Η μικρή οδύσσεια των υπολογιστών στην πατρίδα μας.

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
525
Ωραίο θεματάκι άνοιξες , τώρα το είδα που έγινε re-up, οπότε θα ήθελα να παραθέσω και τη δική μου άποψη όντας και ΙΤ και ασχοληθεί με Δημόσιες Υπηρεσίες είτε ως ΙΤ είτε ως άσχετο με το αντικείμενο υπάλληλος ή πολίτης που θέλει να κάνει μια δουλειά..... ... Ε συγγνώμη last time I checked , παίρνεις μισθό για να κάνεις μια δουλειά, κάντην!

Αυτά κι από μένα, πάω να κάνω κανα διάλειμμα! :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::lol::lol::lol::lol:
πόσο μα πόσο.... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ!!!!!!

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
593
πόσο μα πόσο.... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ!!!!!!
Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια και υπάρχουν και πόσα που δε ξέρουμε και δε πρόκειται να τα μάθουμε ποτέ...

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,851
Και ΑΥΤΗ ήταν η συνεισφορά σου προς τους υπόλοιπους ταλαίπωρους για να μην τραβήξουν τα ίδια...
Κάτι βγήκε από αυτή την ιστορία, έστω και για τους επόμενους από εσένα...
Χμμμμ....σε καταλαβαίνω, αλλά φοβάμαι ότι έκανα απλώς μια τρύπα στο νερό.....
Αντί να διορθώνουμε τα λάθη μας, και κάθε φορά να γινόμαστε λίγο καλύτεροι, απλά αλλάζουμε τα πρόσωπα και τις θέσεις, και όλη η προηγούμενη (κακή) πείρα, απλά χάνεται.... Ξεκινάμε από την αρχή!

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,851
Δημήτρη τώρα είδα το φυλλάδιο του κτηματολογίου. Νομίζω σχεδιασμένο από το ατελιέ της Ελευθεροτυπίας και μιας που εμείς ήμασταν στον τέταρτο όροφο με SGI ζήτησαν 3D την μεζούρα (κορδέλα). Ολόκληρο power animator σε SGI για την @@ρια. Πρέπει να ήταν 1995. Πριν 22 χρόνια…..
Βρε φίλε θα τρελαθώ...πόσο μικρός τελικά είναι ο κόσμος!
Όποια πέτρα και αν σηκώσω, θα βρω κάποιον απο εσάς! :eek:

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,851
O Δημήτρης (Turrican) έχει απόλυτο δίκιο. Το έχω παρατηρήσει και εγώ με εμένα. Όλες οι προσφορές σε διαδικτυακές παροχές του δημοσίου είναι επίπονες όσο τίποτα άλλο.

Πρόσφατα αντιλήφθηκα οτι μπορείς να κλείσεις ραντεβού στο IKA online, στο γιατρό που θέλεις, την ημερομηνία κτλ. Η ιστοσελίδα έχει ενα παντελώς άκυρο όνομα, και μόνο μέσα απο google search θα στην εμφανίσει και το όλο μενού της είναι λές και την έχει φτιάξει κάποιος που έχει σίγουρα το 1000πλησιο IQ απο εμένα...

Τι να πείς....υπομονή!

Υ.Γ : Παρεπιπτόντως εχω την εντύπωση οτι το κτηματολόγιο αναμένεται να ξαναξεκινήσει!
Α! Αυτό και αν είναι μεγάλο θέμα!
Πραγματικά αυτά τα sites δήμων, υπουργείων και οργανισμών, με χίλια δυο στοιχεία αραδιασμένα στα μούτρα μας, είναι θαύμα αν βρεις αυτό που ψάχνεις!
Μόνο με μηχανή αναζήτησης και εκτός site, έχεις ελπίδες...:confused:

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,851
Εκ κατακλείδι επειδή μπορεί να σας κούρασα , επειδή έχει τύχει να κάνω την κουβεντά αυτή με πολλούς του Δημοσίου τομέα, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι ένα μεγάλο μέρος του Δημοσίου Τομέα δε γουστάρει να δουλέψει γιατί δε πρόκειται να ανελιχθεί οικονομικά και βραβευτικά. Δηλαδή σου λέει οτι εγώ δε κάθομαι να δουλέψω γιατί δε πρόκειται να πάρω τίποτε παραπάνω... Ε συγγνώμη last time I checked , παίρνεις μισθό για να κάνεις μια δουλειά, κάντην!

Αυτά κι από μένα, πάω να κάνω κανα διάλειμμα! :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::lol::lol::lol::lol:
Καταπληκτικά αυτά που περιέγραψες...κυριολεκτικά ανέβασα πίεση!
Υπάρχουν πολλές ράτσες ανθρώπων που δουλεύουνε εκεί έξω.
Οι χειρότεροι είναι αυτοί που βυσματικά διορίσθηκαν σε κάποια θέση (που δημιουργήθηκε ειδικά για αυτούς).
Δεν κόπιασαν ποτέ, ούτε έχουν κανένα ήθος και αξιοπρέπεια.
Μπορεί όσοι μπήκαν με ΑΣΕΠ και άξιζαν να χάσουν τελικά τη δουλειά τους, αλλά αυτοί ποτέ! Θα βρίσκονται εκεί εις στους αιώνες των αιώνων!

Γιατί να αγχωθεί ο "IT"; Περιττός απο την αρχή ήταν. Τα πάντα θα τα κάνουν οι συνάδερφοι υπάλληλοι και οι "αναλώσιμου" φιλότιμοι...

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,111
... χειρότεροι είναι αυτοί που βυσματικά διορίσθηκαν σε κάποια θέση (που δημιουργήθηκε ειδικά για αυτούς).
Δεν κοπίασαν ποτέ, ούτε έχουν κανένα ήθος και αξιοπρέπεια.
Μπορεί όσοι μπήκαν με ΑΣΕΠ και άξιζαν να χάσουν τελικά τη δουλειά τους, αλλά αυτοί ποτέ! Θα βρίσκονται εκεί εις στους αιώνες των αιώνων!...
Jimmy έτσι είναι ακριβώς.

Αυτοί οι ρεμπεσκέδες αποτελούν ακόμα μια από τις αιτίες της κατάθλιψης μου, αυτοί βρίσκονται μόνιμα στο απυρόβλητο, αυτοί είναι στο φινάλε οι καλοπληρωμένοι, αυτοί θα εξελιχθούν, θα μεταταχθούν σε θέσεις φιλέτα και όλα αυτά με δόξα και τιμή. Σαν εκείνο το πολύ βραβευμένο απόβρασμα που βίαζε και ασελγούσε στις παιδικές ψυχούλες σε κάποιο σκοτεινό αλλά επίσης πολύ βραβευμένο ορφανοτροφείο.

Εγώ κατάφερα μετά προσόντων και κόπων να διοριστώ το 2007 σε έναν τομέα πολύ ιδιαίτερο και ευαίσθητο. Όλα αυτά με την μαγκιά μου και τα προσόντα μου. Με αξιολόγησε ο ΑΣΕΠ, αφού πρώτα με έλεγξε ως προς την νομιμότητα των δικαιολογητικών που προσκόμισα προκειμένου να πριμοδοτηθώ και να κριθώ, ώστε να κερδίσω μια μάχιμη θέση στο δημόσιο.

Μετά ήρθε η «κρίση» και μετά ένας σκασμός απάνθρωπα μέτρα που θεσπίστηκαν από μερικούς παραφουσκωμένους και χορτασμένους λουκουμάδες, ακριβώς αυτούς που διορίσαν με το στήθος αυτόν τον στρατό και το κηφηναριό, που χωρίς αξιολόγηση τους έκαναν διευθυντές και προϊστάμενους χωρίς καν μια στοιχειώδη γνώση υπολογιστών ή ξένης γλώσσας, πολλές φορές ακόμα και με πλαστά πτυχία. Οι κηφήνες είναι γνωστό ότι καθότι τεμπέληδες έλκονται πολύ από την ζάχαρη που περιβάλει τους λουκουμάδες, ακόμη και τους μπαγιάτικους.

Ε, λοιπόν όλοι αυτοί συνεχίζουν να παίρνουν την προσωπική τους διαφορά, με τον δικό μου μισθό να παραμένει παγωμένος τα τελευταία πέντε χρόνια και με μία αξιολόγηση φιάσκο, όπου θα έρθει ο καθένας που ούτε με γνωρίζει προσωπικά, ούτε την δουλειά μου (ούτε φυσικά και του καίγεται καρφάκι για την προσωπική μου φθορά και ψυχολογική κατάσταση) να με αξιολογήσει και να με κρίνει (με ποσόστωση) χωρίς κριτήριο και στοχοθεσία, ως καλό ή κακό προκειμένου να με αφήσει παγωμένο στο ίδιο μισθολόγιο για ακόμη ποιος ξέρει πόσο.

Το κηφηναριό θα συνεχίσει να διορίζεται ως μετακλητό προσωπικό, οι λουκουμάδες θα συνεχίσουν να ασελγούν εις βάρος δικαίων και αδίκων, οι λίγοι σωστοί θα έχουν βγει στο περιθώριο με κάποιο εγκεφαλικό ή έμφραγμα και κάποιοι θα πιστεύουν στην ανάπτυξη που θα έρθει όταν ο Μάριο ξυρίσει το μουστάκι του... Χμμμ, και ποιος ξέρει... Ίσως και στα επόμενα 15 ή 17 χρόνια μας γίνει Μαριάννα, δοξασμένη και λεβεντοκυρά, ίσως φορέσει φερετζέ ή ακόμα κι έναν τεντζερέ κολάρο.

Ξέρεις κάτι; Τώρα μου ήρθε στο μυαλό αυτό που έλεγε η βαθιά και έντονη φωνή στους εισαγωγικούς τίτλους του υποβρυχίου Stingray: "...τα πάντα μπορούν να συμβούν μέσα στις επόμενες ώρες..."

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
593
@geoanas : Δε μπορώ να σκεφτώ καλύτερη διατύπωση γι'αυτό που περιέγραψες...

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,851
Πραγματικά όπως τα λες geo...
Φαντάσου τώρα να φτιάχνεις διευθύνσεις, υποδιευθυνσεις, τομείς, με μόνο σκεπτικό ότι θέλεις να δημιουργήσεις διευθυντές, υποδιευθυντές, τομεάρχες, υποτομεάρχες και πάει λέγοντας......

Φτιάχνεις και ένα ΙΤ που είναι υπεύθυνο μόνο για το δίκτυο(ανάθεμα και αν έκαναν και αυτό), ενώ τη συντήρηση του hardware τη δίνουν σε ιδιώτη!
Είναι βλέπεις τόσο θρασείς και σίγουροι για τις θέσεις τους, που δε τους ανησυχεί το ενδεχόμενο να χάσουν αρμοδιότητες και να κινδυνέψουν να γίνουν λιγότερο απαραίτητοι.... Το αντίθετο, θέλουν να μειώσουν, όσο αυτό είναι δυνατόν, τις αρμοδιότητες τους, ώστε να μην είναι υπεύθυνοι για τίποτα.

Αν τώρα πάθει κάτι το μηχάνημα που χειρίζεσαι, είσαι εσύ υπεύθυνος να το πας στον ιδιώτη και να το διορθώσει (εδώ μπαίνει και ο αργόσχολος ελληνικός ιδιωτικός τομέας, και έδεσε το γλυκό)! Ούτε έρχονται να το παραλάβουν οι κηφήνες! Εσύ πρέπει να το πας! Είσαι στη μέση δυο υδροκέφαλων θεριών, μόνος σου!
Το μηχάνημα που χειρίζεσαι, ένας αχταρμάς! Κανένα μηχάνημα συναδέρφου δε μοιάζει με του άλλου! Είναι ανάλογα με το τι κέφια είχε εκείνος που σου το έφτιαξε! Πας να δουλέψεις στον παραδίπλα και δεν μπορείς να βρεις τα αρχεία σου....

Θα έλεγα μιας και είδα το πετυχημένο σχόλιο για το "Stingray", ότι εμένα μου θυμίζουν όλα star trek!
Όλα πάντα μοιάζουν καινούρια! Συνεχώς ανακαλύπτουμε το αυτονόητο.... ρωτάς τι να κάνεις αν πεθάνει κάποιος, και σε κοιτάν λες και είσαι ο μόνος άνθρωπος της γης που πέθανε.... "-σπάνιο, δε ξέρω να σας πω, δε μου έχει ξανατύχει!"...

"It's continuing mission,To explore strange new worlds,to seek out new life and new civilizations. To boldly go where no man has gone before..."

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,111
... έλεγα μιας και είδα το πετυχημένο σχόλιο για το "Stingray", ότι εμένα μου θυμίζουν όλα star trek!
Όλα πάντα μοιάζουν καινούρια! Συνεχώς ανακαλύπτουμε το αυτονόητο.... ρωτάς τι να κάνεις αν πεθάνει κάποιος, και σε κοιτάν λες και είσαι ο μόνος άνθρωπος της γης που πέθανε.... "-σπάνιο, δε ξέρω να σας πω, δε μου έχει ξανατύχει!"...

"It's continuing mission,To explore strange new worlds,to seek out new life and new civilizations. To boldly go where no man has gone before..."
Έτσι ακριβώς! Οπότε δεν μιλάμε πλέον για IT αλλά για ET!!! Αχ....μακάρι να μπορούσα να γελάσω με όλα αυτά που καθημερινά με ανεβάζουν την πίεση...

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
593
Να σας ανεβάσω κι άλλο λίγο τη πίεση; :lol::lol::lol::lol::lol:

ΑΣΕΠ: Για να κάνεις αίτηση για προκήρυξη πρέπει να έχεις κάνει μεταπτυχιακό στο CERN, χώρια που το site σέρνεται ή πέφτει όταν μπαίνουν να κάνουν αιτήσεις γι'αυτό και δίνουν παράταση συνέχεια στις προκηρύξεις συν το γεγονός οτι δε δουλεύει σωστά σε όλους τους browsers και σε ορισμένα πεδία δε καταλαβαίνεις αν κάτι έχει γίνει ή όχι (πχ εκεί που βάζεις την προϋπηρεσία σου ή το πτυχίο δεν υπάρχει κάποιο confirmation με αποτέλεσμα να τα έχεις βάλει και 5 φορές το ίδιο επειδή δε ξέρεις αν το πήρε...)

ΟΑΕΔ: Έβγαλε επιτέλους προκήρυξη για ΑμΕΑ το 2014 όπου είχα λάβει μέρος και τ'αποτελέσματα βγήκαν ΦΕΤΟΣ μετά από 3 χρόνια... Μετά από 3 χρόνια αν είναι δυνατόν και αφορά και ευπαθείς ομάδες που έχουν μεγαλύτερη ανάγκη. Στο κουβά φυσικά δε χρειάζεται να το αναφέρω αυτό καν...

ΙΚΑ: Φίλος έκανε αίτηση για αλλαγή βιβλιαρίου και του επέστρεψαν την αίτηση επειδή δεν είχε γράψει τον ΑΦΜ του , το οτι έκανε αίτηση στο ΙΚΑ με τον ΑΜΚΑ δε μετράει δε μπορούσε ο υπάλληλος να ψάξει με τον ΑΜΚΑ αλίμονο...ούτε με τ'όνομα, ούτε με αριθμό ταυτότητας...

Είμαι μάρτυρας στην εφορία όπου η υπάλληλος στο γκισέ έχει ανεβάσει πόδι στο γραφείο και βάφει νύχι , σκάει φορολογούμενος και της λέει "Καλά τι κάνετε;" και απαντάει "Δε βλέπετε τι κάνω κύριε; Περιμένετε!!" Μετά από 1 ώρα να μου κλαίγεται οτι τους έχουν κόψει το μισθό και θα πετάξουν τα μολύβια κάτω και και και , και έχω πεθάνει στο γέλιο...

Να έρχεται προϊσταμένη και να μου λέει "πήγαινε να μου φέρεις ένα φάκελο απ'το αρχείο γιατί εγώ βαριέμαι λίγο" και την επόμενη μέρα να μου ζητάει να μεταφέρω το αρχείο των δηλώσεων που λόγω προβλήματος αριστερού χεριού δε μπορώ και το κάνω και ενώ βλέπει οτι δε μπορώ να μη μιλάει καθόλου...

Στο ΙΤ θέμα μ'έχουν αναφέρει στο αφεντικό επειδή αργούσε η εγκατάσταση του Office. Λες και μπορούσα να κάνω κάτι γι'αυτό.
Μ'έχουν βρίσει τηλεφωνικά επειδή άργησα να πάω σ'ένα εργοτάξιο λόγω κίνησης...
Μου θυμίζει κάτι memes στο facebook που παίρνει τηλέφωνο η γκόμενα στον τύπο και του λέει
"Έλα που είσαι;"
"Στη στάση περιμένω το λεωφορείο"
"Άντε βιάσου γρήγορα"
"Οκ θα περιμένω γρηγορότερα!":lol::lol::lol:

Να συνεχίσω; :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,851
ΙΚΑ: Φίλος έκανε αίτηση για αλλαγή βιβλιαρίου και του επέστρεψαν την αίτηση επειδή δεν είχε γράψει τον ΑΦΜ του , το οτι έκανε αίτηση στο ΙΚΑ με τον ΑΜΚΑ δε μετράει δε μπορούσε ο υπάλληλος να ψάξει με τον ΑΜΚΑ αλίμονο...ούτε με τ'όνομα, ούτε με αριθμό ταυτότητας...
Όχι μόνο ανέβασα πίεση, αλλά έγινε και η κόμη μου σαν το avatar σου!

Δράττομαι της ευκαιρίας, για το θέμα των βιβλιαρίων...
Έλεος, πια! Είμαστε σήμερα στο 2017, και ακόμα κουβαλάμε αυτές τις αηδίες και φιλάμε κατουρημένες ποδιές, ώστε να υπογράψει σε αυτά ο κάθε στραβωμένος περίεργος, λες και είναι κανένας σταρ του σινεμά...
Αφού είναι πια όλα ηλεκτρονικά (λένε), δε μπορούν να μας γλιτώσουν επιτέλους από δαύτα; Τι τα ζητάνε; Τι χρησιμότητα έχουν; Πρέπει να τα κουβαλάμε και στην επόμενη ζωή;

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
240
Τα περισσότερα sites πάντως του δημοσίου (για όλα δεν ξέρω και σίγουρα θα υπάρχουν και καλά) φαίνεται να είναι φτιαγμένα από ερασιτέχνες ή από ανθρώπους που σκόπιμα δεν έκαναν τη δουλειά τους. Τραγικά, ειδικά τα μικρότερα που έχουν γίνει in house και μοιάζουν εποχής html στο word και ανέβασμα geocities.
Για ποια διασύνδεση μιλάμε, εδώ δεν είναι ικανοί να ανεβάσουν ένα λειτουργικό site σαν αυτά που πολλοί άνεργοι έχουν στο portfolio τους.
Γιατί να μην πάει σπίτι του αυτός που παραδίδει τέτοιες "δουλειές", μαζί και αυτός που υπογράφει ότι την παρέλαβε, δεν καταλαβαίνω. Μιλάμε για ανθρώπους που στον ιδιωτικό τομέα σίγουρα δεν θα έκαναν αυτή τη δουλειά καθώς αποδεδειγμένα είναι είτε άχρηστοι/ανίκανοι, είτε επίτηδες δεν αποδίδουν (κοινώς στα φρύδια τους όλα).

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,851
Μαθαίνω ότι οι διορισμένοι καθηγητές κάθε χρόνο δηλώνουν τα σχολεία που επιθυμούν να διδάξουν...
Το κάνουν on-line...
Συμπληρώνουν τη φόρμα, και μετά... την τυπώνουν για... να την πάνε στη(ν) (ουρά) δευτεροβάθμια εκπαίδευση!!!

καλά που είναι on-line (Greek way)....γλυτώνουν χρόνο!
Σανίδα....

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,111
Ναι, και από ότι μαθαίνω φέτος οι αναπληρωτές πήραν πρέφα πρώτα τους διορισμούς τους βραδιάτικα, μέσα από ανεπίσημα φόρουμ και μετά ακολούθησε επίσημη ενημέρωση... Κρατώ επιφυλάξεις μέχρι αποδείξεων...

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
317
Το κάνουν on-line...
Συμπληρώνουν τη φόρμα, και μετά... την τυπώνουν για... να την πάνε στη(ν) (ουρά)

καλά που είναι on-line (Greek way)....γλυτώνουν χρόνο!
Δηλαδή
online (ο υπόλοιπος κόσμος)

και on-line .."σε (μια) γραμμή" (the Greek way) ?:eek:

Σανίδα....
Αφού είναι
...on line
ο the Veggos way
δεν είναι αποτελεσματικότερος ?

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,111
On line για 10000 χρόνια! Μέχρι ο ήλιος να βγαίνει νύχτα! ... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::p

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
593
Ναι, και από ότι μαθαίνω φέτος οι αναπληρωτές πήραν πρέφα πρώτα τους διορισμούς τους βραδιάτικα, μέσα από ανεπίσημα φόρουμ και μετά ακολούθησε επίσημη ενημέρωση... Κρατώ επιφυλάξεις μέχρι αποδείξεων...
Για το θέμα των αναπληρωτών επειδή τυγχάνει να έχω μια φίλη που είναι, κάτι παίχτηκε με τις αιτήσεις κιόλας γιατί μου είπε οτι έπρεπε να τις κάνουν πιο νωρίς κάτι τέτοιο , με αποτέλεσμα να κοπεί πολύς κόσμος με προυπηρεσία στο χώρο χωρίς λόγο (μαζί κι αυτή)...