Η Οδύσσεια της επισκευής ενός 800 και ένα multicart

lliont

Retro Starter
Reaction score
103
Πριν χρόνια μου έδωσε ένας γνωστός ένα atari 800 χαλασμένο. Του λέω θα το φτιάξω. Μου λέει σιγά μην τα καταφέρεις να το φτιάξεις (πιθανόν να το είχε δώσει για service και δεν του το έφτιαξαν η μάλλον δεν με είχε και πολύ ικανό). Εγω το πήρα και σκέφτηκα σιγά ότι και να έχει θα το φτιάξω.

Έκανα δοκιμές πολλές, τάσεις, αν δουλεύει το ρολόι, άλλαξα TTL ICs, τρανζίστορ, πυκνωτές, έπαιξα με τα ram modules και βρήκα ότι ένα έχει πρόβλημα αλλά και με τα άλλα δεν λειτουργούσε ο atari.
Το παράτησα για κάποιο καιρό το καταραμένο από την πρόβλεψη του πρώην ιδιοκτήτη atari (σιγά μην το φτιάξεις).

Το ξανάπιασα, θεώρησα ότι θα είναι GTIA ή ANTIC βρήκα κάποια φτηνά τα πήρα και διαπίστωσα ότι ήταν pal ενώ ο atari ntsc. Παρόλα αυτά θα έπρεπε να παίζει ασπρόμαυρα αλλά αυτός δεν, του έβαλα και pal κρύσταλλο. Στην αλλαγή ο παλιός ntsc κρύσταλλος μου έμεινε στο χέρι, τέλος πάντων.
Το παράτησα πάλι για κάποιο καιρό.

Πρόσφατα δοκίμασα την CPU board σε ένα ntsc atari του Μάνου και έπαιζε με τα παλιά ntsc chip πάνω, χρώμα σωστό και τα πάντα, δοκίμασα και τα άλλα chip pokey κλπ όλα λειτουργικά, την rom μια χαρά.
Γυρίζω στο σπίτι τα βάζω ξανά πάνω στο motherboard τίποτα.
Τίποτα μετά από τόσο καιρό που έχω αλλάξει τα πάντα και έχω τεστάρει χίλια δύο.
Καθόμουν και τον κοιτούσα και με κοιτούσε κι αυτός. Δεν μπορεί είχα κοιτάξει το motherboard για προβληματικούς διαδρόμους οπτικά και με το πολύμετρο μερικούς δεν είχα βρεί τίποτα αλλά θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια.
Και ναι βρίσκω διάδρομο χωρίς συνέχεια που δεν φαινόταν με το μάτι, με τρεμάμενα χέρια (ως συνήθως) γεφύρωσα τα κατάλληλα σημεία και η κατάρα λύθηκε!
Σχεδόν γιατί δεν είχα χρώμα (με τα ntsc chips) ο κατεστραμένος κρύσταλλος της atari είναι 30 κύκλους στους 3.5 εκατομύρια διαφορετικός από ότι μπορεί να βρει κάποιος στο εμπόριο, λέω δεν πειράζει θα παίξει αυτός που βρήκα με τόσο λίγη διαφορά, αλλά τζίφος.

Να μην πολυλογώ μετά από πολλές πάλι προσπάθειες πήρα την απόφαση να το μετατρέψω σε pal αφου με το ntsc δεν κατάφερα να δω χρώμα. Gtia και antic είχα από την "αποτυχημένη" μου αγορά, τους κρυστάλλους του Pal, θέλει 2, τους βρήκα αλλά έπρεπε να φτιάξω και κύκλωμα για το pal χρώμα πράγμα που έκανα δανιζόμενος εξαρτήματα και κομμάτι πλακέτας από ένα atari 2600 junior (είχα 3). Επίσης έκαψα και pal eprom που προσάρμοσα στο personality (rom) module και επιτέλους χρώμα!

Έφτιαξα και το τρίτο Ram module και η κατάρα λύθηκε εντελώς έχω ένα υπέροχο Αtari 800 με το χρώμα και τα όλα του αλλά δεν έχω ούτε ένα cartridge. Πήρα λοιπόν την απόφαση να σχεδιάσω ένα multi cartridge πράγμα που έκανα.

Το είπα στον Μάνο (sly*m) και με ρωτάει pcb έχεις; του λέω στην Κίνα, μου λέει άσε θα σου φτιάξω εγώ που να περιμένεις 2 μήνες. Του λέω θα είναι διπλής όψης μπορείς μου λέει ναι. Του στέλνω τα eagle files και έφτιαξε το pcb, ευχαριστώ Μάνο.

Πήραμε υλικά πέρασε από το σπίτι ένα απόγευμα και το αποτέλεσμα μετά από λίγο debugging που χειροτέρεψε λίγο την εμφάνιση είναι αυτό:

To multi-cartridge υποστηρίζει 8Κ και 16K roms και έχει χωρητικότητα 512K. Η επιλογή γίνεται χειροκίνητα με dip switches. Λειτουργεί πλέον άψογα όπως και ο Atari.

Τελικά η κατάρα έγινε ευλογία.

Attachments

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,093
Όλη αυτή η ιστορία μου θυμίζει μια άλλη mobo, ενός 800xlf που παραμένει "μαγεμένη" και αιχμάλωτη στο "κάστρο της δυσλειτουργίας" παρά τις αγωνιώδεις προσπάθειες να σωθεί. Ο @dimfil ξέρει...Είναι φοβερό πάντως το πόσο μια ύπουλη βλάβη όπως μια κομμένη track μπορεί να σε ταλαιπωρήσει για καιρό. Καλά πάντως, εδώ πέρα έγινε ολόκληρο rework που μόνο η ίδια η Atari, ως εταιρία θα μπορούσε να αναλάβει! :thumbup:

Οι δυο home made πλακέτες μου θυμίζουν cartridges μιας άλλης εποχής και εμφανισιακά είναι μια "σκέτη γλύκα". Ωραίος και ο Μάνος (@sly*m )! Αχ...MultiCartridge για Atari! :love:

Respect στους δυο σας, Respect για το team work και μπράβο για τα θετικά σας αποτελέσματα! :thumbup:

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,148
Βρεθηκα με τον ντινμφιλ και το μονο που μενει ειναινα τον ψησω να φτιαξω εγω υον xlf αχχαχαχαχχαχ μην ξεχασεις να δοκιμασεις νεο ποκευ εγω σε εναν ειχα 9ροβπημα με τον ποκευ και ειχα λαυρη οθονη

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,807
Εκ πρόσφατης πείρας με τον C64 μου (τον 1ο), είχα κόψει μια γραμμή κατα λάθος η οποία πραγματικά έδινε DEAD για DEAD το μασίνι - στην αρχή δεν την πήρα πρέφα... Είναι απίστευτη ζημιά που μπορεί να προκαλέσει ένα και μόνο track. Αν δεν είχα τα σχηματικά να τεστάρω τις συνέχειες με το πολύμετρο, το μηχάνημα θα είχε γίνει spare parts.

Μπράβο στο κουράγιο και στην επιμονή που έδειξες και το έσωσες! :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
626
Και από την μεριά μου υπήρχε μια μικρή οδύσσεια!
Οι δυο home made πλακέτες
Είναι μία, διπλής όψης. Όμως είχα θέμα με τον laser printer μου, ενώ παλιά τύπωνε ένα νορμάλ μαύρο σε διαφάνεια (για αποχάλκωση σε φωτοευαίσθητη πλακέτα-κορυφαίο αποτέλεσμα για home made pcb) τώρα τα'φτυσε και έβγαζε αραιό μαύρο και γραμμές...:oops::cry:
Έτσι την έκανα με μαρκαδόρο τελικά και φυσικά ξέχασα και μια σύνδεση γέρος άνθρωπος, βασική στην επιλογή 8k ή 16k. Βέβαια μέχρι να δουλέψει η πλακέτα και να ανακαλύψει ο Λέων την έλλειψη, ταλαιπωρήθηκε λίγο και με βραχυκυκλωμένους διαδρόμους από καλάι (εγώ την συναρμολόγησα :confused:) αλλά ευτυχώς δεν είχε άλλες αστοχίες και δεν χρειάστηκε να κόψει τίποτα.
Περιττό να πω ότι όταν έτρεξε πρώτη φορά 8k rom, ανατρίχιασα! Ένεση ντοπαμίνης!
Μπράβο στο κουράγιο και στην επιμονή που έδειξες και το έσωσες! :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
Ο @lliont είναι φοβερός στα ψηφιακά κυκλώματα, ιδιαίτερα αυτά των vintage micros. Νομίζω θα με διδάξει πολλά! thanx too Λέων!!!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,807
Το επόμενο πόστ μου αυτό θα ήταν βασικά! Πως στην ευχή τύπωσες πλακέτα!!!

lliont

Retro Starter
Reaction score
103
Thank you all.
Για να είναι και οπτικά πλήρες μου λείπουν τα καπάκια από τρία πλήκτρα, που δουλεύουν κατά τα άλλα, το 8, το 9 και το 0. Αν ξέρει κάποιος που μπορεί να τα βρει κανείς χωρίς μεγάλο κόστος μου το λέει.

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
722
Υπέροχη δουλειά, βάλε καμία φωτό από τα πλήκτρα μπας και βρω κανενα stl να τα τυπώσω και θα τα δωσω στο Μανο στο κλαμπ.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,093
Περιττό να πω ότι όταν έτρεξε πρώτη φορά 8k rom, ανατρίχιασα! Ένεση ντοπαμίνης!
Αυτό! Τϊποτα παραπάνω :thumbup::thumbup::thumbup:

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
626
Πως στην ευχή τύπωσες πλακέτα!!!
Με υπομονή Doc! lol Βασικά πάντα με αδιάβροχο μαρκαδόρο για μικρές πλακέτες με λίγα υλικά, είναι πολύ γρήγορο. Αλλά για πιο πολύπλοκες, επιδιώκω να τις κάνω με διαφάνεια στον laser και εκφώτιση στο uv box που έχω φτιάξει πολύ καιρό τώρα (πολύ πρόχειρα, αλλά τίποτα μονιμότερο του προχείρου). Επίσης για τον laser παίζει και εκτύπωση σε glossy χαρτί για inkjet ή press n peel, αυτά με σίδερο ρούχων. Συνήθως αποχαλκώνω με Ammonium Persulfate μια που τον χλωριούχο σίδηρο τον σιχαίνομαι γιατί είναι βρώμικο υλικό, σατουριάζει με χαλκό γρήγορα και αχρηστεύεται και είναι τρομερά τοξικός για να τον ξεφορτωθείς. Φυσικά η αποχάλκωση γίνεται πάντα σε χώρο με ανοιχτά παράθυρα.

lliont

Retro Starter
Reaction score
103
Υπέροχη δουλειά, βάλε καμία φωτό από τα πλήκτρα μπας και βρω κανενα stl να τα τυπώσω και θα τα δωσω στο Μανο στο κλαμπ.
thanks

Attachments

Last edited:

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
626
Άκη μπορείς να σκανάρεις; Θα σου δώσω τα πλήκτρα απο το δικό μου αν βολεύει.

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
722
Όχι συνήθως υπάρχουν έτοιμα stl η κάτι που μπορώ να μετατρέψω, θα το ψάξω.

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
525
@lliont Σε είχα και σε έχω ψιλά στην εκτίμηση μου, δεν περίμενα τίποτε λιγότερο από εσένα!!!
...και πάλι Respect!!!!!

Ααααα βρε Μάνο!!!!!!!! Πως φαίνονται οι άνθρωποι της παλιάς σχολής!!!!!!!
Respect και σε εσένα!!!!!!!!!

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
626
@Pluto63 Όχι... τελικά το keyboard στο παλιό 800 είναι τελείως διαφορετικό... Μπορώ να σου δείξω ή και να στα δώσω να τα μελετήσεις.

Πως φαίνονται οι άνθρωποι της παλιάς σχολής!!!!!!!
Είμαστε αρκετοί όμως, δεν είμαστε;
Ευχαριστώ Δημήτρη!
thankyou.gif

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
405
Respect στο δίδυμο @lliont & @sly*m και από εμένα ,παίδες! Κάνατε φανταστική δουλειά με την επισκευή και την κατασκευή του pcb.
Οι επισκευές -πόσο μάλλον- των ρετρό 'φίλων' μας (μηχανημάτων) είναι απόλαυση και ψυχοθεραπεία.
Well done....και πάλι τα συγχαρητήριά μου.