nick) και να συγχαρω και εγω τον Θεμη!!(εχω κανει παρομοια δουλεια και θελει χρονο...)

Getta Robo

Retro Starter
nkary said:
Για καταστροφή ε? Πόσα άραγε να τους είχανε μείνει?
Υπάρχουν σκέψεις για να συνεχίσουμε την ψηφιοποίηση πέραν του 150ου τεύχους αλλά για αργότερα, πρώτα έχουν σειρά κάποια Computers Games ;)
Σε συνομιλια μου με παλαιοτερο συντακτη, αλλα και με την προσφατη επικοινωνια μου, αρκετα.
Δυστυχως δεν ηταν καν η πρωτη φορα οπου φυγανε προς πολτοποιηση. Υπηρχαν οντως πολυ παλια τευχη οπου καταστραφηκαν πολλα χρονια μετα. Η τελευταια εγινε πολυ προσφατα, και μετα τα emails, τα τηλεφωνα, και τα μηνυματα μου στη σελιδα και κοινοτητα τους.... Ενα ευρω να τα διναν σε καποιο υποκαταστημα τους, δεν θα τους εμενε κανενα απουλητο.
Αλλα προφανως σε μια ενδειξη συμπαραστασης στο αναγνωστικο κοινο εδω και σχεδον τριαντα χρονια, τα καταστρεψανε σχεδον ολα.

fotis_kfor

Retro Addict
Comrade
Πραγματικά κανείς δεν μπορεί να καταλάβει την παραπάνω συμπεριφορά τους, ήθελα να ήξερα ποιος το σκέφτηκε και γιατί? Ας τα έκαναν μια δωρεά κάπου ή έστω αυτό που λέει και ο Getta Robo, να τα έδιναν από ένα ευρώ, όλο και κάποιος θα τα έπαιρνε, ειδικά για τα παλαιότερα τεύχη που διαβάζω ότι επίσης καταστρέψανε....

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Από μεριάς της εταιρίας όμως αλλιώς βλέπεις το πράμα. Πως θα ενημερώνανε το κόσμο και πότε ο κόσμος θα πήγαινε να τα αγοράσει?
Οπότε η πολτοποίηση είναι η εύκολη και γρήγορη λύση, έτσι και αλλιώς και όλα να τα δίνανε με 1€ πόσα θα βγάζανε?

Getta Robo

Retro Starter
nkary said:
Από μεριάς της εταιρίας όμως αλλιώς βλέπεις το πράμα. Πως θα ενημερώνανε το κόσμο και πότε ο κόσμος θα πήγαινε να τα αγοράσει?
Οπότε η πολτοποίηση είναι η εύκολη και γρήγορη λύση, έτσι και αλλιώς και όλα να τα δίνανε με 1€ πόσα θα βγάζανε?
Αν το pc master ειχε μπει στην λογικη της ψηφιακης εποχης, θα μπορουσε να κανει μια λιτη και ανεξοδη ενημερωση στις σελιδες και κοινοτητες του για το εγχειρημα. Φυσικα, αυτο δεν εγινε ποτε και για ολες τις υπολοιπες δραστηριοτητες του.
Με τα δεδομενα του τελευταιου τευχους καθως και της επικοινωνιας μου, θα ειχαν ολοκληρους τρεις μηνες να διαθεσουν και να πουλησουν τευχη σε καποιο απο τα κεντρικα σημεια τους, η και μεσω των συνεργατων τους.
Η ανουβις εχει δικα της καταστηματα στην Αθηνα οπου πουλαει με λιανικη διαφορα εντυπα των εκδοσεων τους.
Δεν γνωριζω των αριθμο των απουλητων τευχων, αλλα απο το να εχουν ολα αυτα τα απουλητα τευχη, και να περιμενουν να τα δωσουν προς 7€ εκαστο, ξερω πως θα ειχαν πολυ μεγαλυτερο τζιρο με μια τετοια κινηση.
Δεν θα ηταν η πρωτη φορα αλλωστε. Εντυπα οπως το gamepro και ενα αλλο παλαιοτερο εξιδικευμενο στους υπολογιστες εκανα αντιστοιχες κινησεις με πληρη επιτυχια.
Παρεπιπτωντος, δεν ειμαι σιγουρος αν τα τευχη φυγανε ολα προς πολτοποιηση η απλα.. τα πηγαν στα σκουπιδια. Στη δευτερη περιπτωση απλα μιλαμε για μηδεν εσοδα και μηδεν εις το πηλικον επιχειρηματισμο εκ μερους τους.

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Καλά τα γράφεις εσύ, αλλά για να γίνουν όλα αυτά θα πρέπει
1. Να έχεις χρήμα διαθέσιμο
2. Ανθρώπους να τρέξουν
Όταν καλά καλά δεν μπορείς να βγάλεις στα περίπτερα ένα περιοδικό επί σχεδόν 2 χρόνια, τότε μάλλον δεν έχεις ούτε χρήμα ούτε ανθρώπους, χρωστάς και το τελευταίο που σε ενδιαφέρει είναι να βγάλεις 1000-2000€ μείον τα έξοδα ;)
Στα γράφω επειδή πέρασα από τέτοιες καταστάσεις, όπου το αφεντικό άφηνε σίγουρες δουλειές επειδή δεν είχε χρήμα να παραγγείλει τα υλικά, χρωστούσε παντού και κρυβόταν ;)
Για την Anubis δεν έχω ιδέα σε τι κατάσταση είναι? Έχει υποκατάστημα Θεσσαλονίκη?

Vincent

Retro Addict
Comrade
fotis_kfor said:
να τα έδιναν από ένα ευρώ, όλο και κάποιος θα τα έπαιρνε,

Ξέρεις πως μετά θα τα βλέπαμε 200e το κομμάτι :mrgreen:

Getta Robo

Retro Starter
nkary said:
Καλά τα γράφεις εσύ, αλλά για να γίνουν όλα αυτά θα πρέπει
1. Να έχεις χρήμα διαθέσιμο
2. Ανθρώπους να τρέξουν
Όταν καλά καλά δεν μπορείς να βγάλεις στα περίπτερα ένα περιοδικό επί σχεδόν 2 χρόνια, τότε μάλλον δεν έχεις ούτε χρήμα ούτε ανθρώπους, χρωστάς και το τελευταίο που σε ενδιαφέρει είναι να βγάλεις 1000-2000€ μείον τα έξοδα ;)
Στα γράφω επειδή πέρασα από τέτοιες καταστάσεις, όπου το αφεντικό άφηνε σίγουρες δουλειές επειδή δεν είχε χρήμα να παραγγείλει τα υλικά, χρωστούσε παντού και κρυβόταν ;)
Για την Anubis δεν έχω ιδέα σε τι κατάσταση είναι? Έχει υποκατάστημα Θεσσαλονίκη?
Ποσα εξοδα θα ηταν για τους ιδιους η μεταφορα απο τα κεντρικα / αποθηκη τους σε καποιο υποκαταστημα τους; 10€; 20€; 50€; 100€ δεν θα ηταν με την καμια. Εστω οτι ηταν και τοσα, απο το να πιανουν χωρο στους ιδιους και να δινουν ενα τευχος (και αν) το μηνα, δεν θα ηταν καλυτερο να φυγουν εκτος και να πουληθουν τοσο χαμηλα;
Προσεξε, η ιδια η εταιρια εχει τουλαχιστον δυο υποκαταστηματα, ουτε μεσαζοντες χρειαζεται ουτε πρακτορειο διανομης τυπου ουτε τιποτα. Αλλα και αυτη την φορα, αντι να βαλουν 2000€ εσοδα (δεν γνωριζω αν ηταν 2000 τευχη παρεπιπτωντος) προτιμησαν να μην βαλουν κανενα.
Επισης, φαινομενικα η μηχανογραφηση τους ηταν για τα κλαμματα, δεν υπηρχαν αρχειοθετημενα τα διαθεσιμα τευχη προς πωληση ουτε αναρτημενα καπου τα ποια υπαρχουν, επρεπε να πω τα τευχη οπου με ενδιεφεραν, και να καλουσα μια μερα αργοτερα ωστε να πανε στην αποθηκη και να μου πουν ποια υπαρχουν η οχι.. Και το καθε τευχος προς 7€ αν οχι περισσοτερο.

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Επισης, φαινομενικα η μηχανογραφηση τους ηταν για τα κλαμματα, δεν υπηρχαν αρχειοθετημενα τα διαθεσιμα τευχη προς πωληση ουτε αναρτημενα καπου τα ποια υπαρχουν, επρεπε να πω τα τευχη οπου με ενδιεφεραν, και να καλουσα μια μερα αργοτερα ωστε να πανε στην αποθηκη και να μου πουν ποια υπαρχουν η οχι.. Και το καθε τευχος προς 7€ αν οχι περισσοτερο.
Γι αυτό σου λέω, σε μια υπό διάλυση εταιρεία ποιος να ενδιαφερθεί ;)

fotis_kfor

Retro Addict
Comrade
Vincent said:
fotis_kfor said:
να τα έδιναν από ένα ευρώ, όλο και κάποιος θα τα έπαιρνε,

Ξέρεις πως μετά θα τα βλέπαμε 200e το κομμάτι :mrgreen:

Ναι, αυτό συμβαίνει κλασικά από τους εμποράκους, πάμε σε άλλο τεράστιο θέμα... ;)

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Παιδιά ο Vincent μου έστειλε όλα τα User σε μορφή OCR. Οπότε πλέον θα μπορείτε και να αντιγράψετε αλλά και να ψάξετε μέσα σε κάθε τεύχος για ότι σας ενδιαφέρει.
Τα OCR τεύχη θα δοθούν το καθένα στο rar που περιέχει και κανονικό pdf. Δηλαδή πλέον θα τα κατεβάζεται και τα 2.
Σκεφτόμασταν να κάνουνε όλα τα OCR σε ένα μεγάλο αρχείο, ώστε το search να είναι ποιο εύκολο, αλλά μάλλον δεν βοηθάει και τόσο.
Μέχρι στιγμής έχω ανεβάσει τα 25 πρώτα περιοδικά και τα ένθετα. Σιγά σιγά θα τα αλλάξω όλα
Να σαι καλά Vincent για τον κόπο σου και σε ευχαριστώ πολύ :)

Vincent

Retro Addict
Comrade
nkary said:
Παιδιά ο Vincent μου έστειλε όλα τα User σε μορφή OCR. Οπότε πλέον θα μπορείτε και να αντιγράψετε αλλά και να ψάξετε μέσα σε κάθε τεύχος για ότι σας ενδιαφέρει.
Τα OCR τεύχη θα δοθούν το καθένα στο rar που περιέχει και κανονικό pdf. Δηλαδή πλέον θα τα κατεβάζεται και τα 2.
Σκεφτόμασταν να κάνουνε όλα τα OCR σε ένα μεγάλο αρχείο, ώστε το search να είναι ποιο εύκολο, αλλά μάλλον δεν βοηθάει και τόσο.
Μέχρι στιγμής έχω ανεβάσει τα 25 πρώτα περιοδικά και τα ένθετα. Σιγά σιγά θα τα αλλάξω όλα
Να σαι καλά Vincent για τον κόπο σου και σε ευχαριστώ πολύ :)

:cry: Τιμή μου, δεν ήταν κόπος.

Θα ξεκινήσω και τα υπόλοιπα σε λίγες μέρες.
Τώρα μαζεύω ελίες :mrgreen:

nkary

Too Retro to post!
Comrade
ωχ πακέτομα φίλε οι ελιές :shifty:
Έχω μαζέψει για κάνα 2 μήνες σε βουνό και είναι μάματα κατάσταση :cry:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Μπράβο για ακόμη μια φορά βρε Vince !!! :clap:
Ίσως θα έπρεπε αυτό να ανακοινωθεί κάπου κεντρικά στο iamretro ?

Το OCR κατά τη γνώμη μου προσθέτει πάρα πολύ σε κάποιο digital copy....Τουλάχιστον εγώ το χρησιμοποιώ πάρα πολύ και μου λύνει τα χέρια

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Comrade
Ευχαριστούμε πολύ για την προσφορά και τον κόπο Vincent! :clap: :clap:

Kudos!!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Μπράβο ρε Vincent. Τώρα μπορούμε ίσως να κάνουμε ευκολότερα και εκείνη την DB που σκεφτόμασταν! Kudoz my friend!!!!

Vincent

Retro Addict
Comrade
Δεν έκανα τπτ το σπουδαίο, έψαχνα ένα review του beast II εδώ και χρόνια και το είχα στο to do list.

Το ocr δεν έχει καμία διαφορά οπτικά από το original και εκτός της ευκολίας του search, είναι και μικρότερο σε KBs.

@Geo έχω κάνει και manuals με schematics, έκει να δείς που βρίσκει τα σύμβολα στο PCB!