Επισκευή zx spectrum+ (Issue 3b)

dazaxer

Retro Starter
Reaction score
0
Καλημέρα στο forum, είναι το πρώτο μου post! Ψάχνοντας στο youtube για 'Επισκευή zx spectrum' βρήκα τα εξαιρετικά videos του pluto63 και ψάχνοντας τρόπο να επικοινωνήσω μαζί του βρέθηκα στο iamretro.gr . Ο λόγος που σας γράφω είναι (όπως θα καταλάβατε) ένας zx spectrum που χρήζει επισκευής - πρόκειται για τον πρώτο μας υπολογιστή (αγορασμένος το 1984 στο Λονδίνο για τον μεγάλο μου αδερφό, αν και στην πορεία κατέληξε κοινόχρηστος), και έχει μεγάλη συναισθηματική αξία. Ξεκίνησε αρχικά σαν 'γομολάστιχας' και στην πορεία τον μετατρέψαμε σε 'plus' (χάνοντας δυστυχώς το αρχικό case). Μέχρι πριν από μερικά χρόνια άναβε κανονικά, έδινε σήμα δηλαδή στην τηλεόραση, αν και δεν είχα επιχειρήσει τότε να φορτώσω κάποιο παιχνίδι. Πριν από ένα χρόνο περίπου που επιχείρησα να τον ανοίξω προκειμένου να τον δείξω στο γιο μου (που παρεμπιπτόντως ήταν τότε 10 χρονών, όσο ήμουν κι εγώ το 1984 όταν τον είχαμε πάρει), προς μεγάλη μου απογοήτευση δεν ανταποκρίθηκε. Τον πήγα για επισκευή σε ένα service υπολογιστών στην Καλλιθέα που με είχε βοηθήσει παλιότερα να επισκευάσω κάποια δύσκολη βλάβη σε laptop (οπότε και τους είχα εμπιστοσύνη), αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφεραν (δεν ήταν άλλωστε η ειδικότητα τους, απλά προσφέρθηκαν να δοκιμάσουν). Επειδή ανοίγοντάς τον το μόνο που κατάφερα ήταν να σπάσω ένα' ποδαράκι' μιας από τις βίδες, και επειδή οι γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά είναι τόσο λίγες που μάλλον μεγαλύτερη ζημιά θα του κάνω αν επιχειρήσω να βρω μόνος τι φταίει, παρά θα φτιάξω κάτι, αν κάποιος από το forum (ή ο φίλος pluto63 ή οποιοσδήποτε άλλος μπορεί) θέλει να του τον φέρω και να ασχοληθεί (με την ησυχία του και φυσικά με όποιο κόστος χρειαστεί και για ανταλλακτικά αλλά και για τον κόπο του), θα σας είμαι υπόχρεος! Μένω Νέο Φάληρο αλλά μπορώ να τον φέρω οπουδήποτε εντός αττικής... Ευχαριστώ για το χρόνο σας, Θοδωρής.

Attachments

• Spectrum.jpg
    Spectrum.jpg
    1.1 MB · Views: 10

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Πάρε και τον γιο σου και έλατε ένα Σάββατο απόγευμα στο ARC retro κλαμπ μας να δει όμορφα πράγματα εποχής και να ρίξουμε μια ματια στον Σπεκτρουμ τι μπορεί να γίνει.

dazaxer

Retro Starter
Reaction score
0
Πολύ καλή ιδέα ! Που σας βρίσκουμε ?

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Athens Retro Center στο Facebook, Μαρνη 33 Αθήνα, μήνυμα στο group για οργάνωση επίσκεψης.

dazaxer

Retro Starter
Reaction score
0
Βασικά υπάρχει ένα πρόβλημα - δεν χρησιμοποιώ facebook! Για διάφορους λόγους, που δεν είναι της παρούσης. Μπορούμε όμως σίγουρα να περάσουμε το επόμενο Σάββατο (12/9 καθώς αυτό θα λείπω) με τον ασθενή spectrum, ότι ώρα μας πείτε. Υπάρχει εναλλακτικός τρόπος ενημέρωσης του group?

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Όχι μόνο Facebook χρησιμοποιούμε, μια δυο μέρες πριν το Σάββατο στείλε μου ένα pm εδώ να το κανονίσουμε, τα ωράρια του συλλόγου είναι 5 με 9 πμ.

dazaxer

Retro Starter
Reaction score
0
Να postάρω και σε συνέχεια του αρχικού μηνύματος την πρόθεση επίσκεψης μου στο ARC αυτό το Σάββατο (12/9) για εξέταση του Spectrum. Ελπίζω η πάθηση του να μην έχει αποβεί μοιραία και να μπορέσω σύντομα να ξαναπαίξω Manic Miner, Bomb Jack και όλα τα αγαπημένα παιχνίδια όπως (αρκετά) παλιά!