Επισκευη Tetris bootleg

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
Προχθες επεσε στα χέρια μου αυτο:
IMG_20170906_063246-2080x1560.jpg
Ειναι μια jamma board με το παιχνιδι tetris.
Με μια πρωτη ματιά λειπει το eeprom 28c64(κεντρο) που ειναι για highscore keeping και το ολοκληρωμένο του ενισχυτή ηχου MB3713(κατω αριστερά).
Εχθες του εδωσα ταση αλλα δυστυχώς τιποτα, μαυρη εικονα.
Η τάση στο +5 πεφτει στα +3 οποτε εχουμε καπου βραχυκύκλωμα.
Λεω να αποκολλησω την cpu πρωτα να δω αν φταιει αυτη. Διαφορετικά δεν ξερω να αξιζει να ασχοληθω.
Ακουω και τις γνωμες σας...
Ευχαριστω.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Πάρα πολύ όμορφα! Όπως πολύ σωστά επισήμανες Πέτρο, πρόκειται για bootleg πλακέτα του παιχνιδιού Tetris της Atari, αρκετά διαδεδομένη στον χώρο των arcades.
Σε όλες μου τις επισκευές, η τελείως μαύρη οθόνη σήμαινε συνήθως πρόβλημα στον επεξεργαστή ή στον κρύσταλλο. Κάπου εδώ η κατασκευή του Άκη κρίνεται λίαν απαραίτητη και σώζει ζωές! ;)
Εφόσον η τάση πέφτει στα 3V είναι πολύ πιθανό, ο επεξεργαστής να μην δέχεται επαρκή τάση. Άρα πρέπει το βραχυκύκλωμα να συμβαίνει κάπου στον δρόμο.
Κάνε έναν έλεγχο για την τάση που δέχεται η CPU. Επίσης ρίξε μια ματιά στο αντίστοιχο (pin) clock signal.
Εδώ βρήκα ένα repair log που πιστεύω να βοηθήσει
http://wiki.aussiearcade.com.au/index.php?title=PCB_Repair_Logs_Tetris_Bootleg

Σε περίπτωση που το πρόβλημα σου λυθεί και συναντήσεις δυσκολίες σε κανένα PAL ή GAL προγραμματιζόμενο chip, μπορώ να σου στείλω ανταλλακτικά αφού έχω κανα - δυο spares που φυλάω για αυτόν τον σκοπό. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για την eprom των high scores ;-)

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
Οκ. Frequency counter δεν εχω αλλα θα μαγειρέψω κατι στα γρηγορα.
Τωρα η ταση πεφτει στα 3v σε ολο το rail, η μετρηση γινεται στα pads του 5v στην ακρη οποτε και πιστευω οτι μονο αν αρχισω και αφαιρω υποπτους θα το βρω.
Πρωτα λεω να κανω ενα recap τους πυκνωτες, επειτα να μετρησω τους κρυστάλλους και τέλος να βγαλω την cpu.
Και μετα βλεπουμε...

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,283
καλο πλυσιμο με καυτο νερο και σαπουνι
στεγνωμα-καθαρισμα με πινελο και τριελινη η ισοπροπυλικη αλκοολη-ρεκαπ ελεγχος σε διοδους ζενερ
δεν εχεις βραχυκυκλωμα πληρες αλλα διαροη ρευματος μεσω καποιου μηχανισμου που εχει ωμικη αντισταση(σκασμενο διηλεκτρικο)αλλιως η αντισταση
απο τα 5 βολτ στην γειωση θα ηταν 0 για μετρα αντισταση και δες αν αυξανει,αν αυξανει απο τα 5 στην γειωση η πυκνωτες δεν εχουν σκασει ,αν μειωνετε με την ωρα γρηγορα ρεκαπ

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,894
καλο πλυσιμο με καυτο νερο και σαπουνι
στεγνωμα-καθαρισμα με πινελο και τριελινη η ισοπροπυλικη αλκοολη-ρεκαπ ελεγχος σε διοδους ζενερ
δεν εχεις βραχυκυκλωμα πληρες αλλα διαροη ρευματος μεσω καποιου μηχανισμου που εχει ωμικη αντισταση(σκασμενο διηλεκτρικο)αλλιως η αντισταση
απο τα 5 βολτ στην γειωση θα ηταν 0 για μετρα αντισταση και δες αν αυξανει,αν αυξανει απο τα 5 στην γειωση η πυκνωτες δεν εχουν σκασει ,αν μειωνετε με την ωρα γρηγορα ρεκαπ

Αδυνατώ να κατανοήσω πώς κάποιος που ασχολείται χομπιστικά με τα ηλεκτρονικά, έχει τέτοια επίγνωση!!!!! Respect!!!!!!!!!

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
Λοιπον...
Εγινε recap σε οσους πυκνωτες ειχα και ταίριαζαν αλλα τιποτα.
0Ω αντίσταση μεταξυ +5ν και gnd.
Ετσι αποφασισα να ξεκολλησω οπως ειπα τον επεξεργαστη 6502.
Μολις τον έβγαλα εχω 55Ω μεταξυ +5ν και gnd και στο continuity test δειχνει μια τιμη που ανεβαίνει και μετα ανοιχτο κυκλωμα.
Οποτε εχουμε και λεμε: μια cpu 6502, ένα chip ενυσχυτη MB3713 και ενα eeprom 28c64. Συν 2 γραμμες που ειναι κομμενες απο γρατζουνιά στην κατω μερια να κολληθουν.
Και εχει ο Θεός....

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,894
Πώς την συνδέεις μετά για να δείς οτι παίζει ; Έχεις κάποια καμπινα με jamma κονέκτορα ;

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
Εχω το pinout της πλακετας και εναν video controller gbs8220. Κολλησα καλωδια στα pads απο την μερια των εξαρτηματων και ετσι κανω δοκιμες.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,894
Εχω το pinout της πλακετας και εναν video controller gbs8220. Κολλησα καλωδια στα pads απο την μερια των εξαρτηματων και ετσι κανω δοκιμες.

Παίξε μια φωτό και κανα λινκ - έχω και εγώ μια SNK Neo Geo (δωράκι απο subzero :*) αλλά No means για να την συνδέσω σπίτι.