Η μικρή οδύσσεια των υπολογιστών στην πατρίδα μας.

antmagn

Retro Member
Reaction score
295
Εκλογές τρομάρα μας!

Σου κολλάνε ένα πατσαβουρόχαρτο στην είσοδο της πολυκατοικίας σου, που σου γράφει (ούτε λίγο, ούτε πολύ) ότι σε επιτάσσουν και πρέπει να εργασθείς αμισθί, σε ημέρα αργίας, πέραν του νόμιμου οκταώρου και υπό την απειλή του μισού ποινικού κώδικα.

Μέχρι εδώ καλά....

Το δυσκολεύω τώρα, σου λένε και ότι πρέπει να είσαι στις 06:00 το πρωί σε... άλλη πόλη, από αυτή που ζεις και εργάζεσαι, και αυτό επειδή, δε μπορεί να δει κανένας γ@%%@$, μέσω ενός κοινού δικτύου ότι:

δε μένεις πια εκεί πέρα, (αν και εσύ το δηλώνεις online στη φορολογική σου δήλωση).
ότι είσαι π.χ. φαντάρος και υπηρετείς τη μαμά πατρίδα κάπου στον αγύριστο...
ότι έχεις μαθησιακά προβλήματα.
Ότι είσαι αναλφάβητος.
Ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος ή στρατιωτικός (εξαιρείσαι από το νόμο).
Δεν μπορεί επίσης να δει κανείς τη σωματική σου κατάσταση - προβλήματα υγείας.

Σου κολλάνε λοιπόν το πατσαβουρόχαρτο (που δε θεωρούν μάλλον ούτε καν απαραίτητο να το παραλάβεις εσύ προσωπικά) και σου λένε τρέχα μ@λ@κ@!!!!

Εσύυυυυυυυ θα πρέπει να τρέξεις και να αποδείξεις! Όχι εμείς να στρώσουμε τον άπαυτο μας και να ψάξουμε!
Εσύ, που ο χρόνος σου είναι δωρεάν, και τίποτα για εμάς!
Α, και αν δε σηκώνουμε τα τηλέφωνα που αναγράφουμε, μην επιμείνετε, θα σας έχουμε δώσει μάλλον τα περσινά.

Μη κάνετε έτσι κύριε!!!
Ξέρετε τι δύσκολα που είναι αυτά τα πράγματα;
Το πήρα κι εγώ αυτό το κ@λ@χαρτο και πήγα από τις 06.00 μέχρι τις 23.30....από τις οχτώ που καλέσανε, οι δύο είχαμε πάει....

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,954
Εκλογές τρομάρα μας!

Σου κολλάνε ένα πατσαβουρόχαρτο στην είσοδο της πολυκατοικίας σου, που σου γράφει (ούτε λίγο, ούτε πολύ) ότι σε επιτάσσουν και πρέπει να εργασθείς αμισθί, σε ημέρα αργίας, πέραν του νόμιμου οκταώρου και υπό την απειλή του μισού ποινικού κώδικα.

Μέχρι εδώ καλά....

Το δυσκολεύω τώρα, σου λένε και ότι πρέπει να είσαι στις 06:00 το πρωί σε... άλλη πόλη, από αυτή που ζεις και εργάζεσαι, και αυτό επειδή, δε μπορεί να δει κανένας γ@%%@$, μέσω ενός κοινού δικτύου ότι:

δε μένεις πια εκεί πέρα, (αν και εσύ το δηλώνεις online στη φορολογική σου δήλωση).
ότι είσαι π.χ. φαντάρος και υπηρετείς τη μαμά πατρίδα κάπου στον αγύριστο...
ότι έχεις μαθησιακά προβλήματα.
Ότι είσαι αναλφάβητος.
Ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος ή στρατιωτικός (εξαιρείσαι από το νόμο).
Δεν μπορεί επίσης να δει κανείς τη σωματική σου κατάσταση - προβλήματα υγείας.

Σου κολλάνε λοιπόν το πατσαβουρόχαρτο (που δε θεωρούν μάλλον ούτε καν απαραίτητο να το παραλάβεις εσύ προσωπικά) και σου λένε τρέχα μ@λ@κ@!!!!

Εσύυυυυυυυ θα πρέπει να τρέξεις και να αποδείξεις! Όχι εμείς να στρώσουμε τον άπαυτο μας και να ψάξουμε!
Εσύ, που ο χρόνος σου είναι δωρεάν, και τίποτα για εμάς!
Α, και αν δε σηκώνουμε τα τηλέφωνα που αναγράφουμε, μην επιμείνετε, θα σας έχουμε δώσει μάλλον τα περσινά.

Μη κάνετε έτσι κύριε!!!
Ξέρετε τι δύσκολα που είναι αυτά τα πράγματα;
Τέλος και οι εκλογές! Επιτέλους ηρεμία (για κανένα μήνα) :)

Δημήτρη από ότι κατάλαβα πέρασες πολύ (γκουχου.. γκουχου.. ) όμορφα με το όλο σκηνικό στις εκλογές.. για αυτό και σου έχω εδώ την απόλυτη λίστα για χαλάρωση με όλες τις παλιές ελληνικές ταινίες που έχουν σαν θέμα τις εκλογές!!!!:rofl:

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,423
Τέλος και οι εκλογές! Επιτέλους ηρεμία (για κανένα μήνα) :)

Δημήτρη από ότι κατάλαβα πέρασες πολύ (γκουχου.. γκουχου.. ) όμορφα με το όλο σκηνικό στις εκλογές.. για αυτό και σου έχω εδώ την απόλυτη λίστα για χαλάρωση με όλες τις παλιές ελληνικές ταινίες που έχουν σαν θέμα τις εκλογές!!!!:rofl:
Χα! Χα! Χα! :thumbup:
Ομολογώ ότι ο" Θανασάκης ο Πολιτευόμενος" είναι η αγαπημένη μου (και δυστυχώς τη προβάλουν σπάνια)! :)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,423
Το πήρα κι εγώ αυτό το κ@λ@χαρτο και πήγα από τις 06.00 μέχρι τις 23.30....από τις οχτώ που καλέσανε, οι δύο είχαμε πάει....
Άραγε τι έγινε;
όλα καλά; :speechless::whistle:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,423
Με 12.000 tablets εφοδιάζει το ΥΠΕΣ τους δικαστικούς αντιπροσώπους...

Δεν ξέρω αν πήρατε μυρωδιά ότι στις τελευταίες εκλογές έγινε μια τεράστια καινοτομία...
Ένα κολοσσιαίο τεχνολογικό άλμα...
Μόλις τώρα, το σωτήριο έτος 2019...είπαμε να αφήσουμε για λίγο τα τηλεγραφήματα (ή τουλάχιστον μαζί με τα τηλεγραφήματα να στείλουμε και μερικά ψηφιακά δεδομένα, για να δούμε βρε παιδί μου αν τελικά φτάνουν στην άλλη άκρη). Άσε που θωρακίζεται έτσι και το αδιάβλητο.

12.000 Ταμπλέτες. Όχι για όλους...αλλά για 12.000 εκλογικά κέντρα. Διαλεγμένα με το μάτι...
Τι δηλαδή; θέλετε όλοι; Να τα χαλάσετε και να έχουμε μπλεξίματα;

Φέτος τα εκλογικά αποτελέσματα μεταδόθηκαν πιο γρήγορα.
Όπως διάβασα, αυτά τα 12.000 τάμπλετς έτρεχαν συγκεκριμένη εφαρμογή, και το στήσιμο τους όσο και ο διαμοιρασμός τους δοκίμασαν άσχημα τις υφιστάμενες δομές...

Ήταν ένα τιτάνια έργο (ναι πράγματι γράφτηκε) !!!

Ευτυχώς υπάρχουν και κάμποσα κινητά smartphones που μοιράστηκαν από...τις προηγούμενες εκλογές.

Ζω ένα όνειρο κάτω από αυτήν την πρωτόγνωρη ψηφιακή ομπρέλα.

Μετά από αυτό, εγώ τι να πω...

Τόσες δεκαετίες από το πέρασμα των πρώτων home computers, και όσοι από εμάς τους γνωρίσαμε έχουμε απομακρυνθεί - απομονωθεί.

Σήμερα κυβερνούν αυτοί που τους ανακαλύπτουν σήμερα (σε κάποια τους μορφή).

Οι φοβικοί με την τεχνολογία, οι ευθυνόφοβοι, οι γραφικοί.

Όσοι από εσάς χαϊδέψατε κάποτε ένα dragon ή ένα zx- spectrum ήσαστε απείρως πιο προηγμένοι από αυτούς...

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,423
Σήμερα είχα τη φαεινή ιδέα να παρακολουθησω πρωινή ενημερωτική εκπομπή (ξέρετε από αυτούς τους δημοσιογράφους - διασκεδαστές - που τους διέφυγε κάποτε η χρεοκοπία (που έρχονταν) και την ανακάλυψαν μόλις μια μέρα μετά αφότου έγινε. Αυτούς που τόσα χρόνια δεν μπορούν να μας ενημερώσουν περί του ποιος πολεμά ποιον στην Ασία! Αυτούς που βγάζουν εφημερίδες χωρίς αναγνώστες, εκπομπές χωρίς τηλεθεατές. Σε αυτούς έχουμε αναθέσει δυστυχώς την ενημέρωση μας.

Κάποια στιγμή ο διασκεδαστής - παρουσιαστής, είπε ότι ο ΕΦΚΑ δε μπορεί να δει τον ΟΑΕΔ (είμαστε σημειωτέον στο 2019).
Λογικά εννοούσε ότι τα πληροφοριακά συστήματα του ενός δε μπορούσαν να δουν αυτά του άλλου.

Τότε ένας εκ των παρευρισκομένων είπε ότι έκανε κάποτε έρευνα για αυτό, και αφού έκανε το ερώτημα στους αρμοδίους, η απάντηση που πήρε τον άφησε άφωνο....

Του είπαν:
"Η εταιρία πληροφορικής που έκανε όλα αυτά τα συστήματα μέχρι τις αρχές του 2000, τα έκανε σκόπιμα ασύμβατα μεταξύ τους, γιατί ήθελαν οι τεχνικοί τους....!"

(Εκεί πιάνω το τηλεκοντρόλ και αρχίζω να δυναμώνω τον ήχο ! Θέλω να ακούω το γιατί)

.... Ο παρουσιαστής - διασκεδαστής, τον διακόπτει (μην ακουστεί ούτε ο εργολάβος, ούτε το ποινικά κολάσιμο αδίκημα) πριν ακουστεί τίποτα άλλο...δε θα μάθουμε ποτέ.

Βγαίνουν όλα αυτά φάτσα κάρτα στον αέρα, και δε τρέχει κάστανο. Κάστανο μιλάμε.....

Είμαστε βόρεια Αφρική! Πρέπει να διεκδικήσουμε την ένωση με τα αδέρφια μας στη Λιβύη, Αίγυπτο,Μαρόκο,Αλγερία, Σουδάν και Τυνησία.
(Μόνο η απουσία ναργιλέ από τις καφετέριες μπορεί να μας ταράξει.)

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,423
Θυμάμαι όταν είδα το War Games (1983).
Με θαυμασμό ανακάλυπτα ότι στην Αμερική υπήρχαν σχολεία που ήταν μηχανογραφημένα και διέθεταν το δικό τους πληροφοριακό σύστημα.
Στην ταινία ο έφηβος πρωταγωνιστής μπορούσε να αλλάζει από το σπίτι του τις βαθμολογίες (με τη βοήθεια ενός IMSAI αν θυμάμαι καλά).

Αυτό για τη χώρα μας έμοιαζε όνειρο...αλλά μήπως αρχίζει να κινείται κάτι εκεί...

Έμαθα ότι τα σχολεία εισάγουν βαθμολογίες, απουσίες, εγγραφές, σε ένα ενιαίο πληροφοριακό σύστημα Myschool.
(εδώ βέβαια, να πούμε, ότι δεν έχουμε servers στα σχολεία, αλλά είναι μια web εφαρμογή (που φαντάζομαι θα γνωρίζει πολλές καταρρεύσεις).
Δεν έχω ιδέα τι ακριβώς κάνει, πως δουλεύει, αν δουλεύει... αλλά δεν παύει να είναι μία (ίσως και κακή) έκπληξη,

Πολύ θετικό βρήκα, ότι μπορώ να κατεβάσω τα σχολικά βιβλία ως PDF απο το υπουργείο.
Πάνε πια οι εποχές που ξεχνάγαμε τα βιβλία μας. Μπορούμε να τα διαβάσουμε απο το tablet μας ή να τα τυπώσουμε.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,780
Απ' ότι μου λέει η γυναίκα μου (καθηγήτρια σε γυμνάσιο) το MySchool λειτουργεί πολλά χρόνια και είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό. Αποτελεί κεντρικό μηχανογραφικό σύστημα που συγκεντρώνονται όλα τα στοιχεία και οι επιδόσεις των μαθητών, καθώς και θέματα διοικητικά (άδειες κλπ) των καθηγητών. Και πολλά άλλα... Άρα οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι τα πάμε καλά εδώ...
Τεχνικά θέματα δεν γνωρίζει αλλά αντιλαμβάνομαι όπως περιγράφει ότι η εφαρμογή φιλοξενείται σε server του υπουργείου. Θα το ρωτήσω αν περάσω καμιά βόλτα από εκεί...

Επίσης εδώ και πολλά χρόνια τα βιβλία αλλά και κάποια βοηθήματα μαθητών και καθηγητών είναι διαθέσιμα ηλεκτρονικά από το Ψηφιακό Σχολείο:

Σαφέστατα έχουν γίνει μεγάλα βήματα προς τα εμπρός σε αυτό τον τομέα. Αλλού πάσχουμε στην παιδεία, το οποίο δεν είναι θέμα που αφορά αυτό το φόρουμ...

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,954
Πολύ θετικό βρήκα, ότι μπορώ να κατεβάσω τα σχολικά βιβλία ως PDF απο το υπουργείο.
Πάνε πια οι εποχές που ξεχνάγαμε τα βιβλία μας. Μπορούμε να τα διαβάσουμε απο το tablet μας ή να τα τυπώσουμε.
Πάει και η εποχή που τα σκίζαμε ή τα καίγαμε στο τέλος της σχολικής χρονιάς! :cry:

Την είχα κάνει και αυτή την καφρίλα! :whistle:

Καφριλας 7 :cool:

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,423
Απ' ότι μου λέει η γυναίκα μου (καθηγήτρια σε γυμνάσιο) το MySchool λειτουργεί πολλά χρόνια και είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό. Αποτελεί κεντρικό μηχανογραφικό σύστημα που συγκεντρώνονται όλα τα στοιχεία και οι επιδόσεις των μαθητών, καθώς και θέματα διοικητικά (άδειες κλπ) των καθηγητών. Και πολλά άλλα... Άρα οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι τα πάμε καλά εδώ...
Τεχνικά θέματα δεν γνωρίζει αλλά αντιλαμβάνομαι όπως περιγράφει ότι η εφαρμογή φιλοξενείται σε server του υπουργείου. Θα το ρωτήσω αν περάσω καμιά βόλτα από εκεί...

Επίσης εδώ και πολλά χρόνια τα βιβλία αλλά και κάποια βοηθήματα μαθητών και καθηγητών είναι διαθέσιμα ηλεκτρονικά από το Ψηφιακό Σχολείο:

Σαφέστατα έχουν γίνει μεγάλα βήματα προς τα εμπρός σε αυτό τον τομέα. Αλλού πάσχουμε στην παιδεία, το οποίο δεν είναι θέμα που αφορά αυτό το φόρουμ...
Σίγουρα είναι κάποια πρόοδος. Οφείλω να το ομολογήσω .
Δυστυχώς ο καθηγητής που μίλησα, δεν είχε το κομπιουτερικό υπόβαθρο ώστε να κατανοήσει και να με κατευθύνει ώστε να καταλάβω πράγματα.

Σίγουρα είναι μια ώθηση προς τα εμπρός, και ένα εργαλείο που δίνει μια καλύτερη εποπτεία στο υπουργείο.

Κάποιοι καθηγητές ίσως το βλέπουν σαν αγγαρεία (κάθονται κάποια ώρα την ημέρα ώστε να εισάγουν στοιχεία),

Απο μια πρόχειρη ψακτική το σύστημα παρουσιάζει τις παθογένειες του Taxis, μουλαρώνει και δε μπορεί να μπει κανείς.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,873
Πέρυσι, όταν ήταν να δοθούν οι τελικές βαθμολογίες, το υπουργείο είχε δώσει συγκεκριμένες ημερομηνίες και ώρες στα σχολεία (γυμνασιάρχες και λυκειάρχες), ώστε να μπουν για να ενημερώσουν τους βαθμούς των μαθητών και να εκτυπώσουν τα απολυτήρια. Το αποτέλεσμα ήταν να μπουκάρουν όλοι μαζί, την ίδια ώρα, και εμείς να πάρουμε τους τελικούς βαθμούς (συμπεριλαμβανομένων και της βαθμολογίας των εξετάσεων) μετά από 3 μέρες.
Είπαμε, καλά τα γκομπιούτερ, αλλά ο παράγων άνθρωπος είναι πάντα uber alles

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,780
Μιας και πιάσαμε το θέμα ασφαλώς και ο παράγοντας "άνθρωπος" αλλά και η οργάνωση του κάθε σχολείου ξεχωριστά έχει ιδιαίτερο ρόλο, όση οργάνωση και αν έρθει κεντρικά.
Στο σχολείο της συζύγου, ο κάθε καθηγητής έχει αρχεία excel των τμημάτων στα οποία κάνει μαθήματα. Κάθε τετράμηνο σε συγκεκριμένες ημερομηνίες έχει την υποχρέωση να περάσει σε αυτά τις βαθμολογίες και να τα στείλει στο email του σχολείου. Με αυτοματοποιημένο τρόπο και με την επιμέλεια κάποιων που τους έχει ανατεθεί αυτή η αρμοδιότητα (επικεφαλής ο καθηγητής πληροφορικής) οι βαθμολογίες περνούν στο MySchool.

Τα γνωρίζω αυτά από πρώτο χέρι... Μαντέψτε ποιός περνάει βαθμούς στα excel της συζύγου!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,423
Διαβάζω σε άλλη σελίδα κάποια σχετικά σχόλια περί της κατάρρευσης εξαιτίας της αυξημένης κίνησης, του στυλ:

" άντε να καταρρεύσει η σελίδα του ΟΑΕΔ επειδή σχεδιάστηκε σε εποχές που η ανεργία ήταν 10% και τώρα είναι 40% είναι κατανοητό.
Τα σχολεία όμως είναι στάνταρ στον αριθμό, μετρημένα κουκιά. Γιατί δεν έγινε εξαρχής σωστή μελέτη και πρόβλεψη;".

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
339
Διαβάζω σε άλλη σελίδα κάποια σχετικά σχόλια περί της κατάρρευσης εξαιτίας της αυξημένης κίνησης, του στυλ:

" άντε να καταρρεύσει η σελίδα του ΟΑΕΔ επειδή σχεδιάστηκε σε εποχές που η ανεργία ήταν 10% και τώρα είναι 40% είναι κατανοητό.
Τα σχολεία όμως είναι στάνταρ στον αριθμό, μετρημένα κουκιά. Γιατί δεν έγινε εξαρχής σωστή μελέτη και πρόβλεψη;".
Είναι γελοίο να συζητάμε σήμερα για αδυναμία εξυπηρέτησης από server λόγο κίνησης. Άντε και έγινε λάθος αρχικός υπολογισμός (για τον οποίο δεν την πλήρωσε ποτέ κανείς φυσικά), το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα είναι πως ενώ οι δυνατότητες επέκτασης και επίλυσης είναι απεριόριστες και εύκολες, δεν γίνεται τίποτα. Κανείς δεν αναλαμβάνει και δεν έχει ευθύνη για τίποτα, κανείς δεν αναθέτει σε κανέναν να κάνει τίποτα, δε μπα να μη δουλεύει τίποτα. Ένα χαρτί στον ανώτερο "εντόπισα το τάδε πρόβλημα" και είμαστε καθαροί. Στο τέλος κάποια στιγμή η επίλυση ανατίθεται στο ίδιο σπίρτο που έκανε τον αρχικό σχεδιασμό και ο κύκλος συνεχίζεται...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,780
..." άντε να καταρρεύσει η σελίδα του ΟΑΕΔ επειδή σχεδιάστηκε σε εποχές που η ανεργία ήταν 10% και τώρα είναι 40% είναι κατανοητό.
Ποιός την έγραψε αυτή τη μπαρούφα; Είναι σαφές ότι η επαφή του με την ανάπτυξη εφαρμογών είναι όση και εκείνη του Ραν Ταν Πλαν με την Αστροφυσική...
Από πότε συνδέεται η ικανότητα και η σταθερότητα μιας δικτυακής εφαρμογής με... το στατιστικό ποσοστό της εξυπηρετουμενης ομάδας! Μεγάλη κουβέντα, αν θέλετε την κάνουμε, αν και αυτά δεν αναλύονται έτσι εύκολα μέσα σε λίγα μηνύματα...

Όσον αφορά τα σχολεία, επειδή έχω ιδία πείρα. Αφενός λόγω της συζύγου και αφετέρου επειδή έχω προσωπική φιλία με το διευθυντή του Γυμνασίου μας, τον έχουμε συνδράμει σε εξοπλισμό ως εταιρεία, άτυπα πάντα και στα πλαίσια καλής θέλησης, δωρεάς και βοήθειας σε ΙΤ επίπεδο. Οι εφαρμογές του υπουργείου μια χαρά δουλεύουν. Το πρόβλημα έρχεται όταν υπάρχει ελλιπής ενημέρωση για το χειρισμό τους και τις δυνατότητές τους ή (για να το πω καλύτερα) απροθυμία από πολλούς καθηγητές να ενημερωθούν για το πως θα αξιοποιήσουν αυτά τα "εργαλεία". Σε μεγάλη πλειοψηφία τα προβλήματα και "κολλήματα" που αναφέρονται προέρχονται από την επιμονή του χειριστή να κάνει πράγματα για τα οποία η εφαρμογή δεν σχεδιάστηκε ή επιλογές που η εφαρμογή δεν επιτρέπει γιατί θα ήταν λάθος κλπ. Μπροστά στα μάτια μου καθηγητής έπαιρνε μήνυμα "Σφάλμα υποβολής φόρμας, συμπληρώστε όλα τα υποχρεωτικά πεδία στοιχείων μαθητή" (κάπως έτσι τελος πάντων) και εκείνος αναφωνούσε το κλασικό "πάλι κόλλησε το ρημάδι, ποιος μαλάκας το έφτιαξε"...!!!

Είμαι πολύ καχύποπτος όταν αναφέρονται τέτοιου είδους προβλήματα. Σε μεγάλο ποσοστό πηγάζουν από αρνητισμό...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,423
...ίσως πηγάζουν από τον αρνητισμό, που με τη σειρά του προέρχεται από την πικρή πείρα...
Είμαι και εγώ καχύποπτος ως γονέας με τους καθηγητές και γενικότερα με τον ανθρώπινο παράγοντα, αλλά δεν παύω να είμαι και τρομερά δύσπιστος με το σχεδιασμό - υλοποίηση της κρατικής μηχανογράφησης αγνώστων - ευνοούμενων εργολάβων. Είναι απαράδεκτο να καταρρέουν σελίδες εξαιτίας της αυξημένης κίνησης. Το έχω δει με το Taxis, το έχω δει με τον ΟΑΕΔ (και μιλάμε ότι μπορείς να χάσεις προθεσμίες).

Το μόνο δίκτυο πλάκα-πλάκα που δε το έχω δει να στρεσάρεται (λογικά και αυτό θα έχει τις αστοχίες του) είναι το σύστημα του ΟΠΑΠ.
Εκατό τζακποτ, και μέχρι το τελευταίο λεπτό χώνουν δελτία απο όλη την Ελλάδα! Ποτέ δε σου λένε, Μισό λεπτό γιατί δε μπορώ να το στείλω...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,780
Το μόνο δίκτυο πλάκα-πλάκα που δε το έχω δει να στρεσάρεται (λογικά και αυτό θα έχει τις αστοχίες του) είναι το σύστημα του ΟΠΑΠ.
Εκατό τζακποτ, και μέχρι το τελευταίο λεπτό χώνουν δελτία απο όλη την Ελλάδα! Ποτέ δε σου λένε, Μισό λεπτό γιατί δε μπορώ να το στείλω...
Η τρελή προεδράρα έχει φτιάξει σύστημα, όχι αστεία!
Φροντίζει για τρελά κέρδη μπας και με τα "ρέστα" φτιάξει και την Αγιά Σοφιά σιγά σιγά...

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,331
...ίσως πηγάζουν από τον αρνητισμό, που με τη σειρά του προέρχεται από την πικρή πείρα...
Είμαι και εγώ καχύποπτος ως γονέας με τους καθηγητές και γενικότερα με τον ανθρώπινο παράγοντα, αλλά δεν παύω να είμαι και τρομερά δύσπιστος με το σχεδιασμό - υλοποίηση της κρατικής μηχανογράφησης αγνώστων - ευνοούμενων εργολάβων. Είναι απαράδεκτο να καταρρέουν σελίδες εξαιτίας της αυξημένης κίνησης. Το έχω δει με το Taxis, το έχω δει με τον ΟΑΕΔ (και μιλάμε ότι μπορείς να χάσεις προθεσμίες).
Χαχαχα! Καθηγητές μέσης εκπαίδευσης εναντίον μηχανογράφων! Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα! :p

Από την προσωπική μου εμπειρία θα δώσω ένα μικρό προβάδισμα αξιοπιστίας στους μηχανογράφους: όχι ότι έχουν πάψει να με εκπλήσσουν δυσάρεστα με τα ψηφιακά τους ανοσιουργήματα όλα αυτά τα χρόνια, αλλά, ομολογουμένως, η διάθεση των καθηγητών από κάποια ηλικία και πάνω να μάθουν οτιδήποτε "καινούριο" είναι, απλά, μηδενική. Άλλωστε, η πλειοψηφία των μηχανογράφων είναι υπάλληλοι κάποιας ιδιωτικής εταιρίας, οπότε, θέλουν δεν θέλουν, είναι υποχρεωμένοι να παράγουν κάποιο έργο. Δεν συμβαίνει απαραίτητα το ίδιο με τους καθηγητές...

Φυσικά, και οι καθηγητές έχουν τις δικαιολογίες τους, ας μην κοροϊδευόμαστε: η πλειοψηφία εργάζεται σε σχολεία της κακιάς ώρας, με παιδιά που συμπεριφέρονται με τον χειρότερο τρόπο και στα οποία δεν έχουν καμία εξουσία. Οπότε τι να κάνουν κι αυτοί περισσότερο από το να περιμένουν να ολοκληρωθεί το 6ωρό τους και να σηκωθούν να φύγουν από κει μέσα...

Δεν ξέρω, η εικόνα που έχω από τα δημόσια σχολεία της περιοχής μου είναι ότι η κατάσταση είναι τόσο χάλια που είναι πραγματικά θαύμα που κάποιοι καθηγητές κάνουν σωστά τη δουλειά τους και κάποια παιδιά τη δική τους. Γιατί το όλο περιβάλλον είναι ιδανικό μονάχα για εκκολαπτόμενους εγκληματίες, για wannabe τηλεπερσόνες και για καγκουρο-χλεχλέδες πάσης φύσεως. Δεν ξέρω αν ήταν πάντοτε έτσι τα πράγματα και απλώς όταν ήμασταν μικρότεροι δεν το καταλαβαίναμε, αλλά, ρε γαμώτο, ακόμα και έτσι να ήταν, χίλιες φορές καλύτερα να ήθελε το παιδάκι στα 80s να γίνει ο νέος Θωμάς Μαύρος και η νέα Μαρία Αλιφέρη, παρά ο νέος Μήτρογλου και η νέα Τατιάνα Στεφανίδου. Υπάρχει μια διαφορά επιπέδου, όπως και να το κάνουμε... :lol:

supacoopa

Retro Member
Reaction score
149
Και ομως, ακομα και αυτο "επεσε" τον περασμενο Αυγουστο.

https://www.economix.gr/2019/08/12/vouliaxe-to-tzoker-technologiko-navagio-xana-me-to-diktyo-michanimaton-tou-opap/

Προφανως το συγκεκριμενο περιστατικο αποτελει απλα μια αστοχια, οπως ειπες και εσυ, αλλα τελικα αποδεικνυει οτι κανενα συστημα δεν ειναι 100% απροβληματιστο.
Στο παραπανω λινκ μαλιστα, ο συντακτης αναφερεται λεπτομερως στα διάφορα, κατα καιρους, προβληματα και δυσλειτουργιες του δικτυου του ΟΠΑΠ.