Καλύτερο design σε Retro κονσόλα!!!

Always Somewhere

Retro Enthusiast
:cool: Καλλιστεία Ομορφιάς Ρετρό Κονσολών :cool:

retroconsules.jpg
Απο το 1967, οπου ξεκίνησε να εξελίσσετε πιο ενεργά η gaming βιομηχανία ειδαμε και μια ραγδαία ανάπτυξη από πολλές καινοτομίες τόσο στους υπολογιστές όσο και στις κονσόλες. Στο θέμα αυτό θα ασχοληθούμε μόνο με τις ρετρό κονσόλες και πιο συγκεκριμένα με το design (ομορφότερη εξωτερική εμφάνιση, φουτουριστικος σχεδιασμός) των συστημάτων αυτών. Ας θυμηθούμε όμως μερικές θρυλικές κονσόλες :

Εσείς ποια ρετρό κονσόλα θεωρούμε ότι έχει τον καλύτερο σχεδιασμό ;

:rolleyes:

Last edited:

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
ωραίο θέμα και περιμένω να δώ τα αποτελέσματα!!!!!
εγώ επειδη με συνδέει μεγάλη αγάπη για το την πρώτη μου κονσόλα θες λίγο το ξύλινο της υπόθεσης... θές οτι την λάτρεψα.... θα ψηφίσω ΔΑΓΚΩΤΟ Atari vcs 2600 (6 switch)

Always Somewhere

Retro Enthusiast
Δαγκωτό και απο εμενα σε Atari 2600 για τους ίδιους ακριβώς λογους που αναφέρει και ο @Scorpio_Gr μιας και για μένα ήταν η πρώτη μου κονσόλα
αλλα όπως και να το κάνουμε....

vintage-atari-video-game-system-2600-162192476-5a31e03b842b170037ac1248 (1).jpg

tumblr_ovix4d0JYS1vtnv5po1_500.gif

...είναι πολύ φινετσάτη η κονσόλα αυτή !!!

Αν μπορούσα να είχα και μια δεύτερη επιλογή θα ψήφιζα το...
Sega Mega Drive II
megadrive2.jpg

turrican

Retro Guru
Όχι και τόσο ρετρό, αλλά SEGA Dreamcast για εμένα...
Ήταν τόσο στιβαρό, τόσο μαζεμένο, είχε και αυτό το οικείο απαλό κρεμ χρώμα (συνηθισμένη απόχρωση στους περισσότερους home computers κάποτε), α είχε και ανεμιστήρα! Εντυπωσιάστηκα πολύ, όταν στην ησυχία του δωματίου, κατάλαβα ότι φορά ανεμιστήρα! Στη συνείδηση μου, μόνο τα δυνατά μηχανήματα είχαν ανεμιστήρα, και αυτό του έδωσε έξτρα πόντους! Είχε και αυτό το λογότυπο της MS...να πάρει η ευχή, ερωτήθηκα!

Always Somewhere

Retro Enthusiast
@turrican Μεσα στα πλαίσια του ρετρό εισαι (το 1998 βγήκε το Dreamcast) αν σκεφτούμε οτι όλα άλλαξαν το 2000 με τον ερχομό του PlayStation 2 που "εσβησε" και τις τελευταίες πια ρετρό εταιρείες (που παλευαν έως τότε ανταγωνιστικά το PS 1).
Απο αυτές τις εταιρείες μονο το μεγαθήριο η Nintendo έχει μείνει.

Ωραιο, το Dreamcast όπως και το αλλο άσπρο... Το "πιπινι"...

Apple Pippin console (1996)
bc230ac78446fcd3d61851a1f04335e3.jpg

Last edited: