Επισκευή - Commodore monitor 1802 - Part 2

antnik

Retro Addict
Συνήθως όσοι ασχολούμαστε με τα ρετρό και κυρίως στα monitor έχουμε ακούσει ότι οι ποιο συνήθεις βλάβες είναι οι πυκνωτές, τους οποίους τους αλλάζουμε για να προστατεύσουμε κυρίως άλλα ηλεκτρονικά μέρη και ο μετασχηματιστής υψηλής.
Υπάρχει όμως και μια ύπουλή βλάβη σε ένα πολύ σημαντικό εξάρτημα της οθόνης , το Yoke. Τα πηνία δηλαδή απόκλισης της δέσμης του πυροβόλου της οθόνης.
Έτσι δοκιμάζοντας ένα άλλο monitor 1802 άρχισε ξαφνικά να βγάζει καπνούς και η οθόνη να μαζεύει και να κάνει διάφορα τρελά.
Πρώτού λύσω το monitor το μυαλό μου πήγε σε πυκνωτή αλλά ψάχνοντας το ποιο διεξοδικά αφού έβγαλα το καπάκι είδα ότι οι πυκνωτές δεν είχαν διαρροή πουθενά. Ανοίγω πάλι τον διακόπτη της οθόνης και τότε βλέπω να βγαίνουν καπνοί πίσω από το yoke.
Δυστυχώς σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είχα στημένη φωτογραφική για να σας δείξω τους καπνούς αλλά ήταν εντυπωσιακό το θέαμα.
Λύνοντας την οθόνη και βγάζοντας το yoke φάνηκε η ζημιά.

Tα πηνία είχαν πάρει φωτιά και σε αυτό έπαιξε ρόλο οι παλιές κόλες στήριξης που βάζανε στις σφήνες για να στηρίξουν το yoke. Η υγρασία και η μούχλα που είχε πιάσει σε εκείνα τα σημεία , διαβρώσαν την επίστρωση του πηνίου και άρχισε να εισχωρεί όλο και ποιο μέσα με αποτέλεσμα να βραχυκυκλώνει και να καίγεται.

Συγκεκριμένα ψάχνοντας και λίγο στο internet διάβασα την περίπτωση για τα 1802 που είχαν αυτό το πρόβλημα με τις συγκεκριμένες κόλες που βάζανε. Το είδα πρόσφατα και σε amstrad color monitor για 6128.

Ωραία λοιπόν...τώρα τι κάνουμε....το κάνουμε parts το monitor για ανταλλακτικά ή να δούμε αν σώζετε. Σίγουρα θα χρειαζόμουν yokes από τηλεοράσεις ή άλλα monitor για να δοκιμάσω. Αυτά είναι σχεδιασμένα το καθένα για το δικό του tube οπότε το να βρεις κάτι να ταιριάζει πρέπει να είσαι τυχερός και να έχεις ένα stock από yoke. Που να το φανταστώ όταν πέταγα ή έβρισκα χαλασμένες tv να κράταγα τα yokes.
Βρήκα κάνα δύο tv χρέπια…τις έλυσα αλλά δεν έκανε κανένα.

Ρώτησα και τον φίλο τον Λεονίδα (κερόπι) αν έχει κάτι και τελικά μου έστειλε ένα yoke απο 1084 να δοκιμάσω.
Τι να πω για αυτό το παιδί !!!!!!!!!!!!

Ποιο μεγάλο το yoke του 1084 αλλά ή ίδια διατομή στον σωλήνα το βάζω πάνω και λέμε για να δούμε ως πρώτη εικόνα τι έχουμε.

Η πρώτη εικόνα ενθαρρυντική. Έχω κωλύσει ανάποδα τις καλωδιώσεις στο πηνίο, τις διορθώνω και κουνάω το yoke εμπρός πίσω και το στρίβω μέχρι να βρώ την θέση που πρέπει να είναι και σε συνδυασμό με τα δαχτυλίδια συγκλίσεως να πάρω την παρακάτω εικόνα.

Το αποτέλεσμα καλύτερο, αλλά έχουμε Barrel στα πλαϊνά και είναι λογικό. Άλλο yoke..δεν είναι σχεδιασμένο για αυτό το tube. Άλλα μαγνητάκια άλλο μέγεθος άλλη περιτύλιξη, πάλι καλά που βλέπουμε και αυτό το αποτέλεσμα.

Οπότε ή λύση ήταν αυτό που κάνανε παλιά , μαγνητάκια. Να πούμε εδώ ότι δεν υπάρχουν trimmers στο board για ρύθμιση barrel στην οθόνη.
Tα μαγνητακια ήταν για μικροδιορθώσεις γεωμετρικών σφαλμάτων στη TV εικόνα που σε κάποιο συγκεκριμένο μόνιτορ έβγαιναν. Τα μαγνητακια στην ουσία ήταν "πατέντα" για διόρθωση μικροσφαλματων που μπορεί να ήταν και εργοστασιακές.

Και κοίτα να δεις που όταν θέλουμε μαγνητάκια δεν έχουμε. Οπότε ένα απόγευμα σε συνδυασμό με καφέ, μου έφερε ο Χρήστος (ChrisKgnr) μαγνητάκια για να γίνει η δουλειά. Επίσης να τον ευχαριστήσω για τις πολύτιμες συμβουλές του , γιατί έχοντας ανοιχτό monitor να πειράζεις το yoke μπρος πίσω , να το στρίβεις , να βάζεις σφήνες , να σφίγγεις βίδες να βάζεις μαγνήτες και να αισθάνεσαι την δόνηση του μαγνητικού πεδίου που παράγει το yoke δεν είναι εύκολο πράγμα με αναμμένο monitor.

Οπότε πειραματισμός πολύς με τα μαγνητάκια....

και μετά από πολύ κόπο.....

Πολύ συνοπτική η περιγραφή , η οθόνη ήταν ανοιγμένη και πειραματιζόμουνα κανα μήνα και διάβασμα για τα yoke που βρήκα να κάνουν διάφορα ωραία πράγματα.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Τι να πω βρε Αντώνη...Φοβερός οδηγός και πολύ δύσκολη επισκευή. Για μένα χαλασμένο YOKE σημαίνει συνήθως πέταμα monitor. Μπράβο στην υπομονή σου που κάθισες και ασχολήθηκες και μας έδωσες κι εδώ τις πολύτιμες οδηγίες σου.
Έχω δει φίλο μου (ηλεκτρονικό που ασχολούνταν και ως τεχνικός τηλεοράσεων) να κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις σε μαγνητάκια - δαχτυλίδια ...you name it και ξέρω τι παλούκι είναι. Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης μεγάλου καθρέφτη στα εργαστήρια, αλλά θέλει Ιώβεια υπομονή για να πετύχεις έστω και κατά προσέγγιση ρυθμίσεις που ικανοποιούν το μάτι.

Άξιος μεγάλε! :thumbup:

Jimpir76

Retro Member
Μπράβο ρε Αντώνη, δεν το είχα ξαναδει αυτό με τα μαγνητάκια, όλες αυτές οι γνώσεις των παλιών ηλεκτρονικών σιγά σιγά θα χάνονται.
Πές μου όταν βάζεις τα χέρια σου εκει πίσω, δεν αισθάνεσε σαν τους πυροτεχνουργους που αφοπλίζουν μια βόμβα!!x3x3:lol:

chriskgnr

Retro Mentor
Μπράβο ρε Αντώνη, δεν το είχα ξαναδει αυτό με τα μαγνητάκια, όλες αυτές οι γνώσεις των παλιών ηλεκτρονικών σιγά σιγά θα χάνονται.
Πές μου όταν βάζεις τα χέρια σου εκει πίσω, δεν αισθάνεσε σαν τους πυροτεχνουργους που αφοπλίζουν μια βόμβα!!x3x3:lol:
:lol::lol::lol:

btp

Retro Member
Πολλά μπράβο για την επιμονή και την υπομονή σου φίλε Αντώνη! Δε νομίζω πλέον να υπάρχουν πολλοί στη χώρα μας που μπορούν και φέρνουν σε πέρας τέτοιες ζόρικες επισκευές! :thumbup::thumbup::thumbup:

DAT-Alex

Retro Addict
Καλημέρα Αντώνη και Καλή Χρομνιά φίλε!

ΑΨΟΓΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ!

ένα μεγάλο MΠΡΑΒΟ και απο εμένα για την υπομονη και επιμονή σου.

Aris21

Retro Starter
Την είχα δει στον Αντώνη την οθόνη ανοιχτή ακόμα σε φάση επισκευής.

Ολοκληρώθηκε επιτυχώς πλέον από τον ειδικό.

Σίγουρα και εγώ με χαλασμένο yoke για πέταμα θα την πήγαινα. Αλλά όχι πλέον.

Μπράβο ρε Αντώνη!!!:emoji_thumbsup::emoji_thumbsup::emoji_thumbsup:

turrican

Retro Guru
Όμορφη παρουσίαση (όπως πάντα) της (δύσκολης όπως διαβάζω από τους γνώστες) επισκευής.
Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά...πόσο επικίνδυνο είναι να βάλει χέρι κάποιος (έτσι και έτσι γνώστης) σε μια οθόνη;
Είχα ακούσει ότι υπάρχει περίπτωση ηλεκτροσόκ!
Τι δε πρέπει να αγγίξει κανείς κατά λάθος;

Pluto63

Retro Addict
Άφωνος... μπράβο με όλη την έννοια από άλλον αυτοδίδακτο, εγώ ούτε τις βιδες του σασί δεν θα είχα ανοίξει. Ότι είναι πάνω από 30 βολτ δεν το πειράζω, kudos.

paranoicb

Retro Starter
Τα συγχαρητήρια στον φίλο Αντώνη για την επισκευή της οθόνης. Όπως λένε και τα παιδιά παραπάνω με χαλασμένο Yoke Δεν θα έβαζα το χέρι μου, θα το πέταγα κατευθείαν. Οπότε Μπράβο στην υπομονή και στις τεχνηκες γνώσεις του Αντωνη που ανταμείφθηκε με ένα λειτουργικό μόνιτορ.

sly*m

Retro Member
Ωραίο fix Αντώνη! :thumbup:
Για τη barrel παραμόρφωση, θα άξιζε τον κόπο να δεις τους πυκνωτές s-correction στο yoke, αν υπάρχει η πλακέτα του καλού yoke και αν είναι διαφορετικές οι τιμές τους; Ίσως αν παίξεις εκεί να φέρεις την γεωμετρία.

antnik

Retro Addict
Slym Καταλαβαίνω τι λες αλλά αυτά τα yoke με s-capacitors τα έχω συναντήσει μόνο σε VGA monitors και σε PVM Εδώ σε αυτά τα monitors η κατασκευή τους είναι απλή και το yoke απλό χωρίς πλακέτα πάνω του. Ήταν εμπορικά monitor φτηνά σε κόστος . Να φανταστείς το ίδιο μοντέλο κυκλοφορεί με arion tube και murata flyback και με samsung tube και άλλη flyback. To ίδιο συμβαίνει και με άλλα models. Για να προλάβουν την παραγωγή κάθε εργοστάσιο έβαζε αυτά που είχε.

btp

Retro Member
Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά...πόσο επικίνδυνο είναι να βάλει χέρι κάποιος (έτσι και έτσι γνώστης) σε μια οθόνη;
Είχα ακούσει ότι υπάρχει περίπτωση ηλεκτροσόκ!
Τι δε πρέπει να αγγίξει κανείς κατά λάθος;
Τονίζω ότι σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός (ούτε καν ηλεκτρονικός!) αλλά από όσο γνωρίζω 2 είναι τα επικύνδυνα μέρη που ενδέχεται να έχουν φορτίο ακόμα και με τη συσκευή εκτός ρεύματος για σημαντικό χρόνο:

1) Η άνοδος υψηλής τάσης στο σωλήνα καθοδικής λυχνίας (είναι το παχύ καλώδιο που συνδέει το HV κύκλωμα με τη CRT μέσω μια λαστιχένιας κάψας). Εδώ μπορεί να υπάρχει τάση αρκετών KV (ο HV transformer -aka flyback- έχει έξοδο 20-30KV)
2) Οι πυκνωτές του κυκλώματος τροφοδοσίας που έχουν τάση που φθάνει τα 400V (είναι συνήθως ογκώδεις και ξεχωρίζουν)

Απαιτείται πάντα να κάνεις proper discharge και τα 2 πριν από κάθε εργασία!

Φυσικά μιλάμε πάντα για οθόνη που είναι αποσυνδεμένη από το ρεύμα!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Καμιά φορά, προκειμένου να προχωρήσουμε σε ρυθμίσεις όπως έκανε ο Αντώνης εδώ πέρα, πρέπει να έχουμε ανοικτό το monitor (crt) και να καθοδηγούμαστε από ότι βλέπουμε μπροστά μας (συνήθως) σε καθρέφτη. Πολλές φορές θα χρειαστεί να ρυθμίσουμε κάποιο ποτενσιόμετρο που βρίσκεται καλά χαντακωμένο μέσα στην mobo, γι αυτό και ο λόγος ύπαρξης εκείνων των μακρουλών κατσαβιδιών που αφήνουν στον μάστορα μπόλικο αέρα να κινηθεί με άνεση στον περιορισμένο χώρο....Εεεε, ΕΚΕΙ θέλει προσοχή, αφού όλα είναι πλέον αναμμένα και επικίνδυνα. Υπάρχουν κάτι όμορφα οικόπεδα γύρω από τον υψηλής που μια στραβοτιμονιά (μιλώντας σε κανένα κινητό ή σε κανένα παιδί μας που τριγυρνά στον χώρο και κάνει φασαρία) μπορεί να μας στείλει σε άλλους τόπους ή τουλάχιστον να μας αφήσει καμιά σοβαρή παράλυση (ή/και έγκαυμα).

Ποτέ επίσης μικρά παιδιά να τριγυρνούν γύρω από ανοικτές οθόνες που βρίσκονται ή όχι στην πρίζα και η τελευταία να είναι προσβάσιμη σε αυτά. Μια επίσκεψη μας εκεί που και ο βασιλιάς πάει μόνος του ή στο ψυγείο για καμιά μπυρίτσα μπορεί να μας στοιχίσει πολύ ακριβά. Υπάρχει ανάγκη να αφήσουμε την οθόνη ανοικτή γιατί εκείνη την στιγμή δεν βρίσουμε το πολυπόθητο ανταλλακτικό και ο χώρος είναι αφύλακτος, προσβάσιμος σε άμαχους και γυναικόπαιδα; Κλειδώνουμε το δωμάτιο ή το monitor ή και τα δυο μαζί.

Εκεί που δουλεύουμε με την οθόνη δεν πρέπει να υπάρχει κανένα ράφι ακριβώς από πάνω μας και αν υπάρχει δεν πρέπει να παρέχει φιλοξενία σε κανένα κουτί με ψιλές βίδες - καρφιά και διάφορα άλλα μικροσιδεροαντικείμενα. Μια απροσεξία μας μπορεί να οδηγήσει το ράφι - τα μικροσιδεροαντικείμενα και τα υπόλοιπα επικίνδυνα, ακριβώς πάνω στην (ξα)αναμμένη πλακέτα! Ο πάγκος που στρογγυλοκάθεται το mοnitor πρέπει να είναι άνετος, καθαρός και χωρίς ίχνος διαφόρων διακοσμητικών στοιχείων στα πέριξ.

Γενικά τις οθόνες πρέπει να τις πασπατεύουμε μόνοι μας, με κλειστά κινητά τηλέφωνα (κάτι που συνηθίζω προσωπικά :D), απόλυτα συγκεντρωμένοι και με όρεξη για δουλειά. Αν δεν έχουμε διάθεση, το βλέπουμε ως αγγαρεία, είμαστε γριπωμένοι, έχουμε μόλις δει ειδήσεις ή κανένα super WOW show στην TV ή μόλις έχουμε τσακωθεί με τον γείτονα / σύζυγο / you name it ...καλύτερα να μην καταπιανόμαστε.

Αυτά μου ήρθαν τώρα, όλα από προσωπική εμπειρία...

antnik

Retro Addict
Ακριβώς όλα τα παραπάνω.

Λίγα λόγια περί ρεύματος.

Με κλειστή οθόνη.

Η οθόνη λειτουργεί ως πυκνωτής που αποθηκεύει ρεύμα. Όσο ποιο μεγάλες ίντσες τόσο ποιο πολύ ρεύμα. Αν αποφορτίσει πάνω σου θα την «ακούσεις» πάρα πολύ καλά τόσο που θα σου γίνει τραυματική εμπειρία. Αν έχεις πρόβλημα υγείας μπορεί να σε επηρεάσει. Οπότε πάντα αποφόρτιση και αυτή να είσαι σίγουρος ότι ξέρεις τι κάνεις.

Όταν είναι στο ρεύμα θέλει τρελή προσοχή.

Καταρχήν ξεκινάς με το στάδιο εκτός ρεύματος….αποφόρτιση και καλό καθαρισμό.

Καθαρισμό το καλώδιο της υψηλής και την βεντούζα να δείς αν είναι γερασμένο και έχει ραγίσματα. Καθαρισμό της σκόνης πάνω από το tube και γύρω από την υψηλή. Σκόνη και υγρασία μπορεί να κάνει arc. Σχισμένη βεντούζα μπορεί να κάνει arc. Βεντούζα που δεν εφαρμόζει καλά λόγω σκόνης μπορεί να κάνει arc.

Γενικά ένα καθαρό monitor σου δείχνει σε τι κατάσταση είναι οπότε μπορείς να ξέρεις τι θα περιμένεις.

Όταν το ξανανάψεις το monitor καθαρό δοκιμάζεις με διάφορους τρόπους γύρω από την βεντούζα αν έχεις διαρροές , spikes..κτλπ.

Οτιδήποτε μακρύ κατσαβίδι βάλεις πρέπει να είναι μονωμένο μέχρι την άκρη του.

Φυσικά δεν κάνεις δουλειά με pullover και πουκάμισα και τα μανίκια κάτω.

Το Yoke είναι μονωμένο. Το Το yoke αν θυμάμαι καλά to vertical παίζει από 20 με 24 volt και το horizontal 120 με 140 ανάλογα την tv. Το yoke δεν θα σε χτυπήσει γιατί είναι μονωμένο εκτός αν έχει φθορά (γύμνωση επιφανειακή ) . Αλλά συνήθως το πιάνεις από τα πλαστικά δαχτυλίδια του και προσεχτικά κάνεις τις ρυθμίσεις

Αν πέσει ένα μεταλλικό αντικείμενο πάνω στο yoke δεν θα κάνει βραχυκύκλωμα…θα το δεις όμως να παίζει λόγω του μαγνητικού πεδίου που αναπτύσσετε. Αν πλησιάσεις κατσαβίδι μαγνητικό θα αισθανθείς την δόνηση.

Στο 1802 είναι το μοναδικό μόνιτορ που εν λειτουργία για να βάλω τα μαγνητάκια κόλλαγα τα tapeς δίπλα στην βεντούζα με το δάχτυλο. Μια ώρα δοκίμαζα διάφορα για να δω ότι είναι ασφαλές και πάλι ήμουν στην «τσίτα».

Η τριβή συνέχεια με τα monitors καμιά φορά σε κάνει να ξεχνάς και από την υπερβολική σιγουριά ότι το έχεις. Δεν είναι λίγες φορές που παραλίγο να την πατήσω.

Παρεμπιπτόντως με το 1802 δύο μία φορά είχα πτώση ρελέ και δύο φορές που είχα συνδεμένο τον commodore 64 πάνω έκαψα το transistor προ ενίσχυσης του ήχου δυο φορές το άλλαξα . Ευτυχώς την γλύτωσε το SID.

Τα πράγματα γίνονται ποιο ζόρικα όταν ανεβαίνουν οι ίντσες και όταν παίζεις και με vga monitors.

Γενικά θέλει προσοχή.