Η μικρή οδύσσεια των υπολογιστών στην πατρίδα μας.

antmagn

Retro Member
Reaction score
200
Εκλογές τρομάρα μας!

Σου κολλάνε ένα πατσαβουρόχαρτο στην είσοδο της πολυκατοικίας σου, που σου γράφει (ούτε λίγο, ούτε πολύ) ότι σε επιτάσσουν και πρέπει να εργασθείς αμισθί, σε ημέρα αργίας, πέραν του νόμιμου οκταώρου και υπό την απειλή του μισού ποινικού κώδικα.

Μέχρι εδώ καλά....

Το δυσκολεύω τώρα, σου λένε και ότι πρέπει να είσαι στις 06:00 το πρωί σε... άλλη πόλη, από αυτή που ζεις και εργάζεσαι, και αυτό επειδή, δε μπορεί να δει κανένας γ@%%@$, μέσω ενός κοινού δικτύου ότι:

δε μένεις πια εκεί πέρα, (αν και εσύ το δηλώνεις online στη φορολογική σου δήλωση).
ότι είσαι π.χ. φαντάρος και υπηρετείς τη μαμά πατρίδα κάπου στον αγύριστο...
ότι έχεις μαθησιακά προβλήματα.
Ότι είσαι αναλφάβητος.
Ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος ή στρατιωτικός (εξαιρείσαι από το νόμο).
Δεν μπορεί επίσης να δει κανείς τη σωματική σου κατάσταση - προβλήματα υγείας.

Σου κολλάνε λοιπόν το πατσαβουρόχαρτο (που δε θεωρούν μάλλον ούτε καν απαραίτητο να το παραλάβεις εσύ προσωπικά) και σου λένε τρέχα μ@λ@κ@!!!!

Εσύυυυυυυυ θα πρέπει να τρέξεις και να αποδείξεις! Όχι εμείς να στρώσουμε τον άπαυτο μας και να ψάξουμε!
Εσύ, που ο χρόνος σου είναι δωρεάν, και τίποτα για εμάς!
Α, και αν δε σηκώνουμε τα τηλέφωνα που αναγράφουμε, μην επιμείνετε, θα σας έχουμε δώσει μάλλον τα περσινά.

Μη κάνετε έτσι κύριε!!!
Ξέρετε τι δύσκολα που είναι αυτά τα πράγματα;
Το πήρα κι εγώ αυτό το κ@λ@χαρτο και πήγα από τις 06.00 μέχρι τις 23.30....από τις οχτώ που καλέσανε, οι δύο είχαμε πάει....

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,144
Εκλογές τρομάρα μας!

Σου κολλάνε ένα πατσαβουρόχαρτο στην είσοδο της πολυκατοικίας σου, που σου γράφει (ούτε λίγο, ούτε πολύ) ότι σε επιτάσσουν και πρέπει να εργασθείς αμισθί, σε ημέρα αργίας, πέραν του νόμιμου οκταώρου και υπό την απειλή του μισού ποινικού κώδικα.

Μέχρι εδώ καλά....

Το δυσκολεύω τώρα, σου λένε και ότι πρέπει να είσαι στις 06:00 το πρωί σε... άλλη πόλη, από αυτή που ζεις και εργάζεσαι, και αυτό επειδή, δε μπορεί να δει κανένας γ@%%@$, μέσω ενός κοινού δικτύου ότι:

δε μένεις πια εκεί πέρα, (αν και εσύ το δηλώνεις online στη φορολογική σου δήλωση).
ότι είσαι π.χ. φαντάρος και υπηρετείς τη μαμά πατρίδα κάπου στον αγύριστο...
ότι έχεις μαθησιακά προβλήματα.
Ότι είσαι αναλφάβητος.
Ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος ή στρατιωτικός (εξαιρείσαι από το νόμο).
Δεν μπορεί επίσης να δει κανείς τη σωματική σου κατάσταση - προβλήματα υγείας.

Σου κολλάνε λοιπόν το πατσαβουρόχαρτο (που δε θεωρούν μάλλον ούτε καν απαραίτητο να το παραλάβεις εσύ προσωπικά) και σου λένε τρέχα μ@λ@κ@!!!!

Εσύυυυυυυυ θα πρέπει να τρέξεις και να αποδείξεις! Όχι εμείς να στρώσουμε τον άπαυτο μας και να ψάξουμε!
Εσύ, που ο χρόνος σου είναι δωρεάν, και τίποτα για εμάς!
Α, και αν δε σηκώνουμε τα τηλέφωνα που αναγράφουμε, μην επιμείνετε, θα σας έχουμε δώσει μάλλον τα περσινά.

Μη κάνετε έτσι κύριε!!!
Ξέρετε τι δύσκολα που είναι αυτά τα πράγματα;
Τέλος και οι εκλογές! Επιτέλους ηρεμία (για κανένα μήνα) :)

Δημήτρη από ότι κατάλαβα πέρασες πολύ (γκουχου.. γκουχου.. ) όμορφα με το όλο σκηνικό στις εκλογές.. για αυτό και σου έχω εδώ την απόλυτη λίστα για χαλάρωση με όλες τις παλιές ελληνικές ταινίες που έχουν σαν θέμα τις εκλογές!!!!:rofl:

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,946
Τέλος και οι εκλογές! Επιτέλους ηρεμία (για κανένα μήνα) :)

Δημήτρη από ότι κατάλαβα πέρασες πολύ (γκουχου.. γκουχου.. ) όμορφα με το όλο σκηνικό στις εκλογές.. για αυτό και σου έχω εδώ την απόλυτη λίστα για χαλάρωση με όλες τις παλιές ελληνικές ταινίες που έχουν σαν θέμα τις εκλογές!!!!:rofl:
Χα! Χα! Χα! :thumbup:
Ομολογώ ότι ο" Θανασάκης ο Πολιτευόμενος" είναι η αγαπημένη μου (και δυστυχώς τη προβάλουν σπάνια)! :)

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,946
Το πήρα κι εγώ αυτό το κ@λ@χαρτο και πήγα από τις 06.00 μέχρι τις 23.30....από τις οχτώ που καλέσανε, οι δύο είχαμε πάει....
Άραγε τι έγινε;
όλα καλά; :speechless::whistle:

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,946
Με 12.000 tablets εφοδιάζει το ΥΠΕΣ τους δικαστικούς αντιπροσώπους...

Δεν ξέρω αν πήρατε μυρωδιά ότι στις τελευταίες εκλογές έγινε μια τεράστια καινοτομία...
Ένα κολοσσιαίο τεχνολογικό άλμα...
Μόλις τώρα, το σωτήριο έτος 2019...είπαμε να αφήσουμε για λίγο τα τηλεγραφήματα (ή τουλάχιστον μαζί με τα τηλεγραφήματα να στείλουμε και μερικά ψηφιακά δεδομένα, για να δούμε βρε παιδί μου αν τελικά φτάνουν στην άλλη άκρη). Άσε που θωρακίζεται έτσι και το αδιάβλητο.

12.000 Ταμπλέτες. Όχι για όλους...αλλά για 12.000 εκλογικά κέντρα. Διαλεγμένα με το μάτι...
Τι δηλαδή; θέλετε όλοι; Να τα χαλάσετε και να έχουμε μπλεξίματα;

Φέτος τα εκλογικά αποτελέσματα μεταδόθηκαν πιο γρήγορα.
Όπως διάβασα, αυτά τα 12.000 τάμπλετς έτρεχαν συγκεκριμένη εφαρμογή, και το στήσιμο τους όσο και ο διαμοιρασμός τους δοκίμασαν άσχημα τις υφιστάμενες δομές...

Ήταν ένα τιτάνια έργο (ναι πράγματι γράφτηκε) !!!

Ευτυχώς υπάρχουν και κάμποσα κινητά smartphones που μοιράστηκαν από...τις προηγούμενες εκλογές.

Ζω ένα όνειρο κάτω από αυτήν την πρωτόγνωρη ψηφιακή ομπρέλα.

Μετά από αυτό, εγώ τι να πω...

Τόσες δεκαετίες από το πέρασμα των πρώτων home computers, και όσοι από εμάς τους γνωρίσαμε έχουμε απομακρυνθεί - απομονωθεί.

Σήμερα κυβερνούν αυτοί που τους ανακαλύπτουν σήμερα (σε κάποια τους μορφή).

Οι φοβικοί με την τεχνολογία, οι ευθυνόφοβοι, οι γραφικοί.

Όσοι από εσάς χαϊδέψατε κάποτε ένα dragon ή ένα zx- spectrum ήσαστε απείρως πιο προηγμένοι από αυτούς...

Last edited: