Η μικρή οδύσσεια των υπολογιστών στην πατρίδα μας.

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,975
Πήγα σήμερα σαν εθελοντής αιμοδότης στο δήμο μου να δώσω αίμα.
Ξέρουν όταν είναι να ζητάνε, να σε παίρνουν τηλέφωνα κτλ.
Στα χέρια μου κρατούσα την (επιτέλους έκανα 6 μήνες αλλά την πήρα) ηλεκτρονική ταυτότητα αιμοδότη.
Έχει μέσα της, όλες μα όλες τις πληροφορίες που μπορεί να χρειαστεί κανείς (ε, μα τι σ@#$# αριθμό μητρώου αιμοδότη έχουμε....μόνο καφέ δε ψήνει).

..........
Περιττό να σας πω ότι τσακώθηκα σχεδόν με όλους που ήρθα σε επαφή...

Ο γιατρός που πήρε την κάρτα, έγραψε τον αριθμό της σε ένα χαρτί, και όπως έχει μάθει (από το μεσοπόλεμο), άρχισε να με ζαλίζει ένα πεντάλεπτο με τα ίδια και τα ίδια! Διεύθυνση; Τηλέφωνο; Αριθμό ταυτότητας;

....ρε γ#@#, αφού σου δίνω ηλεκτρονική ταυτότητα! Θα έπρεπε απλά να την σκανάρεις, και να μου τα πεις εσύ, αντί να σου τα λέω εγώ....
Με έχεις εδώ (εθελοντή άνθρωπο, άρα κορόιδο), δε σέβεσαι ούτε τα νεύρα μου, ούτε το χρόνο μου... και μόλις σου δείξω το μέλλον και την πρόοδο, μου λες με ύφος συγκαταβατικό. "α, δε καταλαβαίνετε!!! Τι να σου πω...καταντάς και γραφικός από επάνω!

Κάθισα στη καρέκλα για να μου πάρουν αίμα!
Σε ρωτάει αυτή τη φορά η νοσηλεύτρια.
"-Έχετε δώσει άλλη φορά αίμα; "
-#@%#!!! Καλά που πλήρωσα μερικά εκατομμύρια για να φτιάξω αυτό το σύστημα!
Της τα είπα και αυτής ένα χεράκι!
(επίσης παραπονέθηκα ότι δεν υπάρχει μια δεύτερη καρεκλίτσα να ακουμπάμε τα ρούχα μας (τα είχαμε αγκαλιά), σεβασμός μηδέν ((στο τζάμπα).

Μου είπε: "-Ξέρετε, αφού δε μας βρίσκετε καλούς, ίσως δεν έπρεπε να έρθετε να δώσετε αίμα".
Λες και για αυτούς θα έδινα... (άντε κοπέλα μου να κάνεις κανένα τσιγάρο μέσα σε καμία εντατική να ξεχαρμανιασεις).

Σαν κερασάκι στην τούρτα, μια συμπαθητική κυρία του Δήμου, με έβγαλε (χωρίς να με ρωτήσει) και μια ωραία φωτό, ώστε να με ποστάρει, περιχαρή, στο site του δήμου (εκεί εξαντλείται και η χρήση του online της συγκεκριμένης υπηρεσίας)

Αποτύχαμε και κάθε μέρα αποτυγχάνουμε!
Το πλήγμα είναι ακόμα πιο βαρύ, γιατί αγαπώ σαν τρελός τους υπολογιστές, και ζω σε μια χώρα που τους μισεί θανάσιμα.

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,427
... (άντε κοπέλα μου να κάνεις κανένα τσιγάρο μέσα σε καμία εντατική να ξεχαρμανιασεις).

Σαν κερασάκι στην τούρτα, μια συμπαθητική κυρία του Δήμου, με έβγαλε (χωρίς να με ρωτήσει) και μια ωραία φωτό, ώστε να με ποστάρει, περιχαρή, στο site του δήμου (εκεί εξαντλείται και η χρήση του online της συγκεκριμένης υπηρεσίας)
Πεθαίνω turri! :D Φαντάζομαι το σκηνικό και πεθαίνω λέμε! :D...και από πάνω...ΚΛΑΑΑΑΤΣ το πουλάκι (η φωτογραφία!!!!) :alien::confused:

Σαν σουρεαλιστική ταινία είμαστε που να μας πάρει. Αυτή η χώρα συνεχώς μας ταΐζει πίκρες με το καντάρι...:(

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,255
Ίσως θα έπρεπε να κάνεις και μια fake λιποθυμία να ανάψουν λίγο τα αίματα!

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,975
Πεθαίνω turri! :D Φαντάζομαι το σκηνικό και πεθαίνω λέμε! :D...και από πάνω...ΚΛΑΑΑΑΤΣ το πουλάκι (η φωτογραφία!!!!) :alien::confused:

Σαν σουρεαλιστική ταινία είμαστε που να μας πάρει. Αυτή η χώρα συνεχώς μας ταΐζει πίκρες με το καντάρι...:(
...δε μπορείς να φανταστείς!!! Σαν να βλέπεις ιταλικό κινηματογράφο στις δόξες του.
Σκάει η θεία και κλατσ στη μούρη μου!
Το αστείο είναι ότι γυρνάει στη νοσηλεύτρια και λέει:
"- Μη φοβάσαι, δε φαίνεσαι εσύ!!! "

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,975
Ίσως θα έπρεπε να κάνεις και μια fake λιποθυμία να ανάψουν λίγο τα αίματα!
Σατανική ιδέα!
Βέβαια...μπορεί να καταντούσα στα αζήτητα σε κανένα νοσοκομείο (άγνωστης ταυτότητος).

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,427
Σατανική ιδέα!
Βέβαια...μπορεί να καταντούσα στα αζήτητα σε κανένα νοσοκομείο (άγνωστης ταυτότητος).
:lol::lol::lol::lol:...Στην καλύτερη των περιπτώσεων Jimmy! Αλλά μην φοβάσαι! Θα σε ψάχναμε με ταυτοποίηση στοιχείων και DNA μέσω υπολογιστή! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,255
Αφού είχες την ηλεκτρονική ταυτότητα! Θα σε βρίσκαμε στο πιτς φυτίλι!

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,975
:lol::lol::lol::lol:...Στην καλύτερη των περιπτώσεων Jimmy! Αλλά μην φοβάσαι! Θα σε ψάχναμε με ταυτοποίηση στοιχείων και DNA μέσω υπολογιστή! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
Με ZX-Spectrum (σε μερικά χρόνια θα τελείωνε τη δουλειά). :p:p:p:p

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,975
Δε το έχω ζήσει στη πλήρη του διάσταση ακόμη, αλλά έρχεται καταπάνω μου, σαν τρένο!
Κτηματολόγιο!
Για να δούμε τι με (μας) περιμένει!
Άντε τώρα να εντοπίσουμε στην άλλη άκρη της Ελλάδας, οικόπεδα, αγροτεμάχια, σπίτι στο χωρίο...

Καλά που έχουμε παράδοση στα δίκτυα και τους computers...παιχνιδάκι!

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,975
Δε το έχω ζήσει στη πλήρη του διάσταση ακόμη, αλλά έρχεται καταπάνω μου, σαν τρένο!
Κτηματολόγιο!
Για να δούμε τι με (μας) περιμένει!
Άντε τώρα να εντοπίσουμε στην άλλη άκρη της Ελλάδας, οικόπεδα, αγροτεμάχια, σπίτι στο χωρίο...

Καλά που έχουμε παράδοση στα δίκτυα και τους computers...παιχνιδάκι!
Φτου ξελευτερία!!!
:p:p:p:thumbup::thumbup::thumbup::rofl::rofl::rofl:

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
289
Μην τρομάζετε απο τα emoticons παιδιά! Προορίζονται για wallpapers στο desktop σας!

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,975
Εκλογές τρομάρα μας!

Σου κολλάνε ένα πατσαβουρόχαρτο στην είσοδο της πολυκατοικίας σου, που σου γράφει (ούτε λίγο, ούτε πολύ) ότι σε επιτάσσουν και πρέπει να εργασθείς αμισθί, σε ημέρα αργίας, πέραν του νόμιμου οκταώρου και υπό την απειλή του μισού ποινικού κώδικα.

Μέχρι εδώ καλά....

Το δυσκολεύω τώρα, σου λένε και ότι πρέπει να είσαι στις 06:00 το πρωί σε... άλλη πόλη, από αυτή που ζεις και εργάζεσαι, και αυτό επειδή, δε μπορεί να δει κανένας γ@%%@$, μέσω ενός κοινού δικτύου ότι:

δε μένεις πια εκεί πέρα, (αν και εσύ το δηλώνεις online στη φορολογική σου δήλωση).
ότι είσαι π.χ. φαντάρος και υπηρετείς τη μαμά πατρίδα κάπου στον αγύριστο...
ότι έχεις μαθησιακά προβλήματα.
Ότι είσαι αναλφάβητος.
Ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος ή στρατιωτικός (εξαιρείσαι από το νόμο).
Δεν μπορεί επίσης να δει κανείς τη σωματική σου κατάσταση - προβλήματα υγείας.

Σου κολλάνε λοιπόν το πατσαβουρόχαρτο (που δε θεωρούν μάλλον ούτε καν απαραίτητο να το παραλάβεις εσύ προσωπικά) και σου λένε τρέχα μ@λ@κ@!!!!

Εσύυυυυυυυ θα πρέπει να τρέξεις και να αποδείξεις! Όχι εμείς να στρώσουμε τον άπαυτο μας και να ψάξουμε!
Εσύ, που ο χρόνος σου είναι δωρεάν, και τίποτα για εμάς!
Α, και αν δε σηκώνουμε τα τηλέφωνα που αναγράφουμε, μην επιμείνετε, θα σας έχουμε δώσει μάλλον τα περσινά.

Μη κάνετε έτσι κύριε!!!
Ξέρετε τι δύσκολα που είναι αυτά τα πράγματα;

Last edited:

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
244
Πόσο δίκιο έχεις... Και καλά εσύ αφού μένεις αλλού θα φας λίγο τρέξιμο αλλά θα τη βρεις την άκρη (ξοδεύοντας όπως είπες χρόνο από τη ζωή σου γιατί έτσι γουστάρουν -που να αφήσουν όμως σωστά το πατσαβουρόχαρτο μια χαρά το ξέρουν...)
Όποιος άλλος απλά δεν θέλει για οποιονδήποτε λόγο (και το "προτιμώ να πάω παραλία και σας έχω @%@#$" μια χαρά λόγος είναι), δημόσιο νοσοκομείο, πω πω πως πονάει η μέση μου δε μπορώ να κουνηθώ. Παίρνεις το χαρτάκι (και όχι το χαπάκι), αν και δυστυχώς χώνεται κάποιος άλλος.

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,975
...πέρασε και αυτό!
Ο πρώτος γύρος των εκλογών τελείωσε, και η τεχνολογία αιχμής φάνηκε στην...καθυστέρηση της ενσωμάτωσης! :sleep:
Φέτος άκουσα για πρώτη φορά ότι τα αποτελέσματα από τα εκλογικά κέντρα στέλνονται με (mail; ; Όχιιιι! ) με τηλεγράφημα....!!!
Δεν έχω ιδέα αν αυτό γίνεται σε μεμονωμένα κέντρα ή σε όλα...

Με τις υγιές μας - Stop-
Αλήθεια πόσο χρεώνεται ένα τηλεγράφημα; -Stop,
Χρεοκοπήσαμε -stop

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,179
Βρε συ δεν χαίρεσαι που ήρθε η ανάπτυξη...

Στις επόμενες εκλογές (αν ξαναγίνουν :rofl:) θα είναι με σήματα καπνού!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,427
Τηλεγράφημα!!!...μάλιστα....

<slightly off topic - αλλά μήπως όχι? ;) )

Μια λοιπόν που είχαμε τις Ευρωεκλογές κοντά σιμά, κοίταξε τι μου ήρθε τώρα στο μυαλό και ξεκίνησα να διαβάζω...

Πηγή: Computer για Όλους, Τεύχος 28 / Σεπτέμβριος 1985 (σελίδες 168,169,170,171)

18032

18033

18034

18035

Στέκομαι λίγο στον επίλογο :

* 9/1985

" ...Η Ευρώπη αυτή την στιγμή μπορεί με κάποια δόση φαντασίας να παρομοιαστεί μ' ένα χταπόδι που διαθέτει ...δώδεκα μέλη, και που ξανοίγεται στο ανοικτό πέλαγος της τεχνολογίας. Θα είναι ειλικρινά πολύ λυπηρό, στην τεχνολογική του αυτή περιπέτεια να (περί)πλανηθεί σε άγονους βυθούς. Γιατί, όπως είναι γνωστό, το χταπόδι όταν αντιμετωπίζει πρόβλημα επιβίωσης, συντηρείται τρώγοντας ...τα μέλη του! "

Αφτά! :)