Εντυπωσιακός οπτικός τομέας στα arcades (μεχρι το 1985)

milntov

Retro Starter
Reaction score
28
Εκτος τα υπεροχα παιχνιδια που ηταν τοτε στα arcades οπως πχ στο στυλ του pac-man κλπ βλεπαμε και arcades με εντυπωσιακο οπτικο τομεα.
Μερικα που μου εκαναν φοβερη εντυπωση για την τοτε εποχη.

Mach 3 (ARCADE) 1983
Χτυπας στοχους με το αεροπλανο με τη θεα του βιντεο να ειναι ολα τα λεφτα

Wild Gunman (1974) - First full motion video game
Φοβερα εντυπωσιακο για την εποχη του

space harrier
1985 και απιστευτα γραφικα για την εποχη απο την sega

I'ROBOT 1983-84
Πολυγωνικα γραφικα πριν το 1985

Road Blaster 1985
Ωραια σκηνικα σε racing.Παιζεται με τα βελακια κατευθυνσης.

World gp (1984)
Πολυ καλη επιλογη της sega να βαλει το βιντεο καθως επαιζες το παιχνιδι το 1984

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,365
Έχω παίξει Atari Video Pinball κάπου το '79-'80. Συνδυασμός crt, ζελατίνας και led μέσα από καθρέφτη.

Υπήρχαν και άλλα στα τέλη του '70, ελπίζω να θυμηθώ κάποιο...

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,009
Καλωσόρισες @milntov στο iamretro :)

Πολύ ωραίο θέμα!

Χμμ.. :emoji_thinking: Από ότι θυμάμαι..

Τα γραφικά του Arcade "Dragon's Lair" (1983) ήτανε κάτι που δεν είχαμε ξαναδεί σε αλλα arcade τις εποχής!

Ανεξάρτητα την δυσκολία του παιχνιδιού και το ότι έμοιαζε σαν να παίζεις κάποιο demο, στον οπτικό τομέα ήταν φοβερό!

Επαιζες (OK, δεν έπαιζες.. γιατί στην πραγματικότητα σου έσπαγε τα νεύρα :D ) και παράλληλα ήταν σαν να έβλεπες μια ταινία της Disney!

Περισσότερα
εδώ

Last edited:

AEON

Tech Admin
Staff member
Reaction score
301
Tόσο το MACH 3 όσο και το Dragon's Lair επωφελούνταν σε τρομακτικό βαθμό από την χρήση της τεχνολογίας laserdisc που παρείχε εξωπραγματικό αποθηκευτικό χώρο (αλλά και χρόνο προσπέλασης) για τα δεδομένα της εποχής.

Ειδικά το πάνω layer στο ΜΑCH 3 είναι ένα απλό 2D arcade, ενώ ο δίσκος σερβίρει στο κάτω layer διάφορα βιντεοσκοπημένα από αέρος videos ως backdrops. Υπήρχε και σχετικό διθυραμβικό review του στο Pixel στην σχετική στήλη για ουφάδικα.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,989
Tόσο το MACH 3 όσο και το Dragon's Lair επωφελούνταν σε τρομακτικό βαθμό από την χρήση της τεχνολογίας laserdisc που παρείχε εξωπραγματικό αποθηκευτικό χώρο (αλλά και χρόνο προσπέλασης) για τα δεδομένα της εποχής.

Ειδικά το πάνω layer στο ΜΑCH 3 είναι ένα απλό 2D arcade, ενώ ο δίσκος σερβίρει στο κάτω layer διάφορα βιντεοσκοπημένα από αέρος videos ως backdrops. Υπήρχε και διθυραμβικό review του στο Pixel στην σχετική στήλη για ουφάδικα.
Το είχα πετύχει στα ουφάδικα και είχα χαζέψει...

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,009
@AEON Χρήστο εχεις δίκιο σε αυτό που γράφεις για το laserdisc!

Βασικά νομίζω ότι το χρονικό όριο έως το 1985 που έχει βάλει ο φίλος @milntov είναι πολύ μικρό για να έχουν υπάρξει (πέραν αυτών που έχουμε αναφέρει μέχρι τώρα) και αλλά arcades που να κάνουν τόσο αισθητή την διαφορά στον οπτικό τομέα απο τα άλλα που έβγαιναν τότε.

Επίσης πιστεύω ότι το μεγαλύτερο επίτευγμα στον οπτικό τομέα (όσο αφορά τα arcades έως το 1985) - ακόμα και απο τα παραπάνω παιχνίδια που έχουν αναφερθεί - έκαναν οι καμπίνες της τεχνολογίας (Vector display) όπως το Asteroids, War of the worlds, Major Havoc, Blaster, Space Fury και αλλα πολλά που δεν θυμάμαι τώρα. :)

Σίγουρα οι 40+ σε ηλικία που έχουν ζήσει πιτσιρικάδες τα arcades αλλα και που είχαν home υπολογιστές Amstrad, Spectrum, Αtari ή Amiga ή κονσόλες (και που τώρα ζούμε τα σούπερ αληθοφανή γραφικά) θα έχουμε παρατήρησει τον εαυτό μας σε κάποια ρετρό έκθεση να θαυμάζει περισσότερο από τα άλλα μηχανήματα κάποιο παιχνίδι σε εκείνο το μικρούλη το μηχανηματάκι το Vectrex..

Κάνω μήπως λάθος.. ;)

Αυτή η οπτική τεχνολογία των Vector display games όπως και να το κάνουμε έχει κάτι το διαφορετικό αλλά και ασυνήθιστα όμορφο για αυτό άλλωστε και την θαυμάζουμε λίγο περισσότερο και "κολλάμε" λίγο περισσότερο απο τα άλλα. :)

Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
@milntov

Φίλε μου καλώς ήρθες στα λημέρια μας!!

Μόνο που πόσταρες το Space Harrier το οποίο το είχα ξεχάσει τελείως τα είδα όλα. Πιτσιρικάς στην Amiga μου έσπαγε τα νεύρα γιατί δεν μπορούσα να περάσω απο μια πίστα και μετά! Έπος! Έπος!!! Το ΣΚ θα βαλω μπρος την 2000ρη μου να το ξεσκονίσω!!

milntov

Retro Starter
Reaction score
28
@milntov

Φίλε μου καλώς ήρθες στα λημέρια μας!!

Μόνο που πόσταρες το Space Harrier το οποίο το είχα ξεχάσει τελείως τα είδα όλα. Πιτσιρικάς στην Amiga μου έσπαγε τα νεύρα γιατί δεν μπορούσα να περάσω απο μια πίστα και μετά! Έπος! Έπος!!! Το ΣΚ θα βαλω μπρος την 2000ρη μου να το ξεσκονίσω!!
Γεια σου φιλε dR_wH0.Το space harrier δυστυχως δεν το ειχα πετυχει στα arcades που πηγαινα παλια και πρωτη φορα το επαιξα το 2000 στο dreamcast στο παιχνιδι shenmue (οταν πηγαινες βολτα στα arcades της dobuita).Ειναι και απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια στο mame.

milntov

Retro Starter
Reaction score
28
1978 /CRT με χρωμα και ωραια οπτικη στο Super Road Champions

1969 και arcade cabinet με τιμονι στο παιχνιδι Chicago Coin Speedway

1984/ Us Vs. Them Στο στυλ του Mach 3 με διαφορετικες οπτικες γωνιες στις πιστες

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,009
@geoanas o_O Έπαθα πλάκα και με τα δύο βίντεο που έβαλες.

Το "The Driver" θυμίζει πολύ διαδρομή από το θρυλικό Rally Acropolis! :)

Last edited:

milntov

Retro Starter
Reaction score
28
Ουαου!!!Αυτο και αν ειναι super!!!1000 ευχαριστω φιλε geoanas

Oταν ημουν μικρος καπου το ειχα δει σε μια ταινια αυτο το arcade (αρχες 10ετιας 90) και μου εχει μεινει εντονα στο μυαλο ενας τυπος που επαιζε το παραπανω arcade και μεχρι σημερα νομιζα οτι εκεινη η καμπινα στην ταινια ηταν ψευτικη και ειχε γινει μονο για τις αναγκες της ταινιας.Δηλαδη μεχρι σημερα νομιζα πως επαιζε στα ψεματα με το τιμονι και ειχαν τραβηξει το βιντεο με τον δρομο μονο για την ταινια.Για να πιστεψουμε οτι ειναι αληθινο.

Τελικα ηταν αληθινο!!!!

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,365
Το υποβρύχιο το είχα παίξει, νομίζω και το Stunt Pilot μου φαίνεται γνώριμο, μιλάμε για πριν το '80 μάλλον σε λούνα-παρκ... Τα άλλα δύο όμως είναι και αυτά πολύ εντυπωσιακά.