Μαθαίνοντας αγγλικά με τον C64

antnik

Retro Addict
Reaction score
327
Eνα από τα διαμάντια του ρετρό είναι όταν ανακαλύπτεις software που είχε εξαφανιστεί και το σημαντικότερο όταν η εφαρμογή του ήταν στην Ελληνική αγορά. Έπεσε λοιπόν στα χέρια μου software εκμάθησης αγγλικών για Commodore 64. Συγκεκριμένα τα φροντιστήρια ΣΙΟΤΡΟΠΟΥ– ΒΑΣΙΛΑΚΙ είχαν την πρωτοποριακή ιδέα το 1988 να βάλουν υπολογιστές commodore 64 και να μπορέσουν να συνδυάσουν την εκμάθηση αγγλικών με την είσοδο των υπολογιστών τότε που φάνταζε κάτι πολύ όμορφο στα παιδιά και τους διέγειρε το ενδιαφέρον. Ο φίλος κος Μιχάλης Χρυσοχοΐδης μηχανικός στο επάγγελμα αλλά ταυτόχρονα στην οικογενειακή επιχείρηση φροντιστηρίων εκμάθησης ξένων γλωσσών μου εξήγησε ότι θέλαν να κάνουν κάτι το παραπάνω και να συνδυάσουν την εκμάθηση με τις ξένες γλώσσες. Έτσι όλο το σκεπτικό στήθηκε σε υπολογιστές Commodore 64 εξοπλισμένα με οθόνες και drives και το μόνο που έμενε ήταν το software που θα τρέξει. Έτσι ο άνθρωπος που ανέλαβε το software ήταν ο Βασίλης Περγάρης. Υπάρχει μια κίνηση μήπως επικοινωνήσουμε μαζί του μήπως και μας διαφωτίσει για την δουλειά του εκείνη την εποχή. Οτιδήποτε νεότερο θα ενημερώσω. Παρακάτω είναι κάποια screens από το software και ο κ Μιχάλης Χρυσοχοΐδης μου έδωσε την άδεια να μπορέσω να το ανεβάσω στο forum για να το μοιραστούν όλοι όσοι ενδιαφέρονται.

Attachments

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,418
Wow! Γύρισε από τον κόσμο των σκιών πίσω στη ζωή!

Eνα από τα διαμάντια του ρετρό είναι όταν ανακαλύπτεις software που είχε εξαφανιστεί και το σημαντικότερο όταν η εφαρμογή του ήταν στην Ελληνική αγορά.
Αυτό! Αυτό!!!
Ψάχνω σαν τρελός το (ακριβό τότε) εκπαιδευτικό εξελληνισμένο software των 8bit atari's και δε μπορώ να βρω ανάπαυση...που πήγαν όλοι αυτοί οι χρήστες; Τι απέγιναν αυτά τα προγράμματα;

Πολύ νοσταλγικές οι (απρόσμενα επανεμφανιζόμενες ) οθόνες!:thumbup::thumbup:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,870
Εξαιρετικό Εύρημα! Μπράβο σε αυτήν την κίνηση! Δηλώνω κι εγώ ζωηρό ενδιαφέρον να μάθω περισσότερα :thumbup:

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,954
Πολύ νοσταλγικές οι (απρόσμενα επανεμφανιζόμενες ) οθόνες!:thumbup::thumbup:
Σκέτη Μαγεία είναι!!! :)

Respect Αντώνη @antnik για την πολύ όμορφη παρουσίαση που έφτιαξες! :thumbup:

Εντυπωσιακό software και με πολύ ωραία γραφικά!!!

Συγχαρητήρια στους κ. Βασίλη Περγάρη και κ. Μιχάλη Χρυσοχοΐδη για το πολύ ωραίο πρόγραμμα Αγγλικών που δημιούργησαν!
Ευχαριστούμε και για την άδεια για τις εικόνες.

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,770
Α, ρε Αντώνη τι ανακαλύπτεις! Στο δικό μου φροντιστήριο είχαν μόλις βάλει κάτι αντίστοιχο σε Amstrad 6128 αλλά τελείωνα εκείνη τη χρονιά και δεν πρόλαβα να τα χρησιμοποιήσω...

ΥΓ. Θα σε μαλώσω! Έχεις μείνει πολύ πίσω στο firmware του U1541...!!!

Last edited: